Постанова № 6768810, 16.11.2009, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2009
Номер справи
2-а-47134/09/1670
Номер документу
6768810
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-47134/09/1670

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2009 року м. Полтава

Полтавський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Чеснокової А.О.

при секретарі Лисенко М.С.

за участю: представника позивача Семенко Б.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції до Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1585,70 грн.

В С Т А Н О В И В:

Позивач Хорольська міжрайонна державна податкова інспекція звернулася до суду з адміністративним позовом до Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1585,70 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що була проведена перевірка Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки був складений акт №0125/16/27/23/255808825 від 28.05.2009 року, на підставі якого прийняті рішення про застосування фінансових санкцій № 00001372303/0 від 19.06.2009 року на суму 1039,00 грн. та № 0001362303/0 від 19.06.2009 року на суму 546,70 грн. Вказані рішення в адміністративному та судовому порядку відповідачем не оскаржувалися, зобов'язання щодо сплати суми штрафної санкції є узгодженим.

В судовому засідання представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не зявився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, причину неявки суду не повідомив, заяви про неможливість прибуття до суду від відповідача не надходило, заперечень до суду не надійшло.

Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідач ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Семенівською районною державною адміністрацією , взятий на податковий облік в Семенівське відділення Хорольської МДПІ.

Працівниками ДПА у Полтавській області було проведено перевірку господарської одиниці магазину "Вікторія", розташованого за адресою: с.Горошине, вул. Енгельса. 1а, який належить даному підприємцю.

Перевірка проведена на підставі Законів України №509-ХП „Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990року, далі - Закон №509; №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995року, далі - Закон №265; №98/96-ВР „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності від 23.03.1996 року, далі - Закон №98; №1775-111 «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000 року, далі - Закон №1775 та інших нормативно-правових актів, які регулюють готівковий обіг в Україні.

В результаті проведеної перевірки встановлені порушення п.1, п.11, п.13 ст. З Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, які зафіксовані в акті перевірки від 28.05.2009 року № 0125/16/27/23/255808825, а саме :

- не забезпечено проведення розрахункової операції на повну суму покупки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій. Сума непроведення склала 22,50грн.; - не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, що зазначена в денному звіті РРО. Невідповідність склала 69,84грн. - невикористання при здійсненні реалізації товару режиму попереднього програмування товарів;ї -п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого Постановою Нацбанку України від 15.12.2004 р. №637, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 13.01.2005 р. за №40/10320 із змінами та доповненнями. не оприбуткування готівкових коштів в КОРО в сумі 207,80 грн. На підставі акту перевірки Хорольською МДПІ прийняті рішення № 00001372303/0 від 19.06.2009 року та № 0001362303/0 від 19.06.2009 року, якими застосовано до приватного підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції на загальну суму 1585,70грн.

Відповідач не скористався своїм правом оскаржити рішення Хорольської МДПІ № 00001372303/0 від 19.06.2009 року та № 0001362303/0 від 19.06.2009 року в порядку процедури адміністративного або судового оскарження.

В порушення ст.25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" відповідно до якої суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій. Сума визначених штрафних (фінансових) санкцій відповідачем не сплачена.

Відповідно до п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на ДПІ покладено виконання таких функцій, як подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Згідно з п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні": "Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України".

Відповідно до п. 2.7 наказу ДПА України від 17 березня 2001 року N 110, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001р. за N 268/5459: "Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби" (далі наказ №110): "Контролюючий орган - орган державної податкової служби, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків, зборів, інших обов'язкових платежів та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу, дотриманням Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших нормативно-правових актів, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби".

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Стаття 16 цього Закону передбачає, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обовязкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку.

Щодо наявності порушень встановлено наступне. Згідно з п.1 та п. 3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та /або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.;

11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Що ж стосується застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3500,00 грн. за порушення пп. 2.6 п. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, судом встановлено наступне.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, визначені Положенням „Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, затвердженим Постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 (далі Положення № 637).

Пунктом 1.2 Положення № 637 визначено, що: книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614 затверджений "Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок", який розроблено на виконання Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Порядок поширюється на книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Порядок ведення книги ОРО регулюється розділом 7 вказаного Порядку. Зокрема, пп.7.5 встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.

Відповідно до п. 2.6 Положення „Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО) або використанням розрахункових книжок (РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Зазначена норма Положення не дотримана відповідачем, що зафіксовано в акті перевірки від 28.05.2009 року.

Відповідно до п. 1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12.06.1995 №436/95 у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, у тому числі за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Згідно з п. 2 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12.06.1995 №436/95 штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Відповідно до п. 3 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12.06.1995 №436/95 контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Згідно ст. 8 Закону України "Про податкову службу в Україні" державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із: здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

Згідно ж п.п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, при цьому відповідно до п.1.7 ст. 1 Закону активами платника податків являються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать платнику за правом власності або повного господарського відання.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Суд дійшов до висновку, що відповідач ні документально, ні нормативно не довів неправомірність застосованих до нього фінансових санкцій.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції до Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1585,70 грн. обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 814, 71, 94, 159, 160164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції до Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1585,70 грн. задовольнити.

Стягнути з Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (38200, АДРЕСА_1 іден.код НОМЕР_1) штрафні (фінансові) санкції в сумі 1585 (одна тисяча пятсот вісімдесят пять) грн. 70 (сімдесят) коп. Державний бюджет на р/р 31119104700442, одержувач УДК у Семенівському районі, код за ЄДРПОУ-346983І7, банк одержувача - ГУДК України у Полтавській області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складення в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) А.О. Чеснокова

З оригіналом згідно:

Суддя А.О. Чеснокова

Повний текст постанови виготовлений 20 листопада 2009 року.

Постанова не набрала законної сили.

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69

E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510

20 листопада 2009 року

№ 4/2-а-47134/09/1670

копія: Хорольська міжрайонна державна податкова інспекція

вул. Кременчуцька, 44, м. Хорол, 37800

СПД ФО ОСОБА_1

АДРЕСА_1

Полтавський окружний адміністративний суд направляє копію постанови від 21 липня 2009 р. по адміністративній справі за позовом Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції до Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1585,70 грн. для відома.

Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.

Суддя А.О.Чеснокова

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69

E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510

20 листопада 2009 року

№ 4/2-а-47134/09/1670

копія: Хорольська міжрайонна державна податкова інспекція

вул. Кременчуцька, 44, м. Хорол, 37800

СПД ФО ОСОБА_1

АДРЕСА_1

Полтавський окружний адміністративний суд направляє копію постанови від 21 липня 2009 р. по адміністративній справі за позовом Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції до Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1585,70 грн. для відома.

Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.

Суддя А.О.Чеснокова