
Справа № 206/3911/17
Провадження № 2-а/206/113/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" серпня 2017 р. Самарський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Кушнірчук Р.О.,
при секретареві Соловйовій О.В.,
розглянувши адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності щодо не перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить, суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області стосовно не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в 10-ти денний строк з моменту набрання законної сили рішенням суду, провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17.02.2017 року «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», із основних і додаткових видів грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження строком і граничної суми на підставі Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», стягнути судові витрати, та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що він з 2008 року є пенсіонером органів внутрішніх справ. Пенсію йому призначено, відповідно до вимог пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за 22 роки вислуги в розмірі 56% грошового забезпечення, що береться для розрахунку пенсії. Пенсію нараховує Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Постановою КМУ від 11 листопада 2015р. № 988 змінено грошове забезпечення поліцейських у сторону збільшення і така зміна надає йому гарантоване право на перерахунок пенсії. Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області підготовлено довідку від 15.05.2017 року №83/30538, яку 22.05.2017 року направлено на адресу відповідача для перерахунку пенсії позивача. Відповідач листом відмовив позивачеві в перерахунку пенсії, обґрунтувавши відмову відсутністю коштів для проведення перерахунку. Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вважав позов не обґрунтованим, оскільки зміни до порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45 не вносились, у звязку з чим, на теперішній час не має підстав для перерахунку пенсії позивачу.
Вислухавши учасників процесу, дослідивши наявні документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є колишнім працівником органу внутрішніх справпенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, та знаходиться на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області.
Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області підготовлено довідку від 15.05.2017 року №83/30538, яку 22.05.2017 року направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивача, але в перерахунку пенсії було відмовлено.
Позивач 12.06.2017 року та 19.06.2017 року звертався до відповідача з запитами щодо надання інформації про те, чи розглянута довідка Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії та прийняття відповідного рішення.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 23.06.2017 року за вих. 17412/03/31 повідомлено позивача, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того що згідно преамбули Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осібвід 9 квітня 1992 року №2262-XII (даліЗакон №2262-XII):
- Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбаченихКонституцією Українита цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України;
- Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Пунктом б) частини 1статті 1-2 Закону №2262-XIIвстановлено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цьогоЗаконумають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, а з 28.12.1015 року й поліцейські.
Відповідно достатті 63 Закону №2262-XIIусі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другоюстатті 51 цього Закону.
Відповідно, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9-23, схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28, 33 затверджені постановою Кабінету Міністрів України«Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»від 07.11.2007 року №1294 (даліПостанова №1294).
Закон України«Про Національну поліцію»від 02.07.2015 року №580-VIII (даліЗакон №580-VIII) набрав чинності з 07.11.2015 року, у тому числі пункт 6 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень.
До приведення законодавства України у відповідність ізЗаконом №580-VIIIакти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно достатті 102 Закону № 580-VIIIпенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Відповідно до Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються до посад поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 лютого 2017 року №138, посада «заступник начальника відділу - начальник міліції громадської безпеки Кіровського відділу», яку Позивач обіймав при звільненні зі служби, прирівняна до посади «заступник начальника відділу поліції», а спеціальне звання "майор міліції" прирівняне до спеціального звання "майор поліції".
Постановою Кабінету Міністрів УкраїниПро грошове забезпечення поліцейських Національної поліціївід 11.11.2015 року № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 року, установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
Додатком 1 до Постанови № 988 визначено посадові оклади поліцейських за спеціальними званнями.
28 грудня 2015 року набрав чинності Закон УкраїниПро внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімейвід 23 грудня 2015 року №900-VIII (даліЗакон №900-VIIІ), яким внесено зміни:
- до статті 43Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсійРозділу VОбчислення пенсійЗакону №2262-XII, відповідно яких стаття доповнена частиною 18 наступного змісту:У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку;
- до статті 63 Перерахунок раніше призначених пенсій, доповнивши її частиною третьою наступного змісту:Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських;
- до пункт 15 розділуXIПрикінцеві та перехідні положенняЗакону №580-VIII, доповнивши його абзацом другим такого змісту:За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З 01.01.2016 року набрав чинності Закон УкраїниПро внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпеченнявід 15 липня 2015 року №614-VIII (даліЗакон №614-VIII), якимстаттю 51 Закону №2262-XIIдоповнено частиною третьою такого змісту:Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осібзатвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45(далі по тексту - Порядок № 45), зокрема, пунктом 1 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб(далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 даного порядку встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно п. 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
При цьому, за загальним правилом такі довідки видаються державним органом, з якого були звільнені із служби.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
З системного аналізу наведених норм права, суд доходить висновку, що з 01.01.2016 року дійсно об'єктивно змінився розмір грошового забезпечення, у зв'язку із чим призначена пенсія підлягала невідкладному перерахунку.
Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку від 15.05.2017 року №83/30538, яку 22.05.2017 року для перерахунку пенсії позивача, але відповідачем не було здійснено відповідних дій направлених на перерахунок пенсії.
Згідно із частиною другоюстатті 19 Конституції Україниоргани державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
З огляду на викладене, суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було допущено протиправну бездіяльність щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осібвід 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII, та зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року.
Відмовляючи позивачеві у встановленні контролю за виконанням рішення суду, суд керується ст. 267 КАС України, яка надає суду право (а не обовязок) встановити контроль за виконанням рішення суду, а тому враховуючи особливості покладення обовязків згідно цього рішення, суд вважає, що зазначена вимога позивача є передчасною, а у випадку невиконання рішення відповідачем в подальшому по цій справі, позивач не позбавлений права на звернення до суду для контролю за виконанням рішення в порядку ст.. 181 КАС України.
Враховуючи, що судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, судові витрати слід розподілити відповідно до ч.1ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючисьст.ст. 158 - 163Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності щодо не перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області стосовно не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) пенсії з 01 січня 2016 року в наступних розмірах : посадового окладу - 3250,00 гривень, окладу за спеціальним званням майор міліції 2000,00 гривень, надбавка за стаж служби (35 відсотків посадового окладу) 1837,50 гривень, надбавка за особливі умови в розмірі 100% - 7087,50 гривень, премія 1417,50 гривень та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження строком і граничної суми на підставі Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в сумі 640,00 гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Самарський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови або отримання її копії.
Головуючий суддя Р.О. Кушнірчук