Ухвала суду № 67747542, 06.07.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
06.07.2017
Номер справи
234/14066/16-а
Номер документу
67747542
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 липня 2017 року м. Київ К/800/2381/17

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Голяшкіна О.В.,

Мороза В.Ф.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 09.11.2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.12.2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и л а:

У вересні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, в якому просила:

- визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради призначити та виплачувати щомісячну адресну грошову допомогу ОСОБА_2 з 10.12.2015 року.

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 09.11.2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.12.2016 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління праці соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови ОСОБА_2 у наданні щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви від 10.06.2016 року. Скасовано рішення Управління праці соціального захисту населення Краматорської міської ради від 15.06.2016 року, номер особового рахунку НОМЕР_1 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання в частині відмови в призначенні зазначеної допомоги ОСОБА_2 Зобов'язано Управління праці соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви від 10.06.2016 року.

У касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Краматорського міського суду Донецької області від 09.11.2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.12.2016 року та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 разом з сім'єю, взята на облік внутрішньо переміщених осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, та отримала довідку № 1426/1462 від 27.10.2014, дію якої продовжено до 27.10.2016 року.

27 жовтня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, де зазначила дані про себе як непрацюючої особи, чоловіка ОСОБА_3, який проходить службу в Краматорському МВ ГУМВСУ в Донецькій області з жовтня 2014 року, неповнолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1

Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, рішенням відповідача від 31.10.2014 року ОСОБА_2, як уповноваженому представнику сім'ї, була призначена грошова допомога на 6 місяців з 27.10.2014 року по 26.04.2015 року на загальну суму 1768,00 грн.

Оскільки на час звернення за призначенням допомоги позивачка не працювала, розмір призначеної допомоги поступово зменшувався, та було виплачено за періоди з 27.10.2014 року по 26.12.2014 року - в розмірі 1768,00 грн., з 27.12.2014 року по 26.02.2015 року - 1547,00 грн., з 27.02.2015 року по 26.04.2015 року - 1326,00 грн.

02 червня 2015 року ОСОБА_2 знову звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, де зазначила дані про себе як непрацюючої особи, чоловіка ОСОБА_3, який проходить службу в Артемівському МВ ГУМВСУ в Донецькій області, неповнолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Рішенням відповідача від 23.06.2015 року ОСОБА_2, як уповноваженому представнику сім'ї, була призначена грошова допомога на 6 місяців з 02.06.2015 року по 01.12.2015 року на загальну суму 1326,00 грн., при цьому ОСОБА_2, яка є працездатною особою, але не працює, не здійснює догляд, не включена до розрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року № 212.

Відповідно до довідки з місця роботи, ОСОБА_2 з 01.12.2015 року працює в ТОВ «Укрславресурс» на посаді бухгалтера, відповідно до наказу № 55-к від 30.11.2015 року.

10.12.2015 року ОСОБА_2 знову звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, де зазначила дані про себе як працюючої особи в ТОВ «Укрславресурс» бухгалтером з 01.12.2015 року, чоловіка ОСОБА_3, який проходить службу інспектором відділу міліції, неповнолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який навчається.

Рішенням відповідача від 18.12.2015 року ОСОБА_2, як уповноваженому представнику сім'ї, була призначена грошова допомога на 6 місяців з 10.12.2015 року по 09.06.2016 року на загальну суму 1326,00 грн., при цьому ОСОБА_2, яка працює, не включена до розрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року № 212.

10.06.2016 року ОСОБА_2 знову звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, де зазначила дані про себе як працюючої особи в ТОВ «Укрславресурс» бухгалтером з 01.12.2015 року, чоловіка ОСОБА_3, який проходить службу інспектором відділу міліції, неповнолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який навчається.

Рішенням відповідача від 15.06.2016 року ОСОБА_2, як уповноваженому представнику сім'ї, була призначена грошова допомога на 6 місяців з 10.06.2015 року по 26.10.2016 року на загальну суму 1326,00 грн., при цьому ОСОБА_2 не включена до розрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року № 212, зазначено що вона не працює та є знятою з оплати з 26.10.2016 року. Інші члени сім'ї війшли до розрахунку розміру допомоги.

Відповідно до листа відповідача від 30.08.2016 № 01-08/11679, у разі припинення виплати допомоги, відповідно п.12 Порядку, виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги. Виплата на проживання була припинена з 26.02.2014 року, працевлаштувався позивач з 01.12.2015 року, тобто понад 1 місяць.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно із статтею 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачає надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах ( у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Призначення та виплату грошової допомоги здійснюють органи: соціального захисту населення за фактичним місцем проживання (перебування) за заявою уповноваженого представника сім'ї.

Судами встановлено та підтверджено матеріалами справи, що з 31.10.2014 року ОСОБА_2, як уповноваженому представнику сім'ї, була призначена грошова допомога на 6 місяців з 27.10.2014 року по 26.04.2015 року на загальну суму 1768,00 грн.

02.06.2015 року,10.12.2015 року та 10.06.2016 року ОСОБА_2 зверталася до відповідача про призначення державної адресної допомоги, але їй було відмовлено в звязку з тим, що вона була припинена на підставі пункту 3 та пункту 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно із пунктом 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, якщо в складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу.

Відповідно до пункту 7 вищезазначеного Порядку надання щомісячної адресної допомоги, для одержання допомоги у встановлених розмірах на наступний період особи працездатного віку мають працевлаштуватися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості. Якщо працездатний член сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувався, або перебуває у трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України чи в районах проведення антитерористичної операції і фактично не працює, розмір допомоги для цих осіб на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період припиняється.

Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України № 212 від 31.03.2015 року, пункт 12 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», доповнено абзацом такого змісту: «Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги».

Крім того, згідно порядку, грошова допомога не призначається на наступний шестимісячний період в тому числі особам працездатного віку, які не працевлаштувалися після шестимісячного строку отримання грошової допомоги.

Згідно із пунктом12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.

З аналізу пункту12 Порядку вбачається, що вказаним пунктом регулюються умови припинення призначеної грошової допомоги та умови поновлення виплат допомоги, яка була раніше призначена але її виплата була припинена з зазначених підстав.

Судами попередніх інстанцій вірно зазначено, що ОСОБА_2 02.06.2015 року, 10.12.2015 року та 10.06.2016 року зверталася до відповідача не про поновлення призначеної допомоги, виплата якої була припинена, а про призначення державної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на наступний шестимісячний строк, тому посилання відповідача на порушення ОСОБА_2 пунктів 7, 12 Порядку є безпідставним.

Враховуючи вищевикладене колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що відповідач зобов'язаний призначити та виплатити ОСОБА_2 щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради - залишити без задоволення, а постанову Краматорського міського суду Донецької області від 09.11.2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.12.2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: О.Є. Донець

О.В. Голяшкін

В.Ф. Мороз