
№522/7616/16-к, 1-кс/522/12951/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.07.2017 року слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси Гаєва Л.В.,
за участю секретаря Говорової А.М.,
розглянувши у судовому засіданні клопотання старшої слідчої СУ ГУНП в Одеській області старшого лейтенанта поліції Нікішиної М.В., погодженого із прокурором відділу прокуратури Одеської області Рекедою Д.Ю.про відсторонення від посади відносно
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженки с. Кароліно-Бугаз, Овідіопольського району, Одеської області, громадянки України, яка працює на посаді головного спеціаліста відділу соціальних компенсації і гарантій та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2, раніше не судимої,
- підозрюваної у кримінальному провадженні №42016160000000094 від 17.02.2016 року за ч.5 ст.191 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора Рекеди Д.Ю.,
захисника підозрюваної ОСОБА_3,
адвоката Голенєвої О.І.,
підозрюваної ОСОБА_3,
ВСТАНОВИЛА:
Старша слідча СУ ГУНП в Одеській області старший лейтенант поліції Нікішина М.В. звернулась до суду із клопотанням, погодженим із прокурором відділу прокуратури Одеської області Рекедою Д.Ю.про відсторонення від посади відносно ОСОБА_3
В обґрунтування клопотання слідча та прокурор посилаються на наступне.
Як указано, у матеріалах клопотання, слідчим управлінням ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені за №42016160000000094 від 17.02.2016 року за підозрою ОСОБА_5, ОСОБА_6 і ОСОБА_3 і вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.
В клопотанні вказано, що досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_3, обіймаючи посаду начальника відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, тобто будучи службовою особою, умисно, з корисливих мотивів та з метою незаконного збагачення у жовтні 2015 року увійшла до складу організованої в грудні 2013 року ОСОБА_7 злочинної групи, в якій діяла як виконавець та вчинила незаконне заволодіння чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем в особливо великих розмірах за наступних обставин.
У клопотанні зазначено, що ОСОБА_3 15.10.2015 року розпорядженням Голови Овідіопольської районної державної адміністрації № 188/к-2015 призначена на посаду начальника відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління праці та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, діючи відповідно до своєї посадової інструкції була наділена наступними повноваженнями та обов'язками:
-здійснює керівництво діяльністю відділу соціальних компенсацій і гарантій у межах своїх повноважень, забезпечує ефективне виконання закріплених напрямків роботи департаменту соціального захисту населення (самостійного відділу) щодо реалізації державної політики в сфері управління;
-визначає ступінь відповідальності працівників у межах наданих повноважень, організовує та контролює виконання наказів;
-додержується конституції України та інших актів законодавства України: забезпечує належну та ефективну роботу підрозділу, вживає заходів з недопущення порушення прав і свобод людини, зберігає інформацію про громадян, що стала відома внаслідок виконання обов'язків;
-виконує вимоги нормативних актів, розпорядчих документів, які відносяться до компетенції підрозділу;
-несе відповідальність за своєчасне призначення та виплату державних соціальних допомог;
-щомісячно, щоквартально надає звіти до Департаменту соціального захисту населення про нарахування та виплату всіх видів державної соціальної допомоги;
-несе дисциплінарну, адміністративну, кримінальну та іншу відповідальність згідно вимог діючого законодавства України.
Як зазначено, у клопотанні, відповідно до положення про відділ соціальних компенсацій і гарантій Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації основними завданнями та функціями відділу є:
- прийом та реєстрація документів для призначення усіх видів соціальної допомоги за єдиною заявою;
- підготовка документів для призначення соціальної допомоги;
- прийняття рішення щодо призначення (відмови в призначенні) допомоги;
- припинення та поновлення соціальної допомоги;
- оформлення перерахунку розмірі соціальної допомоги;
- перевірка особових справ по призначенню всіх видів допомог;
- складання та перевірка звітів.
В клопотанні указано, що будучи учасником організованої групи та службовою особою, ОСОБА_3, діючи умисно, згідно схваленого злочинного плану спільних дій, під час скоєння злочину, в порушення вимог Постанови КМУ від 24.02.2003 року №250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», за вказівкою керівника організованої злочинної групи ОСОБА_7, вносила в журнали «реєстрації приймання заяв і документів усіх видів соціальної допомоги» неправдиві відомості щодо дати звернення громадян; створювала умови щодо нараховування соціальних виплати особам, перелік яких надавався ОСОБА_7, без заведення відповідних особових справ осіб, що передбачено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року №345 «Про затвердження Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги», готувала списки до УДКСУ в Овідіопольскому районі Одеської області, банківських установ, відділень Укрпошти та звітів до відповідного Департаменту Одеської ОДА, а також вносила до електронної бази АСОПД неправдиві відомості про осіб, яких підшукував ОСОБА_7, що створювало підстави для незаконного нарахування державної соціальної допомоги.
Із клопотання вбачається, що в період з грудня 2013 року по серпень 2016 року на території Овідіопольського району Одеської області, члени організованої та керованої ОСОБА_7 групи у складі: ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_3, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою привласнення коштів державного бюджету, зловживаючи своїм службовим становищем, в порушення вимог Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 та Постанови КМУ від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», за попередньою змовою з ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, внаслідок безпідставного нарахування та здійснення виплат у вигляді соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_8, ОСОБА_9. ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_25, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24 привласнили кошти державного бюджету на загальну суму 972 535 грн. 04 коп., що в шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.
Як указано, у клопотанні слідчою та прокурором, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що для припинення кримінального правопорушення чи запобігання вчиненню іншого, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваної ОСОБА_3 щодо перешкоджання кримінальному провадженню, необхідно тимчасово відсторонити підозрювану ОСОБА_3 від посади.
Прокурор Рекеда Д.Ю. у судовому засіданні підтримав клопотання з підстав, указаних у клопотанні.
Захисник підозрюваної ОСОБА_3 - адвокат Голенєва О.І. у судовому провадженні заперечувала проти задоволення указаного клопотання.
Підозрювана ОСОБА_3 погодилась з думкою захисника.
Вивчивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, вислухавши думку учасників судового провадження, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.155 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади.
Згідно витягу з кримінального провадження №42016160000000094 від 17.02.2016 року, вчинене діяння, за яким відкрито кримінальне провадження за ознакою кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України. 15.07.2017 року ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.
Як встановлено, у судовому провадженні, ОСОБА_3, 15.10.2015 року розпорядженням Голови Овідіопольської районної державної адміністрації №188/к-2015 призначена на посаду начальника відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління праці та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації.
Як вбачається, із наданих слідчому судді матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_3 обґрунтовано підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, та підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами:
- протоколами, складеними за результатами проведення НСРД, відповідно до яких підозрювана вносила в журнали «реєстрації приймання заяв і документів усіх видів соціальної допомоги» неправдиві відомості щодо дати звернення громадян; а також вносила до електронної бази АСОПД неправдиві відомості про осіб, яких підшукував ОСОБА_7, що створювало підстави для незаконного нарахування державної соціальної допомоги; отримувала від ОСОБА_7 вказівки щодо оформлення державної соціальної допомоги на підібраних ним осіб;
- протоколами допитів свідків ОСОБА_26, ОСОБА_12, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_19, ОСОБА_16, ОСОБА_10, які підтверджують факт оформлення держаної соціальної допомоги без надання необхідних для цього документів;
- листом з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, яким проведено аналіз матеріалів кримінального провадження з питань обґрунтованості призначення та подальшої виплати з 01.01.2014 року по 31.07.2016 року державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям;
- актом ДФІ в Одеській області № 04-11/100 від 27.09.2016 року щодо ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в частині законності призначення нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів в Управлінні соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації за період з 01.01.2014 року по 31.08.2016 року;
- висновком судово-економічної експертизи проведеної ОНДІСЕ №17-2566/2567 від 12.06.2017 року, згідно якої встановлено, що в період з грудня 2013 року по серпень 2016 року на території Овідіопольського району Одеської області в порушення вимог Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року та Постанови КМУ від 24.02.2003 року №250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», нараховано державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на загальну суму 972 535 грн. 04 коп.
Слідчий суддя приходить до висновку, що прокурором Рекедою Д.Ю., доведено наявність підстав, передбачених ст.157 КПК України для відсторонення ОСОБА_3 від посади головного спеціаліста відділу соціальних компенсації і гарантій та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, так як, перебуваючи на посаді ОСОБА_3 може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Слідчий суддя приходить до висновку, що підозрювану ОСОБА_3 необхідно відсторонити від посади головного спеціаліста відділу соціальних компенсації і гарантій та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації.
Керуючись ст.ст. 131-132, 154-158, 309 КПК України (2012 року), -
УХВАЛИЛА:
Клопотання старшої слідчої СУ ГУНП в Одеській області старшого лейтенанта поліції Нікішиної М.В., погодженого із прокурором відділу прокуратури Одеської області Рекедою Д.Ю.,про відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_3 - задовольнити.
Відсторонити підозрювану ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, від посади головного спеціаліста відділу соціальних компенсації і гарантій та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації на 51 (п'ятдесят один) день.
Строк дії ухвали про відсторонення від посади обчислюється з 19.07.2017 р. і припиняє свою дію 08.09.2017 р.
Копію ухвали направити начальнику відділу соціальних компенсації і гарантій та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації та вручити учасникам судового провадження.
Виконання ухвали покласти на старшу слідчу СУ ГУНП в Одеській області Нікішину М.В.та прокурора відділу прокуратури Одеської області Рекеду Д.Ю.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя: Гаєва Л.В.
19.07.2017