Рішення № 67559839, 04.07.2017, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
04.07.2017
Номер справи
712/5896/17
Номер документу
67559839
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 712/5896/17

Провадження № 2/712/1686/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

з а о ч н е

04 липня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого-судді Мельник І. О.

з участю секретаря Хоменко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2, третя особа Управління північного офісу Держаудит служби в Черкаській області, про стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа Управління північного офісу Держаудит служби в Черкаській області, про стягнення коштів, вказуючи, що ОСОБА_2 перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з 26.12.2014 по 02.12.2016 як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Згідно з заявою ОСОБА_2 від 26.12.2014 та відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок), заявник отримував в управлінні соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Згідно із довідкою Державної фінансової інспекції в Черкаській області від 17.10.2016 № 04-15 звіркою правомірності призначення та виплати щомісячної адресної допомоги особам, які перемішуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг проведеною за період з 01.10.2014 по 31.07.2016 встановлено випадки призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за паспортом, серія та номер якого, за даними Міністерства фінансів України, внесено до реєстру втрачених документів. Дане є порушенням вимог розділів 6, 7 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.2012. Враховуючи вищевикладене, встановлено, що ОСОБА_2 незаконно отримав кошти по щомісячній адресній допомозі за період з 26.12.2014 по 25.06.2015 у розмірі 5543 грн. 38 коп. у звязку із оформленням грошової допомоги за паспортом, який внесено до реєстру втрачених документів. Відповідача було повідомлено про необхідність повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги у розмірі 5543 грн. 38 коп., однак на даний час кошти не повернуто. Позивач просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти.

Представник позивача в судове засідання не зявився, скерував до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити, не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідач в судове засідання не зявилася, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі. З письмової згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

Представник третьої особи Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області в судове засідання не зявився, скерував до суду заяву, просив справу розглядати без їх участі, позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі.

У звязку з неявкою сторін фіксація технічними засобами відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України не здійснювалася.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, 26.12.2014 звернувся до управління соціального захисту населення Соснівського району з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг.

Рішенням управління соціального захисту населення Соснівського району від 30.12.2014 ОСОБА_2 призначено адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 884 грн.

Відповідно до розпорядження управління соціального захисту населення Соснівського району від 08.04.2015 було перераховано адресну допомогу ОСОБА_2 було перераховано допомогу як переміщеній особі та установлено розмір з 17.03.2015 по 25.06.2015 949 грн.

Відповідача ОСОБА_2 управління соціального захисту населення Соснівського району листом № 4322/281/01-4/05 від 01.09.2016 повідомило, що паспорт, на підставі якого йому видавалася довідка як внутрішньо переміщеній особі, обліковується як втрачений. Просили надати пояснення з цього приводу.

Управління соціального захисту населення Соснівського району листом № 6104/281/01-4/05 від 07.11.2016 повідомило відповідача ОСОБА_2 про переплату за період з 26.12.2014 по 25.06.2015 в розмірі 5543,38 грн.

З позовної заяви вбачається, що для отримання довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи позивачем ОСОБА_2 був наданий до Управління паспорт, який внесено до реєстру втрачених документів.

Ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено поняття внутрішньо переміщеної особи, а саме: внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ч 1. ст 4. Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в редакції на час виникнення спірних правовідносин, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково. Разом із заявою про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини

Згідно з п.п. 3,5 підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання або подала завідомо недостовірні відомості.

Відповідно до пункту 5 порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 У заяві про надання довідки особі як внутрішньо перемішеній зазначаються такі відомості про всіх членів сімї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, імя та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий, або документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;

Згідно з пунктом 5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

П. 10 порядку встановлено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Відповідно до пункту 11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

На підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, які підтверджені доказами, що були досліджені в судовому засіданні, судом достеменно встановлено, що відповідач ОСОБА_2 незаконно отримав кошти по щомісячній адресній допомозі за період з 26.12.2014 по 25.06.2015 у розмірі 5543 грн. 38 коп., у звязку із наданням управлінню соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради для оформленням грошової допомоги за паспорту, який внесено до реєстру втрачених документів, що призвело до переплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в розмірі 5543,38 грн., яка підлягає до стягнення з відповідач на користь позивача ОСОБА_1 соціальної політики Черкаської міської ради, оскільки надання документу який вважається втраченим перебуває у причинно наслідковому звязку з виниклою переплатою.

Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, тому до стягнення з відповідача підлягають судові витрати по оплаті судового збору в сумі 640 грн.

Керуючись ст. 10, 11, 209, 212, 214, 215, 218, 224-226 ЦПК України, на підставі Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2, третя особа Управління північного офісу Держаудит служби в Черкаській області, про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь ОСОБА_1 соціальної політики Черкаської міської ради (р/р 35210094079620, банку ГУДКСУ в Черкаській обл., код 37853109, МФО 820172) надміру виплачені кошти у вигляді грошової допомоги у розмірі 5543 грн. 38 коп.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь держави судовий збір в сумі 640 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуто судом , що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.

Головуючий І.О. Мельник