Постанова № 6758661, 28.09.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2009
Номер справи
2а-15715/08/0570
Номер документу
6758661
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2009 р.                                                                       справа № 15715/08/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Аржанові А.С.

за участю:

представника позивача -                     не з’явився,

представника відповідача -                    Лавриненко С.А.,

          розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» ВП «Шахтарськбудпостачання» ДП «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську про визнання частково недійсними рішень «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду» № 192 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 889,24 гривень та пені у розмірі 317,88 гривень, № 193 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 12222,45 гривень та пені у розмірі 3240,28 гривень, № 194 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 7923,60 гривень та пені у розмірі 2049, 66 гривень, № 195 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 1094 гривень та пені у розмірі 180,51 гривень, № 196 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 1218,80 гривень та пені у розмірі 347,01 гривень,-

встановив:

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» ВП «Шахтарськбудпостачання» ДП «Шахтарськантрацит» звернулось до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську про визнання частково недійсним рішень № 192 від 09.04.2008 року № 193 від 09.04.2008 року, № 194 від 09.04.2008 року, № 195 від 09.04.2008 року, № 196 від 09.04.2008 року, № 197 від 09.04.2008 року від 27.12.2007 року «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду», а саме: суми штрафу у розмірі 26343, 93 грн., та нарахування пені в розмірі 5348, 26 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що частково не погоджується із рішеннями прийнятими Управлінням пенсійного фонду України в м. Шахтарську № 192 від 09.04.2008 року № 193 від 09.04.2008 року, № 194 від 09.04.2008 року, № 195 від 09.04.2008 року, № 196 від 09.04.2008 року, № 197 від 09.04.2008 року від 27.12.2007 року «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду» а саме про стягнення суми штрафу у розмірі 26343, 93 грн., та нарахування пені в розмірі 5348, 26 грн.

Вважає вказані рішення незаконним та прийнятим відповідачем з порушенням законодавчо встановлених норм щодо нарахування штрафу та пені на суми страхових внесків, які не були сплачені.

В обґрунтування позову посилається на п. 6 ст. 20, п.9 ст. 20, Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” і зазначає, що в даному випадку мав місце факт неповної сплати і несвоєчасної сплати належної суми страхових внесків Відокремленим підрозділом „Шахтарськзбутпостачання” Державного підприємства „Шахтарськантрацит” за період з березня 2006 року по квітень 2007 року.

Звертає увагу суду, що відповідач не зважаючи на вимоги правової норми ч. 2 п. 9 ст. 106 Закону України № 1058 „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” застосував підвищені тарифи, у розмірі 37825,98 гривень замість 26342,93 гривень. Вважає, що в даному спірному випадку загальна сума пені повинна складати 5348,26 замість вказаної у Рішенні суми 9222,33 гривень.

У даних спірних правовідносинах відокремлений підрозділ „Шахтарськзбутпостачання” Державного підприємства „Шахтарськантрацит” самостійно визначає розмір страхових внесків та надає щомісяця до Пенсійного фонду України в м. Шахтарську довідку Ф.23.

Відповідач нарахував штрафні санкції і пеню керуючись п.5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з чим позивач не погоджується, оскільки у даному пункті йде річ о зарахуванні сум у рахунок оплати заборгованості, але нічого не говориться про те, що це змінює встановлений п. 5.1.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України” строк сплати внесків та не змінює порядок стягування заборгованості визначений п. 8.1 цієї ж інструкції. Цей пункт упорядковує погашення заборгованості, але не змінює строків обчислення пені та штрафів.

Вважає, що відповідач прийнявши спірні рішення порушив встановлені положення Закону України № 1058 „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та перевищив свої повноваження щодо накладення штрафних санкцій.

З огляду на викладене просить задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача надав суду заяву про уточнення позовних вимог відповідно до якої просить визнати частково недійсними рішення «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду» № 192 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 889,24 гривень та пені у розмірі 317,88 гривень, № 193 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 12222,45 гривень та пені у розмірі 3240,28 гривень, № 194 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 7923,60 гривень та пені у розмірі 2049, 66 гривень, № 195 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 1094 гривень та пені у розмірі 180,51 гривень, № 196 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 1218,80 гривень та пені у розмірі 347,01 гривень

Представник позивача у судове засідання не з’явився про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву згідно якої зазначив, що позовні вимоги підтримує, просить розглянути справу без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав надав суду заперечення згідно до яких зазначив, що розрахунок фінансових санкцій та пені у тому числі і за несвоєчасну сплату страхових внесків здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку страхувальника, яка формується за даними звітів платника розрахованих самостійно. Підставою для застосування фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків також є дані картки особового рахунку страхувальника.

Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку страхувальника згідно з п. 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальника застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ яка формується за даними звітів платника розрахованих самостійно. Підставою для застосування фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків також є дані картки особового рахунку страхувальника.

Зазначає, що фінансова санкція та пеня, були застосовані до Відокремленого підрозділу „Шахтарськзбутпостачання” Державного підприємства „Шахтарськантрацит” у зв’язку з порушенням порядку та строків нарахування та сплати страхових внесків - несвоєчасною сплатою сум страхових внесків, про що свідчать картки особового рахунку.

В обґрунтування своєї позиції посилається на п.6 ч.2 ст. 17, п.1.ст. 14, п.2 ч.6 ст.20, п.2 ч.9 ст. 106 , ч.5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

З огляду на викладене просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 15 жовтня 2008 року у справі було призначено судово-економічну експертизу.

Перед судовим експертом було поставлено наступні питання:

1.          Чи арифметично правильно, нараховані відповідачем штрафні санкції відповідно

до діючого законодавства?

2.          Чи відповідає черговість зарахування платежів по сплаті і страхових внесків по

загальнообов'язковому пенсійному страхуванню за період з березня 2006 року по квітень 2007 рік за даними Картки особового рахунку страхувальника, п.5 ст.106 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"?

          3. Чи мало місце зарахування Управлінням Пенсійною фонду України у м. Шахтарську Донецької області сплачених поточних платежів страхових внесків в рахунок сплати штрафних санкцій та пені при наявності недоїмки по страховим внескам за період з березня 2006 року по квітень 2007 рік ?                     4. Чи відповідає розмір штрафу та пені, нараховані за несвоєчасну сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, які визначені в оспорюваних позивачем рішенні про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду № 192 від 09.04.2008 року № 193 від 09.04.2008 року, № 194 від 09.04.2008 року, № 195 від 09.04.2008 року, № 196 від 09.04.2008 року, № 197 від 09.04.2008 року від 27.12.2007 року первинним документам бухгалтерського обліку, даним Картки особового рахунку страхувальника та нормам ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"? 07 вересня 2009 року на адресу суду надійшов висновок експертизи.

Згідно висновку експертизи по першому питанню розмір штрафу та пені, застосованих спірними рішеннями відповідно до п.9 ст. 106 Закону України № 1058-ІУ від 09.07.2003р. підтверджується частково, а саме:

По рішенню № 193 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 20 %- 12222,45 гривень, пені - 3240,28 гривень. Розбіжності даних дослідження з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 20% на суму 9758,44 гривень, та по пені на 2400,38 гривень виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках (31,8 %, 33,2%). Також підтверджується документально несвоєчасна сплата страхових внесків (31,8%, 33,2%) до 30 днів, та з урахуванням п. 9 ст. 106 Закону України № 1058-ІУ від 09.07.2003 року - штрафні санкції 10 % на загальну суму 3304,86 гривень.

По рішенню № 194 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 50 %- 7923,61 гривень, пені 2049,66 гривень. Розбіжності даних дослідження з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 50 % на суму 4019,98 гривень, та по сумі пені на 1175,92 гривень виникли внаслідок розбіжностей у черговості зарахування платежів по страхових внесках (31,8%). Також підтверджується документально несвоєчасна сплата страхових внесків (31,8%) від 49 до 88 днів, та з урахуванням п. 9 ст. 106 Закону України № 1058-ІУ від 09.07.2003 року - штрафні санкції 20% на загальну суму 1607,99 гривень.

По рішенню № 195 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 10 % - 1094,93 гривень, та пені 180,51 гривень. Розбіжності даних дослідження з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 10% на суму 200,69 гривень, та пені 175,58 гривень виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках (31,8%, 33,2%).

По рішенню № 192 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 50 %- 871,62 гривень та пені 317,88 гривень. Розбіжності даних дослідження з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 50% на суму 423,33 гривень та пені 15,17 гривень виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках (1-5%). Також підтверджується документально несвоєчасна сплата страхових внесків (1-5%) від 66 до 89 днів та з урахуванням п. 9 ст. 106 Закону України № 1058-ІУ від 09.07.2003р. штрафні санкції 20% на загальну суму 206,81 гривень.

По рішенню № 196 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 20% -1218,81 та пені 347,01 гривень. Розбіжності даних дослідження з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 20% на суму 49,65 гривень та пені 53,29 гривень виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках (1-5%). Також підтверджується документально несвоєчасна сплата страхових внесків (1-5%) від 28 до 29 днів, та з урахуванням п. 9 ст. 106 Закону України № 1058-ІУ від 09.07.2003 – штрафні санкції 10% на загальну суму 22,43 гривень.

По рішенню № 197 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 10 %-24,85 гривень та пені 7,46 гривень, розбіжностей з даними ПФ не встановлено.

По другому питанню.

В результаті дослідження експертом встановлено, що черговість зарахування платежів по сплаті страхових внесків по загальнообов’язковому пенсійному страхуванню за період з березня 2006 року по квітень 2007 року за даними Картки особового рахунку страхувальника частково не відповідає п.5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

По третьому питанню.

В результаті проведеного дослідження експертом встановлено, що за період з березня 2006 року по квітень 2007 року мало місце зарахування УПФУ в м. Шахтарську Донецької області сплачених поточних страхових внесків в рахунок сплати штрафних санкцій та пені при наявності недоїмки по страхових внесках, що не відповідає п.5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІУ а саме по страхових внесках :

(31,8%,33,2%) на наступні дати : 23.03.2006р. 08.06.2006 року, 30.06.2006 року, 21.08.2006 року;

(1-5%) на наступні дати: 23.03.2006 року, 30.06.2006 року, 17.07.2006 року, 21.08.2006 року, 22.08.2006 року.

По четвертому питанню.

В результаті проведеного дослідження експертом встановлено, що первинними документами бухгалтерського обліку розмір штрафу та пені , застосованих спірними рішеннями №192-197 від 09.04.2008 року підтверджується частково, а саме:

По рішенню №193 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 20%-12222,45 гривень, пені 3240,28 гривень. Розбіжності даних дослідження з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 20% на суму 9758,44 гривень та по сумі пені 2400,38 гривень винкли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках (31,8%, 33,2%). Також підтверджується документально несвоєчасна сплата страхових внесків (31,8%, 33,2%) до 30 днів, та з урахуванням п. 9 ст. 106 Закону України 3 1058-ІУ від 09.07.2003 року- штрафні санкції 10% на загальну суму 3304,86 гривень.

По рішенню № 194 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 50 %- 7923,61 гривень, пені 2049,66 гривень. Розбіжності даних дослідження з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 50 % на суму 4019,98 гривень, та по сумі пені на 1175,92 гривень виникли внаслідок розбіжностей у черговості зарахування платежів по страхових внесках (31,8%). Також підтверджується документально несвоєчасна сплата страхових внесків (31,8%) від 49 до 88 днів, та з урахуванням п. 9 ст. 106 Закону України № 1058-ІУ від 09.07.2003 року - штрафні санкції 20% на загальну суму 1607,99 гривень.

По рішенню № 195 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 10 % - 1094,93 гривень, та пені 180,51 гривень. Розбіжності даних дослідження з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 10% на суму 200,69 гривень, та пені 175,58 гривень виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках (31,8%, 33,2%).

По рішенню № 192 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 50 %- 871,62 гривень та пені 317,88 гривень. Розбіжності даних дослідження з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 50% на суму 423,33 гривень та пені 15,17 гривень виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках (1-5%). Також підтверджується документально несвоєчасна сплата страхових внесків (1-5%) від 66 до 89 днів та з урахуванням п. 9 ст. 106 Закону України № 1058-ІУ від 09.07.2003р. штрафні санкції 20% на загальну суму 206,81 гривень.

По рішенню № 196 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 20% -1218,81 та пені 347,01 гривень. Розбіжності даних дослідження з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 20% на суму 49,65 гривень та пені 53,29 гривень виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках (1-5%). Також підтверджується документально несвоєчасна сплата страхових внесків (1-5%) від 28 до 29 днів, та з урахуванням п. 9 ст. 106 Закону України № 1058-ІУ від 09.07.2003 – штрафні санкції 10% на загальну суму 22,43 гривень

По рішенню № 197 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 10 % - 24,85 гривень та пені 7,46 гривень, розбіжностей з даними ПФ не встановлено.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, що з’явилися, обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього встановив наступне.

Державне підприємство „Шахтарськантрацит” згідно свідоцтва про державну реєстрацію від 30.04.2003 року виданого виконавчим комітетом Шахтарської міської ради,- є юридичною особою, ідентифікаційний код 32299510 (а.с. 6).

Відокремлений підрозділ „Шахтарськзбутпостачання” Державного підприємства „Шахтарськантрацит” згідно довідки з ЄДРПОУ № 02-17-16 не є юридичною особою, ідентифікаційний код 33604558, як встановлено у судовому засіданні взято на облік в управлінні Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську (а.с.8).

Відповідач – УПФУ в м. Шахтарську є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

9 квітня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську прийняло рішення № 192 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, згідно якого до Відокремленого підрозділу „Шахтарськзбутпостачання” Державного підприємства „Шахтарськантрацит” застосовано суму штрафу у розмірі 1312,57 гривень та пені у розмірі 333,05 гривень (а.с.10).

9 квітня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську прийняло рішення № 193 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, згідно якого до Відокремленого підрозділу „Шахтарськзбутпостачання” Державного підприємства „Шахтарськантрацит” застосовано суму штрафу у розмірі 21980,89 гривень та пені у розмірі 5640,66 гривень (а.с.11).

9 квітня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську прийняло рішення № 194 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, згідно якого до Відокремленого підрозділу „Шахтарськзбутпостачання” Державного підприємства „Шахтарськантрацит” застосовано суму штрафу у розмірі 1 1943,58 гривень та пені у розмірі 3225,58 гривень (а.с.12).

9 квітня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську прийняло рішення № 195 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, згідно якого до Відокремленого підрозділу „Шахтарськзбутпостачання” Державного підприємства „Шахтарськантрацит” застосовано суму штрафу у розмірі 1295,61 гривень та пені у розмірі 356,09 гривень (а.с.13).

9 квітня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську прийняло рішення № 196 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, згідно якого до Відокремленого підрозділу „Шахтарськзбутпостачання” Державного підприємства „Шахтарськантрацит” застосовано суму штрафу у розмірі 1268,45 гривень та пені у розмірі 400,30 гривень (а.с.14). 9 квітня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську прийняло рішення № 197 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, згідно якого до Відокремленого підрозділу „Шахтарськзбутпостачання” Державного підприємства „Шахтарськантрацит” застосовано суму штрафу у розмірі 24,85 гривень та пені у розмірі 7,46 гривень (а.с.15). Позивач не погодившись із вказаними рішеннями оскаржив їх до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську.

Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську розглянувши скарги позивача прийняло рішення № 7771/06 від 25.04.08 року, № 7770/06 від 25.04.08 року, згідно яких спірні рішення № № 192, 193, 194, 195, 196, 197 залишені без змін, а скарги позивача без задоволення.

Також позивач не погодившись із вказаними рішеннями оскаржив їх до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянувши скарги позивача прийняло рішення № 12194/09-10 від 11.07.08 року, № 12193/09-10 від 11.07.08 року, згідно яких спірні рішення № № 192, 193, 194, 195, 196, 197 залишені без змін, а скарги позивача без задоволення.

Суд погоджується із висновками експертизи з огляду на наступне.

Судом встановлено, що розбіжності даних висновків експертизи з даними Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську у бік зменшення штрафної санкції та пені виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках.

Черговість зарахування платежів по сплаті страхових внесків по загальнообов’язковому пенсійному страхуванню за період з березня 2006 року по квітень 2007 року за даними Картки особового рахунку страхувальника частково не відповідає п.5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

За період з березня 2006 року по квітень 2007 року мало місце зарахування УПФУ в м. Шахтарську Донецької області сплачених поточних страхових внесків в рахунок сплати штрафних санкцій та пені при наявності недоїмки по страхових внесках, що не відповідає п.5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІУ а саме по страхових внесках :

(31,8%,33,2%) на наступні дати : 23.03.2006р. 08.06.2006 року, 30.06.2006 року, 21.08.2006 року;

(1-5%) на наступні дати: 23.03.2006 року, 30.06.2006 року, 17.07.2006 року, 21.08.2006 року, 22.08.2006 року.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.

Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно з ч. 2 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно з п. 2 ч. 9 ст. 106 цього Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внескiв i фiнансових санкцiй нараховується пеня в розмiрi 0,1 вiдсотка зазначених сум коштiв, розрахована за кожний день прострочення платежу;

За змістом ст. 1 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

У відповідності до ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Тобто, вказаною нормою визначений порядок зарахування поточних сум страхових внесків у певній черговості – платежі зараховуються у першу чергу в рахунок сплати недоїмки, а після цього погашається пеня та фінансові санкції.

Згідно з п.п. 5.1, 5.2, 5.3 п. 5 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України надходження платежів зі збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України № 2-4 від 19.10.2002р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 212/6500, облік надходжень платежів до органів Пенсійного фонду України в особових рахунках платників проводиться на підставі документів, перелічених у п. 2.4 цього Порядку. Для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників за видами платежів, органи Пенсійного фонду України проводять облік платежів згідно з кодами видів надходжень до Пенсійного фонду України. Суми донарахованих платежів за результатами документальних перевірок, розстрочених сум (при розірвані договору розстрочення) обліковуються за тими самими кодами, що й основні платежі, за якими здійснено таке нарахування. Дані про надходження платежів до відповідного органу Пенсійного фонду України повинні бути відображені в особових рахунках платників. При обробці розрахункових документів про сплату платежів до Пенсійного фонду України в автоматичному режимі з використанням електронного реєстру розрахункових документів відповідальною особою, яка проводить їх обробку, за зовнішніми ознаками перевіряються дані заповнення реквізиту "Призначення платежу" на відповідність необхідним вимогам.

Таким чином, при зарахуванні платежів до органів Пенсійного фонду України вказані положення вимагають враховувати реквізит платіжного документу „Призначення платежу”.

Суд вважає, що відповідно до першого речення ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” спрямування коштів в рахунок погашення недоїмки пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення можливе у разі сплати страхувальником саме недоїмки, пені та фінансових санкцій, а не поточних страхових внесків.

У платіжних дорученнях, якими позивач здійснював сплату страхових внесків, у реквізиті „Призначенні платежу” вказував визначені ним періоди та певні відсотки, та відповідно різні розрахункові рахунки, на які направлялися платежі. Відповідач сплачені суми страхових внесків зараховував без урахування їх призначення відповідно до платіжних доручень, фактично здійснюючи перерозподіл сплачених сум страхових внесків на погашення фінансових санкцій, недоїмки та пені, що утворюються у попередніх звітних періодах, що не передбачено нормами чинного законодавства.

Судом встановлено, що по рішенню

№ 192 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 50 %- 871,62 гривень та пені 317,88 гривень. Розбіжності встановлених даних з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 50% на суму 423,33 гривень та пені 15,17 гривень виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках (1-5%). Також підтверджується документально несвоєчасна сплата страхових внесків (1-5%) від 66 до 89 днів та з урахуванням п. 9 ст. 106 Закону України № 1058-ІУ від 09.07.2003р. штрафні санкції 20% на загальну суму 206,81 гривень.

№193 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 20%-12222,45 гривень, пені 3240,28 гривень. Розбіжності встановлених даних з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 20% на суму 9758,44 гривень та по сумі пені 2400,38 гривень виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках (31,8%, 33,2%). Також підтверджується документально несвоєчасна сплата страхових внесків (31,8%, 33,2%) до 30 днів, та з урахуванням п. 9 ст. 106 Закону України 3 1058-ІУ від 09.07.2003 року - штрафні санкції 10% на загальну суму 3304,86 гривень.

По рішенню № 194 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 50 %- 7923,61 гривень, пені 2049,66 гривень. Розбіжності встановлених даних з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 50 % на суму 4019,98 гривень, та по сумі пені на 1175,92 гривень виникли внаслідок розбіжностей у черговості зарахування платежів по страхових внесках (31,8%). Також підтверджується документально несвоєчасна сплата страхових внесків (31,8%) від 49 до 88 днів, та з урахуванням п. 9 ст. 106 Закону України № 1058-ІУ від 09.07.2003 року - штрафні санкції 20% на загальну суму 1607,99 гривень.

По рішенню № 195 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 10 % - 1094,93 гривень, та пені 180,51 гривень. Розбіжності встановлених даних з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 10% на суму 200,69 гривень, та пені 175,58 гривень виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках (31,8%, 33,2%).

По рішенню № 196 від 09.04.2008 року підтверджується документально сума штрафної санкції у розмірі 20% -1218,81 та пені 347,01 гривень. Розбіжності встановлених даних з даними ПФ у бік зменшення по сумі штрафної санкції 20% на суму 49,65 гривень та пені 53,29 гривень виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках (1-5%). Також підтверджується документально несвоєчасна сплата страхових внесків (1-5%) від 28 до 29 днів, та з урахуванням п. 9 ст. 106 Закону України № 1058-ІУ від 09.07.2003 – штрафні санкції 10% на загальну суму 22,43 гривень.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У судовому засіданні відповідач не доказав правомірності своїх рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків № 192 від 09.04.2008 року, № 193 від 09.04.2008 року, № 194 від 09.04.2008 року, № 195 від 09.04.2008 року, № 196 від 09.04.2008 року, а також не довів, що вони прийняті на підставі законодавства, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття цих рішень (ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 2 КАС України).

Оскільки штрафні санкції та пеня, що застосовані спірними рішеннями підтверджується частково, і частково мають місце обставини, якими обґрунтовуються заявлені позовні вимоги, суд приходить до висновку про часткове задоволеня позовних вимог.

Відповідно до ст. 94 КАСУ суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 2,30 гривень (дві гривні десять копійок).

Враховуючи зазначені обставини, суд частково задовольняє позовні вимоги та визнає частково недійсними рішення Управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду» № 192 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафної санкції у розмірі 423,33 гривень та пені у розмірі 15,17 гривень, №193 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафної санкції у розмірі 9758,44 гривень пені у розмірі 2400,38 гривень, № 194 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафної санкції у розмірі 4019,98 гривень, та пені у розмірі 1175,92 гривень, № 195 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафної санкції у розмірі 200,69 гривень, та пені у розмірі 175,58 гривень, № 196 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафної санкції у розмірі 49,65 гривень та пені у розмірі 53,29 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державного підприємства «Шахтарськантрацит» ВП «Шахтарськбудпостачання» ДП «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську про визнання частково недійсними рішень «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду» № 192 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 889,24 гривень та пені у розмірі 317,88 гривень, № 193 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 12222,45 гривень та пені у розмірі 3240,28 гривень, № 194 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 7923,60 гривень та пені у розмірі 2049, 66 гривень, № 195 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 1094 гривень та пені у розмірі 180,51 гривень, № 196 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 1218,80 гривень та пені у розмірі 347,01 гривень, - задовольнити частково.

Визнати частково недійсними рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду» № 192 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафної санкції у розмірі 423,33 гривень та пені у розмірі 15,17 гривень;

№193 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафної санкції у розмірі 9758,44 гривень пені у розмірі 2400,38 гривень;

№ 194 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафної санкції у розмірі 4019,98 гривень, та пені у розмірі 1175,92 гривень;

№ 195 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафної санкції у розмірі 200,69 гривень, та пені у розмірі 175,58 гривень;

№ 196 від 09.04.2008 року в частині нарахування штрафної санкції у розмірі 49,65 гривень та пені у розмірі 53,29 гривень.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Шахтарськантрацит» судові витрати зі сплати судового збору у 2,30 гривень (дві гривні тридцять копійок).

В іншій частині позовних вимог,- відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 28 вересня 2009 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 03 жовтня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Христофоров А.Б.