Ухвала суду № 67747537, 06.07.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
06.07.2017
Номер справи
805/1569/15-а
Номер документу
67747537
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 липня 2017 року м. Київ К/800/8790/16

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Мойсюка М.І., Іваненко Я.Л.,розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства «Красноармійськводоканал» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання недійсним та скасування рішення,

за касаційною скаргою Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 3 червня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 березня 2016 року, -

в с т а н о в и в:

Комунальне підприємство «Красноармійськводоканал» звернулось до суду з адміністративним позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - Красноармійська ОДПІ) про визнання недійсним та скасування рішення Красноармійської ОДПІ №002011702 від 18 березня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В обґрунтування позову посилалось на незаконність рішення про застосування штрафних санкцій та пені, оскільки Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 214 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669-VII) внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон № 2464-VI), відповідно до яких за пунктом 9-4 розділу VIII Прикінцевих та Перехідних положень Закону 2464-VI його, як платника єдиного внеску, звільнено від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 3 червня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 березня 2016 року, адміністративний позов задоволено. Скасовано рішення Красноармійської ОДПІ №002011702 від 18 березня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що згідно з роз'ясненнями, наданими Державною фіскальною службою України за № 13656/7/99-99-17-03-01-17 від 5 грудня 2014 року, Закон № 1669-VII не скасовує обов'язку позивача від сплати єдиного внеску за частиною другою статті 6 Закону № 2464,а надає можливість платникам єдиного внеску на період проведення антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та повному обсязі.

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що комунальне підприємство «Красноармійськводоканал» перебуває на обліку у відповідача як платник податків/зборів з 23 листопада 2007 року.

18 березня 2015 року Красноармійською ОДПІ винесено рішення № 002011702 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 17983,49 гривень та нарахування пені в сумі 13058,11 гривень за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Факт несвоєчасної сплати позивачем єдиного внеску за період з 23 вересня 2014 року по 12 грудня 2014 року та розмір застосованих штрафних санкцій сторонами не оспорюється.

Суть спірних правовідносин полягає у правомірності прийняття Красноармійською ОДПІ рішення, яким до відповідача застосовано фінансові санкції за несплату єдиного внеску та пені.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанції дійшли висновку про неправомірність прийняття оскаржуваного рішення, оскільки позивач в силу приписів пункту 9-4 розділу VIII Прикінцевих та Перехідних положень Закону 2464-VI звільнений від обов'язку щодо сплати єдиного внеску.

Суд касаційної інстанції погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Станом на час виникнення спірних правовідносин антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, не закінчилась.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПК), Законом № 2464-VІ, Законом №1669-VII.

Згідно з пунктом 9-4 розділу VIII Прикінцевих та Перехідних положень Закону 2464-VI платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно з додатком до якого, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, місто Красноармійськ Донецької області. 05 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1079-р, яким зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053, та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р затверджено новий перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого також включено м. Красноармійськ Донецької області. Пунктом 3 наведеного розпорядження визнані такими, що втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 та від 05 листопада 2014 року № 1079-р.

12 травня 2016 року постановою Верховної Ради України №1353-VIII Красноармійськ перейменовано на Покровськ.

Комунальне підприємство «Красноармійськводоканал» здійснює свою діяльність в межах населеного пункту, на території якого здійснювалася антитерористична операція, а саме: м. Красноармійськ Донецької області, яке відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 22 листопада 2007 року, довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 457735 від 22 листопада 2007 року, довідки про взяття на облік платника податків № 23 від 26 лютого 2009 року, свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №10088866 від 14 січня 2008 року є основним місцем реєстрації підприємства.

Підставою для звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом №2464-VI за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Статтею 10 Закону № 1669 визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), які мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

11 серпня 2014 року позивач звернувся до Торгово-промислової палати України із заявою щодо засвідчення обставин непереборної сили.

20 серпня 2014 року Торгово-промисловою палатою України на звернення комунального підприємства «Красноармійськводоканал» виданий сертифікат (висновок) № 2503/05-4, яким засвідчено для позивача настання обставин непереборної сили з 13 липня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів. Також зазначено, що на момент видачі Торгово-промисловою палатою України сертифікату обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.

Суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанції щодо неправомірності прийняття оскаржуваного рішення, оскільки територіальне місцезнаходження підприємства в зоні проведення антитерористичної операції та наявність відповідного сертифікату Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили, з 13 липня 2014 року звільняють позивача від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до пункту 9-4 розділу VIII Прикінцевих та Перехідних положень Закону 2464-VI.

Згідно з частиною першою статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Зважаючи на те, що ухвалені у справі судові рішення відповідають наведеним критеріям, їх необхідно залишити без змін.

Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 3 червня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 березня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді: Черпак Ю.К.

Мойсюк М.І.

Іваненко Я.Л.