
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2017 р. Справа № 804/5738/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представника позивача - представника відповідача - ОСОБА_3 ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Державна інспекція енергетичного нагляду України», від імені якого діє Інспекція Держенергонаг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» про стягнення штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Державна інспекція енергетичного нагляду України», від імені якого діє Інспекція Держенергонагляду у Дніпровському районі звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР», в якому просить:
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» 5 100, 00 грн. штрафу до Державного бюджету України на р/р № 31118106700024 у банку Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 38032510, МФО 805012, одержувач Державний бюджет в Саксаганському районі м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, 21081100.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що за наслідками невиконання обов'язкового припису Держенергонагляду на відповідача накладений штраф у розмірі 5 100 грн., який останнім у добровільному порядку не сплачений.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у його задоволенні відмовити, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що у період з листопада 2014 року по листопад 2015 року відповідач надсилав листи до Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області щодо неможливості виконання п.1 припису №01/11-69-007 від 10.04.2014 року з відповідним обґрунтуванням підстав та інформував про стадію виконання п.2 припису.
Представник відповідача зазначив, що ТОВ «Житлосервіс-КР» виконало усі можливі дії в межах наданих повноважень задля виконання приписів, а тому вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 10.04.2014 року державним інспектором Криворізького відділення Інспекції Держенергонагляду у Дніпропетровській області ОСОБА_5 проведено розгляд звернення побутового споживача, за результатами якого встановлені порушення з боку Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» вимог законодавства у сфері теплопостачання, про що складено акт розгляду звернень побутових споживачів від 10.04.2014 року № 01/11-69-021, який отриманий 10.04.2014 року отриманий директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» ОСОБА_6, що підтверджується її підписом, скріпленим печаткою підприємства.
На підставі вказаного акту державним інспектором Криворізького відділення Інспекції Держенергонагляду у Дніпропетровській області ОСОБА_5 Товариству з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» видано обов'язковий для виконання припис від 10.04.2014 року №01/11-69-007 з переліком заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень законодавства у сфері теплопостачання, із зазначенням строків їх виконання.
Припис отриманий директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» ОСОБА_6, що підтверджується її підписом, скріпленим печаткою підприємства.
17.02.2016 року при перевірці ТОВ «Житлосервіс-КР» на предмет виконання припису від 10.04.2016 №01/11-69-007 позивачем встановлено факт невиконання вимог пунктів 1, 2 цього припису, про що складено протокол від 17.02.2016 року №25/19-69-01 та акт перевірки (протокол) від 17.02.2016 року №25/19-69-01/13, від підписання яких уповноважені особи ТОВ «Житлосервіс-КР» відмовилися, у звязку з чим вказаний протокол та акт надіслані відповідачу поштою 17.02.2016 року та отримані уповноваженою особою суб'єкта господарювання ОСОБА_7 26.02.2016 року, про що свідчить опис вкладення у цінний лист (ф. 107) та повідомлення про вручення поштового відправлення (ф.119) з датою подання 17.02.2016 року.
Судом встановлено, що старшим державним інспектором начальником Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області ОСОБА_8, відповідно до статті 31 Закону України «Про теплопостачання», статті 27 Закону України «Про електроенергетику», пунктів 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, прийнято постанову від 25.02.2016 року №25/19-90-01 про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» штрафу у розмірі 5 100,00 грн.
Вказана постанова надіслана у день її винесення поштою та отримана уповноваженою особою відповідача ОСОБА_7 01.03.2016 року, що підтверджується описом вкладення у цінний лист (ф. 107) та повідомленням про вручення поштового відправлення (ф. 119) з датою подання 25.02.2016 року.
Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд вважає за необхідне зазначити.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 3 «Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року №929, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Згідно пункту 1.2 Статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 лютого 2007 року №121, підприємство є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності, та входить до сфери управління Міністерства палива та енергетики України. Підприємство є юридичною особою (пункт 4.1 Статуту). Одним із напрямів діяльності ДП «НЕК «Укренерго», відповідно до пункту 2.3 Статуту, є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Наиіональна енергетична компанія «Укренерго» згідно Наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року №422.
Відповідно, Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (пункт 1.2 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні).
Згідно пункту 2 Додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області, яка діє на підставі Положення. Інспекція є структурним підрозділом Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» і не є юридичною особою (відповідно до пункту 1.3 Положення про Інспекцію Держенергонагляду в Дніпропетровській області).
Правовідносини сторін є публічними, при цьому Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить підрозділ, що здійснює державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії і підпорядкований Міністерству палива та енергетики України в частині виконання функцій, покладених на нього чинним законодавством.
На виконання частини сьомої статті 27 Закону України «Про електроенергетику», частини восьмої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (далі - Положення).
Відповідно до пункту 1 Положення ним визначений порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Пунктами 7, 8 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії та оформлюється постановою цієї Інспекції. Відповідно до частини п'ятої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» про виявлене правопорушення у сфері теплопостачання складається протокол.
Статтею 9 Закону України «Про електроенергетику» визначено право державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів. Таке ж право закріплене і в пункті 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Таким чином, підставою для накладення штрафу є ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Держенергонагляду.
Суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку. Рішення про накладання штрафу в справах про порушення, передбачені цим Законом, може бути оскаржено в суді.
Під час розгляду справи судом встановлено, що припис від 10.04.2014 року №01/11-69-021, припис від 25.02.2016 року №25/19-69-005 та постанова про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 25.02.2016 року № 25/19-90-01 відповідачем оскаржені до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Так, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2016 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.01.2017 року у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» відмовлено.
Таким чином, постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду набрала законної сили 11.01.2017 року.
Проте, на даний час штраф відповідачем у добровільному порядку не сплачений.
У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, оскаржувана постанова, прийнята старшим державним інспектором начальником Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві, є будь-які фактичні дані, на підставі яких, суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Державна інспекція енергетичного нагляду України», від імені якого діє Інспекція Держенергонагляду у Дніпровському районі та їх задоволення, оскільки відповідач доказів добровільного погашення заявленої до стягнення суми заборгованості не надав.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Державна інспекція енергетичного нагляду України», від імені якого діє Інспекція Держенергонагляду у Дніпровському районі до Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» про стягнення штрафу задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» 5 100, 00 грн. штрафу до Державного бюджету України на п/р № 31118106700024 у банку Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 38032510, МФО 805012, одержувач Державний бюджет в Саксаганському районі м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, 21081100.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя ОСОБА_1