Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2009 р.Справа № 2-а-2492/08/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді:
Суддів:
за участю секретаря судового засідання Антоненко Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Статутного територіально-галузевого об'єднання "Південна залізниця" на постанову Харківський окружний адміністративний суд від 21.05.2009р. по справі№2-а-2492/08/2070
за позовом Статутного територіально-галузевого об'єднання "Південна залізниця"
до Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області
про визнання відсутності права на винесення рішення та його скасування,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Статутне територіально-галузеве об'єднання "Південна залізниця", звернулось до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області, в якому просить суд визнати відсутність у відповідача права на прийняття рішення від 03.12.2007р. про застосування до позивача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та скасувати рішення відповідача від 05.12.2007р. про вилучення у позивача в дохід державного бюджету 274444,34 грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнення штрафу в сумі 54888,68 грн.
Позивач обґрунтовує вимоги адміністративного позову тим, що перевірка позивача, яку проводила Державна інспекція з контролю за цінами в Харківській області була проведена на виконання доручення ВД СБЕЗ УМВС України в Харківській області відповідно до пункту "в" частини 2 статті 12 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю". Оскільки перевірка здійснена на виконання завдання спеціального підрозділу УМВС України в Харківській області, то позивач вважає, що відповідач не мав права застосовувати до позивача економічні санкції за результатами перевірки. Право використання результатів перевірки, на думку позивача, належить ВД СБЕЗ УМВС України в Харківській області, за завданням якого і проводилась перевірка.
Відповідач проти позову заперечував, вказавши, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Харківській області проведено перевірку Статутного територіально-галузевого об'єднання "Південна залізниця" з 12.11.2007р. по 30.11.2007р. В результаті перевірки встановлено порушення вимог Наказу Міністерства транспорту України від 27.12.2002р. № 934, Наказу Міністерства транспорту України від 16.12.2003р. № 980, Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.07.2004р. № 455-р, Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.04.2005р. № 91-р та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.07.2005р. № 233-р.
Відповідач в межах повноважень, наданих Законом України "Про ціни і ціноутворення" та Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. № 1819, застосував до позивача економічні санкції за виявлені в ході перевірки порушення. Санкції застосовані відповідно до Інструкції "Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженої спільним Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. № 298/519. Отже, відповідач зазначає, що з його боку відсутні порушення, санкції застосовані в межах повноважень. Просив у задоволені позову відмовити.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21 травня 2009 року позов Статутного територіально-галузевого об'єднання "Південна залізниця" задоволено частково. Скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області № 77 від 05.12.2007р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині вилучення у Статутного територіально-галузевого об’єднання "Південна залізниця" в дохід державного бюджету України 1184,30 грн. та стягнення зі Статутного територіально-галузевого об’єднання "Південна залізниця" в дохід державного бюджету штрафу в сумі 2368,60 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Позивач, не погодившись з постановою, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити у повному обсязі.
В апеляційній скарзі позивач посилався на те, що оскільки перевірка була проведена на завдання ВД СБЕЗ УМВС України в Харківській області відповідно до пункту в частини 2 статті 12 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю", то відповідач не мав права застосовувати до позивача економічні санкції за результатами перевірки. Позивач вважає, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Харківській області при прийнятті оскаржуваного рішення порушено вимоги статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення сторін приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом було встановлено, що на виконання завдання ВДСБЕЗ УМВС України № 5/5221 від 18.10.2007 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Харківській області в період з 12 по 30 листопада 2007 року була проведена перевірка правильності застосування тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом та розміру плати за подачу, забирання вагонів СТГО «Південна залізниця» (Сумська та Полтавська дирекції залізничних перевезень).
За результатами даної перевірки, на підставі акту перевірки за № 20153 відповідачем було прийняте рішення № 77 від 05.12.2007 року про застосування до позивача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін про вилучення у СТГО «Південна залізниця» в дохід державного бюджету України 274444,64 грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнення штрафу в сумі 54888,68 грн.
Колегія суддів зазначає, що згідно з п.п. 1 п. 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1819 від 13.12.2000 р., Держцінінспекція має право проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях, незалежно від форми власності, перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов’язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів. Таким чином, Держцінінспекція правомірно здійснила перевірку з питань, що відносяться до компетенції інспекції, а саме з питань правильності застосування тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом та розміру плати за подачу, збирання вагонів СТГО «Південна залізниця».
Вказані обставини встановлені постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2008 року (а.с. 82 – 87), а тому згідно зі ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказуванню не підлягають.
Перевіркою встановлено, що СТГО «Південна залізниця» застосувала та ввела у дію з 00-00 годин 01.05.2007р. коефіцієнти до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України та знижки, які затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 28.04.07. № 356 «Про затвердження Розмірів знижок до тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у власних залізничних вантажних вагонах та Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.05.2007р. за №458/13725. Зазначене твердження підтверджується корінцями дорожніх відомостей № 43758968 та № 326002.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 3 Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 03.10.1992р. № 493/92 нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації у Міністерстві юстиції України, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності. Враховуючи те, що зазначений наказ Міністерства транспорту та зв'язку України зареєстровано у Міністерстві юстиції України 04.05.2007 року, наказ набув чинності з 15.05.2007 року, тобто через десять днів після його реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що посилання позивача на наказ Міністерства транспорту та зв'язку України від 28.04.2007 року є необґрунтованим, оскільки станом на 28.04.2007 року даний наказ ще не вступив у законну силу.
Судом встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області була проведена перевірка Сумської дирекції залізничних перевезень СТГО «Південна залізниця». Перевіркою було встановлено, що Сумською дирекцією залізничних перевезень СТГО «Південна залізниця» за період з 01.05.2007 року по 14.05.2007 року виявлено порушення розміру тарифів на вантажні перевезення та за послуги користування вагонами внаслідок застосування Коефіцієнтів до тарифів Збірника тарифів, які в період з 01.05.2007 року по 14.05.2007 року не набрали чинності.
За результатами даної перевірки було винесено рішення про застосування до Статутного територіально – галузевого об’єднання «Південна залізниця» в особі Сумської дирекції залізничних перевезень економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 3552,90 грн., тобто вилучення у позивача в дохід державного бюджету України 1184,30 грн. та стягнення з позивача штрафних санкцій в сумі 2368,60 грн.
Відповідачем на підставі акту перевірки за № 20153 проводилась перевірка СТГО «Південна залізниця», зокрема по Сумській та Полтавській дирекціях, і, при нарахуванні штрафних санкцій не було враховано результатів перевірки Сумської дирекції Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області, тобто не враховано того факту, що штрафні санкції за порушення державної дисципліни цін у загальному розмірі 3552,90 грн. вже застосовано до СТГО «Південна залізниця» Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області (підтверджено рішенням останньої за № 33 від 21.08.2007 року), і тому вказаний штраф за порушення державної дисципліни цін по Сумській дирекції позивача не може бути застосований повторно.
Виходячи із вказаного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 199, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Статутного територіально-галузевого об'єднання "Південна залізниця" залишити без задоволення.
Постанову Харківський окружний адміністративний суд від 21.05.2009р. по справі№2-а-2492/08/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Ємельянова В.І. Судді Шевцова Н.В. Макаренко Я.М. Повний текст ухвали виготовлений 26.10.2009 р.