Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2009 р. справа № 2а-6454/09/0570
час прийняття постанови: 11 год. 45 хв
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Химич М.В.,
за участю представника позивача Куріцького Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул.50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Єнакієвської об’єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Лідер» про спонукання до допуску до позапланової документальної перевірки та зобов’язання надати документи,
В С Т А Н О В И В:
Єнакієвська об’єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Лідер» про спонукання до допуску до позапланової документальної перевірки та зобов’язання надати документи, мотивуючи вимоги тим, відповідач є юридичною особою, яка зареєстрована державним реєстратором Єнакієвської міської ради від 04.06.2004 року за № 1268120000000087, є платником податків та знаходиться на податковому обліку в Єнакієвській ОДПІ з 04.06.2004 року. 16.06.2007 року на підставі п. 1 ч. 1 ст. 11, п. 6 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року (із змінами та доповненнями), у зв’язку з рішенням відповідача про ліквідацію та наданням заяви про ліквідацію, робітники Жовтневої МДПІ намагалися приступити до перевірки. 16.06.2007 року до позивача надійшов лист ТОВ «Тартан», в якому відповідач повідомив про те, що 18.06.2007 року документи бухгалтерського та податкового обліку для проведення перевірки будуть надані у приміщення Жовтневої МДПІ м. Маріуполя, у зв’язку з відсутністю у відповідача офісу, крім того даний факт був оговорений між ними в телефонному режимі. Відповідачу, відповідно до вимог діючого законодавства України, під розписку були вручені направлення на перевірку № 933 від 15.06.2007 року та копія наказу № 873 від 15.06.2007 року «Про проведення позапланової документальної виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ «Тартан». У зазначений відповідачем строк документи підприємства надані не були. 20.06.2007 року посадовими особами Жовтневої МДПІ було здійснено вихід на юридичну адресу відповідача, внаслідок чого був складений акт № 1379/23-3/32929270 від 20.06.2007 року, згідно якого була встановлена відсутність осіб, що відповідають за фінансово-господарську діяльність підприємства. Крім того, був складений акт № 1380/23-3/32939370 від 20.06.2007 року промову в наданні первинних бухгалтерських документів. Таким чином, відповідачем порушено п. 8 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», про що складено протокол про адміністративне правопорушення № 134 серія АВ № 185702 від 20.06.2007 року. Позивач просить суд зобов’язати відповідача допустити посадових осіб Жовтневої МДПІ м. Маріуполя до проведення позапланової виїзної перевірки та надати необхідні для перевірки первинні бухгалтерські документи.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання не з’явився, належним чином повідомлявся про день, час та місце розгляду справи, про що свідчать розписки про вручення судової повістки, заяви про відкладення судового засідання не надходило. Таким чином, суд вважає можливим розглянути справу без представника відповідача за наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази в справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом начальника Жовтневої МДПІ № 873 від 15.06.2007 року призначена позапланова виїзна комплексна документальна перевірка ТОВ «Тартан» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, нарахування та сплати до бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) за період з 26.05.2004 року по 16.06.007 року (а.с. 6). Проведення перевірки доручено посадовим особам Жовтневої МДПІ, на обліку в якій і знаходиться відповідач.
У відповідності до ч. 6 ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;
5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;
7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;
8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.
Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
В даному випадку підставою для проведення позапланової документальної перевірки є рішення ТОВ «Тартан» про ліквідацію підприємства та надання відповідачем заяви за формою 8 – ОПП про ліквідацію підприємства (а.с. 9).
Згідно зі ст. 11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Відповідно до вказаних вище вимог, в.о. голови ліквідаційної комісії Бережних А.В., згідно розписки № 933 (а.с. 8), було отримано перелічені вище документи, таким чином, посадові особи Жовтневої ОДПІ були вправі приступити до проведення позапланової виїзної перевірки.
20.06.2007 року посадовими особами, зазначені в направленні на перевірку та наказі про її проведення, був здійснений вихід на юридичну адресу відповідача для проведення перевірки, під час якого було встановлено, що за вказаною адресою посадові особи, які мають відношення до ТОВ «Тартан», відсутні. Про даний факт було складено акт від 20.06.2007 року за № 1379/23-3/32939370 (а.с. 5).
Під час перевірки посадовим особам було надано уставні документи, у наданні документів бухгалтерського та податкового обліку, та інших документів пов’язаних з нарахуванням та сплатою податків, зборів (обов’язкових платежів) було відмовлено у зв’язку з їх відсутністю, про що також був складений акт від 20.06.2007 року № 1380/23-3/32939370 (а.с. 4).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати виконання законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби.
За невиконання законних вимог посадових осіб органу податкової служби під час проведення перевірки, у відношенні в.о. голови ліквідаційної комісії ТОВ «Тартан» Бережним А.В. було складено протокол № 134 про адміністративне правопорушення від 20.06.2007 року, яке передбачено ч. 1 ст. 163 КУпАП (а.с. 11).
Згідно ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби є:
здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі);
внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства;
прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;
формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб;
роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків;
запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Перелік функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій міститься в ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 11-1 вказаного закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Аналізуючи вказані норми Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, суд приходить до висновку, що органи державної податкової служби повинні виконувати покладені на них функції та здійснювати надані законом повноваження з неухильним дотриманням законодавства України, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В даному випадку судом встановлено, що орган державної податкової служби, заявляючи вимоги щодо зобов’язання відповідача до допуску проведення позапланової перевірки, діє в межах повноважень, наданих йому законодавством України, на підставі та у спосіб, що передбачені законами України.
З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє вимоги позивача про зобов’язання відповідача до допуску посадових осіб Жовтневої МДПІ м. Маріуполя до проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Тартан» та надання необхідних для перевірки первинних бухгалтерських документів.
На підставі викладеного, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 10, 11, 11-1, 11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тартан» про спонукання до допуску до позапланової документальної перевірки та зобов’язання надати документи - задовольнити.
Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Тартан» допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до проведення позапланової виїзної перевірки.
Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Тартан» надати необхідні первинні бухгалтерські документи для проведення позапланової виїзної перевірки посадовими особами Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шальєва В.А.