Постанова № 6827826, 16.10.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2009
Номер справи
2а-13900/09/0570
Номер документу
6827826
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) МАРІУПОЛЬСЬКА ДИСТАНЦІЯ СИГНАЛІЗАЦІЇ ТА ЗВ"ЯЗКУ "ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДОНЕЦЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ"
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 16 жовтня 2009 р.                                                                       справа № 2а-13900/09/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого                                                  судді Христофорова А.Б. при секретарі                                                  Рябовол М.О. з участю представника позивача Гапенко Н.В.

представника відповідача Хараман О.М., Бачинського С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецька залізниця» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 02.04.2009 року № 0000862310/0, суд

В С Т А Н О В И В:

Позивач Державне підприємство «Донецька залізниця» (далі позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції (далі відповідач або податковий орган) про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 02.04.2009 року № 0000862310/0.

В обґрунтування позову позивач вказав, що відповідачем було проведено планову документальну перевірку Маріупольської дистанції сигналізації та зв’язку, що є структурним підрозділом Державного підприємства «Донецька залізниця», з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. Актом перевірки від 23.03.2009 року за № 638/23-2/04818915 було виявлено, порушення п.п.2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 283/97-ВР від 22.05.1997 року, а саме: підприємство не надавало податкову звітність з податку на прибуток у перевіряємому періоді за місцем реєстрації (до Приморського відділення Жовтневої МДПІ м. Маріуполя) при цьому отримуючи дохід від надання рекламних послуг у період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року. Відповідно до постанови КМУ від 16.02.1998 року № 173. На підставі зазначеного акту було винесено податкове повідомлення-рішення та застосовано штраф на суму 1360 грн. З зазначеним рішенням податкового органу позивач не згоден. Позивач посилається на той факт, що Маріупольська дистанція сигналізації та зв’язку «Державного підприємства «Донецька залізниця» не є юридичною особою та податкову звітність, з урахуванням всіх здійснюваних видів діяльності повинен подавати в Управління Донецької залізниці, а ті в свою чергу сплачують податки за підпорядковані структурні підрозділи. За зазначених вище підстав просили суд визнати податкове повідомлення рішення від 02.04.2009 року недійсним.

В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, та зазначив, що у відповідності до п.2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997 року та листа Державної податкової адміністрації у Донецькій області № 3084/10/15-113-2 від 02.03.2007 року платником податку на прибуток, що одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці, яке сплачує податок на прибуток з урахуванням всіх поданих декларацій структурними підрозділами та подає зведену декларацію по прибутку за звітний період в податковий орган за своїм містом знаходження. Відповідно до п. 1.32 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», господарська діяльність – будь-яка діяльність особи, яка направлена на одержання доходу в грошовій матеріальній або матеріальній формах, у випадку якщо безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Тобто це те, що приносить прибуток підприємству, у тому числі через його структурні підрозділи, а значить податкова звітність здійснюється управлінням залізниці. Крім того, вважає, що під час проведення планової перевірки, відповідач порушив вимоги, «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних виїзних планових та позапланових перевірок», а саме: за фактом порушення податкового законодавства не зазначені первині документи, які не брались до уваги при перевірці. Крім того, Державне підприємство «Донецька залізниця» в особі Маріупольської дистанції сигналізації та зв’язку по заявкам надавало Товариству з обмеженою відповідальністю «СТТ» рекламні послуги, а саме розповсюдження буклетів на залізничних станціях – по рекламуванню діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «СТТ». До видів діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «СТТ» відноситься внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів залізничним транспортом, цілодобовий контроль за рухом вантажів. Позивач вважає, що позивачем надавалися послуги, пов’язані з перевезеннями залізничним транспортом, а значить у відповідача відсутні підстави вважати негосподарською діяльністю – надання рекламних послуг Товариству з обмеженою відповідальністю «СТТ». Представник позивача в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги з урахуванням зазначених уточнень.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог позивача, заперечував, посилаючись при цьому на те, що спірне повідомлення-рішення відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки відповідно до п. 2.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт, та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту затверджується Кабінетом міністрів України. Виходячи з змісту зазначених документів Маріупольська дистанція сигналізації та зв’язку у перевіряємому періоді з 01.10.06 року по 30.09.2008 року не надавала за місцем реєстрації податкову звітність з податку на прибуток від надання послуг, що не відносяться до господарської діяльності залізничного транспорту. В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити позивачу у задоволені позовних вимог.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, встановив наступне:

Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя було проведено планову документальну перевірку Маріупольської дистанції сигналізації та зв’язку, що є структурним підрозділом Державного підприємства «Донецька залізниця», з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

Актом перевірки від 23.03.2009 року за № 638/23-2/04818915 було виявлено, порушення п.п.2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 283/97-ВР від 22.05.1997 року, а саме: підприємство не надавало податкову звітність з податку на прибуток у перевіряємому періоді за місцем реєстрації (до Приморського відділення Жовтневої МДПІ м. Маріуполя) при цьому отримуючи дохід від надання рекламних послуг у період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року.

На підставі зазначеного акту було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000862310/0 від 02.04.2009 року та застосовано штраф на суму 1360 грн.

Відповідно до п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 1998 року № 173, на вимоги пункту 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», було затверджено Перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядок розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту.

Так до Переліку робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту віднесені послуги експлуатаційної діяльності залізниць, зокрема: послуги з перевезення пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу, пошти та пов’язані з ними послуги; роботи (послуги), що виконуються (надаються) підрозділами основної діяльності залізниць; поточне утримання, профілактичний огляд, обслуговування та всі види ремонту основних фондів, інвентарю, що використовується в основній господарській діяльності.

Виходячи з теорії права, зазначений перелік є підзаконним актом. Підзаконні акти – це нормативно-правові акти, що були видані на підставі, для виконання, в цілях конкретизації та деталізації положень закону. Підзаконні акти обов’язкові для виконання та мають необхідну юридичну силу.

Отже, зазначений перелік, конкретизує норми п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», та визначає, які саме роботи (послуги) належать до господарської діяльності залізничного транспорту.

За змістом наведених нормативно-правових актів, до переліку робіт (послуг), що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, не можуть бути віднесені роботи (послуги) визначені в акті перевірки Маріупольської дистанції сигналізації та зв’язку Державного підприємства «Донецька залізниця» (зокрема надання рекламних послуг іншим суб’єктам господарювання.)

Крім того, відповідно до п. 1.32 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Відповідно п. 1.3 Порядку складання декларації про податок на прибуток підприємства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 року № 143, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 08.04.2003 року за № 271/7592, декларація з податку на прибуток підприємства та додатки до неї подаються платником незалежно від того, чи виникло у звітному періоді в платника податкове зобов'язання чи ні.

Відповідно п. 1.5 Порядку складання декларації про податок на прибуток підприємства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 року № 143, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 08.04.2003 року за № 271/7592, податок на прибуток за квартал, півріччя, три квартали та рік розраховується за правилами, установленими п. 11.1 ст. 11 і п. 16.4 ст. 16 Закону N 334, наростаючим підсумком з початку звітного календарного року.

Відповідно п. 4.1 Порядку складання декларації про податок на прибуток підприємства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 року № 143, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 08.04.2003 року за № 271/7592, декларація подається платником податку до державного податкового органу для реєстрації протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

Отже, як вбачається з зазначених вище пунтків Порядку податкова декларація повинна подаватись структурними підрозділами незалежно від наявності зобов’язання у звітному періоді.

Згідно п.п. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону, платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Отже, суд приходить до висновку, що зазначені в акті Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції роботи (послуги) не використовуються Державним підприємством «Донецької залізниці» в основній господарській діяльності, а отже висновок податкової інспекції про те, що надання рекламних послуг не відноситься до господарської діяльності залізничного транспорту, в розумінні п.п. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», і що платником податку на прибуток, одержаний від виконання таких робіт, є структурний підрозділ залізниці - Маріупольська дистанція сигналізації та зв’язку Державного підприємства «Донецька залізниця» ґрунтується на законодавстві.

Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Державного підприємства «Донецька залізниця» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 02.04.2009 року № 0000862310/0 – відмовити.

Постанову постановлено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 16 жовтня 2009 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови складений 21 жовтня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Христофоров А.Б.