Єдиний державний реєстр судових рішень
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2009 р. Справа № 2а-3421/09/0570
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого Судді Галатіної О.О.,
суддів Христофорова А.Б., Кошкош О.О.
при секретарі Мичак О.С.,
за участю
представників позивача Ковбасюк Н.Г., Калачик О.В.,
представника відповідача Деркач Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сюозпромінвестдонбас»
до Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька
про скасування рішення, колегія суддів ,-
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю«Сюозпромінвестдонбас» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про скасування рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27.03.2008 р. відповідачем було винесено рішення № 131 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у т. ч. донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 4103,70 грн. та пені в сумі 287,16 грн.
Позивач оскаржив спірне рішення в апеляційному порядку, але його скарга була залишена без задоволення.
Тому, просить суд скасувати спірне рішення відповідача.
В судовому засіданні представники позивача на задоволенні позову наполягали.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що фінансова санкція в сумі 4103,70 грн., яка вказана в рішенні № 131 від 27.03.2008 р. виникла в зв’язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків за липень 2007 р., вересень 2007 р. та січень 2008 р. Сплачена сума боргу була сплачена платежами з затримкою до 30 календарних днів, тому фінансова санкція нараховувалась 10 %. Пеня в сумі 287,16 грн., яка вказана у зазначеному рішенні виникла в зв’язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків за липень 2007 р., вересень 2007 р. та січень 2008 р. Тому, просить позовну заяву залишити без задоволення.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, колегія суддів встановила наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Сюозпромінвестдонбас» є юридичною особою (ідентифікаційний код 31226834), зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 05.12.2000 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію.
З довідки АБ № 036954, виданою Управлінням статистики у м. Донецьку вбачається, що одним з видів діяльності позивача є добування та збагачення кам’яного вугілля.
Свою діяльність позивач здійснює відповідно до Статуту, затвердженого протоколом загальних зборів учасників № 27 від 29.01.2008 р.
Відповідач, Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
З матеріалів справи вбачається, що 27.03.2008 року відповідачем прийняте рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих органом Пенсійного фонду № 131, яким було застосовано штраф в розмірі 10 % від суми боргу в сумі 4103,70 грн. та нараховано пеню в сумі 287,16 грн. за період з 20.07.2007 р. до 26.07.2007 р., з 20.09.2007 р. до 26.09.2007 р., з 21.01.2008 р. до 28.01.2008 р.
Не погодившись з зазначеним рішенням, позивач 07.04.2008 р. надіслав скаргу до ГУ ПФУ в Донецькій області.
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 28.05.2008 р. скарга позивача була залишена без задоволення, а спірне рішення відповідача залишено без змін.
Не погодившись з зазначеним рішенням, позивач 04.06.2008 р. надіслав скаргу до Пенсійного Фонду України.
Рішенням Пенсійного Фонду України від 08.08.2008 р. спірне рішення відповідача залишено без змін.
У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Відповідно до п. 14 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” установлено, що у 2007 році гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням п. 1 ст. 14 та п. 6 ст. 20 цього Закону є календарний місяць.
Згідно до п. 11.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
Як вбачається з матеріалів справи 19.07.2007 р. позивачем до відповідача поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за червень 2007 року. Згідно до розрахунку позивач повинний сплатити страхові внески в розмірі 46898,23 грн. до 28.07.2007 року.
12.07.2007 року платіжним дорученням № 1194 сплачені страхові внески за тарифом 0,5 та 2 % за червень 2007 року в сумі 651,67 грн.
12.07.2007 року платіжним дорученням № 1198 сплачені страхові внески за тарифом 33, 2 % та 4 % за червень 2007 року в сумі 40423,34 грн.
03.07.2007 року платіжним дорученням № 1124 сплачені страхові внески за тарифом 0,5 та 2 % за червень 2007 року в сумі 127,11 грн.
Всього сплачено страхових внесків за червень 2007 року 41202,12 гривень.
Страхові внески за червень 2007 року були сплачені своєчасно та без прострочення.
19.09.2007 року позивачем до відповідача поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за серпень 2007 року. Згідно до розрахунку позивач повинний сплатити страхові внески в розмірі 51214,80 грн. до 28.09.2007 року.
При огляді в судовому засіданні наявних в матеріалах справи платіжних доручень, було встановлено, що:
26.09.2007 року платіжним дорученням № 1555 сплачені страхові внески за тарифом 0,5 та2 % за серпень 2007 року в сумі 81,11 грн.
20.09.2007 року платіжним дорученням № 1528 сплачені страхові внески за тарифом 33,2 та 4 % - за серпень 2007 року в сумі 44473,35 грн.
20.09.2007 року платіжним дорученням № 1527 сплачені страхові внески за тарифом 0,5 та 2% за серпень 2007 року в сумі 682,84 грн.
05.09.2007 року платіжним дорученням № 1443 сплачені страхові внески за тарифом 0,5 та 2 % за серпень 2007 року в сумі 132,24 грн.
Всього сплачено страхових внесків за серпень 2007 року 45369,54 гривень.
Страхові внески за серпень 2007 року були сплачені своєчасно та без прострочення.
18.01.2008 року позивачем до відповідача поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за грудень 2007 року. Згідно до розрахунку позивач повинний сплатити страхові внески в розмірі 48441,59 грн. до 28.01.2008 року.
При огляді в судовому засіданні наявних в матеріалах справи платіжних доручень, було встановлено, що:
25.12.2007 року платіжним дорученням № 1936 сплачені страхові внески за тарифом 0,5 та 2 % за грудень 2007 року в сумі 223,23 грн.
28.01.2008 року платіжним дорученням № 72 сплачені страхові внески за тарифом 0,5 та 2 % за грудень 2007 року в сумі 667,62 грн.
28.01.2008 року платіжним дорученням № 71 сплачені страхові внески за тарифом 33,2 та 4 % - за грудень 2007 року в сумі 40269,91 грн.
Всього сплачено страхових внесків за грудень 2007 року 41160,76 гривень.
Страхові внески за грудень 2007 року були сплачені своєчасно та без прострочення.
З матеріалів справи вбачається, що позивач в період з 20.07.2007 р. до 26.07.2007 р., з 20.09.2007 р. до 26.09.2007 р., з 21.01.2008 р. до 28.01.2008 р. здійснював поточні платежі відповідно за червень, серпень та грудень 2007 року. Сторони визнають факт, що в кожному платіжному дорученні зазначене призначення платежу, а саме – збір до пенсійного фонду відповідно за червень, серпень та грудень 2007 року.
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Колегія суддів не приймає посилання відповідача на частину 5 статті 106 Закону України № 1058 з огляду на те, що відповідно до абзацу 2 пункту 9 даної статті відповідальність передбачена за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.
Аналіз зазначених норм доводить, що об’єктом застосування штрафу та нарахування пені є сплачена платником сума внесків, а не погашена сума недоїмки.
Відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Таким чином, відповідач зарахував поточні платежі, сплачені за червень, серпень та грудень 2007 року в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли у минулих періодах, та розрахував розмір штрафних санкцій та пені виходячи з того, що були сплачені недоїмка, пеня та фінансові санкції, що виникли в попередніх періодах, а поточні платежі сплачені в меншій сумі.
Стосовно погашення суми недоїмки відповідно до другого речення частини 5 статті 106 Закону України № 1058 суд зазначає, що даними нормами передбачене послідовне погашення недоїмки, пені, та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків (а саме вона мала місце у спірних відносинах), без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено у першому реченні даного пункту.
Таким чином, зарахування відповідачем сплачених позивачем поточних сум страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій здійснене з порушенням вимог Закону, що призвело до неправильного визначення суми штрафу та пені.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону.
Відповідачем помилково визначено базу для нарахування штрафів та пені, тому суд приходить до висновку, що рішення, в якому недійсну частину не можна відокремити, ідентифікувати, є недійсним повністю.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог про скасування спірного рішення відповідача про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України колегія суддів стягує на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 3, 40 грн.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-
ПОСТАНОВИЛА :
Позовні вимоги Товариство з обмеженою відповідальністю «Сюозпромінвестдонбас» до Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про скасування рішення - задовольнити.
Скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька від 27.03.2008 року № 131 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих органом Пенсійного фонду , яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сюозпромінвестдонбас» було застосовано штраф в розмірі 10 % від суми боргу в сумі 4103,70 грн. та нараховано пеню в сумі 287,16 грн. за період з 20.07.2007 р. до 26.07.2007 р., з 20.09.2007 р. до 26.09.2007 р., з 21.01.2008 р. до 28.01.2008 р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сюозпромінвестдонбас» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 27 квітня 2009 року.
Повний текст постанови складений та підписаний 30 квітня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Галатіна О.О.
Судді Христофоров А.Б.
Кошкош О.О.