Постанова № 67913556, 06.07.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2017
Номер справи
804/3701/17
Номер документу
67913556
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2017 р. Справа № 804/3701/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09.06.2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправним бездіяльність Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яка виразилась у відмові включити до вислуги років ОСОБА_3 для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року;

- зобов'язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_3 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року і внести відповідні зміни до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 30.05.2016 року № 271-о про звільнення;

- зобов'язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області зробити перерахунок і виплатити ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення: за час роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року - за кожний повний календарний рік служби; за час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби;

- зобов'язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подання, в якому зазначити вислугу років для призначення пенсії ОСОБА_3, з врахуванням стажу роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року, відповідно до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 30.05.2016 № 271-о про звільнення (після внесення до нього відповідних змін).

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Головне управління ДФС у Дніпропетровській області безпідставно відмовило йому включенні до календарної вислуги років для призначення пенсії – часу роботи в органах Державної податкової служби не включило .

Позивач в судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідачі в судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, ОСОБА_3 проходив службу у податковій міліції.

30.05.2016 року позивач був звільнений з податкової міліції, та з 31.05.2016 року отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

14.04.2017 року позивач звернувся до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області із заявою про перерахунок вислуги років.

Листом від 17.05.2017 року № 9938/10/04-36-04-02-19 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку вислуги років, у зв’язку із тим, що центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання державної фінансової політики, не затверджений перелік посад в органах державної податкової служби України, період роботи на яких може бути зарахований до календарної вислуги років.

Вирішуючи спір суд зазначає, що згідно пункту «и» частини 1 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики.

Згідно частини 2 статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 12 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховується час роботи в державних органах у разі переходу на службу в органи внутрішніх справ на посади начальницького складу, на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки за направленням Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Республіки Крим, Представника Президента України в області, містах Києві та Севастополі згідно з переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ і Центральним управлінням Служби безпеки.

Отже, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи внутрішніх справ, податкову міліцію на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Міністерством внутрішніх справ України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері державної фінансової політики. Крім того, додатковою умовою для зарахування часу роботи в державних органах до вислуги років постановою Уряду від 17 липня 1992 року № 393 визначено перехід на військову службу в органи внутрішніх справ за направленням відповідних органів.

Також суд зазначає, що згідно частини 2 статті 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов’язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року № 503-р до категорії посад державних службовців були включені посади працівників ДПА, які не мають спеціальних звань.

Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду України від 22 жовтня 2013 року по справі № 21-340а13, у якій Верховний Суд України вказав на те, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби.

Як вбачається із матеріалів справи позивач 02.08.1993 року був прийняти на посаду податкового інспектора відділу розслідувань, а 20.01.1997 року був переведений до податкової міліції.

Відповідач не заперечує, що час роботи позивача на займаних посадах відноситься до часу роботи в державних органах, проте свою відмову, мотивує тим, що перелік посад, у разі переходу на які до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах, не затверджений центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання державної фінансової політики, що в свою чергу унеможливлює зарахування позивачеві до вислуги років для призначення пенсії стажу роботи в органах державної податкової служби.

За змістом статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Як свідчить позиція Європейського Суду у справі Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office), принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на встановлену державою гарантію для осіб начальницького складу податкової міліції як складової їхнього правового статусу, будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

За таких обставин суд вважає, що відповідач протиправно відмовив в позивачу перерахунку вислуги років.

Разом з цим суд зазначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, згідно з частиною 3 статті 2 КАС України, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн (пункт 1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» від 6 березня 2008 року № 2).

Відповідно до частини другої статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до вислуги років особам офіцерського складу при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п’яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Аналогічний порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», встановлено і в пункті 2 постанови № 393.

У наведеному вище тексті норми права розділові знаки і сполучник «також» у сполученні з «а» вказують, що обставини, викладені після сполучника, мають таке саме значення, як і викладені до зазначеного сполучника. Тобто додатково до вислуги років при призначенні пенсії зараховується час навчання у цивільних вищих навчальних закладах і в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання. Виходячи з синтаксичної структури речення додатково до вказаної вислуги може бути зарахований час навчання в навчальних закладах, зазначених у статті 17 вказаного вище Закону, якщо після їх закінчення присвоюється офіцерське (спеціальне) звання.

Таким чином, враховуючи особливий статус осіб, які мають право на пенсію військовослужбовця, до вислуги років особам, звільненим з військової служби, при призначенні пенсій на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п’яти років із розрахунку один рік за шість місяців.

Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду України від 22 жовтня 2013 року по справі № 21-411а14

Суд встановив, що позивач з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року проходив навчання в Дніпропетровському інституті інженерів залізничного транспорту, після закінчення якого, йому було присвоєне військове звання «лейтенант».

Отже оскільки після закінчення цивільного вищого навчального закладу позивачу було присвоєно офіцерське звання, то таке навчання повинно бути зараховано до вислуги років для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Керуючись частиною 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить за межі позовних вимог, так як це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, оскільки відповідач протиправно не включив до вислуги років ОСОБА_3 для призначення пенсії у календарному обчисленні час роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року - за кожний повний календарний рік служби та час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби.

Також, відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Аналогічна норма міститься у пункті 10 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 р. «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей»

Враховуючи вищенаведене суд погоджується з позивачем щодо його права на одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року та із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яка виразилась у відмові включити до вислуги років ОСОБА_3 для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_3 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року - за кожний повний календарний рік служби, та час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби і внести відповідні зміни до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 30.05.2016 року № 271-о про звільнення.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області зробити перерахунок і виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення: за час роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року - за кожний повний календарний рік служби, та за час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подання, в якому зазначити вислугу років для призначення пенсії ОСОБА_3, з врахуванням стажу роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року та часу навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 640 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя ОСОБА_1