Постанова № 6826113, 24.07.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2009
Номер справи
2а-11127/09/0570
Номер документу
6826113
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 липня 2009 р.                                                                       справа № 2а-11127/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Абралава Н.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу запозовом товариства з обмеженою відповідальністю «Юнион -углегазодобыча» до Державної податкової інспекції у м. Сніжному, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про зобов,язання надати висновок з бюджетного відшкодування, стягнення заборгованості з податку на додану вартість,-

В С Т А Н О В И В:                                        

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сніжному, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про зобов,язання надати висновок з бюджетного відшкодування, відповідно до декларації за вересень 2007р., стягнення заборгованості з податку на додану вартість в сумі 813 703 грн.

В обгрунтування позову, позивач зазначив, що за результатами господарської діяльності підприємства була надана декларація за вересень 2007р. на суму бюджетного відшкодування 1003074 грн.

З 19.11.2007р. по 07.12.2007р. Державною податковою інспекцією у м. Сніжному проведено позапланову виїзну перевірку з питання підтвердження бюджетного відшкодування ПДВ за вересень 2007р., за результатами якої складено акт № 873/23-31534713 від 14.12.2007р. та прийнято повідомлення-рішення № 0000782342/0 від 18.12.2007р. про зменшення суми бюджетного відшкодування у розмірі 813703 грн.

24.09.2008р. постановою Донецького окружного адміністративного суду по справі № 2-а-4063/08 позовні вимоги ТОВ «Юнион -углегазодобыча» до Державної податкової інспекції в м. Сніжне Донецької області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000782342/0 від 18.12.2007р. були задоволені у повному обсязі, податкове повідомлення-рішення № 0000782342/0 від 18.12.2007р. визнано недійсним та скасовано. 26.11.2008р. ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду постанову Донецького окружного адміністративного суду залишено без змін.

Вважає, що ТОВ «Юнион -углегазодобыча» має усі законні підстави на відшкодування з бюджету виниклої заборгованості у розмірі 813703 грн.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просили суд задовольнити позов.

У судовому засіданні представник відповідача Державної податкової інспекції у м. Сніжному заперечував проти позовної заяви посилаючись на наступне.

Оскільки ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, по підприємству ТОВ «Юнион -углегазодобыча» сума 813703,00 грн. до відшкодування згідно декларації № 14256 за вересень 2007р. була підтверджена відділом податкового контролю юридичних осіб 11.12.2008р. і включена у Реєстр про відшкодування ПДВ 12.12.2008р. у гр.1 «Сума ПДВ, що підлягає відшкодуванню органами держказначейства», який надається до ДПА України для узгодження. Крім того, 12.12.2008р. відділом обліку та звітності до Управління державного казначейства у м. Сніжне був наданий висновок № 143 на відшкодування суми 813703,00 грн. підприємству ТОВ «Юнион -углегазодобыча». Вважає, що позовні вимоги ТОВ «Юнион -углегазодобыча» є безпідставними та необґрунтованими.

У судовому засіданні представник відповідача Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області надав заперечення з приводу заявлених позовних вимог, посилаючись на наступне. Згідно п.5 «Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики», затвердженого сумісним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерством фінансів України та Державним казначейством України від 03.08.2004р. №451/501/132 Державна податкова адміністрація України повинна надати Державному казначейству України реєстри суб,єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету.

Відповідно до п.7 цього ж Порядку Державне казначейство України у відповідності до чинного законодавства здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманими реєстром та висновками регіональних податкових органів. На теперішній час до Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області висновок та реєстр на відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість на розрахунковий рахунок ТОВ «Юнион - углегазодобыча» не надходили, у зв,язку з чим, не можливо було відшкодувати заборгованість.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

          Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнион -углегазодобыча» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Сніжнянської міської ради 12 червня 2001 року, ідентифікаційний код 31534713, є платником податку на додану вартість з 03 березня 2005 року, що підтверджується свідоцтвом № 06675050.

За даними податкової декларації позивача за вересень 2007 року, яка була надана до податкового органу 22 жовтня 2007 року. Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, визначена позивачем у розмірі 1003074 грн.

Державною податковою інспекцією у м. Сніжному була проведена документальна виїзна позапланова перевірка ТОВ «Юнион -углегазодобыча» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2007р., за результатами якої складений акт від 14.12.2007р. № 873/23-31534713 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.12.2007р. № 0000782342/0, яким позивачеві згідно підпункту «б» п.п.4.2.2. п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов,язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2007р. на 813 703 грн.

24.09.2008р. постановою Донецького окружного адміністративного суду по справі № 2-а-4063/08 позовні вимоги ТОВ «Юнион -углегазодобыча» до Державної податкової інспекції в м. Сніжне Донецької області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000782342/0 від 18.12.2007р. були задоволені у повному обсязі, податкове повідомлення-рішення № 0000782342/0 від 18.12.2007р. визнано недійсним та скасовано.

26.11.2008р. ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду постанова Донецького окружного адміністративного суду залишена без змін.

Відповідно до пункту 1.8 статті 1 Закону України “Про податок на додану вартість” бюджетне відшкодування – сума, що підлягає поверненню платнику податків з бюджету у зв’язку із надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим законом.

Суд зазначає, що від’ємне значення податку на додану вартість є коштами платника податку, які він сплатив продавцям товару відповідно до вимог Закону України “Про податок на додану вартість”. Цим законом встановлені умови та гарантії повернення цих коштів у вигляді обов’язку держави на підставі декларації здійснити повернення коштів за результатами звітного періоду. Бюджетне відшкодування за правилами Закону України “Про податок на додану вартість” виникло саме внаслідок надмірної сплати позивачем такого податку шляхом формування податкових зобов’язань та податкового кредиту.

Відповідно до підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 зазначеного пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

          При від’ємному значені суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності – зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від’ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від’ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Відповідно до другого абзацу підпункту 7.7.5 Закону України “Про податок на додану вартість” податковий орган зобов’язаний у п’ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Підпунктом 7.7.7 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” передбачені дії податкового органу, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, серед них (підпункт “в”) у разі з’ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до підпункту 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у м. Сніжному 12.12.08р., 22.12.08р., 12.01.09р., 29.01.09р., 30.01.09р., 25.02.09р., 12.03.09р., 25.03.09р., 09.04.09р., 27.04.09р., 21.05.09р. направлявся висновок на адресу Управління Державного казначейства України у м. Сніжному Донецькій області, проте листами відділу казначейства зазначені висновки поверталися у зв,язку з відсутністю реєстру, зформанного Державною податковою адміністрацією України. 12.06.09р. Державною податковою інспекцією у м. Сніжному знов подано висновок до Управління Державного казначейства України у м. Сніжному Донецькій області.

Таким чином, суд робить висновок, що Державною податковою інспекцією у м. Сніжному виконаний обов,язок встановлений Законом України “Про податок на додану вартість” щодо надання висновку до Державного казначейства.

При цьому суд наголошує, що нормами зазначеного Закону право платника податку на відшкодування не поставлене в залежність від надання реєстру Державною податковою адміністрацією України.

Згідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд не приймає посилання відповідача на наказ Державної податкової адміністрації України № 350 від 18 серпня 2005 року, так як в розумінні статті 117 Конституції України він не є нормативно-правовим актом, оскільки не зареєстрований Міністерством юстиції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме в частині стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області заборгованості з податку на додану вартість по декларації за вересень 2007 року у розмірі 813703 грн. 00 коп.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Позивач під час подачі позовної заяви сплатив судовий збір у сумі 3 грн. 40 коп., що підтверджується квитанцією.

Витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40 грн. підлягають стягненню з коштів Державного бюджету на користь позивача.

Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 227, 254, пунктом 2-1 розділу 7 “Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Юнион -углегазодобыча» до Державної податкової інспекції у м. Сніжному, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про зобов,язання надати висновок з бюджетного відшкодування, стягнення заборгованості з податку на додану вартість - задовольнити частково.

          Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Юнион -углегазодобыча» шляхом перерахування на розрахунковий рахунок залишок бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по декларації за вересень 2007 року у розмірі 813 703 (вісімсот тринадцять тисяч сімсот три) грн. 00 коп.

          В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Юнион -углегазодобыча» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Папазова Г.П.