Справа № 761/23568/17
Провадження № 1-кс/761/14801/2017
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2017 року Слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва Осаулов А.А., за участю секретаря Вольда М.А., розглянувши клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтриманням державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України молодшого радника юстиції Скрипник Олесі Михайлівні у кримінальному провадженні №42015100000000795, зареєстрованого в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 02.07.2015 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 191, ст. 218-1, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 209 КК України, про призначення позапланової інспекційної перевірки,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтриманням державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України молодший радник юстиції Скрипник Олеся Михайлівна звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва із клопотанням у кримінальному провадженні №42015100000000795, зареєстрованого в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 02.07.2015 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 191, ст. 218-1, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 209 КК України, про призначення позапланової інспекційної перевірки.
Клопотання обґрунтовано тим, щослужбові особи публічного акціонерного товариства «Український професійний банк» (далі - ПАТ «УПБ» та/або Банк) протягом 2015 року, діючи за попередньою змовою між собою та службовими особами низки юридичних осіб з ознаками фіктивності, з метою виведення активів з банку, шляхом укладення ряду договорів, а також перерахування коштів банку на рахунки цих підприємств, розтратили майно вказаного банку, його грошові кошти та кошти, надані в кредит Національним банком України, в особливо великих розмірах, що в свою чергу призвело до того, що зазначений банк опинився у стані неплатоспроможності.
З 24.03.2014 по 28.03.2014 Національним банком України відповідно до умов кредитного договору від 25.01.12 № 19 для збереження ліквідності ПАТ «УПБ» надано п'ять рівних траншів по 24 000 000 гривень щоденно.
В подальшому службові особи ПАТ «УПБ» розпорядились грошовими коштами банку на власний розсуд шляхом кредитування та дострокової виплати депозитів підконтрольних суб'єктів господарської діяльності, достовірно знаючи, що такі їхні незаконні дії призведуть до неплатоспроможності банку.
Крім того, службові особи ПАТ «УПБ» тривалий час здійснювали внесення у фінансову та статистичну звітність ПАТ «УПБ» щодо роботи та фінансового стану банку, зокрема ліквідності та платоспроможності, завідомо недостовірні відомості та надавали таку інформацію до Національного банку України, з метою приховування ознак стійкої фінансової неспроможності, що могло призвести до визнання ПАТ «УПБ» неплатоспроможним.
З метою реалізації свого злочинного наміру та тривалого приховування зазначеної злочинної діяльності, службові особи ПАТ «УПБ» вступили в злочинну змову з службовими особами ПАТ «Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках» (скорочена назва ПАТ «Розрахунковий центр», адреса головного офісу: місто Київ, вулиця Тропініна, 7-Г, ідентифікаційний код юридичної особи 35917889).
У відповідності до досягнутої злочинної змови, службовими особами ПАТ «Розрахунковий центр» незаконно здійснювалось кредитування ПАТ «УПБ» з метою приховування стійкої фінансової неспроможності останнього.
30.01.2015 Національним банком України прийнято постанову № 73/БТ «Про запровадження особливого режиму контролю за діяльністю ПАТ «УПБ» та призначення куратора».
30.04.2015 Національним банком України прийнято постанову № 293/БТ «Про віднесення ПАТ «УПБ» до категорії проблемних та запровадження особливого контролю за діяльністю банку», згідно якої у зв'язку з наявністю заборгованості ПАТ «УПБ» за кредитом Національного банку України для збереження ліквідності в сумі 106 730 000 гривень та порушенням банківського законодавства, ПАТ «УПБ» віднесено до категорії проблемних та встановлено обмеження в його діяльності
У подальшому, в період з 25 по 28 травня 2015 року службовими особами ПАТ «УПБ» здійснено незаконні внутрішньобанківські проводки по рахунках, в результаті яких штучно створено позитивний залишок на рахунку ТОВ «Розвиток-2012» (ідентифікаційний код юридичної особи 38239352) у сумі 614 778 952,00 грн.
При цьому, всупереч встановлених постановою Правління Національного банку України від 30.04.2015 № 293/БТ обмежень, переведення коштів на рахунок ТОВ «Розвиток-2012» (ідентифікаційний код юридичної особи 38239352) здійснено без використання кореспондентського рахунку № 120019058, відкритого в Національному банку України.
В результаті відчуження нерухомого майна Банку, здійсненого в порушення вимог постанови Правління Національного банку України від 30.04.2015 № 293/БТ та рішення правління ПАТ «УПБ від 05.05.2015, з власності ПАТ «УПБ» вибуло нерухоме майно. При цьому, капітал ПАТ «УПБ» не збільшився, оскільки оплата за таке майно проведена за рахунок фіктивно сформованого позитивного балансу коштів ТОВ «Розвиток-2012», тобто, фактично, майно вибуло з власності ПАТ «УПБ» безоплатно.
Крім того, за рахунок акумульованих на рахунку ТОВ «Розвиток-2012» коштів, 28.05.2015 надано фінансову допомогу ТОВ «ФК АУРУМ ФІНАНС» (ідентифікаційний код юридичної особи 39243396) шляхом перерахування грошових коштів на рахунок підприємства № 2650262536 на загальну суму 5 450 000 грн. При цьому, в порушення вимог постанови Правління Національного банку України від 30.04.2015 № 293/БТ перерахування грошових коштів здійснено без використання кореспондентського рахунку ПАТ «УПБ», відкритого в Національному банку України.
Для забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором від 24.04.2015 № ММ72121LG ПАТ «УПБ» за договором застави від 24.04.2015 № ММ72121LG/S-1 передано в заставу ПАТ «АВАНТ-БАНК» майнові права за кредитними договорами, укладеними ПАТ «УПБ» з ПАТ «АВЕРС» (ідентифікаційний код юридичної особи 00273991), ПрАТ «БАНКОМЗВ'ЯЗОК» (ідентифікаційний код юридичної особи 19353391), ТОВ «АГРО-ПРОМОУШЕН 1» (ідентифікаційний код юридичної особи 35462005), ТОВ «ВІСЛАБУДІНВЕСТ» (ідентифікаційний код юридичної особи 37035945), ТОВ «КБК АЛЬЯНС» (ідентифікаційний код юридичної особи 35159458), ТОВ «КОСМО ПЛАЗА» (ідентифікаційний код юридичної особи 34232987), ТОВ «ЛОГО СФЕРА» (ідентифікаційний код юридичної особи 36538614), ТОВ «ФАРМХІМ» (ідентифікаційний код юридичної особи 31368897), які у свою чергу були забезпечені договорами застави, іпотеки, поруки. Відповідно до умов вищевказаного договору застави від 24.04.2015 № ММ72121LG/S-1 майнові права ПАТ «УПБ», як кредитора, за домовленістю сторін оцінені в сумі 530 601 540,80 грн.
В подальшому на спільному засіданні Наглядової ради та Правління ПАТ «УПБ», яке відбулось за участю членів Наглядової ради Банку - ТОВ «УІФА» (представник за довіреністю ОСОБА_4.), ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, членів Правління - ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 (протокол від 29.04.2015 № 15/73), прийнято рішення отримати від ПАТ «АВАНТ-БАНК» кредит в сумі 31 млн. грн., надавши в забезпечення за кредитним договором майнові права ПАТ «УПБ» за договорами кредитування юридичних осіб в сумі 585 101 540,80 грн.
Станом на кінець дня 28.05.2015 в балансі банку обліковувалась заборгованість за міжбанківським кредитом перед ПАТ «АВАНТ-БАНК» в сумі 26 000 000 грн. (рахунок № 16232138070808) та 3 000 000 доларів США (рахунок № 16233138070807). Окрім цього, в балансі банку станом на кінець дня 28.05.2015 обліковувалась заборгованість за кредитними договорами позичальників, майнові права за якими були надані в заставу ПАТ «АВАНТ-БАНК» за вказаним договором застави майнових прав в сумі 361 898 091,05 грн. та 3 022 956,26 доларів. США.
Таким чином, передача ПАТ «УПБ» кредитних справ ПАТ «АВАНТ-БАНК» за договором застави майнових прав від 26.05.2015 року та зміна обтужувача за вказаними кредитами фактично позбавило можливості ПАТ «УПБ» здійснювати стягнення кредитної заборгованості за рахунок майна та/або майнових прав своїх позичальників, що привело до зменшення ліквідаційної маси вказаної банківської установи на суму 361 898 091,05 грн. та 3 022 956,26 доларів США.
При цьому, враховуючи встановлення постановою Національного банку України від 30.04.2015 № 293/БТ заборони передавати у заставу активи та майно даного банку, заступник Голови Правління ПАТ «УПБ» ОСОБА_8 не мав законних повноважень на укладання договору застави майнових прав на користь ПАТ «АВАНТ-БАНК».
На підставі постанови Правління Національного банку України від 28.05.2015 № 348 «Про віднесення ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «УКРАЇНСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ БАНК» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 28.05.2015 № 107 «Про запровадження тимчасової адміністрації ПАТ «УПБ», згідно з яким з 29.05.2015 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ «УПБ».
Сторона обвинувачення вважає, що матеріали кримінального провадження містять достатні дані, які вказують на те, що службовими особами ПАТ «УПБ», на користь третіх осіб, вчинено розтрату майна, а також коштів банку, в тому числі й коштів Національного банку України, отриманих в якості кредиту для підтримання ліквідності банку, що спричинило збитки державним інтересам в особі Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, юридичним та фізичним особам у вигляді неповернутих вкладів.
Для встановлення всіх обставин вчинених кримінальних правопорушень, а також осіб, які можуть бути причетними до вчинення незаконних дій по розтраті майна та коштів ПАТ «УПБ», Національному банку України із залученням за необхідності працівників Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, необхідно провести позапланову інспекційну перевірку ПАТ «УПБ» та всіх його філій та відділень з метою визначення рівня безпеки і стабільності операцій банку, достовірності звітності банку, дотримання банком законодавства України про банки і банківську діяльність, а також нормативно-правових актів Національного банку України, внутрішніх документів ПАТ «УПБ» за період з 01.01.2014 по 28.05.2015 року включно, під час якої окрім питань, визначених Національним банком України, необхідно перевірити низку питань.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.
Згідно ст. 71 закону України «Про банки та банківську діяльність», кожний банк є об'єктом інспекційної перевірки уповноваженими Національним банком України особами.
Статтею 72 Закону України «Про банки та банківську діяльність» передбачено право Національного банку України здійснювати перевірку осіб, які охоплюються наглядовою діяльністю Національного банку України, з метою дотримання законодавства щодо банківської діяльності. При здійсненні перевірки Національний банк України має право вимагати від цих осіб подання будь-якої інформації, необхідної для здійснення перевірки. Інспектовані особи зобов'язані подавати Національному банку України затребувану інформацію у визначений ним строк.
Частиною 10 ст. 72 Закону України «Про банки і банківську діяльність» також передбачено право Національного банку України залучати працівників Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до участі в інспекційних перевірках проблемного банку.
Відповідно до п. 1.8 постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про планування та порядок проведення інспекційних перевірок» від 17.07.2001 № 276, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.08.2001 за № 703/5894, Національний банк України має право прийняти рішення про проведення позапланової інспекційної перевірки за наявності обґрунтованих підстав. Однією з таких підстав є віднесення банку до категорії проблемних.
Як вбачається зі змісту ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність» банківською таємницею є: відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України, інформація щодо звітності по окремому банку, за винятком тієї, що підлягає опублікуванню та інформація про банки чи клієнтів, що збирається під час проведення банківського нагляду.
Підтримуючи клопотання прокурор зазначив, що сторона обвинувачення вважає за неможливе іншими способами довести обставини, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, визначити коло осіб, які скоїли кримінальне правопорушення, ніж як проведення позапланової інспекційної перевірки діяльності ПАТ «УПБ», всіх його філій та відділень за період з 01.01.2014 по 28.05.2015 включно.
Враховуючи, що результати проведеної позапланової інспекційної перевірки повинні в подальшому підтверджуватись висновком судової економічної експертизи, а відповідно до п. 3.3 Розділу ІІІ (Економічна експертиза) Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.11.1998 за № 705/3145) разом з документом про призначення експертизи (залучення експерта) експерту слід надати документи бухгалтерського та податкового обліку, які містять відомості, - вихідні дані для вирішення поставлених питань, тому прокурор вважає за необхідне клопотати перед слідчим суддею про зобов'язання Національного банку України надати до Генеральної прокуратури України разом із довідкою позапланової інспекційної перевірки ПАТ «УПБ» належним чином завірені копії всіх без виключення документів, якими обґрунтовуються висновки проведеної перевірки.
Також зважаючи на необхідність проведення у вказаному кримінальному провадженні великого обсягу слідчих дій строк надання до Генеральної прокуратури України довідки позапланової інспекційної перевірки разом із іншими документами необхідно встановити до 25 серпня 2017 року.
Приймаючи до уваги вищевикладене, заслухавши пояснення сторони кримінального провадження, дослідивши клопотання та долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.
Керуючись ст. 7 Закону України «Про Національний банк України», ст.ст. 67, 71 та 72 Закону України «Про банки і банківську діяльність», п. 1.8 постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про планування та порядок проведення інспекційних перевірок» від 17.07.2001 № 276, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.08.2001 за № 703/5894, ст.ст. 93, 132, 309 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтриманням державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України молодшого радника юстиції Скрипник Олесі Михайлівні у кримінальному провадженні №42015100000000795, зареєстрованого в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 02.07.2015 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 191, ст. 218-1, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 209 КК України, про призначення позапланової інспекційної перевірки - задовольнити.
Призначити позапланову інспекційну перевірку публічного акціонерного товариства «Український професійний банк» (ідентифікаційний код юридичної особи 19019775, МФО 300205, місцезнаходження юридичної особи: 02660, місто Київ, вулиця Марини Раскової, будинок 15), всіх його філій та відділень за період з 01.01.2014 по 28.05.2015 року включно під час якої окрім питань, визначених Національним банком України, необхідно перевірити наступні питання:
1.Чи нанесено збитки Національному банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб України, ПАТ «УПБ, іншим підприємствам, установам та фізичним особам внаслідок укладання ПАТ «УПБ» кредитних договорів, договорів з придбання цінних паперів, договорів відступлення прав вимоги, застави майнових прав, поруки за кредитними договорами, договорів з відчуження необоротних активів тощо? Якщо так, то кому, в якій сумі, внаслідок чого та за якими саме договорами? Чи відповідає вимогам чинного законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України та внутрішніх документів ПАТ «УПБ» документальне оформлення службовими особами ПАТ «УПБ» цих договорів?
2.Чи дотримано вимоги чинного законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України та внутрішніх документів ПАТ «УКБ» при прийнятті рішень про укладання таких договорів? Якщо ні, то які порушення були допущені співробітниками ПАТ «УПБ», ким саме?
3.Чи за цільовим призначенням службовими особами ПАТ «УПБ» використані кошти, отримані банком відповідно до постанови Національного банку України від 20.03.2014 № 145/БТ «Про надання кредиту для збереження ліквідності» за кредитним договором від 24.03.2014 № 19? Якщо ні, то в якій сумі їх використано не за цільовим призначенням, які саме порушення вимог чинного законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України та внутрішніх документів ПАТ «УПБ» ними при цьому допущені, ким саме та при здійсненні яких операцій? Якими бухгалтерськими та первинними документами ПАТ «УПБ» це підтверджується?
4.Чи мали місце випадки надання службовими особами ПАТ «УПБ» до Національного банку України недостовірної інформації про використання коштів, отриманих відповідно до постанови Національного банку України від 20.03.2014 № 145/БТ «Про надання кредиту для збереження ліквідності» за кредитним договором від 24.03.2014 № 19? Якщо так, то які саме вимоги чинного законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України та внутрішніх документів ПАТ «УПБ» при цьому порушено, ким саме?
5.Чи мали місце випадки недотримання службовими особами ПАТ «УПБ» вимог постанов Національного банку України від 30.01.2015 № 73/БТ «Про запровадження особливого режиму контролю діяльності ПАТ «Український професійний банк» та призначення куратора», від 30.04.2015 № 293/БТ «Про віднесення ПАТ «Український професійний банк» до категорії проблемних та встановлення особливого режиму за діяльністю банку»? Якщо такі випадки мали місце, то ким саме та які порушення вказаних постанов допущені, а також в чому конкретно вони полягали? Які та кому завдано збитки цими порушеннями?
6.Чи мали місце з 01.01.2014 по 28.05.2015 включно випадки порушення службовими особами ПАТ «УПБ» вимог чинного законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, внутрішніх документів ПАТ «УПБ» при укладанні угод, що здійснювались з пов'язаними в розумінні Закону України «Про банки і банківську діяльність» до банку особами? Якщо такі випадки мали місце, то ким саме, при укладанні яких угод, та які саме порушення банком допущено? Які матеріальні переваги в процесі виконання банком своїх функцій та якою, пов'язаною з банком особою, отримано? Якій розмір матеріальної шкоди завдано ПАТ «УПБ» та/або іншим особам при цьому?
7.Які саме обставини призвели до наслідків визнання ПАТ «УПБ» неплатоспроможним? Чи мають місце ознаки умисного доведення ПАТ «УПБ» до стану неплатоспроможності? Якщо так, то які саме? Вимоги яких законодавчих актів, нормативно-правових актів Національного банку України, внутрішніх документів ПАТ «УПБ» при цьому порушено, ким саме? Який розмір збитків завдано державі, акціонерам, вкладникам банку тощо (зазначити окремо по кожній групі суб'єктів) внаслідок ліквідації ПАТ «УПБ» та виведення неплатоспроможного банку з ринку?
Проведення перевірки доручити службовим особам Національного банку України та всіх його структурних підрозділів, а також за необхідності працівникам Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Зобов'язати Національний банк України в строк до 25 серпня 2017 року надати до Генеральної прокуратури України довідку позапланової інспекційної перевірки ПАТ «УПБ» разом із належним чином завіреними копіями всіх без виключення документів, якими обґрунтовуються висновки проведеної перевірки.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Осаулов А.А.