Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2009 р. справа № 2а-1543/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Аржанові А.С.
за участю:
представника позивача - Петрової Л.Ю.,
представника відповідача - Бутусової Л.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі СП «Шахта «Єнакієвська» до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків № 3121 від 01.10.2008 року, № 3122 від 01.10.2008 року, № 3123 від 01.10.2008 року, № 3124 від 01.10.2008 року,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» в особі СП «Шахта «Єнакієвська» звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків № 3121 від 01.10.2008 року, № 3122 від 01.10.2008 року, № 3123 від 01.10.2008 року, № 3124 від 01.10.2008 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується із рішеннями прийнятими Управлінням пенсійного фонду України в м. Єнакієве № 3121 від 01.10.2008 року, № 3122 від 01.10.2008 року, № 3123 від 01.10.2008 року, № 3124 від 01.10.2008 року з огляду на наступне.
Позивач вважає, що базовим звітним періодом для ДП „Орджонікідзевугілля” і його структурних підрозділів з урахуванням вимог п.1 ст. 14, п. 6 ст. 20 Закону № 1058 є календарний місяць. Фактично за період з 1 серпня 2008 року по 26 вересня 2008 року шахта здійснювала поточні платежі страхових внесків за травень - серпень 2008 року. У кожному платіжному дорученні зазначено призначення платежу
Визначена відповідачем кількість календарних днів прострочення сплати відповідних страхових внесків не відповідає дійсності, що впливає на застосування відсотків для нарахування розміру штрафу.
Зазначає, що згідно з платіжними документами розмір фінансових санкцій має скласти:
за рішенням № 3121 від 01.10.08р. сума штрафу 1552,42 гривень (10% суми простроченого платежу), розмір пені- 256,35 гривень;
за рішенням № 3122 від 01.10.2008р. розмір пені 161,60 гривень;
за рішенням № 3123 від 01.10.08р. сума штрафу-6988,08 гривен, пені 2795,2 гривень;
за рішенням № 3124 від 01.10.08 сума штрафу-0 гривень, розмір пені 0 гривень.
Вважає, що відповідач не дотримався правових вимог щодо застосування фінансових санкцій та нарахування пені.
В обґрунтування позову посилається на ч. 5 ст. 106 закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, п. 2 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.01р. 3121/2001, ст. 19 Конституції України.
З огляду на вищенаведене просить задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення відповідно до яких зазначив, що порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками визначається включно Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”
В обґрунтування своєї позиції посилається на ст. 9, 20, 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Зазначає, що такий порядок зарахування, що застосовується Управлінням пенсійного фонду України в м. Єнакієве забезпечує рівність платників у питаннях додержання платіжної дисципліни та відповідальності у разі її порушення, а також забезпечує рівність застрахованих осіб у частині зарахування періодів робот до страхового стажу, у разі якщо страхувальник має борги зі сплати страхових внесків. Тобто до страхового стажу включаються періоди роботи по мірі сплати боргів у чіткому календарному порядку. Іншого порядку зарахування платежів законодавством не передбачено.
Звертає увагу суду, що в даному спірному випадку необхідно брати до уваги перше речення п.5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
З огляду на вищенаведене просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, що з’явилися, обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього встановив наступне.
Державне підприємство „Орджонікідзевугілля”, ідентифікаційний код 32276912, згідно свідоцтва про державну реєстрацію зареєстровано у якості юридичної особи виконавчим комітетом Єнакієвської міської ради Донецької області 03.03.03р.(а.с.43).
Державне підприємство „Орджонікідзевугілля” здійснює свою діяльність згідно статуту (нова редакція) затвердженого 23.03.07р. (а.с.34-42).
Структурний підрозділ „Шахта Єнакієвська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” здійснює свою діяльність згідно Положення затвердженого 16.01.06р.(а.с.161-166).
Згідно вказаного положення Структурний підрозділ „Шахта Єнакієвська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” не є юридичною особою, що також підтверджується довідкою відділу статистики у м.Єнакієвому (а.с.167).
Як встановлено у судовому засіданні Структурний підрозділ „Шахта Єнакієвська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” взято на облік в УПФУ в м. Єнакієве як страхувальник.
Відповідач – УПФУ в м. Єнакієве є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
01.10.08 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області було прийнято рішення № 3121 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, згідно якого до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (СП „Шахта Єнакіївська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля”) застосовано суму штрафу у розмірі 12746,37 гривень (20 % від суми простроченого платежу) та нарахування пені у розмірі 3902,89 гривень (0,1% на суми недоїмки і фінансових санкцій) за період з 20 червня 2008 року до 28 серпня 2008 року (а.с.6).
01.10.08 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області було прийнято рішення № 3122 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, згідно якого до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (СП „Шахта Єнакіївська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля”) застосовано суму штрафу у розмірі 0,00 гривень та нарахування пені у розмірі 3902,89 гривень (0,1% на суми недоїмки і фінансових санкцій) за період з 18 липня 2008 року до 17 вересня 2008 року (а.с.8).
01.10.08 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області було прийнято рішення № 3123 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, згідно якого до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (СП „Шахта Єнакіївська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля”) застосовано суму штрафу у розмірі 188188,31 гривень (20 % від суми простроченого платежу) та нарахування пені у розмірі 52342,82 гривень (0,1% на суми недоїмки і фінансових санкцій) за період з 21 липня 2008 року до 26 вересня 2008 року (а.с.10).
01.10.08 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області було прийнято рішення № 3124 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, згідно якого до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (СП „Шахта Єнакіївська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля”) застосовано суму штрафу у розмірі 0,00 гривень та нарахування пені у розмірі 9,69 гривень (0,1% на суми недоїмки і фінансових санкцій) за період з 31 липня 2008 року до 26 вересня 2008 року (а.с.12).
Позивач, не погодившись із прийнятими рішеннями, листом № 679/11 від 10.10.08р. оскаржив їх до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (а.с.29).
Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянувши вказану скаргу прийняв рішення № 20092/06 від 29.10.08р. згідно якого скаргу позивача залишив без задоволення, а спірні рішення УПФУ в м. Єнакієве без змін (а.с.30-31).
Листом № 761/11 від 05.11.08 р. позивач оскаржив спірні рішення до Пенсійного Фонду України (а.с.32).
Пенсійний Фонд України, розглянувши вказану скаргу, прийняло рішення 173/09-10 від 09.01.09р. згідно якого спірні рішення УПФУ в м. Єнакієве залишені без змін, а скаргу позивача залишив без задоволення (а.с.33).
Ухвалою суду від 05 березня 2009 року у справі призначено судово-економічну експертизу.
Перед судовим експертом поставлені наступні питання:
1. На підставі первинних документів та регістрів бухгалтерського та податкового
обліку позивача визначити документальну обгрунтованість позовних вимог Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі СП «Шахта «Єнакієвська» до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків № 3121 від 01.10.2008 року, № 3122 від 01.10.2008 року, № 3123 від 01.10.2008 року, № 3124 від 01.10.2008 року.
2. З урахуванням результатів дослідження по питанню № 1, керуючись
нормами законодавства, що застосоване УПФУ в м. Єнакієве Донецької області у рішеннях про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків № 3121 від 01.10.2008 року, № 3122 від 01.10.2008 року, № 3123 від 01.10.2008 року, № 3124 від 01.10.2008 року визначити розмір штрафу та пені, що підлягає нарахуванню.
07.10.09 року на адресу суду надійшов висновок судово-економічної експертизи, згідно якого по першому питанню висновків експертом не надано.
По другому питанню встановлено, що на підставі первинних документів, з урахуванням норм законодавства, що застосовано УПФУ в м. Єнакієве в рішенні :
№ 3121 від 01.10.08р. сума фінансових санкцій в розмірі 20 % в сумі 12746,37 гривень документально не підтверджується, сума пені підтверджується частково в сумі 542,79 гривень;
№ 3122 від 01.102008 року пеня в сумі 551,00 гривень документально не підтверджується;
№ 3123 від 01.10.08р. сума фінансових санкцій в розмірі 20 % в сумі 188188,31 гривень, документально не підтверджується, сума пені підтверджується частково в сумі 4674,21 гривень;
№ 3124 від 01.10.08р. пеня в сумі 9,69 гривень документально не підтверджується.
Розбіжності даних дослідження з даними УПФУ в м. Єнакієве по розміру та сумі застосованих фінансових санкцій та пені згідно рішень № 3121, 3122,3123,3124, від 01.10.08 виникли внаслідок неврахування УПФУ в м. Єнакієве вимог абз. 3 п. 13 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІУ від 09.07.03р. із змінами та доповненнями, щодо припинення строків сплати пені та фінансових санкцій по рішенням, що оскаржуються.
Суд погоджується із висновками експертизи з огляду на наступне.
Судом встановлено, що розбіжності даних дослідження з даними УПФУ в м. Єнакієве по розміру та сумі застосованих фінансових санкцій та пені згідно спірних рішень № 3121, 3122, 3123, 3124, від 01.10.08 виникли внаслідок неврахування УПФУ в м. Єнакієве вимог абз. 3 п. 13 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІУ від 09.07.03р. із змінами та доповненнями, щодо припинення строків сплати пені та фінансових санкцій по рішенням, що оскаржуються.
Згідно розрахунку фінансової санкції та пені до рішення № 3121 від 01.10.08р. значиться нараховано фінансові санкції та пеню за період з 20.06.08р. по 28.08.08 року на суму боргу: 63731,93 гривень (1-5%) зі строком сплати 20.06.08р.
Згідно розрахунку фінансової санкції та пені до рішення № 3122 від 01.10.08р. значиться нараховано фінансові пеню за період з 18.07.08р. по 17.09.08 року на суму боргу: 12370,60 гривень (1-5%) зі строком сплати 18.07.08р.
Згідно розрахунку фінансової санкції та пені до рішення № 3123 від 01.10.08р. значиться нараховано фінансові санкції та пеню за період з 21.07.08р. по 26.09.08 року на суму боргу: 940941,57 гривень (4,32,42%) зі строком сплати 21.07.08р.
Згідно розрахунку фінансової санкції та пені до рішення № 3124 від 01.10.08р. значиться нараховано фінансові санкції та пеню за період з 31.07.08р. по 26.09.08 року на суму боргу: 170,00 гривень (4,32,42%) зі строком сплати 31.07.08р.
Згідно розрахунків суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за 2008р. значиться до нарахування за травень 2008 року 63731,93 грн. (1-5%), за червень 2008 року 940941,57 гривень (4,32,42%).
На підставі рішень про застосування штрафних санкцій № 2284 від 27.06.08р. значиться нараховано фінансових санкцій в сумі 12370,6 гривень (1-5%), № 2486 від 17.07.08р. в сумі 170,00 гривень (а.с.134-135).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23.12.08р. у справі № 2-а-31914/08 задоволені вимоги Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” до УПФУ в м. Єнакієве про визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій. Визнано протиправними рішення УПФУ в м. Єнакієве № 2284, 2285 від 27.06.08р. (а.с. 135-136).
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2009р. залишено без змін постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23.12.08р. у справі № 2-а-31914/08 за позовом Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” до УПФУ в м. Єнакієве про визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій (а.с.137-138).
Таким чином відповідачем не враховано положень абз. 3 п.13 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” згідно якого оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладення штрафів зупиняє строки їх сплати до внесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов’язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.
Експертом в тому числі досліджені розрахунки фінансових санкцій за даними СП „Шахта Єнакієвська” ДП „Орджонікідзевугілля”, спірні рішення про застосування фінансових санкцій та пені з розрахунками сум штрафних санкцій та пені, платіжні документи, скарга на рішення про застосування фінансових санкцій, рішення про результати розгляду скарги від 29.10.08р, від 09.01.09. реєстраційні документи позивача, заперечення на позов, картка особового рахунку позивача, та ін..
Експертом в результаті проведеного дослідження черговості зарахування платежів по сплаті страхових внесків по загальнообов’язковому пенсійному страхуванню за період з 01.06.08р. по 01.10.08р. документально не підтверджується : сума фінансових санкцій в розмірі 20 % згідно рішення № 3121 від 01.10.08 в сумі 12746,37 гривень. З урахуванням несвоєчасності сплати страхових внесків за травень 2008 року в сумі 63,731,93 гривень (1-5%) по строку 20.06.08р. до 30 календарних днів, розмір фінансових санкцій по спірному рішенню № 3121 повинен становити 10% від суми 6 373,19 гривень, пеня на суму 542,79 гривень;
- сума пені по спірному рішенню № 3122 в сумі 551,00 гривень;
- сума фінансових санкцій по спірному рішенню № 3123 за даним дослідження складає 10% в
сумі 24053,11 гривень, пеня документально частково підтверджується в сумі 4674,21 гривень;
-сума пені згідно спірного рішення № 2124 від 01.10.08р. на суму 9,69 гривень.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно з ч. 2 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно з п. 2 ч. 9 ст. 106 цього Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків i фiнансових санкцiй нараховується пеня в розмiрi 0,1 відсотка зазначених сум коштiв, розрахована за кожний день прострочення платежу;
За змістом ст. 1 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
У відповідності до ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Згідно з п.п. 5.1, 5.2, 5.3 п. 5 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України надходження платежів зі збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України № 2-4 від 19.10.2002р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 212/6500, облік надходжень платежів до органів Пенсійного фонду України в особових рахунках платників проводиться на підставі документів, перелічених у п. 2.4 цього Порядку. Для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників за видами платежів, органи Пенсійного фонду України проводять облік платежів згідно з кодами видів надходжень до Пенсійного фонду України. Суми донарахованих платежів за результатами документальних перевірок, розстрочених сум (при розірвані договору розстрочення) обліковуються за тими самими кодами, що й основні платежі, за якими здійснено таке нарахування. Дані про надходження платежів до відповідного органу Пенсійного фонду України повинні бути відображені в особових рахунках платників. При обробці розрахункових документів про сплату платежів до Пенсійного фонду України в автоматичному режимі з використанням електронного реєстру розрахункових документів відповідальною особою, яка проводить їх обробку, за зовнішніми ознаками перевіряються дані заповнення реквізиту "Призначення платежу" на відповідність необхідним вимогам.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У судовому засіданні відповідач не доказав правомірності своїх рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків, а також не довів, що вони прийняті на підставі законодавства, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття цих рішень (ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 2 КАС України).
Оскільки у даній спірній ситуації експертом в описовій частині висновку судово-економічної експертизи встановлені порушення черговості зарахування платежів по сплаті страхових внесків по загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, то суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, та вважає за необхідне:
-спірне рішення № 3121 від 01.10.08 визнати недійсним в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 6373,18 гривень та пені у розмірі 3360,1 гривень;
-спірне рішення № 3122 від 01.10.08 визнати недійсним в частині нарахування пені у розмірі 551,00 гривень;
-спірне рішення № 3123 від 01.10.08 визнати недійсним в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 164135,2 гривень, пені у розмірі 47668,61 гривень;
-спірне рішення № 3124 від 01.10.08 визнати недійсним.
Відповідно до ст. 94 КАСУ суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 2,30 гривень (дві гривні тридцять копійок).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі СП «Шахта «Єнакієвська» до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків № 3121 від 01.10.2008 року, № 3122 від 01.10.2008 року, № 3123 від 01.10.2008 року, № 3124 від 01.10.2008 року, - задовольнити частково.
Визнати недійсним повністю рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду» № 3124 від 01.10.08.
Визнати частково недійсними рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду» № 3121 від 01.10.08 в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 6373,18 гривень та пені у розмірі 3360,1 гривень; № 3122 від 01.10.08 в частині нарахування пені у розмірі 551,00 гривень; № 3123 від 01.10.08 в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 164135,2 гривень, пені у розмірі 47668,61 гривень.
В іншій частині позовних вимог,- відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» судові витрати зі сплати судового збору у 2,30 гривень (дві гривні тридцять копійок).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз вартість судово-економічної експертизи у адміністративній справі № 2а-1543/09/0570 на суму 3220,00 гривень.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 04 листопада 2009 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 09 листопада 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Христофоров А.Б.