
Справа № 815/2350/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Потоцької Н.В. розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління містобудування та архітектури Овідіопольського району про зобовязання вчинення певних дій,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до управління містобудування та архітектури Овідіопольського району, в якому з урахуванням поданих уточнень просить:
- визнати протиправною відмову управління містобудування та архітектури Овідіопольського району;
- зобов'язати управління містобудування та архітектури Овідіопольського району оформити та видати ОСОБА_1 будівельний паспорт на будівництво житлового будинку на земельній ділянці загальною площею 0,1 га, кадастровий №5123782000:02:007:0226, яка розташована: ділянка 70, вулиця Успенська, село Молодіжне, Овідіополький район, Одеської області та належить на праві власності ОСОБА_1 згідно з поданими до відділу містобудування та архітектури 04.04.17р. документами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки відповідача, які викладені у листах від 30.03.2017р. №336/01-13 та від 28.04. 2017р. №449/01-13 є протиправними та порушують його законні права та охоронювані інтереси, оскільки відповідач перевищив свої повноваження.
Так на думку позивача, відповідач затягує надання відповіді, та порушуючи наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 25.02.2013 № 66, не оформлює будівельний паспорт зазначає документи, які не передбачені даною постановою, та у ескізному проекту застосовує будівельні норми ДБНВ.2.2-15-2005, де зазначено, що ці норми поширюються на проектування нових і реконструкцію житлових будинків з позначкою рівня підлоги верхнього поверху до 73.,5 (як правило, до 25 поверхів включно при висоті поверху 2.8м); одноквартирні та багатоквартирні, у тому числі спеціалізовані квартирні житлові будинки для осіб похилого віку і сімей з інвалідами та гуртожитки".
Представник позивача в судове засідання не прибув. Про розгляд справи був повідомлений належним чином та завчасно. До суду надійшло клопотання за вхід. № 17909/17 про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не зявився. Про розгляд справи був повідомлений належним чином та завчасно. Заяв, клопотань через канцелярію суду не надавав.
Письмових заперечень щодо позовних вимог до суду не подав (ч. 2 ст. 71 КАС України).
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.
З урахуванням приписів ст. 128 КАС України, зважаючи на те, що у судове засідання прибули не всі особи, які беруть участь у справі, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 - є власником земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, яка знаходиться за адресою: ділянка 70, вулиця Успенська, село Молодіжне, Овідіопольський район, Одеської області (договір купівлі продажу земельної ділянки, зареєстровано в реєстрі за № 580) (а/с. 16-18).
14.03.2017 р. позивач звернувся до відділу містобудування та архітектури Овідіопольської райдержадміністрації з заявою про оформлення будівельного паспорту. До заяви надав документи:
- копію паспорту,
- договір купівлі - продажу засвідчена нотаріусом,
- акт прийомки - передачі (копія),
- додаток до акту прийомки - передачі (копія)
- рішення Молодіжненської с/р (копія),
- ескізний проект.
Дата виконання 28.03.2017р. (опис №364) (а/с. 20).
Управління містобудування та архітектури Овідіопольського району листом від 30.03.2017р. № 336/01-13 відмовила у оформленні будівельного паспорту.
Позивач отримавши відмову від відповідача 04.04.2017р. повторно звернувся з заявою про оформлення будівельного паспорту, надавши такі документи:
-заява;
-копія паспорту та коду;
-кадастровий план (копія);
-акт прийомки - передачі (копія);
-Рішення Молодіжненської с/р (копія)
-Витяг з ДЗК (оригінал);
-Договір к/п (посвідчена копія);
-Ескізні наміри.
Строк виконання 18.04.2017р. (опис №523) (а/с. 19).
Управління містобудування та архітектури Овідіопольського району листом від 28.04.2017р. № 449/01-13 відмовило у оформленні будівельного паспорту.
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року №3038-VI (далі - Закон №3038-VI), надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (частина четверта статті 27 Закону №3038-VI).
Згідно із статтею 27 Закону №3038-VI, наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 5 липня 2011 року розроблено та затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.
Відповідно до п. 2.1 цього Порядку, видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг.
Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входить заява на видачу будівельного паспорту зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку, засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію, ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у томі числі автономного, що плануються до застосування, тощо), проект будівництва (за наявності), засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Згідно із п.2.9 Порядку, до складу будівельного паспорта входять пакет документів, наданий замовником відповідно до пунктів 2.1, 2.2. цього розділу, схема забудови земельної ділянки,наведена у додатку 3 до цього Порядку, пам'ятка замовнику індивідуального будівництва.
Будівельний паспорт підписується керівником відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури та реєструється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у журналі реєстрації будівельних паспортів (п.2.12, та п. 2.14 Порядку).
Вказаний Порядок розроблений відповідно до статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» і призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими субєктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.
Будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення», ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».
Розроблення будівельного паспорта здійснюється:в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні; за межами населених пунктів - відповідно до детальних планів територій та планувальних рішень проектів садівницьких та дачних товариств.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов і обмежень.
Для об'єктів будівництва, на які надається будівельний паспорт, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Судом встановлено, що відповідачем не дотримано приписів чинного законодавства під час розгляду пакету документів для видачі Будівельного паспорту.
Щодо п. 1 відмови.
Відповідно до п 2.10. Порядку у схемі забудови земельної ділянки визначається місце розташування запланованих об'єктів будівництва, червоні лінії, лінії регулювання забудови, під'їзди до будівель і споруд, відстань від об'єкта будівництва до вулиць (доріг), мінімальні відстані від об'єкта будівництва до меж земельної ділянки, а також будівель і споруд, розташованих на суміжних земельних ділянках, місця підключення до інженерних мереж
У п.1. відповідач не зазначив що саме у схемі забудові земельної ділянки не відповідає вимогам п. 2.10. Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, (надалі порядок)
Так у п 2.10. порядку зазначено, що у схемі забудови земельної ділянки визначається місце розташування запланованих об'єктів будівництва, червоні лінії, лінії регулювання забудови, під'їзди до будівель і споруд, відстань від об'єкта будівництва до вулиць (доріг), мінімальні відстані від об'єкта будівництва до меж земельної ділянки, а також будівель і споруд, розташованих на суміжних земельних ділянках, місця підключення до інженерних мереж (за наявності).
Судом встановлено і матеріалами справи підтверджено, що позивач надав відповідачу схему забудови земельної ділянки відповідно додатку №3 (додається) до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 25.02.2013 №66, зазначивши:
місце розташування запланованих об'єктів будівництва;
-червоні лінії;
-лінії регулювання забудови;
-під'їзди до будівель і споруд;
-місця підключення до інженерних мереж Умовні позначення
Відповідно до роз'яснення Державної Архітектурно-Будівельної Інспекції України, щодо порядку отримання будівельного паспорта, яке надане Міністерством Регіонального розвитку будівництва та житлового-комунального господарства України, зазначено, що ескізні наміри забудови виконується у довільній графічній та текстовій формі і містить інформацію щодо міст розташування будівель та споруд на земельній ділянці. відстаней до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них обєктів, інженерних мереж і споруд, фасадів та планів поверхів обєктів із зазначенням габаритних розмірів, переліку систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо.
Так позивач зазначив, у наданому ескізі забудові земельної ділянки, що на сусідніх земельних ділянках забудова відсутня.
Щодо п. 2 відмови.
Надані вами ескізні намірі забудови вищезазначеної земельної ділянки не відповідають вимогам ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", а саме п.2.27, 3.4.
Так у нормах ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення" зазначено, що вимоги цих Норм є обов'язковими для юридичних і фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності на території України незалежно від форм власності та відомчої належності.
ОСОБА_1 є фізичною особою, тому данні норми не розповсюджуються на забудову його земельної ділянки.
Позивач бажає збудувати житловий будинок на земельній ділянки, яка знаходиться у селі Молодіжне, та норми на які посилаються відповідач застосовуються при будівництві квартир та приміщеннях громадського призначення в гуртожитках і житлових будинках для осіб похилого віку і сімей з інвалідами
Так у ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", зазначено, що
- п.2.27 "В однокімнатних квартирах допускається суміщений санвузол (ванна, умивальник, унітаз). У дво-, трикімнатних квартирах обох категорій слід передбачати роздільні санвузли (ванна з умивальником і вбиральня з унітазом та умивальником). У квартирах, де чотири і більше кімнат, повинно бути не менше двох суміщених санвузлів, кожен з яких має бути обладнаний унітазом (вбиральня з умивальником та унітазом і ванна кімната званною, умивальником та унітазом). Мінімальні розміри площі санвузлів:
- суміщений санвузол (обладнаний ванною, умивальником, унітазом, місцем для пральної машини) -3,8 м;
- ванна кімната (обладнана ванною, умивальником, місцем для пральної машини) - 3,3 м2;
- туалет (вбиральня, обладнана унітазом і умивальником)-1,5 м2;
- туалет (вбиральня, обладнана унітазом без умивальника) -1,2 м2.
- 3.4 Природне освітлення повинні мати житлові кімнати, кухні, неканалізовані вбиральні,вхідні тамбури до будинків, сходові клітки і загальні коридори у житлових будинках коридорного типу, а також приміщення громадського призначення в гуртожитках і житлових будинках для осіб похилого віку і сімей з інвалідами. Відношення площі світлових прорізів житлових кімнат і кухонь до площі підлоги цих приміщень повинно бути в межах від 1:5,5 до 1:8. Для мансардних поверхів зі світловими прорізами в площині похилих огороджувальних конструкцій - не менше 1:10. Уточнення геометричнихпараметрів світлових прорізів слід провадити на підставі розрахунку коефіцієнта природної освітленості згідно зі СНиП 11-4.
Відтак відповідач конкретно не зазначив, що саме не відповідає у викладених ескізних намірах забудови.
Щодо п. 3 відмови:
З метою уточнення забудови вказаної земельної ділянки та сусідніх ділянок, яка може бути вказана вами не достовірно, а також достовірного нанесення доріг та проїздів схему забудови приведену в ескізному намірі забудови необхідно виконати на підставі топографо-геодезичній основі М 1:500 з кресленнями контурів існуючих споруд, інженерних комунікацій, з прив'язкою до місцевості.
Відповідно до р. 2 п. 2.1. порядку
Видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг.
Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:
-заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;
-засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;
-ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них обєктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів обєктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);
-проект будівництва (за наявності);
-засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Тоді, як відповідач відповідно до Розпорядження Голови ОРДА №285/А-2016 від 07.06.2016р., та вимагає схему забудови приведену в ескізному намірі забудови ,яка виконана на підставі топографо-геодезичній основі М 1:500 з кресленнями контурів існуючих споруд, інженерних комунікацій, з прив'язкою до місцевості, оскільки позивач може вказати її не достовірно, що суперечить приписам Порядку.
Відповідно до роз'яснення Державної Архітектурно-Будівельної Інспекції України, щодо порядку отримання будівельного паспорта, яке надане Міністерством Регіонального розвитку будівництва та житлового-комунального господарства України, зазначено, що у разі необхідності з метою конкретизації намірів забудови або уточнення містобудівної ситуації крім зазначених документів за згодою замовника можуть надаватись додаткові матеріали: топографо-геодезична зйомка, технічна інформація про існуючі на ділянці об'єкти будівництва, характеристики запланованих систем автономного інженерного забезпечення тощо.
При цьому, у рішенні Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року №17- рп/2010 зазначено, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки. Одним із аспектів правової визначеності за змістом судової практики Європейського суду з прав людини є принцип захисту законних очікувань.
Аналогічної позиції дотримується і Європейський Суд з прав людини і підкреслює, що «закон у будь - якому випадку повинен відповідати встановленому Конвенцією стандарту, який вимагає, щоб законодавчі норми були сформульовані з відповідною чіткістю і дозволяли особі спрогнозувати, за допомогою в т.ч. юристів, з якими наслідками можуть бути пов'язані ті чи інші його дії» (постанова від 26.04.1979р. у справі «Санді Тайме» проти Сполученого Королівства («1)» (п.49), від 28.10.2003 року у справі «Ракевіч проти РФ» (п.31), від 24.05.2007р. у справі «Ігнатов проти РФ» (п.74).
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем порушено ч. 2 ст. 71 КАС України в частині обовязковості доведення правомірності свого рішення, через неподання заперечень на позов та доказів.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Процесуальні гарантії статті 6 § 1 застосовуються до усіх сторон процесу, а не лише до тих осіб, які не виграли справи у національних судах (Philis v. Greece (Філіпс проти Греції) (No. 2), § 45).
Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову управління містобудування та архітектури Овідіопольського району.
Зобов'язати управління містобудування та архітектури Овідіопольського району оформити та видати ОСОБА_1 будівельний паспорт на будівництво житлового будинку на земельній ділянці загальною площею 0,1 га, кадастровий №5123782000:02:007:0226, яка розташована: ділянка 70, вулиця Успенська, село Молодіжне, Овідіополький район, Одеської області та належить на праві власності ОСОБА_1, згідно з поданими до відділу містобудування та архітектури 04.04.17р. документами.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Потоцька Н.В.