Постанова № 6749345, 04.06.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2009
Номер справи
2а-12429/08/0570
Номер документу
6749345
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2009 р.                                                                       справа № 12429/08/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Мичак О.С.

за участю:

представника позивача           Лисак Т.Г.

представника відповідача           Наумової О.С., Чекайлова А.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні ДП «Добропіллявугілля» до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкових повідомлень рішень.

В С Т А Н О В И В:

          До Донецького окружного адміністративного суду звернулося Державне підприємство„Добропіллявугілля” з адміністративним позовом до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень – рішень.

          В обґрунтування позову позивач вказав, що відповідачем була проведена невиїзна документальна перевірка з питання порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов’язань з ПДВ ДП „Добропіллявугілля” за період з 01.05.2007 р. по 31.08.2007 р., за наслідками якої відповідачем було складено акт № 604\15-0\32186934 від 20.09.2007 р.

          За результатами перевірки було прийняте податкове повідомлення – рішення № 0011601540\0 від 24.09.2007 р., яким до позивача була застосована штрафна санкція у розмірі 50 % з ПДВ у сумі 2267617,00 грн.

          Рішенням відповідача № 22964\10\25-012 від 22.10.2007 р., прийнятим за результатом розгляду первинної скарги, зазначене податкове повідомлення – рішення залишене без змін.

          ДПА у Донецькій області рішенням від 25.12.2007 р. № 21019\10\25-013-5, прийнятим за результатом розгляду повторної скарги, скасувала податкове повідомлення – рішення відповідача в частині 499833,00 грн. застосованих штрафних санкцій у розмірі 50 % погашеної суми податкового боргу з ПДВ і застосовано 199933,20 грн. штрафних санкцій у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу з ПДВ.

          Рішенням ДПА України № 1487\6\25-0215 від 21.02.2008 р., прийнятим за результатом розгляду повторної скарги податкове повідомлення – рішення відповідача від 24.09.2007 р. № 0011601540\0 з урахуванням рішення ДПА у Донецькій області від 25.12.2007 р. № 21019\10\25-013-5 залишено без змін.

          Позивач вказує, що при розрахунку штрафних санкцій, а саме при визначенні строків затримки сплати узгоджених сум ПДВ, відповідачем не враховувалось призначення платежу, яке вказувалось позивачем в платіжних дорученнях при сплаті узгоджених сум та податкового боргу по ПДВ, при цьому порушувалось право позивача самостійно визначати ціль використання своїх грошових коштів.

          Тому позивач просить суд визнати недійсними податкові повідомлення – рішення Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції № 0012331540\3 від 28.02.2008 р. на суму 20 % штрафної санкції з податку на додану вартість у розмірі 199933,20 грн. та № 0011601540\3 від 28.02.2008 р. на суму 50 % штрафної санкції з податку на додану вартість у розмірі 1767784,01 грн.

          У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, на їх задоволенні наполягав.

Представники відповідача проти заявленого позову заперечували, просили суд в його задоволенні відмовити, зазначивши, що при здійсненні платником податків розрахунку з ПДВ, спочатку повинні погашатися суми раніше створеного податкового боргу і відповідно нараховуватись штрафні санкції, а потім зараховуватись сплата поточних нарахувань. У зв’язку з календарною черговістю зарахування платежів, кошти спрямовані платником податків на сплату узгоджених сум та податкового боргу в автоматичному режимі відповідно до вимог чинного законодавства зараховувались на погашення сум податкового боргу.

З огляду на це, просили у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та наданих заперечень, встановив наступне.

          Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Позивач, Державне підприємство «Добропіллявугілля», є юридичною особою, ідентифікаційний код 32186934, зареєстрований 11.03.2003 р. виконавчим комітетом Добропільської міської ради.

Відповідно до акту про результати проведення невиїзної документальної перевірки ДП «Добропіллявугілля» з питання порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов’язань з податку на додану вартість за період з 01.05.2007 р. по 31.08.2007 р., відповідачем було встановлено, що у порушення п. п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» в частині своєчасності сплати сум узгодженого податкового зобов’язання з ПДВ у загальній сумі 4535233,82 грн., в т. ч. більше 90 днів – 4535233,82 грн.

За результатами перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомлення – рішення № 0011601540\0 від 24.09.2007 р., яким на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яким до позивача була застосована штрафна санкція у розмірі 50 % з ПДВ у сумі 2267617,00 грн.

          Рішенням відповідача № 22964\10\25-012 від 22.10.2007 р., прийнятим за результатом розгляду первинної скарги, зазначене податкове повідомлення – рішення залишене без змін.

          ДПА у Донецькій області рішенням від 25.12.2007 р. № 21019\10\25-013-5, прийнятим за результатом розгляду повторної скарги, скасувала податкове повідомлення – рішення відповідача в частині 499833,00 грн. застосованих штрафних санкцій у розмірі 50 % погашеної суми податкового боргу з ПДВ і застосовано 199933,20 грн. штрафних санкцій у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу з ПДВ.

Рішенням ДПА України від 21.02.2008 р. № 1487\6\25-0215 податкове повідомлення – рішення відповідача від 24.09.2007 р. № 0011601540\0 з урахуванням рішення ДПА у Донецькій області від 25.12.2007 р. № 21019\10\25-013-5 залишено без змін.

28.02.2008 р. було прийняте податкове повідомлення рішення за № 0011601540\3, згідно з яким, відповідачем на підставі акту перевірки від 20.09.2007 р. № 604\15-0\32186934 та пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання з ПДВ, передбаченого пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» за затримку на 208 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в розмірі 3535567,82 грн. позивача було зобов‘язано сплатити штраф у розмірі 50 % в сумі 1767784,01 грн. за платежем податок на додану вартість.

Крім того, 28.02.2008 р. було прийняте податкове повідомлення рішення за № 0012331540\3, згідно з яким, відповідачем на підставі акту перевірки від 20.09.2007 р. № 604\15-0\32186934 та пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання з ПДВ, передбаченого пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» за затримку на 76 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в розмірі 999666,00 грн. позивача було зобов‘язано сплатити штраф у розмірі 20 % в сумі 199933,20 грн. за платежем податок на додану вартість.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

25.12.2008 р. ухвалою Донецького окружного адміністративного суду було призначено судово –економічну експертизу.

Вислухавши пояснення представників сторін та висновки експертизи, судом було встановлено наступне.

Зі змісту наявної в матеріалах справи податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2006 року, вхідний № 15934 від 19.10.2006 року, сума узгодженого податкового зобов’язання з податку на додану вартість до сплати по строку 30.10.2006 року значиться визначеною у сумі 5062533 грн.

Як вбачається з уточнюючого розрахунку № 768 від 31.01.2007р. значиться до зменшення узгоджене податкове зобов’язання за вересень 2006р. в сумі 13372,00грн.

Крім того з уточнюючого розрахунку № 17529 від 13.11.2006р. вбачається, що значиться задекларовано до збільшення узгоджене податкове зобов’язання за липень 2006р. в сумі 211,00грн.

Відповідно з даними податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2006 року, вхідний № 17869 від 20.11.2006 року, сума узгодженого податкового зобов’язання з податку на додану вартість до сплати по строку 30.11.2006 року значиться визначеною у сумі 5281310грн.

Як вбачається з уточнюючого розрахунку № 2253 від 20.03.2007р. значиться до зменшення узгоджене податкове зобов’язання за жовтень 2006р. в сумі 2931,00грн.

Відповідно з даними податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2007 року, вхідний № 2442 від 30.03.2007 року, сума узгодженого податкового зобов’язання з податку на додану вартість до сплати по строку 30.03.2007 року значиться визначеною у сумі 5568641грн.

Як вбачається з уточнюючих розрахунках № 6751 від 24.05.2007р., № 7370 від 20.06.2007р. значиться до зменшення узгоджене податкове зобов’язання за лютий 2007р. відповідно в сумі 440,00грн., 1908,00грн.

В результаті вивчення договору про розстрочення податкових зобов’язань № 10 від 28.09.2006р. (рішення про розстрочення податкових зобов’язань № 75/24-113 від 28.09.2006р.) судом встановлено наступне.

Відповідно до п.1 вказаного договору, Добропільська ОДПІ надає Платнику розстрочення сплати податкових зобов’язань на суму 2999000,00грн. під проценти терміном з 28.09.2006р. до 25.12.2006р. Розстрочені суми податкових зобов’язань сплачуються у термін: 25.10.2006р. в сумі 999666,00грн., 25.11.2006р. в сумі 999666,00грн., 25.12.2006р. в сумі 999668,00грн.

Зі змісту п.2 вказаного договору випливає, що Добропільська ОДПІ зобов’язується:

п.2.3 Достроково розірвати договір, на підставі рішення про скасування розстрочення та пред’явити до сплати невнесену суму податкового зобов’язання, а також процентів, нарахованих за фактичний термін користування розстроченням, якщо, зокрема, платник податків своєчасно не сплачує чергової частки розстроченої суми та нарахованих на неї процентів.

На підставіп.2.4 договору, від дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені суми, що залишились не сплаченими, нараховувати пеню та штрафні санкції у розмірах, передбачених чинним законодавством.

З метою дослідження строків погашення сум узгоджених податкових зобов’язань з податку на додану вартість за податковими деклараціями на додану вартість (уточнюючого розрахунку) № 15934 від 19.10.2006 року, № 17529 від 13.11.2006р., № 17869 від 20.11.2006 року, № 2442 від 30.03.2007 року, розстрочених зобов’язань за договором № 10 від 28.09.2006р., судом досліджено погашення податкового зобов’язання з податку на додану вартість за період з вересня 2006 р. по серпень 2007 р.

Згідно п.1.2 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-III від 21.12.2000р. податкове зобов’язання - зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України № 2181-III від 21.12.2000р. податковий борг (недоїмка) - податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.

Згідно з п.5.1 ст.5 Закону України № 2181-III від 21.12.2000р. податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації та не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

          Відповідно п.1, п.3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» № 1251-XII від 25.06.1991р. платники податків і зборів зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до п.5 ст.50 «Бюджетного кодексу України» податки, збори, обов'язкові платежи визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.

          Строки сплати узгодженого податкового зобов’язання визначені п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181-III від 21.12.2000р. і складають десять календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно з п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України № 2181-III від 21.12.2000р. податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

          Згідно з п.п.14.3.1. п.14.3 ст.14 Закону України № 2181-III від 21.12.2000р. розстрочення податкових зобов'язань надається на умовах податкового кредиту, за якими основна сума кредиту та нарахованi на неї проценти погашаються рiвними частками, починаючи з податкового перiоду, наступного за перiодом надання такого кредиту.

          Згідно п.20.1 ст.20, п.21.1 ст.21 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” № 2346-III від 05.04.2001р. ініціатором переказу може бути платник, ініціювання переказу проводиться шляхом подання ініціатором до банку, в якому відкрито його рахунок, розрахункового документа.

Розділами 3-6 Інструкції № 276 від 18.07.2005 року встановлено порядок ведення облікових рахунків платників податків, облік нарахованих та сплачених платежів до бюджету, облік розстрочених податкових зобов’язань.

В результаті проведеного дослідження первинних документів бухгалтерського та податкового обліку, і облікових регістрів за 2006рік, січень- серпень 2007 року, а саме: платіжних доручень, реєстрів платежів, зворотнього боку облікової картки платника податку на додану вартість за 2006р., січень-серпень 2007р., декларацій з податку на додану вартість, уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість, відомостей 3.6 „Аналітичний облік розрахунків з бюджетом”, витягу з головної книги по рахунку 641/2 „Розрахунки з ПДВ”, актів опису активів, рішень та згод про продаж активів, повідомлень про спрямування коштів, які надійшли від реалізації податкової застави на сплату ПДВ, договорів про розстрочення податкового боргу, рішень про списання безнадійного боргу, рішень про реструктуризацію (розстрочення) податкового боргу, листів про узгодження реалізації активів, ухвал суду про відстрочення виконання постанови суду про стягнення податкової заборгованості з додатком розрахунку сум заборгованості з ПДВ, судом встановлено розбіжності даних дослідження погашення (сплати) податкового зобов’язання з податку на додану вартість за період з вересня 2006 р. по серпень 2007 р. з даними зворотнього боку облікової картки платника ПДВ ДП „Добропіллявугілля”.

          Розбіжності даних дослідження погашення (сплати) узгодженого податкового зобов’язання з податку на додану вартість по наведених деклараціях з даними зворотнього боку облікової картки платника ПДВ склалися внаслідок того, що: черговість погашення податкового зобов’язання, виходячи з даних облікових карток ДПІ, значиться здійсненою відповідачем без урахування призначення платежу, наведеного в платіжних (розрахункових) документах, що п.20.1 ст.20, п.21.1 ст.21 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” № 2346-III від 05.04.2001р.; позивачем також податок на додану вартість сплачувався з визначенням призначення платежу „відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 270”.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2002 року № 270, яка набрала чинність з 2 квітня 2002 року, були внесені зміни в постанову Кабінету Міністрів України № 892 від 5 червня 2000 року „Про заходи щодо стабілізації роботи підприємств вугільної промисловості”. Пунктом 7-1 постанови Кабінету Міністрів України № 892 (в редакції постанови № 270) визначено, що суми податку на додану вартість, отримані від споживачів за поставлену вугільну продукцію, підприємства вугільної промисловості – платники податку, перераховують не пізніше наступного операційного дня на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, відкритий у відповідній установі банку, для розрахунків з податку на додану вартість. У міру надходжень коштів на зазначений поточний рахунок платник податку спрямовує їх на сплату податку на додану вартість в державний бюджет і на поточні розрахунки з постачальниками за поставлені в поточному місяці товари (роботи, послуги), необхідні для виробництва вугільної продукції, та з іншими кредиторами, визначеними пропорційно частці сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість, належних до сплати в державний бюджет, та сум податку, належних до сплати постачальникам, за підсумками місяця, що передує місяцю, в якому проводився такий розподіл. Кошти для розрахунків з податку на додану вартість, зараховані на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, використовуються лише в порядку і за напрямками, визначеними постановою № 270. Стягнення коштів із зазначеного рахунка може здійснюватися відповідно до вимог підпункту 3.2.2 пункту 3.2 статті 3 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Відповідальність за цільове використання коштів несе власник зазначеного рахунка відповідно до законодавства. Сплата позивачем податку на додану вартість з визначенням призначення платежу „відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 270” зараховується в рахунок сплати поточних податкових зобов’язань.

          Суми зменшення ПДВ по уточнюючому розрахунку № 13545 від 26.09.2006р. за червень 2006р. у сумі 2945,00грн., уточнюючому розрахунку № 766 від 31.01.2007р. за листопад 2006р. у сумі 13485,00грн., уточнюючому розрахунку № 768 від 31.01.2007р. за вересень 2006р. у сумі 13372,00грн., уточнюючому розрахунку № 755 від 31.01.2007р. за липень 2006р. у сумі 45257,00грн., уточнюючому розрахунку № 1638 від 28.02.2007р. за листопад 2006р. у сумі 6753,00грн., уточнюючому розрахунку № 2253 від 20.03.2007р. за жовтень 2006р. у сумі 2931,00грн., уточнюючому розрахунку № 6751 від 24.05.2007р. за лютий 2007р. у сумі 440,00грн., уточнюючому розрахунку № 6750 від 24.05.2007р. за січень 2007р. у сумі 440,00грн., уточнюючому розрахунку № 7370 від 20.06.2007р. за лютий 2007р. у сумі 1908,00грн., уточнюючому розрахунку № 7369 від 20.06.2007р. за січень 2007р. у сумі 1762,00грн., разом на загальну суму 89293,00грн., значаться направлені ні на зменшення до сплати сум узгодженого податкового зобов’язання уточнюючого періоду, а на погашення податкового боргу попередніх періодів.

Уточнюючим розрахунком відповідно до абз.2 п.5.1 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. значиться зменшення суми узгоджених податкових зобов’язань, зазначене зменшення не посвідчує факт сплати узгодженої суми податкових зобов’язань і не є погашеною сумою в розумінні приписів частини 3 статті 9 Закону України „Про систему оподаткування” від 25.06.1991року.

Згідно зворотнього боку облікової картки платника ПДВ за 2006р. 31.10.2006р. значиться зменшення за актом камеральної перевірки № 852/15 від 20.09.2006р. суми узгодженого податкового зобов’язання з ПДВ за серпень 2006р. 9834226,00грн.

В результаті дослідження судом встановлено, що у відповідності до ст.14 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. ДПА у Донецькій області рішенням про розстрочення податкових зобов’язань №75/24-113 від 28.09.2006р. надано розстрочення на поточні зобов’язання з податку на додану вартість з 28.09.2006р. по 25.12.2006р. в сумі 2999000,00 грн. Поточними зобов’язаннями з податку на додану вартість значиться податкова декларація з ПДВ від 20.09.2006р. за серпень 2006р. У обліковій картці ОДПІ значиться проведено 02.10.2006р. зменшення суми ПДВ по декларації № 13429 від 20.09.2006р. на суму розстрочення 2999000,00грн.

У результаті дослідження первинних документів експертом встановлено, що на дату камеральної перевірки ОДПІ та сторнування нарахування податкового зобов’язання за податковою декларацію з ПДВ від 20.09.2006р. за серпень 2006р. – 31.10.2006р. – податкові зобов’язання по декларації № 13429 від 20.09.2006р. вже значаться погашеними у сумі 5459040,44грн. та розстроченими на суму 2999000,00грн.

В результаті дослідження облікової картки з ПДВ за січень 2007р., судом встановлено, що 31.01.2007р. значиться виключено з обліку штрафної санкції згідно ухвали Господарського суду № 37/20 від 16.01.2007р. на суму 22521440,69грн., та суму 22521440,69грн. ОДПІ значиться направлено ні на зменшення (сторнування) оскаржуваних штрафних санкцій за повідомленнями-рішеннями № 0002241540 від 18.12.2006р. в сумі 523954,37грн., № 0002251540 від 18.12.2006р. в сумі 1768883,47грн., № 0002261540 від 18.12.2006р. в сумі 20228602,85грн., а на погашення податкового боргу 2006р. та податкових зобов’язань січня 2007р.

В результаті дослідження облікової картки з ПДВ судом встановлено, що 26.06.2007р. значиться надано розстрочку податкового боргу згідно рішення № 16 від 26.06.2007р. на підставі ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 26.06.2007р. по справі № 2-а-178/07 на суму 19523103,00грн., та 31.07.2007р., 01.08.2007р. значиться надано розстрочку податкового боргу згідно рішення № 17 від 31.07.2007р. на підставі ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 31.07.2007р. по справі № 2-а-937/2007р. на суму 47880604,00грн.

При співставленні наданих розрахунків суми заборгованості по ПДВ Добропільської ОДПІ (додатків до ухвал суду) у розрізі декларацій, уточнюючих розрахунків, податкових повідомлень-рішень з даними облікової картки платника ПДВ, судом встановлено часткові невідповідності розстрочення податкового боргу заявленим ОДПІ податковим зобов’язанням до стягнення у межах адміністративних справ.

Також судом встановлено, що ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 31.07.2007р. по справі № 2-а-937/2007р., про надання розстрочки податкового боргу на суму 47880604,00грн., значиться проведеною у зворотньому боці облікової картки платника ПДВ ДП „Добропіллявугілля” частково 31.07.2007р. в сумі 34980374,00грн., та частково в сумі 12609924,00грн., 290306,00грн. – 01.08.2007р., що не відповідає р.6 „Облік відстрочення і розстрочення податкових зобов’язань” „Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України” № 276 від 18.07.2005р.

          Дослідження погашення (сплати) податкового зобов’язання з податку на додану вартість ДП „Добропіллявугілля” за період з вересня 2006р. по серпень 2007р. у додатку № 1.

При співставленні даних реквизитів платіжних доручень позивача з даними реквизитів платіжних доручень, які значаться відображеними відповідачем у зворотньому боці облікової картки платника ПДВ за період з вересня 2006р. по серпень 2007р., судом встановлено розбіжності у номерах і сумах платіжних доручень, що не відповідає розділу 5 Інструкції № 276 від 18.07.2005 року. Перелік платіжних доручень на сплату ПДВ ДП "Добропіллявугілля" за період з вересня 2006р. по серпень 2007р., по яких встановлено розбіжності даних дослідження первинних документів з даними облікової картки у додатку № 2. Розбіжностей по загальній сумі сплати податку на додану вартість судом не встановлено.

Розбіжності даних дослідження з даними зворотнього боку облікової картки у черговості погашення податкового зобов’язання з податку на додану вартість ДП „Добропіллявугілля” за період з вересня 2006р. по серпень 2007р. у додатку №3.

Дослідження сплати ДП „Добропіллявугілля” розстрочених податкових зобов’язань за договором № 10 від 28.09.2006р. по строку сплати 25.10.2006р., 24.11.2006р. у додатку № 4.

          Згідно з п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-III від 21.12.2000р. із змінами та доповненнями:

У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

          З метою визначення обгрунтованості розміру та суми штрафних санкції, застосованих спірними податковими повідомленнями-рішеннями, первинними документами бухгалтерського обліку та даними зворотнього боку облікової картки платника ПДВ, судом проведено дослідження розміру та суми штрафних санкцій згідно з податковими повідомленнями-рішеннями № 0012331540/3, № 0011601540/3 від 28.02.2008р., з урахуванням результатів дослідження черговості погашення податкового зобов’язання з податку на додану вартість.

          В результаті проведеного дослідження матеріалів справи та додатково наданих матеріалів судом встановлено, що не підтверджується документально розмір та суми штрафної санкції 199933,20 грн. (20% на суму 999666грн.), та 1767784,01 грн.(50% на суму 3535567,82грн.), які значаться застосованими спірними податковими повідомленнями-рішеннями від 28.02.2008р. № 0012331540/3, № 0011601540/3 на підставі Акту невиїзної документальної перевірки № 604/15-0/32186934 від 20.09.2007р.

          Розбіжності даних дослідження з даними ОДПІ у бік зменшення штрафної санкції на суму 199933,20 грн. за податковим повідомленням-рішенням від 28.02.2008р. № 0012331540/3, та на суму 1767784,01 грн. за податковим повідомленням-рішенням від 28.02.2008р. № 0011601540/3 виникли у наслідок того, що черговість погашення податкового зобов’язання, виходячи з даних облікових карток ДПІ, значиться здійсненою відповідачем без урахування призначення платежу, наведеного в платіжних (розрахункових) документах ДП „Добропіллявугілля”, а також розбіжностей у черговості погашення податкового зобов’язання з податку на додану вартість ДП „Добропіллявугілля” за період з вересня 2006р. по серпень 2007р., та в результаті того, що: розстрочені суми податкових зобов’язань згідно договору про розстрочення податкових зобов’язань № 10 від 28.09.2006р. за терміном сплати: 25.10.2006р. в сумі 999666,00грн. значаться сплаченими з 05.10.2006р. по 19.10.2006р. в сумі 566945,47грн. (а саме до граничного терміну) та в сумі 432720,53грн. – 31.10.2006р.; 24.11.2006р. в сумі 999666,00грн. значаться сплаченими з 31.10.2006р. по 16.11.2006р. у повному обсязі (а саме до граничного терміну).

Згідно п.1 договору № 10 від 28.09.2006р., та п.п.14.3.1. п.14.3 ст.14 Закону України № 2181-III від 21.12.2000р. розстрочення податкових зобов'язань надається на умовах податкового кредиту під проценти.

У відповідності до п.2.4 договору № 10 від 28.09.2006р. пеня та штрафні санкції у розмірах, передбачених чинним законодавством, нараховуються тільки у разі розірвання договору та тільки на розстрочені суми, що залишились не сплаченими, від дня, наступного за днем розірвання договору. У наданому на дослідження рішенні ДПА у Донецькій області № 30с/24-113 від 21.12.2006р. про скасування розстрочення податкових зобов’язань значиться скасовано рішення № 75/24-113 від 28.09.2006р. про розстрочення податкових зобов’язань ДП „Добропіллявугілля” – 21.12.2006року.

Оскільки, виходячи з наданих на дослідження документів, розстрочені суми податкових зобов’язань згідно договору про розстрочення податкових зобов’язань № 10 від 28.09.2006р. за терміном сплати 25.10.2006р., 24.11.2006р. на суму відповідно 999666грн., 999666грн. значаться сплаченими у повному обсязі до прийняття рішення ДПА у Донецькій області № 30с/24-113 від 21.12.2006р. про скасування розстрочення податкових зобов’язань, та оскільки п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-III від 21.12.2000р. не передумовлено застосування штрафних санкцій за несвоєчасність сплати розстрочених сум, то не підтверджується документально наявність підстав для нарахування штрафних санкцій на суми розстрочки за терміном сплати 25.10.2006р., 24.11.2006р.

          Узгоджене податкове зобов’язання з податку на додану вартість по декларації № 15934 від 19.10.2006р. на загальну суму, з урахуванням уточнюючого розрахунку № 768 від 31.01.2007р., 5049161,00грн. (5062533,00-13372,00), в т.ч. на суму узгодженого податкового зобов’язання, на яку значаться застосованими штрафні (фінансові) санкції 1637461,01грн., не значиться погашеним (сплаченим) станом на 30.07.2007р., та ухвалою Донецького окружного суду від 31.07.2007р. по справі № 2-а-937/2007р. надано розстрочку на 10 років податкової заборгованості в сумі 47880604,00грн., в т.ч. по декларації №15934 від 19.10.2006р.(5062533,00). Отже, на 31.08.2007р. (граничну дату за актом перевірки) не значиться сплаченим податкове зобов’язання по декларації № 15934 від 19.10.2006р. в сумі 1637461,01грн.

Узгоджене податкове зобов’язання з податку на додану вартість по уточнюючому розрахунку № 17529 від 13.11.2006р. на суму 211,00грн., в т.ч. на суму узгодженого податкового зобов’язання, на яку значаться застосованими штрафні (фінансові) санкції 211,00грн., не значиться погашеним (сплаченим) станом на 30.07.2007р., та ухвалою Донецького окружного суду від 31.07.2007р. по справі № 2-а-937/2007р. надано розстрочку на 10 років податкової заборгованості в сумі 47880604,00грн., в т.ч. за уточнюючим розрахунком № 17529 від 13.11.2006р. на суму 211,00грн.

Отже, на 31.08.2007р. (граничну дату за актом перевірки) не значиться сплаченим податкове зобов’язання за уточнюючим розрахунком № 17529 від 13.11.2006р. на суму 211,00грн.

Узгоджене податкове зобов’язання з податку на додану вартість по декларації № 17869 від 20.11.2006р. на загальну суму, з урахуванням уточнюючого розрахунку № 2253 від 20.03.2007р., 5278379,00грн. (5281310,00-2931,00), на суму узгодженого податкового зобов’язання, на яку значаться застосованими штрафні (фінансові) санкції 822590,08грн., не значиться погашеним (сплаченим) станом на 30.07.2007р., та ухвалою Донецького окружного суду від 31.07.2007р. по справі № 2-а-937/2007р. надано розстрочку на 10 років податкової заборгованості в сумі 47880604,00грн., в т.ч. по декларації №17869 від 20.11.2006р.(5281310,00).

Отже, на 31.08.2007р. (граничну дату за актом перевірки) не значиться сплаченим податкове зобов’язання по декларації № 17869 від 20.11.2006р. в сумі 822590,08грн.

Узгоджене податкове зобов’язання з податку на додану вартість по декларації № 2442 від 30.03.2007р. на загальну суму, з урахуванням уточнюючих розрахунків № 6751 від 24.05.2007р., № 7370 від 20.06.2007р. 5566293,00грн. (5568641,00-440,00-1908,00), на суму узгодженого податкового зобов’язання, на яку значаться застосованими штрафні (фінансові) санкції 75639,73грн., не значиться погашеним (сплаченим) станом на 25.06.2007р., та ухвалою Донецького окружного суду від 26.06.2007р. по справі № 2-а-178/07 надано розстрочку на 10 років податкової заборгованості в сумі 19523103,00грн., в т.ч. по декларації №2442 від 30.03.2007р.(5568641,00).

Отже, на 31.08.2007р. (граничну дату за актом перевірки) не значиться сплаченим податкове зобов’язання по декларації № 2442 від 30.03.2007р. в сумі 75639,73грн.

Виходячи з наведеного, документально не підтверджуються висновки податкового органу, викладені в акті невиїзної перевірки ОДПІ № 604/15-0/32186934 від 20.09.2007р., а саме про сплату сум узгоджених податкових зобов’язань з податку на додану вартість з порушенням граничних строків сплати більше 90 календарних днів в сумі 4535233,82 грн.

          Отже, не підтверджується документально розмір та суми штрафної санкції 199933,20 грн. (20% на суму 999666грн.), та 1767784,01 грн.(50% на суму 3535567,82грн.), які значаться застосованими спірними податковими повідомленнями-рішеннями від 28.02.2008р. № 0012331540/3, № 0011601540/3 на підставі Акту невиїзної документальної перевірки № 604/15-0/32186934 від 20.09.2007р., оскільки згідно з п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-III від 21.12.2000р. штрафні санкції застосовуються на погашену суму податкового боргу, та п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181-III від 21.12.2000р. не передбачено застосування штрафних санкцій за несвоєчасність сплати розстрочених сум.

Суд приймає до уваги висновки експертизи та внаслідок цього, вважає, що заявлені ДП «Добропіллявугілля» позовні вимоги підлягають задоволенню.

Тому, суд вважає, що при винесенні спірних податкових повідомлень - рішень відповідачем були порушені принципи обґрунтованості та розсудливості.

З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позовні вимоги ДП«Добропіллявугілля» у повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

                                                  П О С Т А Н О В И В:

Позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень – рішень – задовольнити.

Визнати недійсними податкові повідомлення – рішення Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції № 0012331540\3 від 28.02.2008 р. на суму 20 % штрафної санкції з податку на додану вартість у розмірі 199933,20 грн. та № 0011601540\3 від 28.02.2008 р. на суму 50 % штрафної санкції з податку на додану вартість у розмірі 1767784,01 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Добропіллявугілля» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 (три) гривні 40 коп.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 4 червня 2009 року.

Повний текст постанови складений 9 червня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Галатіна О.О.