Постанова № 6793949, 29.10.2009, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2009
Номер справи
2а-4183/09/1370
Номер документу
6793949
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2009 року о 15 год., 50 хв. м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.

секретар судового засідання Черній Ю.Л.

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 2а-4183/09/1370

за позовом Державного територіально-галузевого обєднання «Львівська залізниця»,

представник Завалишину Ю.О. (довіреність № НЮ-64 від 01.01.2009 року) до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова, представник Чабан О.С. (довіреність № 15/10 від 13.05.2009 року) про визнання нечинним та скасування податково повідомлення-рішення № 000088233/0 від 31.03.2009 року

Позивач - Державне територіально-галузеве обєднання «Львівська залізниця» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення від 31.03.2009 року № 000088233/0.

Представником позивача 08.09.2009 року за вхідним № 29516 подано клопотання від 08.09.2009 року, у якому просить розглядати справу понад строки встановлені ч. 1 ст. 122 КАС України.

Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем проведено планову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву «Локомотив» з велоспорту» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року за результатами якої складено акт перевірки від 17.03.2009 року за № 719/23-3/20846236. На підставі зазначеного акту прийнято спірне податкове повідомлення-рішення від 31.03.2009 року за № 000088233/0, яким ВП «СДЮШОР «Локомотив» донараховано 3948,79 грн. основного платежу - податку на прибуток та 1527,52 грн. штрафних санкцій з цього податку, разом на суму 5476,31 грн.

В акті перевірки від 17.03.2009 року № 719/23-3/20846236 зазначено про порушення підрозділом вимог п.п. 8.1.1., 8.1.2. п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток на загальну суму 3948,79 грн.

Згідно вказівок ДТГО «Львівська залізниця» (актів прийому-передачі, повідомлення), відбулася передача основних засобів (автомобілів) в межах однієї юридичної особи ДТГО «Львівська залізниця» від одного відокремленого підрозділу до іншого, а відтак, жодної передачі прав власності, в т.ч. безоплатної, в розумінні п.1.31. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» фактично не було. Витрати на придбання зазначених в акті перевірки основних засобів (автомобілів) понесені не відокремленими підрозділами, а юридичною особою - ДТГО «Львівська залізниця». ВП «СДЮШОР «Локомотив» або будь-яким іншим відокремленим підрозділом залізниці не понесено жодних витрат з придбання вказаних основних засобів. Амортизація в період коли вказані основні засоби знаходилися на балансі ВП «Дорожна ремонтно-експлуатаційна автобаза» нараховувалася цим підрозділом, а після передачі - ВП «СДЮШОР «Локомотив». При цьому подвійного нарахування амортизації за один і той же податковий період не було.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд позов задоволити повністю.

Позиція відповідача викладена в заперечені, у якому відповідач просить суд в задоволені позовних вимог відмовити повністю з підстав, що проведеною перевіркою відображеного показника за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року в сумі 22 225,00 грн. на підставі таких документів: договори купівлі продажу, акти приймання передачі, приходні накладні, банківські документи, картки та оборотно сальдові відомості по рахунках бухгалтерського обліку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками та підрядниками», 10 «Основні засоби», 15 «Капітальні інвестиції», головні книги встановлено завищення задекларованих підприємством показників у рядку 07 Декларацій «Сума амортизаційних відрахувань» всього у сумі 15795,15 грн., у тому числі за 3 квартал 2007 року у сумі 3439,16 грн., за 4 квартал 2007 року у сумі 3224,21 грн., за 1 квартал 2008 року у сумі 3220,33 грн., за 2 квартал 2008 року у сумі 3079,34 грн., за 3 квартал 2008 року сумі 2832,11 грн. На порушення п.п. 8.1.1 п. 8.1.2. п. 8.1. ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» підприємством завищено суму амортизаційних відрахувань за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року всього в сумі 15795,15 грн.

Перевіркою правильності нарахування амортизації за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року встановлено, що підприємством нараховувалися амортизаційні відрахування на залишкову вартість основних фондів, яка складається із суми витрат понесених на придбання легкових автомобілів ВАЗ-21093, ГАЗ-31029, КІА «Веsta», що підлягають амортизації.

Згідно вимог п.п. 8.1.1. п. 8.1. ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» під терміном «амортизація» основних фондів і нематеріальних активів слід розуміти поступове віднесення витрат на їх придбання, виготовлення або поліпшення, на зменшення скоригованого прибутку платника податку у межах норм амортизаційних відрахувань, установлених цією ж статтею.

Відповідно до вимог п.п. 8.1.2. п. 8.1. ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» амортизації підлягають витрати на:

- придбання основних фондів та нематеріальних активів для власного виробничого використання, включаючи витрати на придбання племінної худоби та придбання, закладення і вирощування багаторічних насаджень до початку плодоношення;

- самостійне виготовлення основних фондів для власних потреб, включаючи витрати на виплату заробітної плати працівникам, які були зайняті на виготовлення таких основних фондів;

- проведення всіх видів ремонту, реконструкції та інших видів поліпшення основних фондів»

В ході проведення перевірки встановлено, що:

- легковий автомобіль ВАЗ-21093 був безкоштовно переданий на баланс ВП СДЮШ ОР «Локомотив» з велоспорту ДТГО «Львівська залізниця» від «Дорожньо-ремонтної експлуатаційної автобази» Львівської залізниці згідно приймально-здавального акту від 16.08.2002 року залишковою вартістю 9 011,00 грн.;

- легковий автомобіль ГАЗ-31029 був безкоштовно переданий на баланс ВП СДЮШ ОР «Локомотив» з велоспорту ДТГО «Львівська залізниця» від «Дорожньо-ремонтної експлуатаційної автобази» Львівської залізниці згідно акту (накладної) прийому-передачі (внутрішнього переміщення основних засобів) № 4 від 08.04.2005 року залишковою вартістю 28 467.16 гри.;

- легковий автомобіль КІА - «Веsta» був безкоштовно переданий на баланс ВП СДЮШ ОР "Локомотив" з велоспорту ДТГО "Львівська залізниця" від "Дорожньо-ремонтної експлуатаційної автобази" Львівської залізниці згідно акту (накладної) прийому-передачі(внутрішнього переміщення основних засобів) № 162Б від 12.05.2005 року залишковою вартістю 7 663,00 грн.

Відповідачем також зазначається, що ВП СДЮШ ОР «Локомотив» з велоспорту ДТГО «Львівська залізниця» діє на підставі «Положення про Відокремлений підрозділ спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву «Локомотив» з велоспорту

Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» затвердженого начальником Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» від 14.04.2006 року.

ВП СДЮШ ОР «Локомотив» з велоспорту ДТГО «Львівська залізниця» не понесло жодних витрат на придбання легкових автомобілів ВАЗ-21093, ГАЗ-31029, КІА - «Веsta» і не має підстав для відображення цих амортизаційних відрахувань у податковому обліку.

Таким чином, перевіркою встановлено завищення амортизаційних відрахувань за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року у сумі 15795,15 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечення на позовні вимоги підтримав, просив суд в позовних вимогах відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд -

ВСТАНОВИВ:

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», № 2181 від 21.12.2000 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 року (в редакції Закону України від 22.05.1997 року за № 283/97-ВР, із змінами та доповненнями), Законом України «Про державну податкову службу в Україні» № 509-ХІІ від 04.12.1990 року із змінами і доповненнями, КАС України.

ДПІ у Франківському районі м. Львова проведено планову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву «Локомотив» з велоспорту державного територіально галузевого обєднання «Львівська залізниця» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року. За результатами проведеної перевірки складено акт № 719/23-3/20846236 від 17.03.2009 року.

В акті перевірки зазначено, що ВП СДЮШ ОР «Локомотив» з велоспорту ДТГО «Львівська залізниця» не понесло жодних витрат на придбання легкових автомобілів ВАЗ-21093, ГАЗ-31029, КІА - «Веsta». Перевіркою встановлено завищення амортизаційних відрахувань за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року в сумі 15795,15 грн., у тому числі за 3 квартал 2007 року у сумі 3439,16 грн., за 4 квартал 2007 року у сумі 3224,21 грн., за 1 квартал 2008 року у сумі 3220,33 грн., за 2 квартал 2008 року у сумі 3079,34 грн., за 3 квартал 2008 року у сумі 2832,11 грн.

Крім цього, перевіркою встановлено порушення п.п. 8.1.1, 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток на загальну суму 3948,79 грн., у тому числі за 3 квартал 2007 року в сумі 859,79 грн., за 4 квартал 2007 року в сумі 806,05 грн., за 1 квартал 2008 року 805,08 грн., за 2 квартал 2008 року в сумі 769,84 грн., за 3 квартал 2008 року в сумі 708,03 грн.

31.03.2009 року, на підставі акта перевірки № 719/23-3/20846236 від 17.03.2009 року, ДПІ у Франківському районі м. Львова прийнято податкове повідомлення рішення № 000088233/0, згідно якого встановлено порушення п.п. 8.1.1, 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», у звязку з чим визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових)) санкцій за платежем податок на прибуток в розмірі 5476,31 грн. (у тому числі, за основним платежем 3948,79 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1527,52 грн.).

Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо

таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього ж Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.

Згідно ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно ст. 104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Згідно п. 1.31 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», продаж товарів будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Не вважаються продажем операції з надання товарів у межах договорів комісії, схову (відповідального зберігання), доручення, інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу прав власності на такі товари.

Згідно п. 3.1 ст. 3 цього ж Закону України, об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду на суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Згідно п.п. 8.1.1. п. 8.1. ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», під терміном «амортизація» основних фондів і нематеріальних активів слід розуміти поступове віднесення витрат на їх придбання, виготовлення або поліпшення, на зменшення скоригованого прибутку платника податку у межах норм амортизаційних відрахувань.

Згідно п.п. 8.1.2. п. 8.1. ст. 8 цього ж Закону України, амортизації підлягають витрати на:

- придбання основних фондів та нематеріальних активів для власного виробничого використання, включаючи витрати на придбання племінної худоби та придбання, закладення і вирощування багаторічних насаджень до початку плодоношення;

- самостійне виготовлення основних фондів для власних виробничих потреб, включаючи витрати на виплату заробітної плати працівникам, які були зайняті на виготовленні таких основних фондів;

- проведення всіх видів ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних фондів.

Судом не приймаються до уваги твердження відповідача, про вказані завищення амортизаційних відрахувань, оскільки , позивачем надано суду докази, що відбулася передача основних засобів (автомобілів) в межах однієї юридичної особи ДТГО «Львівська залізниця», а саме, від одного відокремленого підрозділу (ВП «Дорожна ремонтно-експлуатаційна автобаза») до іншого (СДЮШ ОР «Локомотив» з велоспорту ДТГО «Львівська залізниця»), відтак, жодної передачі прав власності на вищевказані легкові автомобілі не було, що підтверджується Свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів ВАЗ- 21093 (серії ІНА № 486015 від 27.08.2002 року), ГАЗ-31029 (серії ІНА № 574427 від 19.04.2005 року), КІА «Веsta» (серії ВНС № 4312139 від 13.05.2005 року), довідкою Державної автомобільної інспекції ГУМВС України у Львівській області, вказівками про передачу та перереєстрацію вказаних автомобілів, № К-549в від 15.08.2002 року, № 137в від 07.04.2005 року, № К-162в від 29.04.2005 року, актами (накладними) прийому передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів.

Таким чином, з врахуванням повноважень суду встановлених ст. 162 КАС України, висновки Державної податкової інспекції в Франківському районі м. Львова про порушення Державним територіально-галузевим обєднанням «Львівська залізниця» п.п. 8.1.1, 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» не знайшли свого підтвердження, а відтак податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції в Франківському районі м. Львова № 000088233/0 від 31.03.2009 року в частині визначення суми податкового зобовязання за основним платежем в сумі 3948,79 грн. підлягає скасуванню.

Згідно п.п. 17.1.3., п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього ж Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф в даному випадку не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції в Франківському районі м. Львова № 000088233/0 від 31.03.2009 року в частині визначення суми податкового зобовязання за штрафними (фінансових) санкціями також підлягає скасуванню в сумі 1527,52 грн., оскільки судом встановлено відсутність порушення позивачем п.п. 8.1.1, 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» .

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -

П Р И Й Н Я В:

1. Адміністративний позов задоволити повністю.

2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова № 000088233/0 від 31.03.2009 року.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого обєднання «Львівська залізниця» (ЄДРПОУ 01059900, м. Львів, вул. Гоголя, 1) 3,40 грн. судового збору.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

5. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України:

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова складена в повному обсязі 02.11.2009 року.

Суддя Гавдик З.В.