Ухвала суду № 6851373, 11.06.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2009
Номер справи
2а-8658/09/0570
Номер документу
6851373
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Донецький окружний адміністративний суд У Х В А Л А про залучення третіх осіб та витребування доказів 11 червня 2009 р.                                                                       Справа № 2а-8658/09/0570           приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17 Донецький окружний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого судді                                                  Козаченка А.В.

суддів           Христофорова А.Б., Кірієнко В.О.,

при секретарі                     Гаврилової Ю.О.

за участю:

представника позивача Ясиненка Д.В.

представника відповідача Бондарчук Г.С.

представників третьої особи Саква Д.Ю., Шубіна В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Східенерго»

до Національної комісії регулювання електроенергетики України

про визнання протиправною та нечинною з моменту прийняття Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 27.05.2009 №561

Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство «Енергоринок»

ВСТАНОВИВ:                                                                                                                                                                                                        Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2009 року у адміністративній справі №2-а-8658/09/0570 було відкрите провадження по вищевказаній справі

У судовому засіданні представник відповідача заявив два клопотання (вх..№17638 від 05.06.2009р. та №17639 від 05.06.2009р.) про передачу адміністративної справи до адміністративного суду в порядку дотримання правил територіальної підсудності за місцем знаходження відповідача – до Окружного адміністративного суду міста Києва на підставі ст.19 ч.2,3 КАС України.

У судовому засіданні представники третьої особи також заявили клопотання (вх..№17641 від 05.06.2009р.) про передачу адміністративної справи в порядку дотримання правил територіальної підсудності до адміністративного суду за місцем знаходження відповідача - Окружного адміністративного суду міста Києва на підставі ст.19 ч.3 КАС України.

          Представники відповідача та третьої особи у судовому засіданні підтримали заявлені клопотання, просили їх задовольнити.

          Представник позивача заперечував проти задоволення вищезазначених клопотань з огляду на те, що на його думку підстави для передачі справи до Окружного адміністративного суду міста Києва відсутні, надав з цього приводу письмові заперечення.

          Крім цього, у судовому засіданні представник позивача надав заяву про зміну предмета адміністративного позову, зареєстровану 05.06.2009р., у якому просив залучити до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

-          Відкрите акціонерне товариство «ДЕК Центренерго» (02660, м.Київ, вул..Магнітогорська, 1, код ЄДРПОУ 22927045);

-          Відкрите акціонерне товариство «Західенерго» (м.Львів, вул..Козельницька, 15, код ЄДРПОУ 23269555);

-          Відкрите акціонерне товариство «Донбасенерго» (84601, Донецька область, м.Горлівка, пр..Леніна, 11, код ЄДРПОУ 23343582);

-          Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» (04080, м.Київ, вул..Фрунзе, 85, код ЄДРПОУ 19480600)

оскільки судове рішення може вплинути на права та обов’язки вищезазначених осіб.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлене клопотання та просив його задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи у судовому засіданні заперечували проти заявленого клопотання в частині залучення у якості третьої особи - Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» з огляду на те, що рішення по справі не може вплинути на права та обов’язки вищезазначеного підприємства.

Крім цього, представником позивача у судовому засіданні було заявлено клопотання (вх..№17499 від 05.06.2009р.) про витребування доказів, відповідно до якого просив витребувати в ДП «Енергоринок» (01032, м.Київ, вул..Комінтерну, 27, код ЄДРПОУ 21515381):

-          інформацію про те, з якого рахунку ДПЗД «Укрінтеренерго» на який рахунок ДП «Енергоринок», а також з якого рахунку ДП «Енергоринок» на які рахунки ВАТ «ДЕК Центренерго», ВАТ «Західенерго» та ВАТ «Донбасенерго» були перераховані кошти на виконання постанови НКРЕ України 27.05.2009р. №561;

-          інформацію про те, чи враховувались кошти, що були перераховані на рахунки ВАТ «ДЕК Центренерго», ВАТ «Західенерго» та ВАТ «Донбасенерго» на виконання постанови НКРЕ України 27.05.2009р. №561, при визначенні відсотка розрахунків з енергогенеруючими компаніями за електроенергію, куповану у них в травні 2009 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлене клопотання та просив його задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи у судовому засіданні заперечували проти заявленого клопотання з огляду на те, що ця інформація не має відношення до предмету спору і є конфіденційною.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються клопотання, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення заявлених клопотань, суд встановив наступне.

Згідно із положеннями ст..19 Кодексу адміністративного судочинства, адміністративні справи за загальним правилом вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача. Адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача. Адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Приписами ст..22 Кодексу адміністративного судочинства передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі та до початку судового розгляду виявилося, що провадження у справі відкрито без дотримання правил територіальної підсудності.

Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 27.05.2009р. №561 постановлено ДП «Енергоринок» кошти, які надходитимуть на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії як погашення реструктуризованої заборгованості ДПЗД «Укрінтеренерго» перед ДП «Енергоринок», розподіляти між ВАТ «ДЕК Центренерго», ВАТ «Західенерго» та ВАТ «Донбасенерго» пропорційно до сум реструктуризованої заборгованості, яка виникла у ДП «Енергоринок» перед ними до 01.01.2005р., до накопичення сум: ВАТ «ДЕК Центренерго» - 65 560 780 грн., ВАТ «Західенерго» - 128 489 559 грн., ВАТ «Донбасенерго» - 45 222 582 грн.

Посилання представників відповідача та третьої особи в обґрунтування заявлених клопотань, на ті обставини, що НКРЕ України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, її рішення, прийняті в межах повноважень є обов’язковими для виконання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, які здійснюють свою діяльність на оптовому ринку електроенергії, ринках газу, нафти та нафтопродуктів, а тому має обов’язковій характер для всіх учасників оптового ринку електричної енергії України, на яких поширюється її дія (приблизно 250 учасників), судом до уваги не беруться, виходячи з наступного.

Відповідно до п.13 Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України, затвердженого Указом Президента України від 21.04.1998р. №335/98, Комісія в межах своїх повноважень на основі та на виконання законодавства приймає рішення у вигляді постанов і розпоряджень. Рішення Комісії, прийняті в межах її повноважень, є обов’язковими для виконання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, які здійснюють діяльність на оптовому ринку електроенергії, ринках газу, нафти та нафтопродуктів. Рішення Комісії можуть бути оскаржені у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст..17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

Правовий акт - акт волевиявлення (рішення) уповноваженого суб’єкта права, що регулює суспільні відносини за допомогою встановлення (зміни, скасування) правових норм, а також визначення (зміни, припинення) на основі цих норм прав та обов’язків учасників конкретних правовідносин, міри відповідальності конкретних осіб за скоєне ними правопорушення. Як нормативний так і ненормативний акт правовий акт завжди виражають волю (волевиявлення) уповноваженого суб’єкта права, його владні приписи, які мають офіційний характер, обов’язкові до виконання, спрямовані на регулювання суспільних відносин, встановлюють правову норму та правила поведінки чи конкретне правовідношення, оформлюються у визначеній формі, є юридичними фактами, що спричиняють певні наслідки.

Таким чином, як нормативно-правові, так і акти індивідуальної дії, що приймаються суб’єктом владних повноважень (у випадку за цією адміністративною справою – відповідачем) у формі постанов і розпоряджень, є обов’язковими до виконання підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форми власності, які здійснюють свою діяльність на оптовому ринку електричної енергії України.

Критерієм розмежування понять нормативного-правового акта і ненормативного (індивідуального) правового акта є сфера його дії за суб’єктним складом та в часі, оскільки правові акти індивідуальної дії, на відміну від нормативних, поширюють свою дію на конкретно визначеного суб’єкта чи коло суб’єктів та діють одноразово або протягом визначеного проміжку часу. Ненормативні (індивідуальні акти) – породжують у конкретному випадку права та обов’язки конкретних суб’єктів, яким вони адресовані.

Така правова позиція наведена у рішенні Конституційного Суду України від 23.06.1997р., справа №3/35-313 (справа про акти органів Верховної Ради України), в якому зазначено, що за своєю природою ненормативні правові акти на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразова і після реалізації вичерпують свою дію.

Вищевказане кореспондується також з положеннями приписів ч.2 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства, відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Тобто, до компетенції адміністративних судів віднесено справи щодо захисту прав, свобод і інтересів осіб від дій (рішень) суб’єктів владних повноважень щодо управління діями цих осіб чи здійснення інших владних управлінських функцій щодо цих осіб.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що постанова Національної комісії регулювання електроенергетики України від 27.05.2009р. №561, є актом індивідуальної дії, який породжує обов’язки ДП «Енергоринок» та стосується прав та інтересів енергогенеруючих компаній ВАТ «ДЕК Центренерго», ВАТ «Західенерго», ВАТ «Донбасенерго», застосовується одноразово і після реалізації вичерпує свою дію. Крім цього, суд зазначає, що вищевказана постанова може стосуватися також прав та інтересів інших енергогенеруючих компаній, до якої відноситься також і позивач.

Відповідно до ч.2 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача.

Позивачем за цією адміністративною справою є «Товариство з обмеженою відповідальністю «Східенерго», місцезнаходженням якого відповідно до документів про державну реєстрацію є м.Донецьк, бул.Шевченка, 11.

Відповідно до Указу Президента України «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів» №1417/2004 від 16.11.2004р. на Донецьку область поширюється юрисдикція Донецького окружного адміністративного суду, у зв’язку з чим адміністративна справа №2-а-8658/09/0570 підсудна саме цьому суду.

Щодо клопотання про залучення до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, підприємств, які зазначені в заяві представника позивача про зміну предмета адміністративного позову, зареєстровану 05.06.2009р., суд зазначає, що відповідно до ст..53 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з ініціативи суду.

Оскільки постанова відповідача, яка є предметом судового розгляду адресована у тому числі і ВАТ «ДЕК Центренерго», ВАТ «Західенерго», ВАТ «Донбасенерго», ДПЗД «Укрінтеренерго» тому суд вважає за необхідне залучити їх до участі у розгляді справи у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Щодо клопотання представника позивача про витребування додаткових доказів, зареєстроване 05.06.2009р. (вх.№ 17499), суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2,3 ст.79 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, яка заявляє клопотання перед судом про витребування від інших осіб письмових доказів, повинна зазначити: який письмовий доказ вимагається, орган чи особу, у яких він знаходиться, та обставини, які може підтвердити цей доказ. Письмові докази, які витребовує суд, надсилаються безпосередньо до адміністративного суду. Суд може також уповноважити заінтересовану сторону або іншу особу, яка бере участь у справі, одержати письмовий доказ для надання його суду.

Суд вважає клопотання представника позивача обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, тому що вищезазначені документи, які просить витребувати позивач у третьої особи, можуть мати значення для правильного вирішення адміністративного позову.

Керуючись статями 2, 11, 17, 19, 22, 53, 71, 79, 160, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -                                                                                                                                                                                                                                                 УХВАЛИВ:                                                                                                                                                                                              

У задоволенні клопотання представника відповідача (вх..№17638 від 05.06.2009р. та №17639 від 05.06.2009р.) про передачу адміністративної справи до адміністративного суду в порядку дотримання правил територіальної підсудності за місцем знаходження відповідача – до Окружного адміністративного суду міста Києва на підставі ст.19 ч.2,3 КАС України - відмовити.

У задоволенні клопотання представника третьої особи (вх..№17641 від 05.06.2009р.) про передачу адміністративної справи в порядку дотримання правил територіальної підсудності до адміністративного суду за місцем знаходження відповідача - Окружного адміністративного суду міста Києва на підставі ст.19 ч.3 КАС України - відмовити.

          

Клопотання представника позивача, про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору задовольнити.

Залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

-          Відкрите акціонерне товариство «ДЕК Центренерго» (02660, м.Київ, вул..Магнітогорська, 1, код ЄДРПОУ 22927045);

-          Відкрите акціонерне товариство «Західенерго» (м.Львів, вул..Козельницька, 15, код ЄДРПОУ 23269555);

-          Відкрите акціонерне товариство «Донбасенерго» (84601, Донецька область, м.Горлівка, пр..Леніна, 11, код ЄДРПОУ 23343582);

-          Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» (04080, м.Київ, вул..Фрунзе, 85, код ЄДРПОУ 19480600),

про що їх повідомити.

Витребувати у ДП «Енергоринок» (01032, м.Київ, вул..Комінтерну, 27, код ЄДРПОУ 21515381) наступні документи :

-          інформацію про те, з якого рахунку ДПЗД «Укрінтеренерго» на який рахунок ДП «Енергоринок», а також з якого рахунку ДП «Енергоринок» на які рахунки ВАТ «ДЕК Центренерго», ВАТ «Західенерго» та ВАТ «Донбасенерго» були перераховані кошти на виконання постанови НКРЕ України 27.05.2009р. №561;

-          інформацію про те, чи враховувались кошти, що були перераховані на рахунки ВАТ «ДЕК Центренерго», ВАТ «Західенерго» та ВАТ «Донбасенерго» на виконання постанови НКРЕ України 27.05.2009р. №561, при визначенні відсотка розрахунків з енергогенеруючими компаніями за електроенергію, куповану у них в травні 2009 року.

Зазначені документи надати суду до наступного розгляду справи.

Ухвалу суду для виконання в частині витребування зазначених документів направити ДП «Енергоринок».

Судове засідання по справі призначити на 25 червня 2009 року в 15 год. 30 хв.

Ухвала постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні у присутності з’явившихся сторін.                     

Ухвала оскарженню не підлягає. Ухвали суду, які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з моменту проголошення.                                                                                                              

          Ухвала в частині вирішення питання про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст.186 КАС України.

Головуючий суддя                                                                       Козаченко А.В.

Судді                                                                                                    В.О.Кірієнко

                                                                                                    А.Б.Христофоров