Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2009 р. справа № 2а-2332/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Аржанові А.С.
за участю:
прокурора не з’явився,
представника позивача Мочкаєва Ю.І.,
представників відповідача Кухарчук Т.В., Анохіної Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом прокурора міста Тореза в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Торезі до Державного обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 618056,17 грн., -
В С Т А Н О В И В:
10.02.2009 року прокурор міста Тореза звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Торезі до Державного обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 618056,17 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем не виконуються обов’язки щодо сплати податку на прибуток. Згідно поданого розрахунку податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства від 22.12.2008р. № 23037 відповідач самостійно визначив розмір податкового зобов’язання по виробничій одиниці «Торезтепломережа» 618056,17 грн., яке своєчасно не сплатив.
Позивачем вживалися заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме направлялися податкові вимога від 05.04.2004р. № 1/29 та від 07.05.2004р. № 2/38, які були отримані представником відповідача особисто.
Позивач, посилаючись на ст. 67 Конституції України, п.п. 3 п. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”, п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, просив стягнути з відповідача суму податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 618056,17 грн.
Прокурор у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, причин неявки не повідомив. Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності прокурора.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнали у повному обсязі та просили розстрочити сплату заборгованості з податку на прибуток строком на 60 місяців у зв’язку з незадовільною сплатою за послуги теплопостачання та відсутністю необхідних коштів для своєчасної сплати поточних платежів. Відповідно до балансу ВО «Торезтепломережа» за станом на 01.01.2009 кредиторська заборгованість складає 11245,1 тис.грн., дебіторська – 9964,6 тис. грн.. Фінансовий результат від звичайної діяльності за 12 місяців 2008 року складають збитки 8752 тис. грн.. Просили визнати виключними такі обставини та врахувати при вирішенні питання про надання розстрочки.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач – визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 156 КАС України передбачено, що судове рішення у зв’язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.
Судом встановлено, що Державне обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» зареєстровано 29 вересня 1997 року виконавчим комітетом Донецької міської ради, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності-юридичної особи (а.с. 6), Довідкою Донецького обласного управління статистики № 03337119 від 21.10.1997р. (а.с. 8). Виробнича одиниця «Торезтепломережа» є підрозділом державного обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» без права юридичної особи, що підтверджується довідками Донецького обласного управління статистики № 05540907 від 17.08.1998р. та № 7-23-74 від 21.03.2001р. (а.с. 7, 13). Виробнича одиниця «Торезтепломережа» взята на облік до ДПІ у м. Торезі з 18.08.1998р. (а.с. 12)
Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Прокурор міста Тореза представляє інтереси держави в особі Державної податкової інспекції у м. Торезі.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач ДПІ у м. Торезі є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
У судовому засіданні встановлено, що у відповідача існує податковий борг з податку на прибуток у розмірі 618056,17 грн., який виник на підставі податного розрахунку податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства за 11 місяців 2008 року по ВО «Торезтепломережа» (а.с. 4). Як вбачається з цього розрахунку позивачем визначена до сплати сума податку у розмірі 817987,00 грн., з яких сплачено – 199930,83 грн. (а.с. 3).
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Стосовно податку на прибуток підприємств таким законом є Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств”, відповідно до п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 якого платниками податку на прибуток підприємств є з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Пунктом 16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” передбачено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.
У відповідності до ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на прибуток є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з податку на прибуток у розмірі 618056,17 грн.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Суми, які визначені податковими вимогами,відповідачем сплачені не були.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив узгоджені суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги ДПІ у м. Торезі у повному обсязі.
Згідно ч.1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо) сторона виконавчого провадження може звернутися до адміністративного суду із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Також ч.2 ст. 263 КАС України передбачено право суду у виняткових випадках відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Представник відповідача в своїй заяві про визнання позову просила також розстрочити виконання рішення на 60 місяців, мотивуючи відсутністю достатніх коштів на рахунках підприємства.
Враховуючі викладені обставини, суд вважає за можливе розстрочити виконання рішення суду на 60 місяців, тобто щомісяця з квітня 2009 року по лютий 2014 року стягувати з відповідача по 10300,94 грн., ота у березні 2014 року стягнути 10300,71 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов прокурора міста Тореза в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Торезі до Державного обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 618056,17 грн.
Стягнути з державного обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (83000, м. Донецьк, вул. Донецька, 38, ЄДРПОУ 03337119, р/р 26001301750507, 26001301750507, 26008301750674, 26008304750507 у філії «ГУ Відділення Промінвестбанку в Донецькій області», МФО 334635) на користь місцевого бюджету (код платежу 11020200, банк одержувача – ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО – 834016) податковий борг з податку на прибуток у розмірі 618 056 (шістсот вісімнадцять тисяч п’ятдесят шість) грн. 17 коп.
Розстрочити виконання постанови на 60 (шістдесят) місяців наступним чином:
- Починаючи з квітня 2009 року по лютий 2014 року стягувати з державного обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (83000, м. Донецьк, вул. Донецька, 38, ЄДРПОУ 03337119, р/р 26001301750507, 26001301750507, 26008301750674, 26008304750507 у філії «ГУ Відділення Промінвестбанку в Донецькій області», МФО 334635) у рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток по 10300 (десять тисяч триста) грн. 94 коп., та у березні 2014 року стягнути 10300 (десять тисяч триста) грн. 71 коп.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Христофоров А.Б.