Рішення № 6766564, 09.04.2009, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
09.04.2009
Номер справи
19/11-09
Номер документу
6766564
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09.04.09р. Справа № 19/11-09 За позовом Регіональне відділення Фонду державного майна України, м.Дніпропетровськ до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Південфарм", м.Дніпропетровськ Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Міністерство транспорту та зв'язку України державне підприємство "Дніпропетровський метрополітен", м.Дніпропетровськ

про стягнення 57615,39 грн.

Суддя Петренко І.В.

При секретарі Увлахович В.М.

Представники:

Від позивача: Сидоренко О.А. –дов. № 25 від 14.04.08 р.

Від відповідача: Тараненко І.М. - дов. від 02.03.09.

Від третьої особи: Грицюк А.Г. - дов. № 10 від 28.01.09 р.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся з позовом до відповідача і просить стягнути заборгованість по орендній платі в сумі 53627,35 грн., пеню за несвоєчасну сплату орендної плати в розмірі 3988,04 грн.

Позовні вимоги позивача обґрунтовані тим, що відповідач не виконав зобов’язання належним чином та в установлений строк.

Представник відповідача проти позову заперечує.

Представник позивача наполягає на задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

Між позивачем та відповідачем було укладено договір від 01.02.2006року №12/02-2222-ОД оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, а саме: нежитлове приміщення площею 102,20 кв.м., розміщеного за адресою: м. Дніпропетровськ, ст.. метро «Вокзальна»ПШП №13, що знаходиться на балансі ДП «Дніпропетровський метрополітен»(надалі - балансоутримувач). Відповідно до п. 3.1, 3.3 договору оренди орендна плата у розмірі 4010, 80 грн. /базова/, без ПДВ, коригується на індекс інфляції, розрахована за „Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду державного- майна”, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року №786 зі змінами до неї, затвердженими Постановами КМУ від 18.05.1998 року №699, від 19.01.2000 року №75 та від 09.07.2002 року №943 перераховується таким чином: 70% - до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки, відкриті відділеннями державного казначейства - у розмірі 2807,60 грн.; 30% - балансоутримувачу - у розмірі 1203,20 грн.

Додатковою угодою від 12.06.2007 р. до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 12/02-2222-ОД від 01.02.2006р. було внесено зміни стосовно збільшення розміру орендної плати: 70% - до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки, відкриті відділеннями державного казначейства - у розмірі 3870,94 грн.; 30%-балансоутримувачу - у розмірі 1658,97 грн.

Крім того, додатковою угодою від 14.12.2007р. до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 12/02-2222-ОД від 01.02.2006р. було внесено зміни стосовно збільшення розміру орендної плати: 70% - до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки, відкриті відділеннями державного казначейства - у розмірі 5190,15 грн.; 30% балансоутримувачу - у розмірі 2224,35 грн.

На адресу регіонального відділення надійшов лист ТОВ ВКФ «Південфарм»від 23.04.08р. №28 стосовно зміни площі орендованих приміщень, що належать до державної власності та отриманням нового технічного паспорту.

Між тим, листом від 09.07.08р. №НА - 33/1148 ДП «Дніпропетровський метрополітен»повідомив регіональне відділення, що після оформлення технічного паспорту МБТІ від 05.03.2008р. на магазин та торгівельні кіоски, площі приміщень змінились по фактичний забудові об'єкта та не відповідають наданій раніше проектній документації, а саме зі 102,2 кв.м. площа збільшилась до 112,1 кв.м.

В подальшому, була укладена ще одна додаткова угода від 07.05.08р. до вищевказаного договору оренди, стосовно відшкодування збитків за рахунок недовнесенної орендної плати за фактичне використання площі у розмірі 9,9 кв.м. А саме те, що орендар зобов'язаний сплатити за період з 01.02.06р. до 01.04.08р. суму в розмірі 13778,08грн. збільшення розміру орендної плати: 70% - до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки, відкриті відділеннями державного казначейства - у розмірі 9644,68 грн.; 30% -балансоутримувачу у розмірі 4133,40 грн.

Крім того, додатковою угодою від 28.10.2008р. до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 12/02-2222-ОД від 01.02.2006р. було внесено зміни стосовно збільшення розміру орендної плати: 70% - до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки, відкриті відділеннями державного казначейства - у розмірі 14505,23 грн.; 30% - балансоутримувачу - у розмірі 6216,52 грн.

Пунктом 3 ст.18 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" передбачає, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

У відповідності з п.1 ст. 286 Господарського Кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендатор сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно п.3.4 договору оренди, орендна плата сплачується орендарем щомісяця у термін не пізніше 07 числа наступного місяця і не залежить від наслідків господарчої діяльності орендаря, крім того, п.5.5 договору передбачає обов'язок орендаря щомісячно не пізніше 07 числа звітувати орендодавцю про внесення орендної плати, скоригованої на індекс інфляції, до державного бюджету з одночасним наданням копій платіжних доручень з відміткою обслуговуючого банку.

Відповідно до ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускаються, якщо інше не встановлено договором або законом, а згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

В порушення ст.ст.525,526 Цивільного кодексу України відповідачем не виконується зобов'язання щодо своєчасної сплати орендної плати та звітування.

Пунктом 6 ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що стягнення заборгованості по орендній платі провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Відповідно до п.9 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості проводиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.06.1999 року №1172, для одержання виконавчого напису подається засвідчена стягувачем копія рахунку, надісланого боржникові, з відміткою про непогашення заборгованості після вручення письмового попередження.

З урахуванням того, що орендна плата перераховується до Державного бюджету, регіональне відділення не може подавати для одержання виконавчого напису нотаріуса засвідчену копію рахунку, надісланого боржникові.

Відповідно до п.14.4 роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України „Про деякі питання практики застосування Закону України „Про оренду державного та комунального майна" від 25.02.2000 року №02-5/237, якщо між сторонами договору оренди державного чи комунального майна існує спір, пов'язаний зі стягненням заборгованості з орендної плати або пені за несвоєчасне внесення такої плати, справа з відповідного спору підвідомча господарському суду на загальних підставах.

Станом на 30.01.09р. заборгованість відповідача по орендній платі перед Державним бюджетом України складає 53627.35 грн., що підтверджується матеріалами справи, актом звірки та листом відповідача № 02/11-09 від 09.02.09 р.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" пеня за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань або за затримку грошових надходжень на рахунок клієнта банку - одержувача грошових коштів, яку нараховано та не сплачено на день набрання чинності цим Законом, за згодою сторін може бути перерахована за період дії терміну позовної давності, але розмір її не повинен перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який нараховувалася пеня. Сума зменшення розміру пені відноситься на результати фінансово-господарської діяльності одержувача грошових коштів, а щодо державних установ та організацій, що фінансуються за рахунок бюджету, - на зменшення їх фінансування.

Згідно п.3.7 договору оренди орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.3. співвідношенні, відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожен день прострочення, включаючи день оплати.

За несвоєчасну сплату орендної плати відповідачу нарахована пеня в розмірі 3988,04 грн.

На підставі ст.625 Цивільного кодексу України зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми.

Таким чином загальна сума заборгованості складає 8648,79 грн. з яких: 6000,00 грн. сума основного боргу, 2346,00 грн. сума інфляційних збитків, 302,79 грн. сума 3% річних.

На підставі вищевикладеного господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

          Заперечення відповідача суд відхиляє на підставі вищевикладеного. До цього ж додаткова угода відповідачем не оспорювалась.

Судові витрати слід віднести на відповідача, оскільки позовні вимоги задоволені в повному обсязі.

Керуючись Законом України „Про оренду державного та комунального майна”, Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань”, ст.ст.526, 625 ЦК України, ст.ст. 1,2,12,21,32,36,44,49,75,82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги позивача задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Південфарм", 49098, м.Дніпропетровськ, вулМалиновського,8/23 (р/р № 26004114659001 в КБ „Приватбанк”, МФО 305299, ЄДРПОУ 23930187) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, 49000, м.Дніпропетровськ, вул..Комсомольська, 58 ( р/р№ 35224013001104 в ГУ ДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 13467337) до Державного бюджету України заборгованість по орендній платі в розмірі 53627,35 грн., пеню за несвоєчасну сплату орендної плати до Державного бюджету України в розмірі 3988,04 грн., про що видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Південфарм", 49098, м.Дніпропетровськ, вул.Малиновського,8/23 (р/р № 26004114659001 в КБ „Приватбанк”, МФО 305299, ЄДРПОУ 23930187) суму 576,15 грн. держмита в доход держбюджету (Відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, УДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, код бюджетної класифікації доходів 22090200 „Державне мито, не віднесене до інших категорій”, МФО 805012, п/р 31118095700005), про що видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Південфарм", 49098, м.Дніпропетровськ, вул.Малиновського,8/23 (р/р № 26004114659001 в КБ „Приватбанк”, МФО 305299, ЄДРПОУ 23930187) суму 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (Отримувач: Управління Держказначейства у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, банк отримувача: Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, р/р 31211259700005, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786 призначення платежу: ККД 22050000 оплата витрат з інформаціно-технічного забезпечення), про що видати наказ.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області набирає законної сили через 10 днів з дня його прийняття відповідно до ст. 85 ГПК України.

Суддя                                                                       І.В. Петренко