Постанова № 6751176, 24.09.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2009
Номер справи
2а-11518/09/0570
Номер документу
6751176
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2009 р.                                                                       справа № 2а-11518/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  

при секретарі                                         Гумуржи Т.В.

за участю

представника позивача Діденко С.Ф.

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області про визнання недійсним рішення та зобов’язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що згідно акту звірки від 12.05.09 року заборгованість перед відповідачем Відокремленого підрозділу «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» Державного підприємства «Добропіллявугілля» станом на 01.04.09 р. становила 99 997, 14 грн. За даними відповідача заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (33,2%, 4%) складає 99 997,14 грн.

Відповідно до акту перевірки № 20 від 29.04.09 року відповідачем встановлено порушення граничних строків сплати страхових внесків за період з 21.01.08 р. по 16.04.09 р. За результатами перевірки відповідачем прийняті рішення № 138/14, № 139/14, № 140/14 від 29.04.09 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені. Даними рішеннями УПФУ в м. Добропіллі застосовано штраф у розмірі 133801,61грн., пеня у розмірі 38588,83 грн. Однак, такі штрафні санкції та пені нараховані не тільки на суму заборгованості по внескам, а і на суми штрафних санкцій нарахованих за результатами попередніх періодів. Позивач сплачує страхові внески, що підтверджується призначенням платежу в платіжних дорученнях, однак відповідач отримані кошти спрямовує на погашення штрафних санкцій та пені, а потім на погашення недоїмки, що є порушенням встановленої п.5 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» черговості.

Крім того, відповідачем порушений п. 10.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р. (зі змінами та доповненнями) (зареєстровано Міністерством юстиції України 16.01.2004 р. № 64/8663)), а саме не надіслано позивачу повідомлення, у якому містилась би інформація про суми розподілу сплачених коштів.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги уточнив та просив визнати недійсним рішення №138/14, №140/15 повністю, рішення №139/14 частково, а саме в сумі фінансових санкцій 33642,28 грн., пені 17419,95 грн., зобов’язати здійснювати зарахування поточних сум страхових внесків в черговості встановленої пунктом 5 статті 106 Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування», та в разі перерозподілу сум сплачених страхових внесків виконувати п.10.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, надав пояснення аналогічні викладеним в позові.

Представник відповідача до судового засідання не з’явився, надіслав до суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій, так визначено пунктом 5 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .

Просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Добропіллявугілля» зареєстроване 11.03.2003 року виконавчим комітетом Добропільської міської ради як юридична особа, внесене до ЄДРПОУ за № 32186934, діє на підставі Статуту Державного підприємства «Добропіллявугілля».

Відокремлений підрозділ «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» Державного підприємства «Добропіллявугілля» внесене до ЄДРПОУ 04.06.2008 року без права юридичної особи, діє на підставі положення про Відокремлений підрозділ «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» Державного підприємства «Добропіллявугілля».

Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області є суб’єктом владних повноважень, яке в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах, районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. N 8-2 зі змінами та доповненнями, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. N 442/6730.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області проведено перевірку Відокремленого підрозділу «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» Державного підприємства «Добропіллявугілля» з питань правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на обов’язкове пенсійне страхування, за результатами якої складений акт №20 від 29.04.2009 року.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду винесено рішення № 138/14 від 29.04.2009 року, яким до Відокремленого підрозділу «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» Державного підприємства «Добропіллявугілля» застосований штраф у сумі 4072,61 грн. та нарахована пеня у розмірі 1158,92 грн.

Позивач оскаржує рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 138/14 від 29.04.2009 року повністю.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду винесено рішення № 140/14 від 29.04.2009 року, яким до Відокремленого підрозділу «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» Державного підприємства «Добропіллявугілля» застосований штраф у сумі 86820,77 грн. та нарахована пеня у розмірі 19577,39 грн.

Позивач оскаржує рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 140/14 від 29.04.2009 року повністю.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду винесено рішення № 139/14 від 29.04.2009 року, яким до Відокремленого підрозділу «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» Державного підприємства «Добропіллявугілля» застосований штраф у сумі 42908,23 грн. та нарахована пеня у розмірі 17852,52 грн.

Позивач оскаржує рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 139/14 від 29.04.2009 року частково, а саме в частині застосування фінансових санкцій в розмірі 33642,28 грн., пені в розмірі 17419,95 грн.

Позивач в обґрунтування вимог посилається на помилкове застосування відповідачем положень ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Суд вважає таке твердження позивача обгрунтованим з огляду на наступне.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).

Виключно цим Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами рівноправності щодо виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків та відповідальності суб'єктів системи пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також невиконання або неналежного виконання покладених на них обов'язків.

Статтею 18 Закону встановлено, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є цільовим загальнообов'язковим платежем і підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці працівників незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Строки сплати страхових внесків визначені статтею 20 Закону, згідно з якою страхувальники (роботодавці) зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для вищезазначених платників є календарний місяць.

Відповідальність за своєчасність, повноту нарахування та сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування несе страхувальник - роботодавець.

Відповідно до статті 106 зазначеного Закону суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій, встановлених цією статтею.

При цьому відповідно до частини 5 цієї статті за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Цей механізм зарахування забезпечує рівність платників у питаннях додержання платіжної дисципліни та відповідальності у разі її порушення. Такий порядок зарахування забезпечує рівність застрахованих осіб у частині зарахування періодів роботи до страхового стажу, у разі якщо страхувальник має борги зі сплати страхових внесків. Тобто до страхового стажу включаються періоди роботи по мірі сплати боргів у чіткому календарному порядку. Іншого порядку зарахування платежів законодавством не передбачено.

Відповідно до ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»:

- На недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

- Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу;

- Нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником.

- Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику.

- Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Відповідно до вище наведеної норми законодавства випливає, що у порядку календарної черговості виникнення погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у разі надходження від страхувальника сум в рахунок сплати недоїмки, тобто за цільовим призначенням платежу «в рахунок сплати недоїмки».

Закон не містить норми, відповідно до якої випливало б, що за рахунок поточних сум страхових внесків, що надходять від страхувальника погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення, тобто відповідно до зазначеного, поточні суми страхових внесків зараховуються в першу чергу в рахунок сплати недоїмки до повного погашення, в другу чергу - в рахунок сплати пені до повного погашення, і в третю чергу - в рахунок сплати фінансових санкцій.

Відповідно до п.10.11 Інструкції про Порядок обчислення та сплати страхувальниками та. застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. №21-1, у разі коли страхувальник має нестачею суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

З матеріалів справи вбачається, що черговість зарахування платежів по сплаті страхових внесків по загальнообов'язковому пенсійному страхуванню по Відокремленому підрозділу «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» Державного підприємства «Добропіллявугілля» не відповідає п.5 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто мало місце зарахування Управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області сплачених поточних платежів страхових внесків в рахунок сплати штрафних санкцій та пені при наявності недоїмки по страховим внескам.

З вказаного вище виходить, що відповідач Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області при прийнятті оскаржуваних рішень діяв на підставі, у межах повноважень, але не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В частині позовних вимог про зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області здійснювати зарахування поточних сум страхових внесків в черговості встановленої пунктом 5 статті 106 Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування», та в разі перерозподілу сум сплачених страхових внесків виконувати п.10.11 Інструкції про Порядок обчислення та сплати страхувальниками та. застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. №21-1, то суд приходить до висновку, що в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають з таких підстав.

На підставі ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; - з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

- безсторонньо (неупереджено);

- добросовісно;

- розсудливо;

- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); - з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Оскільки вимоги позивача стосуються спонукання відповідача вчинити певні дії у майбутньому, то у суду на теперішній час відсутній предмет розгляду по справі (рішення, дія чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень), який б можливо було перевірити на предмет відповідності вимогам ч.3 ст. 2 КАС України. Отже у суду відсутні і підстави для визнання таких дій (бездіяльності) законними або навпаки або для спонукання до вчинення цих дій у майбутньому. Отже, захисту в судовому порядку підлягають порушені права, а не можливість їх порушення у подальшому. До того ж, немає потреби спонукати суб'єкта владних повноважень до виконання законних дій, обов'язок вчинення яких буде встановлений державою у майбутньому. Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 суд,          

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області про визнання недійсним рішення та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати недійсними рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 138/14 від 29.04.2009 року, № 140/14 від 29.04.2009 року, № 139/14 від 29.04.2009 року в частині застосування фінансових санкцій в розмірі 33642,28 грн., пені в розмірі 17419,95 грн.

В іншій частині позову – відмовити.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Кошкош О.О.