Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2009 р. справа № 2а-15164/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойди Т. В.
при секретарі Кузнецова К.В.,
з участю представника позивача Леонідової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції міста Маріуполя Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Азовукрмет» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу,
в с т а н о в и в :
У вересні 2009 року Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція міста Маріуполя Донецької області звернулася в суд з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що ТОВ «Азовукрмет» як платник податків перебуває у неї на обліку.
Станом на 18 серпня 2009 року товариство має заборгованість перед бюджетом в розмірі 1175,57 грн., яка утворилась внаслідок:
- несплати узгодженої суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та несплати штрафу за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань з вказаного податку;
- несплати штрафу за несвоєчасне подання податкових декларацій з податку на додану вартість.
Так, 27 лютого 2009 року відповідачем до податкового органу подано розрахунок суми податку з власників транспортних засобів, в якій зазначено суму податку, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет протягом 2009 року: щоквартальний платіж - 588 грн., загалом - 2352 грн. рік. Відображені граничні строки сплати податку: І квартал – до 15 квітня 2009 року, ІІ квартал – до 15 липня 2009 року, ІІІ квартал – до 15 жовтня 2009 року, VІ квартал – до 15 січня 2010 року.
За наслідками проведеної невиїзної документальної перевірки складено акт від 09 липня 2009 року №1659/17-413/33760441, на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення від 10 липня 2009 року №0000331741/0, яким до відповідача застосовані штрафні санкції на суму 117,60 грн. за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань за 1 квартал 2009 року – податок фактично сплачений 01 липня 2009 року, тобто затримка платежу становила 78 днів.
За ІІ квартал 2009 року суму податку не сплачено, з урахуванням переплати за попередній період в сумі 127,44 грн. заборгованість становить 460,56 грн.
Загальна сума заборгованості з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів становить 578,16 грн.
15 квітня 2009 року податковим органом проведено документальну невиїзну перевірку з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт № 339/15-114-1, в якому відображено затримку подання декларації з податку на додану вартість за лютий 2009 року (граничний термін подачі 20 березня 2009 року, фактично подано 13 квітня 2009 року). На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 16 квітня 2009 року № 0003621540/0, яким до відповідача застосовані штрафні санкції на суму 170 грн., яке вручено відповідачу 22 квітня 2009 року.
28 липня 2009 року проведено документальну невиїзну перевірку з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт № 675/15-114-1, в якому відображено затримку подання декларації з податку на додану вартість за жовтень 2008 року (граничний термін подачі 20 листопада 2008 року, фактично подано 21 листопада 2008 року), травень 2009 року (граничний термін подачі 20 червня 2009 року, фактично не подано), червень 2009 року (граничний термін подачі 20 липня 2009 року, фактично не подано). На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 29 липня 2009 року № 0007151540/0, яким до відповідача застосовані штрафні санкції на суму 510 грн.
Загальна сума нарахованих штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкових декларацій з податку на додану вартість становила 680 грн. За урахуванням переплати у сумі 82,59 грн. залишок заборгованості становить 597,41 грн.
Інспекцією направлялись перша та друга податкові вимоги, однак заборгованість відповідачем сплачена не була.
Просив стягнути з ТОВ «Азовукрмет» заборгованість з податку на додану вартість та з податку з власників транспортних засобів в розмірі 1175,57 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.
Суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що ТОВ «Азовукрмет» є юридичною особою і як платник податків перебуває на обліку в Жовтневій міжрайонній державній податковій інспекції міста Маріуполя Донецької області.
27 лютого 2009 року відповідачем до податкового органу подано розрахунок суми податку з власників транспортних засобів, в якій зазначено суму податку, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет протягом 2009 року: щоквартальний платіж - 588 грн., загалом - 2352 грн. рік. Відображені граничні строки сплати податку: І квартал – до 15 квітня 2009 року, ІІ квартал – до 15 липня 2009 року, ІІІ квартал – до 15 жовтня 2009 року, VІ квартал – до 15 січня 2010 року.
За результатами проведеної податковим органом невиїзної документальної перевірки ТОВ «Азовукрмет» складено акт від 09 липня 2009 року №1659/17-413/33760441, в якому вказувалося на несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань за 1 квартал 2009 року – податок фактично сплачений 01 липня 2009 року, затримка платежу становить 78 днів. На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 10 липня 2009 року №0000331741/0, яким до відповідача застосовані штрафні санкції на суму 117,60 грн.
За ІІ квартал 2009 року суму податку не сплачено, з урахуванням переплати за попередній період в сумі 127,44 грн. заборгованість становить 460,56 грн.
Загальна сума заборгованості з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів становить 578,16 грн.
15 квітня 2009 року податковим органом проведено документальну невиїзну перевірку з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт № 339/15-114-1, в якому відображено затримку подання декларації з податку на додану вартість за лютий 2009 року (граничний термін подачі 20 березня 2009 року, фактично подано 13 квітня 2009 року). На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 16 квітня 2009 року № 0003621540/0, яким до відповідача застосовані штрафні санкції на суму 170 грн., яке вручено відповідачу 22 квітня 2009 року.
28 липня 2009 року проведено документальну невиїзну перевірку з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт № 675/15-114-1, в якому відображено затримку подання декларації з податку на додану вартість за жовтень 2008 року (граничний термін подачі 20 листопада 2008 року, фактично подано 21 листопада 2008 року), травень 2009 року (граничний термін подачі 20 червня 2009 року, фактично не подано), червень 2009 року (граничний термін подачі 20 липня 2009 року, фактично не подано). На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 29 липня 2009 року № 0007151540/0, яким до відповідача застосовані штрафні санкції на суму 510 грн.
Загальна сума нарахованих штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкових декларацій з податку на додану вартість становила 680 грн. За урахуванням переплати у сумі 82,59 грн. залишок заборгованості становить 597,41 грн.
Суми заборгованості податковим органом відображено в зворотному боці облікової картки платника податків.
В порядку, передбаченому ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідачу направлялися податкові вимоги: перша - від 21 квітня 2009 року №1/246 на суму 594 грн., друга - від 15 липня 2009 року №2/362 на суму 547,97 грн., які повернулися до податкового органу у зв’язку з тим, що адресат з вказаної ним адреси вибув. Податковим органом складено акти про розміщення податкових вимог на дошці податкових оголошень.
В порядку, передбаченому ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відповідач державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України не подавав.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій. Зокрема, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 вказаного Закону вони подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення в доход держави заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 11 Закону вони мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вказаного Закону, яка визначає строки погашення податкового зобов'язання, визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується, зокрема, юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 17.3. ст. 17 вказаного Закону визначено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, який регулює право платника податків звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд визначеної суми податкового зобов'язання або прийнятого ним будь-якого іншого рішення.
Відповідач протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи суми узгоджених податкових зобов'язань, що зазначені у поданих ним податкових звітностях, повність не сплатив. Тому контролюючим органом правильно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Рішення податкового органу, в якому визначені суми штрафних санкцій, в порядку, визначеному законодавством, до контролюючого органу оскаржені не були. Тому такі податкові зобов'язання платника податків вважаються узгодженими.
Згідно з п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п.п. 17.1.1. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Оскільки платник податків не подав декларацію у встановлений законодавством строк, тому контролюючий орган правильно наклав на нього штраф в порядку та розмірі, що відповідали вимогам законодавства.
Рішення податкового органу, в якому визначені суми штрафних санкцій, в порядку, передбаченому законодавством, до контролюючого органу оскаржені не були.
Відповідачем не надано доказів сплати штрафних санкцій.
Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Виходячи з вимог законодавства несплачені суми узгоджених податкових зобов’язань та накладених контролюючим органом штрафних санкцій є податковим боргом, який підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції міста Маріуполя Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Азовукрмет» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Азовукрмет» на користь держави в рахунок погашення податкового боргу в сумі 1175,57 грн., з них:
- заборгованість з податку на додану вартість в сумі 597 (п’ятсот дев’яносто сім) грн. 41 (сорок одна) коп. на р/р 31119029700052, одержувач - державний бюджет Жовтневого району міста Маріуполя Донецької області, ЄДРПОУ 34686694, банк одержувача - ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код платежу 14010100;
- заборгованість з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 578 (п’ятсот сімдесят вісім) грн. 16 (шістнадцять) коп. на р/р 33210807700052, одержувач – місцевий бюджет Жовтневого району міста Маріуполя Донецької області, ЄДРПОУ 34686694, банк одержувача - ГУДКУ в Донецькій області, МФО 8304016, код платежу 12020100.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову складено в повному обсязі 07 жовтня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Логойда Т. В.