Єдиний державний реєстр судових рішень П О С Т А Н О В А
Іменем України
17 листопада 2009 року справа № 2а-4808/09/2370
10 год. 40 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Холода Р.В.
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,
за участю:
представників позивача голови правління Дятченка В.М. за посадою, Заруби З.В. та Паляниці М.І. за довіреностями,
представника відповідача Власенко К.М. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Золотоніський машинобудівний завод ім. І.І. Лепсе» до Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання нечинним рішення від 02.07.2009 р. № 58-ЧК,
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Золотоніський машинобудівний завод ім. І.І. Лепсе» звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання повністю нечинним з дня його прийняття та скасування розпорядження Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про усунення порушень законодавства про цінні папери» від 02.07.2009 р. № 58-ЧК.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили здовольнити позов повністю.
Свої позовні вимоги обгрунтовують тим, що 2 липня 2009 року головою правління Дятченком В.М. отримано розпорядження Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про усунення порушень законодавства про цінні папери» від 02.07.2009 р. № 58-ЧК.
Даним розпорядженням позивача зобовязано вчинити наступні дії: «у термін до 15.09.2009 р. усунути порушення законодавства про цінні папери та письмово проінформувати уповноважену особу про виконання цього розпорядження».
Як вбачається з тексту розпорядження, під «порушенням законодавства про цінні папери» відповідач вважає факт здійснення позивачем діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів у той час як кількість власників іменних цінних паперів, емітованих позивачем, на даний час становить більше, як 150 осіб (станом на 15.06.2009 року, зазначає позивач, кількість акціонерів становила 409 осіб).
На думку відповідача, така діяльність позивача на час надання розпорядження суперечить вимогам, встановленим у пункті 1 глави 6 («Умови видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів») розділу 3 («Умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку») «Порядку та умов видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006 р. № 345 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.07.2006 р. за №890/12764 (далі Порядок).
Пунктом 1 глави 6 розділу 3 цього Порядку встановлено, що ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів, може отримати емітент, якщо ведення власного реєстру передбачено статутом заявника й кількість власників іменних цінних паперів у сукупності з усіх випусків цінних паперів емітента не перевищує 150 осіб.
Позивач вважає, що такі висновки відповідача є помилковими, такими що суперечать вимогам чинного законодавства внаслідок неправильного застосування вищенаведеної норми правового акта, а тому просить визнати нечинним та скасувати розпорядження Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про усунення порушень законодавства про цінні папери» від 02.07.2009 р. № 58-ЧК.
Представник відповідача позов не визнав, мотивуваши своє заперечення тим, що Черкаському територіальному управління 26.02.2009 р. Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку для врахування в роботі надано Розяснення № 2 від 26.02.2009 р., затверджене Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 26.02.2009 р. № 181 «Про порядок застосування окремих норм розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок». У вищенаведеному документі зазначено наступне.
Абзацами першим та другим пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» цього Закону передбачено, що учасники фондового ринку протягом трьох років після набрання чинності цим Законом повинні привести свою діяльність у відповідність із цим Законом, а учасники фондового ринку, які мають ліцензії на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку, протягом трьох років після набрання чинності цим Законом провадять свою діяльність відповідно до виданих ліцензій. Вищезазначені норми пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» цього Закону свідчать про те, що тільки протягом трьох років після набрання чинності цим Законом для учасників фондового ринку (в тому числі і Позивача), які мали ліцензії до набуття чинності цим Законом, будуть діяти умови за якими видавались ці ліцензії.
Згідно з вказаними нормами, учасники фондового ринку, які мають ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку, видані до набуття чинності цим Законом, повинні в строк до 13 травня 2009 року привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, уповноваженою особою комісії Губар А.І. видано розпорядження № 58-ЧК про усунення правопорушень законодавства на ринку цінних паперів від 02.07.2009 р.
Сторони заявили, що не бажають закінчити справу примиренням.
Заслухавши представників позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Золотоніський машинобудівний завод ім. І.І.Лепсе», відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АГ № 627756, зареєстровано виконавчим комітетом Золотоніської міської ради Черкаської області 25.01.1995 р., ідентифікаційний код 01374406.
Позивач здійснює професійну діяльність на ринку цінних паперів: діяльність щодо ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів відповідно до ліцензії серії АБ № 218227, виданої начальником Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 24.05.2005 р., номер рішення № 24, строк дії ліцензії з 24.05.2005 р. 24.05.2010 р.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.07.2009 р. уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, начальником Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Губар А.І. видано розпорядження № 58-ЧК «Про усунення порушень законодавства про цінні папери» відносно ВАТ «Золотоніський машинобудівний завод ім. І.І. Лепсе».
Підставою для винесення вказаного розпорядження відповідач вказав не приведення позивачем своєї діяльності у відповідність до вимог чинного законодавства, а саме кількість акціонерів товариства станом на 15.06.2009 року складає 409 акціонерів, чим порушено вимоги п.4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», п.17 розділу І та п.1 глави 6 розділу ІІІ Порядку.
Відповідно до вимог п.4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», учасники фондового ринку протягом трьох років після набрання чинності цим Законом (до 13.05.2009 р.) повинні привести свою діяльність у відповідність із цим Законом. Учасники фондового ринку, які мають ліцензії на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку, протягом трьох років після набрання чинності цим Законом провадять свою діяльність відповідно до виданих ліцензій. Учасники фондового ринку, які мають ліцензію на право провадження діяльності з організації торгівлі на ринку цінних паперів, провадять діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку як організатори торгівлі.
Пункт 1 глави 6 розділу ІІІ Порядку зазначає, що ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів, може отримати емітент, якщо ведення власного реєстру передбачено статутом заявника й кількість власників іменних цінних паперів у сукупності з усіх випусків цінних паперів емітента не перевищує 150 осіб.
Як зазначає позивач, на підставі виданої ліцензії серії АБ № 218227 він з 2006 року і по даний час в установленному законом порядку здійснює ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів.
Поняття терміну «діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів» приводиться в Ліцензійних умовах провадження професійної діяльності на фондовому ринку- депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 травня 2006 р. № 348 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 11 серпня 2006 р. за № 973/12847 (далі Ліцензійні умови) це збір, фіксація, обробка, зберігання та надання даних, що складають систему реєстру власників іменних цінних паперів, щодо іменних цінних паперів, їх емітентів та власників, та здійснення інших функцій, передбачених законодавчими актами.
Стаття 19 Конституції України визначає, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пункт 4 глави 1 Ліцензійних умов вказує, що емітент може здійснювати ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів за умови отримання відповідної ліцензії.
Представник відповідача у судовому засіданні не ставив питання щодо законності отримання позивачем ліцензії серії АБ № 218227 та заявив, що вказана ліцензія отримана позивачем цілком правомірно на підставі діючих на той час норм чинного законодавства України.
Поняття терміну «ліцензійні умови» приводиться в Законі України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000 р. № 1775-III, це установлений з урахуванням вимог законів вичерпний перелік організаційних, кваліфікаційних та інших спеціальних вимог, обов'язкових для виконання при провадженні видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню.
Аналізуючи Ліцензійні умови, судом встановлено, що така вимога як кількість акціонерів у акціонерному товаристві в них відсутня. Тому суд не вбачає порушень норм чинного законодовства позивачем при провадженні ним діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів.
Пункт 1 глави 6 розділу ІІІ Порядку, на не виконання якого посилається відповідач у своєму розпорядженні, стосується лише порядку видачі нової ліцензії і не стосується провадження діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів на підставі відповідної ліцензії, яка вже була видана раніше.
Розяснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.02.2009 р. № 2 «Про порядок застосування окремих норм розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», яке не зареєстроване в Міністерстві юстиції України та на яке посилається відповідач, носить рекомендаційний характер, а тому не береться судом до уваги.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача підлягають частковому задоволенню.
Задовольняючи позов частково, суд виходить з того, що суд визнає нечинними нормативно-правові акти, відповідно до статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, а оскільки розпорядження Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про усунення порушень законодавства про цінні папери» є актом індивідуальної дії, то суд приймає рішення про скасування цього акту.
Відповідно до ч.3 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «Золотоніський машинобудівний завод ім. І.І. Лепсе» задовольнити частково.
Скасувати розпорядження Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про усунення порушень законодавства про цінні папери» від 02.07.2009 р. № 58-ЧК.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства «Золотоніський машинобудівний завод ім. І.І. Лепсе» (19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 18, ідентифікаційний код 01374406) судовий збір у розмірі 1 грн. 70 коп. (одна грн. 70 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 19 листопада 2009 року.
Суддя Р.В. Холод