Постанова № 6752037, 24.09.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2009
Номер справи
2а-28393/08/0570
Номер документу
6752037
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2009 р.                                                                       справа № 2а-28393/08/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Химич М.В.

за участі представника позивача Захаркіної О.В.,

представника відповідача Петренка О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Державного підприємства «Донецька залізниця» Укрзалізниці Міністерства транспорту і зв’язку України про стягнення економічних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулась до суду з позовом до Державного підприємства «Донецька залізниця» Укрзалізниці Міністерства транспорту і зв’язку України про стягнення економічних санкцій.

В обґрунтуванні позовних вимог зазначив, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена перевірка, якою встановлено порушення у застосуванні завищених тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом в межах України з порушенням запроваджених методів регулювання, за рахунок порушення термінів набуття чинності нормативно-правових актів за період з 01.05.2007 року по 10.05.2007 року, що у відповідності до п.1.1. «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами» є підставою для застосування економічної санкції.

За матеріалами проведеної перевірки прийнято рішення від 13.03.2008 року №24, яке направлено відповідачу рекомендованим листом для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій у розмірі 96566,40 грн.

Відповідно до вимог чинного законодавства разом з рішенням відповідачу направлена претензія від 13.03.2008 № 05-04/24-24.

Інформації щодо виконання зазначеного рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в повному обсязі на цей час відповідачем не надано, рішення не скасовано.

Позивач посилається на Інструкцію про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, відповідно до якої Державні інспекції з контролю за цінами приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових санкцій у порядку передбаченому законодавством.

Просить стягнути з відповідача зазначену несплачену суму економічних санкцій в розмірі 96566,40 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, надала пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві. Просила суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що за перевіряємий період розрахунок плати за перевезення залізницею здійснювався за тарифами Збірника тарифів із застосуванням коефіцієнтів діючих з «о» годин 01.05.2007 року відповідно Наказу Міністерства транспорту та зв’язку України №356 від 28.04.2007 року доведених телеграфною вказівкою Укрзалізниці №000621/ЦМ від 28.04.2007 року. Крім того, залізничний транспорт України – складний багатогалузевий комплекс підприємств, основою якого є діяльність залізниць зі складним характером роботи. Донецька залізниця з питань додержання державної дисципліни цін при встановленні та застосуванні тарифів на перевезення вантажів діяла відповідно та в межах порядок, затвердженого законодавством України. Зазначив, що вина залізниці в застосуванні збільшених тарифів відсутня, оскільки виконуючи вказівку органу управління залізничним транспортом, залізниця діяла правомірно.

Заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Державного підприємства «Донецька залізниця» Укрзалізниці Міністерства транспорту і зв’язку України про стягнення економічних санкцій, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до ст. 13 Закону України „Про ціни та ціноутворення” державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).

У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.

Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є суб’єктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена перевірка Державного підприємства «Донецька залізниця» Укзалізниці Міністерства транспорту і зв’язку України.

За матеріалами проведеної перевірки прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 13 березня 2008 року №24 (а.с.3), яке направлено відповідачу рекомендованим листом та отримане другою стороною 17 березня 2008 року для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій у розмірі 96566,40 грн.

Відповідно до вимог чинного законодавства разом з рішенням відповідачу була направлена претензія від 13 березня 2008 року № 05-04/24-24 (а.с.4).

На підставі п. 4.1. Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами» скарги на рішення про застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій, прийняті органами державного контролю за цінами, можуть направлятись керівникам цих органів або Державній інспекції з контролю за цінами.

У разі незгоди з прийнятим рішенням спір про визнання його недійсним вирішується судом.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2009 року позовні вимоги Державного підприємства «Донецька залізниця» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсним рішення Державної інспекції за цінами в Донецькій області №24 від 13 березня 2008 року задоволені частково, визнано недійсним рішення Державної інспекції за цінами в Донецькій області №24 від 13 березня 2008 року в частині застосування економічних санкцій за порушення Державної дисципліни цін на загальну суму 8172,00 грн., з них: 2724,00 грн. зайво отриманих коштів та 5448,00 грн. штрафних санкцій.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2009 року апеляційна скарга залишена без розгляду, постанову Донецького окружного адміністративного суду залишено без змін.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду вступила в закону силу, тому факт визнання недійсним рішення в частині застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 8172,00 грн. не підлягає доказуванню

Згідно п. 3.6. Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами» у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій.

Таким чином, позивач правомірно звернувся до суду з позовом щодо стягнення в примусовому порядку з Державного підприємства «Донецька залізниця» Укрзалізниці Міністерства транспорту і зв’язку України суми економічних санкцій.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Судом встановлено, що відповідно до вимог п.15 ст.2 розділу 1 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» від 28.12.2007 року до відповідача була застосована санкція за безпідставно отриману суму виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 32188,80 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 64377,60 грн.

Крім того, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2009 року позовні вимоги Державного підприємства «Донецька залізниця» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсним рішення №24 від 13 березня 2008 року задоволені частково. Судом визнано недійсним рішення Державної інспекції за цінами в Донецькій області в частині застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 8172,00 грн., з них 2724,00 грн. зайво отриманих коштів та 5448,00 грн. штрафних санкцій.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме: примусово стягнути з державного підприємства «Донецька залізниця» в доход бюджету суми застосованої економічної санкції у розмірі 88394,40 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254, п.2-1 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Державного підприємства «Донецька залізниця» Укрзалізниці Міністерства транспорту і зв’язку України про стягнення економічних санкцій – задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства «Донецька залізниця» суми економічних санкцій у розмірі 88394 (вісімдесят вісім тисяч триста дев’яносто чотири) грн. 40 коп. за порушення державної дисципліни цін в доход бюджету на р/р №31112106700002 в УДК м.Донецька, код ЄДРПОУ 23977045, банк отримувач – ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією - 21081100.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Шальєва В.А.