
Справа № 191/1426/17
Провадження № 2-а/191/108/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2017 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Матіяш С.К.
за участю секретаря - Якимчук Я.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпровського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він має статус посадової особи державного службовця. Працював у Виконавчому комітеті Синельниківської міської ради.
З 24.05.2002 року отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». При призначенні пенсії відповідач витребував у нього довідку про заробітну плату за період з 01.05.2000 р. по 30.04.2002 р. без урахування «Інших виплат», до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з виплат яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія позивачеві як державному службовцю була призначена з 24.05.2002 року та було застосовано 90% заробітної плати.
Дізнавшись про Постанову правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 «Про виконання судового рішення окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 2а-4753/19/2670», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 р. за № 210/18948 про необхідність врахування до складу заробітної плати для призначення та перерахунку пенсій усіх виплат, на які нараховані та сплачені до Пенсійного фонду страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, позивач звернувся до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою від 27.03.2017 р. з вимогою з урахуванням інших виплат, з яких справляються страхові внески, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати і здійснити перерахунок пенсії з урахуванням неврахованих вказаних виплат.
Листом Синельниківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 30.03.2017 р. № Д-53/02/09 відмовило в перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та Постанову КМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та запропонували у випадку незгоди звернутись до суду.
Дізнавшись про судову практику з аналогічних справ позивач вирішив звернутись з адміністративним позовом до суду про визнання дій відповідача неправомірними, які порушують його законні конституційні права на належне пенсійне забезпечення щодо більшого розміру пенсії.
Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працівники органів Пенсійного фонду України повинні проводити інформаційно - роз'яснювальну роботу серед населення. З 2011 року відповідач не проводив роз'яснювальну роботу щодо дії Постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 «Про виконання судового рішення окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 2а-4753/19/2670», чим порушив право позивача на перерахунок пенсії з 04.03.2011 року. Про дію вищезазначеної Постанови він дізнався лише у 2017 році із засобів масової інформації. Тому вважає, що це є поважною причиною пропуску подання адміністративного позову.
Стаття 33 Закону України «Про державну службу», на яку посилається відповідач, відмовляючи позивачеві у врахуванні для розрахунку розміру пенсії інших виплат, визначає умови доплати державним службовцям, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому вважає дії відповідача щодо неврахування при визначенні пенсії державного службовця інших виплат, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, незаконними та просить зобов'язати Дніпровське приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (раніше Синельниківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області) здійснити перерахунок в розмірі 90% та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 04.03.2011 р. за Довідкою Виконавчого комітету Синельниківської міської ради від 03.03.2017 р. № 03-57/22 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В судове засідання позивач не з'явився, але надав суду заяву, в якій просить справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала та надала суду письмові заперечення, в яких зазначено, що відповідно до п.5 Постанови №865 перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Включення в розмір заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань нормативно-правовими актами, якими керується Пенсійний фонд України, не передбачено.
За наявності достатніх доказів суд вирішує справу, що передбачено положеннями ст. 128 КАС України. При цьому, відповідно до ч.6 ст. 12, ч.1 ст.46 КАС України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач перебуває на обліку в Дніпровському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (раніше Синельниківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області) і отримує пенсію державного службовця згідно Закону України «Про державну службу» з 24.05.2002 року.
27.03.2017 року позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії на підставі уточнюючої довідки від 03.03.2017 року.
Листом Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 30.03.2017 року №Д-53/02/09 в задоволенні заяви ОСОБА_1 було відмовлено.
Вказана відмова була обґрунтована тим, що за приписами чинного законодавства, перерахунок пенсій призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» не проводиться.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно зі статтями 1 та 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
У відповідності до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зі змісту зазначених правових норм вбачається, що отримувані суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як вбачається з наданої позивачем до пенсійного органу довідки про складові заробітної плати від 03.03.2017 року №03-57/22, до складу заробітної плати, на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться «Інші виплати», а саме матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальне заохочення.
Отже, вказані суми «Інших виплат» мають бути враховані до складу заробітної плати при визначенні розміру пенсії позивача.
При цьому, як вбачається з позовної заяви, позивач просить здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням «Інших виплат», починаючи з 04.03.2011 року.
Суд вважає вказані вимоги безпідставними з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та не спростовується сторонами, в довідці про складові заробітної плати, на підставі якої позивачеві було здійснено призначення пенсії, були відсутні відомості стосовно нарахування «Інших виплат».
Отже, станом на час призначення пенсії, пенсійний орган не мав можливості врахувати зазначені суми виплат до складу заробітної плати при розрахунку розміру пенсії, що свідчить про відсутність протиправного характеру в його діях під час призначення пенсії.
Водночас, вказана категорія виплат була відображена в оновленій довідці від 03.03.2017 року №03-57/22, з якою позивач звернувся до пенсійного органу 27.03.2017 року.
Проте, відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням вказаних виплат.
Тобто, 27.03.2017 року є датою, коли право позивача на перерахунок пенсії було порушено.
В свою чергу, відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Отже, виходячи з приписів чинного законодавства, перерахунок та виплата пенсії позивачеві має бути проведена з 01.04.2017 року.
Також, що стосується доводів пенсійного органу про відсутність законодавчо встановлених підстав для здійснення перерахунку пенсії, то суд зазначає, що в даному випадку предметом спірних правовідносин виступає захист права позивача на врахування при визначенні розміру її пенсії інших виплат, на які нараховувались та сплачувались страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які мають враховуватись в заробіток.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.69-71, 79, 86, 94,159-163,167, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Дніпровського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 із врахуванням сум «Інших виплат», з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Дніпровське приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) з 01.04.2017 року згідно довідки Виконавчого комітету Синельниківської міської ради від 03.03.2017 року № 03-57/22 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням «Інших виплат», на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Стягнути з бюджетних асигнувань Дніпровське приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) до спеціального фонду Державного бюджету України судові витрати в розмірі 640,00 (шістсот сорок) гривень.
Допустити негайне виконання постанови суду в частині присудження виплати пенсії з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 КАС України.
Суддя: С. К. Матіяш