
Справа № 522/6664/17
Провадження № 2-а/522/1385/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2017 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси, у складі:
судді -Тарасова А.В.
за участю секретаря судового засідання -Ткаченко О.О.,
розглянувши справу адміністративної юрисдикції за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень,-
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси 06.04.2017 року звернувся позивач із зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо не встановлення основного розміру його пенсії станом на 01.04.2012 року з розміру 90% суми грошового забезпечення згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату №1501001964 від 07.06.2012 року; визнати протиправними дії відповідача щодо розрахунку максимального розміру підвищення до пенсії без урахування основного розміру пенсії станом на 01.04.2012 року;зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській областіпровести перерахунок та здійснити виплату пенсії з 07.06.2016 року за вислугу років (41 рік) в розмірі 90 % суми грошового забезпечення згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату з виплатою заборгованої частини; стягнути з відповідача судові витрати та звернути постанову до негайного виконання в межах одного місяця, зобов'язати відповідача подати в 15-ти денний строк до суду звіт про виконання рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у відповідача, з 27.12.2007 року позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу 41 рік в розмірі 90% від суми грошового забезпечення. У зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача без врахування розміру грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року, а також обмежено розмір пенсії до 80% від розміру грошового забезпечення. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та зазначає, що сума максимального розміру підвищення до пенсії - це різниця між основним розміром пенсії станом на 01.01.2008 року та станом на 01.04.2012 року.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позову заперечував. В письмових запереченнях зазначає, що перерахунок здійснено вірно, оскільки максимальна сума підвищення відповідно до постанови №355, яка підлягає нарахуванню з 01.04.2012 року, визначається як різниця між основним розміром пенсії (90% грошового забезпечення) на момент здійснення підвищення - 4718,25 грн. та максимальним розміром пенсії станом на 01.04.2012 року (що складає 80% відповідного грошового забезпечення ) - 5307,60 грн. та складає 589,35 грн. (5307,60 грн. - 4718,25 грн. = 589,35 грн.).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, зважаючи на такі обставини.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу 41 рік в розмірі 90% від суми грошового забезпечення.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі визначається Законом України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( в редакції, чинній на час призначення пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років. За правилами цього Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст.43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100%, до категорії 2 - 95%.
Разом з тим, згідно частини 2 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Підстави та порядок перерахунку пенсії особам визначеним Законом № 2262-ХІ регулюються статтею 63 цього Закону. Згідно із вказаною нормою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Положення зазначеної норми у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено з 01.04.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.
Згідно довідки, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом №501001964 від 07.06.2012 року розмір грошового забезпечення за посадою, з якої звільнено позивача складає 6 634,50 грн. Згідно даної довідки вбачається, що розмір премії позивача збільшено з 174,00 грн. до 1566,00 грн., тобто з 10% до 90%.
Однак, як вбачається з розрахунку пенсії, проведеного 23.06.2012 року, при здійсненні перерахунку відповідачем не враховано розмір грошового забезпечення, визначений у довідці від 07.06.2012 року.
До того ж, відповідачем обмежено підвищення за постановою КМУ №355 до 589,35 грн. Як зазначає представник відповідача в наданих запереченнях, розмір пенсії обмежено у зв'язку із встановленням максимального розміру пенсії Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Однак, суд вважає обмеження максимального розміру пенсії в розмірі 80% неправомірним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсій різні за змістом та механізмом їх проведення, а тому встановлені законодавцем обмеження стосуються виключно осіб, які реалізують право на призначення пенсії, а не перерахунку. Аналогічну правову позицію виловив і Верховний Суд України в рішенні від 10.12.2013 року у справі №21-420а13.До того ж, під час перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначала розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Враховуючи викладені обставини, суд зазначає, що оскільки пенсію позивачу призначено до 01.10.2011 (до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»), дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії та визначення її розміру 80%, а не 90%, не відповідають вимогам законодавства та порушують право позивача на отримання належного йому розміру пенсії.
Вирішуючи питання стосовно періоду, за який необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд враховує, що про порушення своїх прав останній дізнався, отримавши відповідь від 07.12.2016 року №1384/К-11, тож враховуючи шестимісячний строк на звернення до суду за захистом своїх порушених прав, суд вважає можливим зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, починаючи з 07.06.2016 року.
Згідно ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Тож суд вважає за можливе звернути до негайного виконання присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд, керуючись ч.1 ст. 94 КАС України, вважає за необхідне компенсувати за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 640,00 грн. згідно квитанції №21 від 05.04.2017 року.
Суд відмовляє в задоволенні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, оскільки передбачене ст. 267 КАС України право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є формою судового контролю, яка реалізується лише після набрання рішенням суду законної сили тож не може вирішуватись під час прийняття рішення по суті.
Керуючись ст.ст.11, 70, 71, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не встановлення ОСОБА_1 основного розміру пенсії станом на 01.04.2012 року з розміру 90% суми грошового забезпечення згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату №1501001964 від 07.06.2012 року.
Визнати протиправними дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо розрахунку ОСОБА_1 максимального розміру підвищення до пенсії без урахування основного розміру пенсії станом на 01.04.2012 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії з 07 червня 2016 року за вислугу років (41 рік) в розмірі 90 % суми грошового забезпечення згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату№1501001964 від 07.06.2012 року з виплатою заборгованої частини.
Стягнути за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 640 гривень.
Звернути до негайного виконання постанову в частині присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
В задоволенні вимоги щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській областіподати звіт про виконання рішення суду - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги через Приморський районний суд м. Одеси.
Суддя А.В. Тарасов
14.06.2017