Рішення № 6842093, 24.11.2009, Господарський суд м. Севастополя

Дата ухвалення
24.11.2009
Номер справи
5020-5/429
Номер документу
6842093
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

"24" листопада 2009 р. справа № 5020-5/429

За позовом : Севастопольського міжрайонного природоохоронного прокурора (99011 м. Севастополь, вул. Вороніна, 11) в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради (99011 м. Севастополь, вул. Леніна, 3) до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

треті особи: Головне управління земельних ресурсів у м. Севастополі (99011 м. Севастополь, вул. Леніна, 2);

Управління з контролю за використання та охороною земель у м. Севастополі (99045 м. Севастополь, вул. Д. Ульянова, 16);

Закрите акціонерне товариство „Югрибстрой” (99014 м. Севастополь, вул. Камишове шосе, 14)

Комунальне підприємство „Благоустрій” Севастопольської міської Ради (99011 м. Севастополь, вул. Леніна, 48)

Державне комунальне підприємство „Севастопольський комбінат благоустрою ”

(99011 м. Севастополь, вул. Пожарова, 7)

про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки

Суддя Євдокімов І.В.

Представники сторін:

Прокурор: (Прокуратура м.Севастополя) - Хахаліна Віра Володимирівна - прокурор відділу прокуратури м. Севастополя, посвідчення № НОМЕР_2 від 12.03.2009;

Позивач: (Севастопольська міська рада) - Антипенко Аліна Валеріївна - головний спеціалист відділу правового забезпечення, довіреність № 03-15/96 від 14.01.2009;

Відповідач: (СПД ОСОБА_1) - не з'явився;

Третя особа: (Головне управління земельних ресурсів у м. Севастополі) - не зявився;

Третя особа: (Управління з контролю за використанням та охороною земель у м. Севастополі) - не зявився;

Третя особа: (ЗАТ „Югрибстрой”) - не зявився;

третя особа: (Комунальне підприємство "Благаустрій" Севастопольської міської Ради) - не зявився;

Третя особа: (ДКП "Севастопольський комбінат благоустрою") - не зявився.

Суть спору:

Севастопольський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради, треті особи - Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів; Управління з контролю за використання та охороною земель в м. Севастополі; Закрите акціонерне товариство „Югрибстрой”, звернувся з позовом до відповідача, субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки.

Ухвалою суду від 04.11.2008 до участі у в якості 3-ої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача залучено Комунальне підприємство „Благоустрій” Севастопольської міської Ради.

Ухвалою суду від 21.01.2009 до участі у в якості 3-ої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державне комунальне підприємство „Севастопольський комбінат благоустрою”.

Представники третіх осіб - Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів; Управління з контролю за використання та охороною земель в м. Севастополі; ЗАТ „Югрибстрой”, в судове засідання не зявились, про причини неявки суд не повідомили.

Представник відповідача звернувся до суду з клопотанням про зупинення провадження у справі до вирішення спору по справи № 5020-5/145 за позовом субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, третя особа Державне комунальне підприємство „Севастопольський комбінат благоустрою”, про визнання права власності.

Ухвалою господарського суду м. Севастополя від 21.04.2009 провадження по справі зупинено до вирішення спору по справі № 5020-5/145 за позовом субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, третя особа Державне комунальне підприємство „Севастопольський комбінат благоустрою”, про визнання права власності.

Рішенням господарського суду м. Севастополя від 26.05.2009 по справі № 5020-5/145 за позовом субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, третя особа Державне комунальне підприємство „Севастопольський комбінат благоустрою”, про визнання права власності на приміщення кафе-бару „Южная ночь” площею 262,9 кв.м., розташованого за адресою: м. Севастополь, пляж бухти „Омега”, позовні вимоги визнані в повному обсязі.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.10.2009 рішення господарського суду м. Севастополя від 26.05.2009 скасовано, у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою суду від 09.11.2009 провадження по справі поновлено, розгляд справи призначений на 24.11.2009.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач самовільно займає зазначену земельну ділянку та використовує для комерційної діяльності, а неналежне і неправомірне використання земель завдає шкоди економічним інтересам держави.

Відповідач в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, за адресою, вказаною у свідоцтві про державну реєстрацію (т.1,а.с.48).

У судовому засіданні, що відбулося 24.11.2009, прокурор та представник Севастопольської міської Ради наполягали на розгляді справи у відсутність представника відповідача.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, суд вирішив можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами у відсутності представника відповідача.

Прокурору, представнику позивача в судовому засіданні роз'яснені їх процесуальні права і обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши надані докази, суд, -

в с т а н о в и в:

Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави у випадках, передбачених законом.

Стаття 2 Господарського процесуального кодексу України, передбачає право звернення прокурора в господарський суд в інтересах держави.

Згідно з п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до п. 3 Положення „Про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1958 від 25.12.2002, основними завданнями Держземінспекції є: участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері земельних відносин; організація та здійснення державного контролю за використанням і охороною земель; узагальнення практики застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.

20.05.2005 д ержавним інспектором управління організації інспекторської діяльності СМГ УЗР на підставі ст.ст. 16 і 19 Конституції України, ст.ст. 6 і 10 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, ст. 16 Закону України “Про охорону земель” та наказу управління з контролю з використанням та охороною земель у м. Севастополі проведена перевірка дотримання вимог діючого земельного законодавства СПД ОСОБА_1

За результатами перевірки був складений акт № 591 від 20.05.2005 (т. 1, а.с.15), яким встановлено, що на землях рекреації у Гагарінському районі м. Севастополя на пляжу „Омега” на земельній ділянці орієнтованою площею 262 кв.м. розташований бар „Южная ночь”, який належить відповідачу без правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

20.05.2005 Державною інспекцією по контролю за використання і охороною земель в місті Севастополі був виданий припис № 000190 у якому СПД ОСОБА_1 приписано усунути порушення вказані в акті від 20.05.2005 у відповідності з Земельним кодексом України (т. 1, а.с. 14).

У звязку з невиконанням умов вищевказаного припису, СПД ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, відповідно до ст. 53-1 КУоАП, ст. 211 Земельного кодексу України.

08.08.2007 Державною Азово-чорноморською екологічною інспекцією також була проведена перевірка вимог природоохоронного законодавства України (акт № 186 від 14.06.2007, т. 1 а.с. 19). Даною перевіркою встановлено, що відповідач використовує спірну земельну ділянку без правовстановлюючих документів.

Рішенням Державної Азово-чорноморської екологічної інспекції № 16/1438 від 10.07.2007 вирішено тимчасово заборонити діяльність кафе-бару „Южная ночь” (т. 1, а.с. 20-21).

Розглянувши матеріали справи, надані докази, заслухавши представника позивача та прокурора, вивчивши усі обставини справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, при цьому суд виходить з наступного.

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, Законом України “Про оренду землі”, і іншими актами законодавства України.

Відповідно до п. 1 ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.

Згідно зі ст. 324 Цивільного кодексу України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.

Відповідно до п. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до п. 4 ст. 123 Земельного кодексу України, до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною пятнадцятою статті 151 Земельного кодексу України.

Статтею 9 Земельного кодексу України, визначено, що до повноважень Севастопольської міської Ради належать, зокрема право розпорядження землями територіальної громади міста та здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 82 Земельного кодексу України, юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами.

Відповідно до пункту 2 ст. 116 Земельного кодексу України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Крім того, відповідно до пункту 1 ст. 125 Земельного кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Відповідно до пункту 3 ст. 125 Земельного кодексу України, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Згідно зі ст. 51 Цивільного кодексу України, до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

Відповідно до статті 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування витрат, понесених за час їх незаконного користування, за рішенням суду.

Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Крім того, провадження по справі було зупинено до вирішення спору по справі № 5020-5/145 за позовом субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, третя особа Державне комунальне підприємство „Севастопольський комбінат благоустрою”, про визнання права власності.

Рішенням господарського суду м. Севастополя від 26.05.2009 по справі № 5020-5/145 за позовом субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, третя особа Державне комунальне підприємство „Севастопольський комбінат благоустрою”, про визнання права власності на приміщення кафе-бару „Южная ночь” площею 262,9 кв.м., розташованого за адресою: м. Севастополь, пляж бухти „Омега”, позовні вимоги визнані в повному обсязі.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.10.2009 рішення господарського суду м. Севастополя від 26.05.2009 скасовано, у задоволенні позову відмовлено з тих підстав, що субєкту підприємницької діяльності ОСОБА_1 у встановленому законом порядку земельна ділянка виділена не була, та договори дольової участі в утриманні навколо пляжної території не свідчать про згоду на постійне використання земельної ділянки під кафе-бар.

Відповідно до ст.ст. 23, 24, 29 Закону України „Про планування і забудову територій” забудова територій передбачає здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (далі - будівництво). Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією. Фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міської державної адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування.

Дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.

Згідно зі ст. 9 Закону України „Про архітектурну діяльність”, будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеномустаттею 24 Закону України "Про планування і забудову територій".

Пунктом 7.5 Тимчасових правил використання та забудови території м. Севастополя, затверджених рішенням Севастопольської міської Ради № 392 від 18.11.1999, початок будь-яких будівельних робіт, в тому числі і реконструкція, капітальний ремонт, благоустрій, озеленення, можливо тільки при дотриманні наступних умов:

-наявність затвердженої у встановленому порядку проектно-кошторисної документації;

-дозвіл виконавчого органу на будівництво;

-дозвіл на виконання будівельних робіт органів архітектурно-будівельного контролю;

-дозвіл відповідних служб адміністрації на право виконання земельних робіт;

- наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Будь-які документи на користування або володіння земельної ділянкою у СПД ОСОБА_1 відсутні.

При таких обставинах, суд вважає, позовні вимоги підлягаючими задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, суд покладає на відповідача витрати по сплаті державного мита в сумі 85,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.

На підставі викладеного, ст. 22, 49, 75, 82 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

Вирішив:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Зобовязати субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, відомостей про наявність поточних рахунків в установах банків немає) повернути Севастопольської міської Раде (99011 м. Севастополь, вул. Леніна, 3, код ЄДРПОУ 24872845) земельну ділянку розташовану на території західного берегу бухти Омега в м. Севастополі, площею 300 кв.м., яка використовується під розміщення кафе-бару „Южная ночь” , привести вказану земельну ділянку у придатний для використання стан шляхом знесення будинків, будівель і спору, які використовуються під розміщення кафе-бару „Южная ночь” за свій рахунок.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя І.В. Євдокімов

Рішення оформлено

згідно з вимогами

ст. 84 ГПК України

та підписано

24.11.2009

Розсилка:

1.Прокурор м. Севастополя (99011 м. Севастополь, вул. Павліченко, 1)

2.Севастопольський міжрайонний природоохоронний прокурор (99011 м. Севастополь, вул. Вороніна, 11)

3.Севастопольська міська Рада (99011 м. Севастополь, вул. Леніна, 3)

4.СПД ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

5.Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів (99011 м. Севастополь, вул. Леніна, 2);

6.Управління з контролю за використання та охороною земель в м. Севастополі (99045 м. Севастополь, вул. Д. Ульянова, 16);

7.Закрите акціонерне товариство „Югрибстрой” (99014 м. Севастополь, вул. Камишове шосе, 14)

8.КП „Благоустрій” СМР (99011 м. Севастополь, вул. Леніна, 48)

9.ДКП „Севастопольський комбінат благоустрою” (99011 м. Севастополь, вул. Пожарова, 7)

10.Справа