Постанова № 67828342, 19.07.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2017
Номер справи
464/2945/17
Номер документу
67828342
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2017 рокуЛьвів№ 876/7533/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кузьмича С.М., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на постанову Сихівського районного суду м. Львова від 07 червня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

У травні 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовом до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 83% від суми заробітної плати з 29.05.2009 року з врахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно до довідки № 3816/07-66 від 12.04.2016 року.

Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 07 червня 2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу як державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії) з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, грошової допомоги, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно із поданою довідкою № 3816/07-66 від 12 квітня 2016 року. Зобов'язано відповідача, починаючи з 18 квітня 2017 року здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, як державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії) в розмірі 83% від середньомісячної заробітної плати, з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, грошової допомоги, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно із поданою довідкою про заробітну плату № 3816/07-66 від 12 квітня 2016 року. В задоволенні решти позову відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, та невстановлення всіх обставин справи, просить оскаржувану постанову скасувати і прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що матеріальна допомога, індексація не є складовими заробітної плати, а тому такі виплати не можуть враховуватись при призначенні пенсії. Крім того, позивач не зверталась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а при призначенні їй пенсії у 2009 році враховувались усі суми заробітної плати, зазначені у поданій довідці № 4875/10-39 від 28.05.2009 року.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу призначено пенсію з 29.05.2009 року відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723) в розмірі 83% від заробітку.

18.04.2017 року позивач зверталася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак в цьому листом відповідача від 26.04.2017 року № М-26 їй було відмовлено у зв'язку з відсутністю підстав для перерахунку (а.с. 17-18).

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не бере до уваги твердження відповідача про передчасність звернення позивача до суду та те, що про перерахунок пенсії позивач не зверталась.

При призначенні пенсії позивачем надавалась довідка про складові заробітної плати, проте відповідач в поданій апеляційній скарзі зазначив, що у довідці про складові заробітної плати в графі «Інші виплати» вказуються усі інші види виплат (крім передбачених ст. 33 Закону № 3723), що були нараховані та виплачені державному службовцю у відповідний період, з обов'язковим зазначенням найменування цих виплат, проте, під час обчислення розміру пенсії державним службовцям зазначені виплати не враховуються.

Проте таке твердження відповідача не є вірним з огляду на наступне.

За змістом статті 37 Закону № 3723 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі - Закон № 108/95) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, 14.05.2013 року у справі № 21-125а13, 28.05.2013 року у справі №21-97а13, в яких визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно визнав незаконними дії відповідача стосовно не включення позивачу до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії всіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески.

Позивач надала довідку № 3816/07-66 від 12.04.2016 року з розшифруванням сум надбавок, премій та інших виплат за період з травня 2005 року по травень 2009 року, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 11-12).

Пенсія позивачу була призначена у 2009 році і саме при призначенні пенсії відповідач не включив до сум заробітку всі належні виплати, з яких мала нараховувалась пенсія. Так як підставою для перерахунку не є підвищення розміру заробітної плати, а неврахування всіх належних виплат для призначення пенсії, то і її перерахунок має бути здійснений з того показника, який брався для призначення пенсії, тобто з розрахунку 83% від суми заробітної плати. Ті обставини, що відбулись зміни у законодавстві, та з 01.05.2016 року діє новий Закон України «Про державну службу», яким визначені нові правила призначення пенсії, жодним чином не впливають на характер спірних правовідносин, який виник до цих обставин.

Щодо строку з якого слід провести перерахунок пенсії колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно із ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи те, що порушення прав позивачки носить триваючий характер, і про порушення такого позивачка повинна була дізнатися в момент призначення пенсії, поважних причин пропуску строку звернення до суду позивач не навела, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати в межах загального шестимісячного строку звернення до суду, тобто з 06.11.2016 року та виплатити недоплачену пенсію, в решті позов щодо даних вимог слід залишити без розгляду.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195,198, 202,205,207,254 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Сихівського районного суду м. Львова від 07 червня 2017 року у справі № 464/2945/17 - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 як державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії) з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати згідно із поданою довідкою № 3816/07-66 від 12 квітня 2016 року.

Зобов'язати Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова з 06.11.2016 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 83% від суми заробітної плати згідно довідки № 3816/07-66 від 12 квітня 2016 року, з урахуванням включених до довідки сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням фактично отриманих сум.

Позовні вимоги в частині зобов'язання Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з врахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з 29.05.2009 року по 05.11.2016 року включно залишити без розгляду.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А. Р. Курилець судді С. М. Кузьмич О. І. Мікула