
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/1464/17
Категорія: 8.3 Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,
суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.
при секретарі Кучмій І.В.
за участю представників апелянта ОСОБА_1 та ОСОБА_2,
представника вiдповiдача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державного підприємства "Морський торгівельний порт "Чорноморськ" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2017 року по справі за позовом Державного підприємства "Морський торгівельний порт "Чорноморськ" до Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправними дії та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
В березні 2017 року Державне підприємство «Морський торговельний порт «Чорноморськ» звернулось до суду з позовом до Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправними дії по проведенню камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість з питання дотримання позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, які оформленні актом №44/28-10-49-07/01125672 від 30.01.2017 року, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23.02.2017 року №0002014907.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що проведення камеральної перевірки декларацій з ПДВ за період з січня 2016 року по грудень 2016 року є незаконним, а тому податкове повідомлення-рішення від 23.02.2017 року №0002014907 підлягає скасуванню.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2017 року у задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Морський торгівельний порт "Чорноморськ" відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Державне підприємство "Морський торгівельний порт "Чорноморськ" в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У звязку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із задоволенням позовних вимог в повному обсязі.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, у порядку статті 76 та відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 глави 8 розділу II Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) проведено камеральну перевірку даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ДП «МТП «Чорноморськ» (код ЄДРПОУ 01125672) граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року.
За результатами перевірки був складений акт від 30.01.2017 року №44/28-10-49-07/01125672/17 «Про результати камеральної перевірки даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ДП «Морский торговельний порт «Чорноморськ», граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період з 01.01.2016року по 31.12.2016 року»
За результатами камеральної перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН у період з 01.01.2016р. по 31.12.2016р, встановлено, що на порушення пункту 201.10 статі 201 розділу V Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, із змінами та доповненнями, ДП «МТП «Чорноморськ» несвоєчасно зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних всього на загальну суму ПДВ 105130,52 грн., у т.ч.:з порушенням терміну реєстрації від 1 до 15 календарних днів на суму ПДВ 10480,88 грн. і з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 6346,35 грн., з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 773,22 грн., з порушенням терміну реєстрації 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 87530,07 грн.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомленнярішення від 23.02.2017 року №0002014907 яким до позивача застосовані штрафні санкції на загальну суму 37561,38 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог судом було зазначено, що камеральна перевірка даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ДП «МТП «Чорноморськ» граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН проведена у терміни визначений абзацом другим пункту 76.3 статті 76 Податкового кодексу України.
Судова колегія суду апеляційної інстанції не вбачає підстав для скасування судового рішення, а висновки суду першої інстанції обґрунтованими з огляду на наступне.
Згідно з п.п. 62.1.3. п.62.1 ст. 62 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п. 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПКУ камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Згідно ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Згідно абзацу другого п. 76.3 ст. 76 Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, а саме не пізніше 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Судовою колегією встановлено, що камеральна перевірка даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ДП «МТП «Чорноморськ» граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) за період з 01.01.2016р. по 31.12.2016р. була проведена 30.01.2017 року відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 глави 8 розділу II Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-УІ зі змінами та доповненнями.
Таким чином камеральна перевірка даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ДП «МТП «Чорноморськ» граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН проведена у терміни визначений абзацем другим пункту 76.3 статті 76 ПКУ, а саме: камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Згідно з п. 201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.7 ст.201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно з п. 201.10. ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
В свою чергу, п. 187.1 ст. 187 ПК України, визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п.120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Норми статтей 201, 120.1 ПКУ в частині визначення термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригувань до них та штрафних санкцій за порушення термінів їх реєстрації в ЄРПН діяли у 2015 році та 2016 році.
З огляду на викладене судова колегія зазначає, що камеральна перевірка даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ДП «МТП «Чорноморськ» граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН була проведена у терміни визначений абзацом другим пункту 76.3 статті 76 ПКУ.
В силу вимог пункту 102.1 статті 102 ПК України, яка регулює строки давності та їх застосування, контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Як встановлено з матеріалів справи, за результатами камеральної перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН у період з 01.01.2016р. по 31.12.2016р, встановлено, що на порушення пункту 201.10 статі 201 розділу V Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ, із змінами та доповненнями, ДП «МТП «Чорноморськ» несвоєчасно зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних всього на загальну суму ПДВ 105130,52 грн., у т.ч.-з порушенням терміну реєстрації від 1 до 15 календарних днів на суму ПДВ 10480,88 грн. і з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 6346,35грн., з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 773,22 грн., з порушенням терміну реєстрації 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 87530,07 грн.
Також апелянт не заперечує, що податкові накладні були зареєстровані в ЄРПН з порушенням пункту 201.10 статі 201 розділу Податкового кодексу України, а заперечує лише щодо правомірності проведення перевірки.
Таким чином предметом камеральної перевірки була не податкова декларація або уточнений розрахунок до неї, а данні системи електронного декларування податків на додану вартість з питання дотримання ДП «МТП «Чорноморськ» граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, визначені як камеральна перевірка з інших питань (абз.2 п.76.3 ст.76 ПКУ), яка проводиться з урахуванням строків давності, визначених ст.102 ПКУ.
З огляду на викладене постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обгрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.
Доводи апелянта викладені у апеляційній скарзі за змістом ідентичні наданим в адміністративному позові, зазначених висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права.
За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст. 195,196,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Морський торгівельний порт "Чорноморськ" залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2017 року без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після складання повного тексту ухвали.
Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва
суддя О.А. Шевчук
суддя А.Г. Федусик