Постанова № 6847871, 22.10.2009, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2009
Номер справи
2-а-9115/08/2070
Номер документу
6847871
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2009 р. Справа № 2-а-9115/08/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді:

Суддів:

за участю секретаря судового засідання Баглаєнко Я. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області на постанову Харківський окружний адміністративний суд від 06.05.2009р. по справі№2-а-9115/08/2070

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми "Пісчанська"

до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області

про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати податкові повідомлення - рішення № 0000031600 від 24.03.08, № 0000041600 від 14.04.08, № 0000051600 від 19.05.08, № 0000071600 від 12.06.08, № 0000091600 від 18.07.08, № 0000101600 від 11.08.08. недійсними.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.05.2009р. по справі №2-а-9115/08/2070 вимоги позивача були задоволені в повному обсязі.

Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.05.2009р. по справі №2-а-9115/08/2070 відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Позивач вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 06.05.2009р. по справі №2-а-9115/08/2070 прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю – доповідача та представників сторін колегія суддів встановила, що підставою прийняття оскаржуваних повідомлень – рішень були акти, складені працівниками Красноградської міжрайонної ДПІ за результатами перевірок достовірності заявленої суми до бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Агрофірма «Пісчанська», а саме: Акт № 260/16-30767795 від 12.03.2008 року, Акт № 386/16-30767795 від 08.04.2008 року, Акт № 518/16-30767795 від 16.05.2008року, Акт № 624/16-30767795 від 09.06.2008року, Акт № 730/16-30767795 від 18.07.2008року, Акт № 818/16-30767795 від 07.08.2008року. В зазначених актах зроблені висновки про порушення позивачем вимог податкового законодавства, а саме неправомірно до загальних декларацій по податку на додану вартість за січень, лютий, березень, квітень, травень та червень 2008 року було включено суми операцій щодо реалізації молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам.

Задовольняючи вимоги позивача суд першої інстанції виходив з наступного.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про систему оподаткування» платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування відповідно до законів України.

Порядок обчислення, сплати та застосування пільг з податку на додану вартість врегульований Законом України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до п. 6.2.6 п.6.2 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість» у тому числі до 1 січня 2008 року за нульовою ставкою оподатковуються операції поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання.

Зазначена норма Закону закріплена у Довіднику пільг № 43, наданих чинним законодавством по сплаті податків, зборів, інших обов'язкових платежів, затверджених Державною податковою адміністрацією України 01.10.2007 року, в якому під кодом 14010139 надана пільга наступного змісту: суми податку на додану вартість, сплачені постачальниками за матеріально-технічні ресурси, які підлягають відшкодуванню з бюджету при: поставки переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання.

Позивач є сільськогосподарським товаровиробником і у перевіряємому періоді здійснював поставки переробним підприємствам м'яса живою вагою та молока.

Відповідно до п. 2 Порядку сільськогосподарські товаровиробники поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі з нарахуванням податку на додану вартість за нульовою ставкою.

З аналізу положень цього Порядку вбачається, що він не містить вимог щодо віднесення таких операцій до скороченої (спеціальної) декларації, крім того, зазначений Порядок не регулює питання відображення операцій по реалізації молока та м'яса переробним підприємствам у деклараціях по ПДВ.

Механізм відображення операцій у деклараціях по ПДВ врегульований Порядком заповнення та надання податкової декларації по податку на додану вартість, затвердженим наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166.

Згідно п. 1.2 вказаного Порядку у скорочену (спеціальну) декларацію включають тільки ті операції, які стосуються спеціальних режимів, встановлених п. 11.21 та п. 11.29 Закону України «Про податок на додану вартість».

Пунктом 11.21. статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що до 1 січня 2008 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Аналіз змісту наведеної норми закону вказує на те, що заходи передбачені ним, спрямовані на підтримку вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників і полягають в тому, що переробні підприємства спрямовують суми ПДВ від реалізації ними молока та молочної продукції, м'яса та м'ясопродуктів не до бюджету, а для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам, у яких вони придбали молоко і м'ясо у живій вазі.

У разі появи у сільськогосподарських товаровиробників за наслідками реалізації власної сільськогосподарської продукції, сум податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету вказані суми податку дозволено залишити у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямувати виключно для підтримки власного сільськогосподарського виробництва. При цьому законом Кабінет Міністрів України уповноважено визначити порядок нарахування і використання зазначених коштів.

У відповідності з п. 12, п. 13 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. N 805 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 р. N 596) (надалі - Порядок № 805) «сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за поставлені ними, зокрема, м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції. На підставі даних бухгалтерського обліку сільськогосподарські товаровиробники щомісяця складають окрему податкову декларацію з податку на додану вартість поставлених ними, зокрема, м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах. Контроль за використанням коштів податку на додану вартість здійснюють, зокрема, відповідні органи державної податкової служби.

При цьому органи державної податкової служби уповноважені здійснювати контроль за використанням коштів податку, що залишається у сільськогосподарських товаровиробників.

Отже, на відміну від інших категорій сільськогосподарських товаровиробників, позивач взагалі звільнений від сплати податку на додану вартість за результатами реалізації переробним Підприємствам власної продукції в живій вазі, і у нього не можуть з'явитися суми податку на додану вартість, що підлягають сплаті до бюджету, і які він згідно закону може залишити у своєму розпорядженні.

З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов до висновку, що покладання відповідачем на позивача обов'язку відображати в окремій, а не в загальній декларації з податку на додану вартість, результати господарських операцій з реалізації переробним підприємствам власної продукції в живій вазі є безпідставним і має за своїми наслідками не фінансову підтримку вітчизняного товаровиробника, а необґрунтоване вилучення у нього коштів внаслідок безпідставного зменшення бюджетного відшкодування.

Висновки суду першої інстанції не можуть бути визнані обґрунтованими з наступних підстав.

Для суб'єктів господарювання сільськогосподарської галузі пп. 6.2.6 ст. 6, п. 11.21 та 11.29 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено пільговий режим оподаткування ПДВ. Такий пільговий режим оподаткування ПДВ передбачає застосування нульової ставки ПДВ до операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання з подальшою виплатою переробними підприємствами дотацій сільгосптоваровиробникам, а також отримання та акумуляцію коштів ПДВ на спеціальних рахунках сільськогосподарських товаровиробників щодо реалізації сільськогосподарської продукції. Порядок використання таких пільгових режимів затверджено постановами Кабінету Міністрів України від 12.05.99 р. N 805 "Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі" від 26.02.1999 р., N 271 "Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини". Зазначеними нормативними актами передбачено обов'язковість ведення окремого обліку за операціями, що підпадають під дію спеціальних пільгових режимів оподаткування ПДВ, встановлених вищезазначеними пунктами Закону України "Про податок на додану вартість", та щодо іншої діяльності, операції за якою оподатковуються у загальновстановленому порядку. За результатами такого окремого обліку складаються та подаються до органу ДПС відповідні окремі декларації щодо спеціальної діяльності, за якими не здійснюються розрахунки з бюджетом, та щодо іншої діяльності, за якими такі розрахунки проводяться, а саме: декларацію з ПДВ (скорочену) N 1, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом по операціях відповідно до спеціального режиму, передбаченого абзацом другим п. 11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість"; декларацію з ПДВ (скорочену) N 2, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом по операціях відповідно до спеціального режиму, передбаченого п. 11.29 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість"; декларацію з ПДВ (загальну) N 3 по операціях з поставки продукції не власного виробництва, молока та м'яса в живій вазі, реалізованих переробним підприємствам (пп. 6.2.6 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість", по операціях з продажу підакцизних товарів, за якою позитивне значення суми ПДВ перераховується до державного бюджету, а від'ємне відшкодовується у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до положень Постанови N 805 застосування нульової ставки ПДВ при продажу сільгосптоваровиробниками молока і м'яса в живій вазі переробним підприємствам з відповідним отриманням від них дотацій можливі тільки в тому випадку, якщо переробне підприємство, якому сільськогосподарський товаровиробник реалізує молоко і м'ясо в живій вазі, виконує такі умови: має власні переробні потужності; веде окремий податковий і бухгалтерський облік щодо операцій з продажу молока, молочної продукції, м'яса і м'ясопродуктів і щодо іншої продукції; має окремий рахунок в банку для зарахування на нього коштів для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам.

Відповідно до п. 6 Порядку нарахування, виплати і нарахування коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999 р., переробні підприємства за результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік готової продукції, виготовленої з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі. За результатами окремого обліку готової продукції, виготовленої з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі, переробні підприємства відповідно до вимог Закону України "Про податок на додану вартість" визначають суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з переробкою та поставкою такої продукції, і складають окрему податкову декларацію, яка разом з декларацією щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку на додану вартість у порядку і в строки, встановлені зазначеним Законом, з урахуванням вимог нормативно-правових актів Державної податкової адміністрації. Визначена до сплати за окремою податковою декларацією сума податку на додану вартість перераховується переробним підприємством на його небюджетний рахунок у строки, встановлені для сплати податку на додану вартість, з урахуванням коштів, перерахованих відповідно до пункту 5 цього Порядку. Переробне підприємство разом з окремою податковою декларацією за кожний звітний (податковий) період подає як підтвердження сплати сум податку реєстр платіжних доручень на фактично зараховані на небюджетний рахунок кошти і виписку територіальних органів Державного казначейства з небюджетного рахунку. Суми податку на додану вартість, визначені переробним підприємством за окремою податковою декларацією, щодо яких переробне підприємство не подало органу державної податкової служби підтвердження їх перерахування на небюджетний рахунок, вважаються такими, що використовуються переробним підприємством не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.

Матеріали справи свідчать про те, що ТОВ Агрофірма „Пісчанська" до Красноградської МДПІ було подано податкову декларацію з податку на додану вартість, а також розрахунки сум бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування по деклараціях за січень, лютий, березень, квітень, травень та червень 2008 року. Причиною бюджетного відшкодування було включення до загальної декларації суми операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою, а саме реалізація молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам, та відповідно включення до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість сплачених (нарахованих) в частині придбання товарів (робіт, послуг) для виробництва продукції тваринництва.

Згідно з пп. 6,2.6 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" податок за нульовою ставкою обчислюється щодо операцій з продажу переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання. Абз.1, п. 11.21 Закону до 01.01.09 сума ПДВ, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами, спрямовується для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що підпункт 6.2.6 ст. 6 та пункт 11.21 ст. 11 Закону взаємопов'язані між собою, оскільки нульова ставка застосовується сільськогосподарськими товаровиробниками до операцій з продажу молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам, а переробні підприємства, які отримують молоко та м'ясо в живій вазі, перетворюють її в інший вид продукції та реалізують її, а суми ПДВ, отримані від такої реалізації, направляють безпосередньо тим сільськогосподарським товаровиробникам на той же рахунок, який відкритий для акумуляції ПДВ з продажу продукції названої у другому абзаці п. 11.21 (молоко, худоба, птиця, вовна, молочна продукція та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах). Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.99 №805.

Постановою N 805 із змінами та доповненнями не передбачено норми, згідно з якою суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) сільськогосподарськими товаровиробниками по операціях з придбання товарів (послуг) та використаних в межах господарської діяльності, пов'язаної з операціями з поставки переробним підприємствам молока і м'яса живою вагою, включалися до податкової декларації, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, тоді як п. Постановою Кабінету міністрів України від 28.03.2007 року №596 з Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.99 р. N 805 "Про порядок нарахування, виплати і нарахування, коштів спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі", виключено норму, яка дозволяла відносити суми ПДВ по придбаних товарах (роботах, послугах), пов'язаних с виробництвом молока та м'яса в живій вазі, що поставляються переробним підприємствам, до складу податкового кредиту, який відображається в декларації з розрахунків з бюджетом (загальна декларація), і відповідно отримувати відшкодування з бюджету за цією декларацією.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 06.05.2009р. по справі №2-а-9115/08/2070 прийнята при невідповідності висновків суду обставинами справи.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 3 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області задовольнити.

Постанову Харківський окружний адміністративний суд від 06.05.2009р. по справі№2-а-9115/08/2070 скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні позову ТОВ Агрофірма «Пісчанська» відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Філатов Ю.М. Судді Водолажська Н.С. Гуцал М.І. Повний текст постанови виготовлений 27.10.2009 р.