Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 03 лютого 2009 р. справа № 2а-33121/08/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді при секретарі Гаврилової Ю.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватного підприємства «Атрі» до
1) Державної податкової інспекції у м. Краматорську та
2) Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області
про стягнення заборгованості з бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2007 року у розмірі 157226 грн.
за участю представників:
від позивача: Голуб О.Ю.
від першого відповідача: Романенко О.М., Макарова В.М.
від другого відповідача: Чайченко С.В.
прокурора: Ноздрьова С.В.
ВСТАНОВИВ:
Приватним підприємством «Атрі» заявлено позов до Державної податкової інспекції у м. Краматорську та Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про стягнення заборгованості з бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2007 року у розмірі 157226 грн.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на підпункти 7.7.5, 7.7.7 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», факт наявності заборгованості з бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 157226 грн. у зв'язку із надмірною сплатою податку на додану вартість, відсутності виявлених першим відповідачем порушень при проведенні позапланової перевірки достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування, але до моменту розгляду справи вказана сума податку на додану вартість позивачу не відшкодована. На підставі викладеного просив задовольнити позов в повному обсязі.
Перший відповідач у письмових запереченнях та його представник під час розгляду справи проти позовних вимог заперечує, доводить, що відшкодування податку на додану вартість у сумі 157226 грн. є неможливим, у зв'язку із тим, що відповідно до податкової декларації з ПДВ за жовтень 2007р., яка була надана платником податку, заповнено рядок 25.2 декларації, тобто у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ наступних податкових періодів, при цьому наданий в подальшому позивачем до ДПІ уточнюючий розрахунок не містить виправлення самостійно виявлених помилок, а лише змінює напрямок відшкодування, що у даному випадку діючим законодавством не передбачено.
Представник другого відповідача у письмових заперечення та під час розгляду справи проти позовних вимог заперечує, посилаючись на неможливість відшкодування податку на додану вартість у сумі 157226 грн. з огляду на те, що висновків від ДПІ у м.Краматорську на відшкодування позивачу залишку суми бюджетного відшкодування за жовтень 2007 р. до теперішнього часу до них не надходило, а тому здійснити відшкодування неможливо.
Прокурор у судовому засіданні позов не визнав, підтримав доводи відповідачів щодо підстав відмови в задоволенні позову.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив:
Приватне підприємство «Атрі» м. Краматорськ є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 16 червня 2005 року, включене до ЄДРПОУ за номером 33610412, з 1 липня 2005 року знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції у м. Краматорську, є платником податку на додану вартість з 01 липня 2005 року, що підтверджується свідоцтвом № 06295811
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.10.2008р. по справі №2-а-9531, у задоволенні позову Приватного підприємства «Атрі» до Державної податкової інспекції у м.Краматорську та Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за жовтень 2007р. відмовлено за безпідставністю, а саме у зв’язку з тим, що в наданій позивачем податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2007р. був визначений спосіб відшкодування, а саме заповнено рядок 25.2 декларації, тобто у зменшення податкових зобов’язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів.
Цією постановою встановлені наступні обставини.
Як платник податку на додану вартість, позивач 20.11.2007р. подав до податкового органу декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2007 року, якою визначив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ наступних періодів в розмірі 157226 грн. (код рядка 25, 25.2).
29.10.2008р. Приватне підприємство «Атрі» надало до Державної податкової інспекції у м.Краматорську уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, відповідно до якого (рядки 8.7, 8.10), збільшило суму, що підлягала бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку на 157226грн., одночасно зменшило суму, що підлягала бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ наступних періодів.
Достовірність нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за жовтень 2007 року у сумі 157226 грн. підтверджена довідкою від 17.01.2008р. №71/23-3-33620412. Зазначена довідка складена за результатами виїзної позапланової перевірки як засобу реалізації першим відповідачем владних управлінських функцій відповідно до підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР.
Предметом спору за цією адміністративною справою є можливість отримання позивачем бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку, у разі подання уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, шляхом збільшення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, з одночасним зменшенням аналогічної суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ наступних періодів.
Відповідно до п.5.1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Пункт 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” (в редакції Закону України № 2505-4 від 25 березня 2005 року), відповідно до пункту 13 Перехідних положень, діє з 1 червня 2005 року та встановлює порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.
Відповідно до підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 зазначеного пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від’ємному значені суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності – зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від’ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від’ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
За приписами пп.2.2,2.4, Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, Державного казначейства України від 2 липня 1997 р. N 209/72 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 21 травня 2001 р. N 200/86), підставою для отримання відшкодування є дані виключно податкової декларації за звітний період.
Відшкодування при настанні терміну проводиться згідно з рішенням платника податку, яке відображене в податковій декларації (одночасно може бути декілька напрямів відшкодування) шляхом:
перерахування грошових сум з бюджетного рахунку на рахунок платника податку в установі банку, що його обслуговує;
зарахування суми відшкодування в рахунок платежів з податку на додану вартість;
зарахування суми відшкодування в рахунок інших податків, зборів (обов'язкових платежів), які надходять до Державного бюджету України.
Якщо у платника на момент настання терміну відшкодування суми ПДВ (яка за його бажанням, зазначеним у декларації, має спрямовуватися на його рахунок) обліковується податковий борг за іншими платежами, які зараховуються до Державного бюджету України, то він має право звернутися до податкового органу із заявою про зміну напряму відшкодування - не на рахунок платника, а на погашення існуючого податкового боргу. Згідно із заявою податковим органом уносяться зміни до зазначеного платником напряму відшкодування, формується висновок у режимі "зміна напрямку відшкодування при настанні терміну відшкодування" і в загальному порядку подається до органів Державного казначейства України.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що право подання платником податку уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, виникає відповідно до законодавства з питань оподаткування лише тоді, коли ним виявлено саме помилку у показниках, зазначених у раніше поданої декларації, а не у разі зміни напрямку бюджетного відшкодування.
З огляду на вищенаведене та враховуючи зміст наданої 20.11.2007р. позивачем до податкового органу декларації з податку на додану вартість за жовтень 2007 року, якою визначив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ наступних періодів в розмірі 157226 грн. (код рядка 25, 25.2)., суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Приватного підприємства «Атрі» до Державної податкової інспекції у м.Краматорську та Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про стягнення заборгованості з бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2007 року у розмірі 157226 грн. відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 03 лютого 2009 року. Постанова у повному обсязі складена 08 лютого 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Козаченко А.В.