Постанова № 6768805, 05.11.2009, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2009
Номер справи
2-а-46848/09/1670
Номер документу
6768805
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-46848/09/1670

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2009 року м. Полтава

Полтавський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Чеснокової А.О.

при секретарі Лисенко М.С.

за участю: представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Грисенко С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання рішення № 0006152304/0 від 18.09.2008 року нечинним

В С Т А Н О В И В:

Позивач Субєкт підприємницької діяльності фізична особа ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006152304/0 від 18.09.2008 року нечинним.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що працівниками ДПА у Полтавській області була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівково обігу субєктами підприємницької діяльності бару "ІНФОРМАЦІЯ_1", що належить СПД ОСОБА_4 За результатами перевірки був складений акт № 16010505/23-435 від 06.09.2008 року, на підставі якого були прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006152304/0 від 18.09.2008 року в сумі 2960,00 грн. Позивач вважає, що вказане рішення незаконне та підлягають скасуванню, оскільки винесене без урахуванням фактичних обставин, які не були враховані перевіряючими під час проведення перевірки.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити повністю.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, своє рішення вважає законним та обґрунтованим, у запереченнях на позовну заяву просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що перевірка проведена відповідно до плану перевірок субєктів господарювання в вересні місяці 2008 року. За результатами перевірки був складений акт, в якому зафіксовані порушення "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". На підставі акту перевірки до позивача застосовані штрафні санкцій.

Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

06.09.2008 року працівниками Державної податкової адміністрації у Полтавській області було здійснено перевірку діяльності бару "ІНФОРМАЦІЯ_1", що належить СПД ОСОБА_4, розташованого за адресою АДРЕСА_1.

За результатами цієї перевірки було складено акт № 16010505/23-435 від 06.09.2008, яким було встановлено наступні порушення: 1) непроведення розрахункової операції з використанням реєстратора розрахункових операцій (РРО) на суму 296,00 грн.; 2) невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків.

На підставі даного акту було прийнято рішення № 0006152304/0 від 18.09.2008 року про застосування фінансових санкцій в сумі 2960,00 грн. за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено);добросовісно;розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації ;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до ст. 16 вказаного Закону контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Згідно із частиною 7 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу" позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Частиною 1 ст. 9 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” встановлено, що державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору.

Функція щодо здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, передбачена п. 4 ст. 8 Закону, тому безпосередньо здійснюється державними податковими адміністраціями в областях.

З огляду на викладене, Державна податкова адміністрація у Полтавській області при проведенні 06.09.2008 року перевірки бару "ІНФОРМАЦІЯ_1", що належить СПД ОСОБА_4 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, діяла в межах повноважень, встановлених законом.

Посилання представника позивача на те, що відповідач неправомірно провів перевірку, оскільки ним не пізніше ніж за десять днів до дня проведення перевірки не було надіслано письмове повідомлення відповідно до ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", судом не приймаються до уваги, оскільки відповідно до п.2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу» № 509-Х11 від 4 грудня 1990 року органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України , мають право здійснювати контроль за додержанням проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку.

Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу» передбачено, що перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», вважаються позаплановими перевірками.

Здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків врегульовано розділом 5 (ст.ст. 15, 16) Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Зокрема, ст..15 визначено, що такий контроль здійснюється податковими органами шляхом проведення планових або позапланових перевірок. Оскільки Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є спеціальним у питаннях застосування РРО, то інші акти законодавства застосовується лише в частині, не врегульованій цим законом.

Застосування до перевірок з дотриманням порядку проведення розрахунків за готівку ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу» є неможливим, оскільки вказаною нормою визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків, зборів (обов'язкових платежів). Тому норми ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу» не поширюється на перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обліку.

Застосування до перевірок РРО положень ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу» є безпідставним, оскільки положення вказаної норми стосуються правовідносин з допуску посадових осіб до проведення планових та позапланових перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), а не перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу.

Відповідно до п. 1.4. Порядку оформлення і реалізації матеріалів перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 155/ДСК від 04.04.2002 року (далі - порядок №155/ДСК), п.п. 3.1., 3.2. Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України № 355 від 27.05.2008 року, перевірки контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу проводяться органами державної податкової служби відповідно до щомісячних планів групою у складі не менше двох посадових осіб за наявності у них службових посвідчень та направлень на перевірку.

Таким чином, перевірку бару "ІНФОРМАЦІЯ_1", що належить СПД ОСОБА_4 згідно із вищевказаними вимогами законодавства проведено групою інспекторів Державної податкової адміністрації у Полтавській області у складі 2 осіб (ревізорами Григор'євим М.Є. та Дем'янко А.А..) на підставі плану перевірок за здійсненням СГД розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на вересень 2008 року за наявності направлень на перевірку направлень № 6418 та № 6419 від 05.09.2008р.

Щодо встановлених правопорушень суд зазначає наступне.

Статтею 3 Закону передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій (п.1);

- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій (п.9);

- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.(п. 13).

Відповідальність за порушення вказаних вимог передбачена:

- пунктом 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995р. у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих-послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (296,00грн. х 5 =1480,00грн.):

- статтею 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових, операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995р. у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (296,00грн. х 5 = 1480,00грн.).

Як вбачається з матеріалів справи, а саме опису грошових коштів, складений барменом ОСОБА_9, в ході перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій власноручно перераховані кошти на місці проведення розрахунків із споживачів, загальна сума становить 15,00 грн.

Також відповідачем надано до суду копії фіскальних чеків за 06.09.2008 року, згідно яких загальна сума продажу готівкою становить 15,00 грн.

Отже, відповідачем не надано жодного доказу щодо невідповідності суми готівкових коштів на 296,00 грн. та непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій на суму 296,00 грн.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій 0006152304/0 від 18.09.2008 року обґрунтовані, підтверджені матеріали справи та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, судові витрати підлягають стягненню на користь позивача з Державного бюджету України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 814, 71, 94, 159, 160164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позовні Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання рішення № 0006152304/0 від 18.09.2008 року задовольнити в повному обсязі.

Визнати нечинним рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006152304/0 від 18.09.2008 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_4 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складення в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) А.О. Чеснокова

З оригіналом згідно:

Суддя А.О. Чеснокова

Повний текст постанови виготовлений 10 листопада 2009 року.

Постанова не набрала законної сили.

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69

E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510

10 листопада 2009 року

№ 4/2-а-46848/09/1670

копія: СПД ОСОБА_4

АДРЕСА_2

Державна податкова інспекція у м. Полтава

вул. Фрунзе, 155. М. Полтава, 36008 Полтавський окружний адміністративний суд направляє копію постанови від 05 листопада 2009р. по адміністративній справі за позовом Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання рішення № 0006152304/0 від 18.09.2008 року нечинним для відома.

Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.

Суддя А.О.Чеснокова

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69

E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510

10 листопада 2009 року

№ 4/2-а-46848/09/1670

копія: СПД ОСОБА_4

АДРЕСА_2

Державна податкова інспекція у м. Полтава

вул. Фрунзе, 155. М. Полтава, 36008 Полтавський окружний адміністративний суд направляє копію постанови від 05 листопада 2009р. по адміністративній справі за позовом Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання рішення № 0006152304/0 від 18.09.2008 року нечинним для відома.

Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.

Суддя А.О.Чеснокова