Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2009 року справа № 2а-4824/09/2370
11 год. 30 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гараня С.М.,
при секретарі Слуцькій Н.Ю.,
за участю представника позивача Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області Лобунця А.В.- за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до Чорнобаївського комунального підприємства «Виробниче управління житлово-комунального господарства» про стягнення економічних санкцій
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Чорнобаївського комунального підприємства «Виробниче управління житлово-комунального господарства» про стягнення з відповідача в дохід Державного бюджету 733 грн. 05 коп. економічних санкцій.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити. В обґрунтування заявленого позову пояснив, що проведеною перевіркою відповідача з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги (водопостачання та водовідведення, утримання будинків і споруд та прибудинкової території) встановлено порушення вимог Закону України «Про ціни і ціноутворення», а саме: застосування тарифу на житлово-комунальні послуги (водопостачання та водовідведення, утримання будинків і споруд та прибудинкової території). Таким чином за період одноденної дії тарифів на житлово-комунальні послуги 01.09.2008 р. була необґрунтовано отримана виручка в сумі 244 грн. 35 коп. Рішенням позивача до Чорнобаївського комунального підприємства «Виробниче управління житлово-комунального господарства» вилучена сума порушення та застосовано штрафні санкції на загальну суму 488 грн., 70 коп., яку він просить суд стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не зявився, натомість надіслав до суду заяву якою повідомляє, що проти позову не заперечує та просить розглянути справу без участі його представника.
Суд, заслухавши пояснення та доводи представника позивача, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до вимог статей 6-8 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990 р. № 507, в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів; встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
В разі надмірного зростання цін, раніше виведених з-під контролю за рішенням Кабінету Міністрів України, виконавчих комітетів обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) Рад, допускається тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів. Урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.
Відповідно до вимог статті 4 Закону України «Про ціни і ціноутворення» Кабінет Міністрів України: забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280 визначені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких належать: повноваження в галузі бюджету, фінансів і цін, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади.
Згідно статті 59 Закону № 280 рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення. На вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про основні засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 р. № 1160, регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Судом встановлено, що відповідач згідно довідки АБ №121639 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України є комунальним підприємством та має правовий статус юридичної особи.
Рішенням Чорнобаївської районної ради №23-7/V від 02 вересня 2008 «Про затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» затверджені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються Чорнобаївським комунальним підприємством «Виробниче управління житлово-комунального господарства».
Офіційне оприлюднення рішення Чорнобаївської районної ради від 02 вересня 2008 року №23-7/V про зміну тарифів Чорнобаївським комунальним підприємством «Виробниче управління житлово-комунального господарства» було опубліковано в місцевій газеті «Світлий шлях» 2 вересня 2008 року, таким чином підприємство повинно було застосувати тариф на водопостачання та водовідведення для бюджетних установ та інших організацій з 02.09.2008р.
Проведеною плановою перевіркою відповідача з питань дотримання порядку формування та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги (водопостачання та водовідведення, утримання будинків і споруд та прибудинкової території) встановлені порушення вимог Закону України «Про основні засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме: застосування збільшених тарифів на житлово-комунальні послуги (водопостачання та водовідведення, утримання будинків і споруд та прибудинкової території) з 01.09.2008р. відповідно до рішення Чорнобаївської районної ради №23-7/V від 02 вересня 2008року .
За результатами проведеної перевірки позивачем був складений акт № 2109 від 07.09.2009 р.
Згідно положень пунктів 1.3, 1.4, та 2.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 р. № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238, відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення" необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю. Підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства.
Претензія позивача щодо добровільної сплати фінасових санкцій від 09.09.2009 р. № 2586 та вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства про порядок встановлення і застосування цін залишена відповідачем без розгляду.
09.09.2009 р. позивачем було винесене рішення № 145 про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
З підстав викладеного суд вважає обґрунтованими позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до Чорнобаївського комунального підприємства «Виробниче управління житлово-комунального господарства» про стягнення економічних санкцій в розмірі 733 грн. 05 коп., а тому позов підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до Чорнобаївського комунального підприємства «Виробниче управління житлово-комунального господарства» про стягнення економічних санкцій - задовольнити повністю.
Стягнути з Чорнобаївського комунального підприємства «Виробниче управління житлово-комунального господарства», ідентифікаційний код 03357116, у дохід державного бюджету економічні санкції в розмірі 733 (сімсот тридцять три) грн. 05 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М. Гарань.
Повний текст постанови виготовлений 17 листопада 2009 року.