Постанова № 6851376, 13.04.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2009
Номер справи
2а-520/09/0570
Номер документу
6851376
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 квітня 2009 р.                                                             Справа № 2а-520/09/0570

                                                                                          

          приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, Калінінський район, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Козаченко А.В.

суддів           Головіної К.І., Папазової Г.П.

при секретарі                     Гаврилової Ю.О.

за участю:

представника позивача Уздемір А.І.

представника відповідача не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Орджонікідзевугілля»

до Міністерства палива та енергетики України

про визнання недійсним наказу.

в с т а н о в и в :

Позивач, Державне підприємство «Орджонікідзевугілля», звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача – Міністерства палива та енергетики України про визнання недійсним наказу відповідача №607 від 04 грудня 2008р. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідно до вимог Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005р., наказом відповідача №568 позивач був внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до цього закону. Відповідно до Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, затвердженого Постановою КМ України №1163 від 07.12.2005р., позивач постійно відправляв до Розрахункового центру звіти встановленого зразку простою кореспонденцією і жодних претензій з боку відповідача не виникало. Звіти за липень, серпень та вересень 2008р. позивачем також було своєчасно направлено простою кореспонденцією, але 15.12.2008р. на адресу позивача надійшов лист від відповідача, яким було повідомлено, про виключення його з вищевказаного Реєстру.

Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає, що воно прийняте безпідставно з огляду на те, що ним своєчасно відправлялись звіти, а тому підстав для прийняття такого рішення у відповідача не було. Просив позов задовольнити, а спірний наказ визнати нечинним в частині, що стосується позивача.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, мотивуючи свою позицію аналогічно викладеній в позовній заяві. Також зазначив, що відповідно до п.3.5.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». виключення підприємства з Реєстру можливе у разі ненадання звітності за результатами проведення розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, але таке погашення відбувалося позивачем лише 21.05.2008р. та 11.09.2008р., тобто на протязі червня-серпня 2008р. не відбувалося, а тому звітність було подавати не обов’язково, що підтверджується також довідкою УДКУ у м.Єнакієве від 02.04.2009р. та самими звітами за відповідні періоди.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав заперечення у яких позов не визнав та виклав свою позицію з приводу спору, просив суд розглядати справу за його відсутністю.

Заслухавши пояснення з’явившихся сторін та дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступне.

Так, судом встановлено та не оспорювалося сторонами, що позивач був включений до Реєстру, підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Наказом Міністерства палива та енергетики України №607 від 04 грудня 2008р. «Про виключення підприємств з переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості» з додатком - Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» (ЄДРПОУ 32276912) було виключено з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» у зв’язку з ненаданням звітів за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених Законом, про що позивача було повідомлено 08.12.2008р. листом відповідача від 04.12.2008р. №13/2-857.

Листом начальника відділу ведення реєстру розрахункового центру від 29.10.2008р. №252 було повідомлено позивача про необхідність своєчасного надання звітності.

Відповідно до письмових пояснень Державного підприємства «Енергоринок», наданих на запит суду, зазначене, що за даними розрахункового центру від позивача надійшла звітність за грудень 2005р., січень-грудень 2006р., січень-грудень 2007р., січень-лютий 2008р., травень-червень 2008р. Звіти за липень-жовтень 2008р. отримані після виключення позивача з реєстру.

З наданих позивачем та доданих до письмових пояснень Державного підприємства «Енергоринок» звітів про обсяги та структуру заборгованості (Додаток №1 до Порядку подання звітності підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості), отриманих ДП «Енергоринок» від позивача 17.11.2008р. вбачається, що позивачем у липні, серпні та жовтні 2008р. розрахунків із застосуванням механізмів, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» не здійснювалося.

Згідно із листом Управління Державного казначейства у м.Єнакієве ГУ УДКУ у Донецькій області від 02.04.2009р. №19.9/04-56/997, за рахунок коштів, отриманих за Постановою КМ України №108 від 27.02.2008р., ДП «Орджонікідзевугілля» було проведено розрахунки 21.05.2008р. та 11.09.2008р., інших перерахувань в погашення боргів минулих періодів, крім вищевказаних не проводилось.

Пудпунктом 3.1. Закону України Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу від 23 червня 2005 року N 2711-IV(Далі за текстом Закон 2711), встановлено, що для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.

Підпункт 3.2. Закону 2711 передбачає, що підприємства, що внесені до Реєстру, зобов'язані надавати звітність Міністерству палива та енергетики України. Відповідальність за достовірність наданої звітності несе керівник підприємства.

Підпунктом 3.5 цього Закону зазначено, що виключення з Реєстру підприємства паливно-енергетичного комплексу здійснюється у випадках та в порядку, визначених цим Законом.

Цим же підпунктом Закону 2711 встановлено лише дві підстави для виключення підприємства з цього Реєстру, а саме:

- у разі, якщо протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємство паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, Міністерство палива та енергетики України приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.

- у разі подання до розрахункового центру рішення підприємства паливно-енергетичного комплексу про припинення участі підприємства у процедурі погашення заборгованості розрахунковий центр протягом п'яти днів звертається з поданням до Міністерства палива та енергетики України про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.

          Аналогічні норми містяться у п.16 Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними», затвердженого Постановою КМ України №1163 від 07.12.2005р., прийнятого на виконання Закону 2711. Також, пунктом 5 цього Порядку встановлено, що адміністратором реєстру є розрахунковий центр - підрозділ оптового постачальника електричної енергії - державного підприємства "Енергоринок", що забезпечує ведення та користування даними реєстру.

Відповідно до ст..2 Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 22.12.2005р. №612 (далі за текстом Наказ 612), підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, подають звітність Розрахунковому центру до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом. Відповідно до п.2.7. Наказу 612 датою надання звітності вважається день її фактичного надходження до розрахункового центру.

З наведених правових норм вбачається, що позивач лише у разі проведення розрахунків із застосуванням механізмів, визначених Законом 2711, повинний був у порядку, встановленому Наказом 612 надавати звіти Розрахунковому центру до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом.

Як вже зазначалося вище, відповідно до письмових пояснень Державного підприємства «Енергоринок», наданих на запит суду, зазначене, що за даними розрахункового центру, звіти за липень-жовтень 2008р. від позивача отримані після виключення позивача з реєстру, але при цьому суд зазначає, що відповідачем до суду не надані будь-які документи, що підтверджують факт проведення позивачем у липні та серпні 2008р. розрахунків із застосуванням механізмів, визначених Законом 2711 та напроти, факт проведення цих розрахунків у цих періодах, спростовується дослідженими у судовому засіданні письмовими вищезазначеними доказами. Суд зазначає, що у зв’язку з проведенням таких розрахунків у вересні 2008р., позивач повинний був не пізніше 20-го жовтня 2008р. надати звітність до Розрахункового центру, але при цьому, у разі ненадання звітності за цей період, відповідач, виходячи з приписів пп.3.5.1 Закону 2711, був вправі прийняти рішення про виключання позивача з Реєстру не раніше 21 січня 2009р., тобто після спливу тримісячного строку з моменту встановлення порушення строків, але спірний Наказ №607 був прийнятий відповідачем 04 грудня 2008р., тобто передчасно.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій щодо прийняття спірного наказу в частині, що стосується позивача.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

З огляду на вищенаведене суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору за приписами статей 87, 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» до Міністерства палива та енергетики України про визнання недійсним наказу – задовольнити повністю.

Скасувати наказ Міністерства палива та енергетики України №607 від 04 грудня 2008р. «Про виключення підприємств з переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості» в частині виключення Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (ЄДРПОУ 32276912) з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40 грн.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 13 квітня 2009р. Постанова виготовлена в повному обсязі 21 квітня 2009 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.          

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

                    

Головуючий суддя                                                                       Козаченко А.В.           

Судді                                                                                          К.І. Головіна

                                                                                          Г.П. Папазова