
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" червня 2017 р. Справа № 922/142/17
Колегія суддів у складі: головуючого судді Бородіної Л.І., судді Плахова О.В., судді Шутенко І.А.,
при секретарі Євтушенко Є.В.,
за участю представників:
від ініціюючого кредитора ОСОБА_1 за довіреністю від 27.12.2016р. №269/16;
від боржника ОСОБА_2 за довіреністю від 28.03.2017р. №40-1372;
від Харківської міської ради ОСОБА_3 за довіреністю від 05.01.2017р. №08-11/26/2-17; ОСОБА_4 за довіреністю від 12.01.2017р. №08-11/161/2-17;
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_5 компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», м. Київ
на ухвалу господарського суду Харківської області від 27.04.2017р.
у справі № 922/142/17
за заявою ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України", м. Київ
до Комунального підприємства «Харківські теплові мережі», м. Харків
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою господарського суду Харківської області від 27.04.2017р. (суддя Усатий В.О.) відмовлено Харківській міській раді в задоволенні клопотання (від 27.04.2017р. вх. №14185) про витребування документів; відмовлено ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" у порушенні провадження у справі про банкрутство КП "Харківські теплові мережі" (т.5 ,а.с.252-261).
Ухвала місцевого господарського суду з посиланням на статті 10,16, 85 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі Закон про банкрутство), статті 16,26,59 Закону України «Про місцеве самоврядування», статтю 214 ГК України мотивована тим, що вимоги ініціюючого кредитора до боржника є безспірними, перевищують триста мінімальних заробітних плат та не задоволені більше трьох місяців після встановлення для їх погашення строку в порядку примусового стягнення. При цьому місцевий господарський суд зазначив, що: по-перше, КП «Харківські теплові мережі» є підприємством, яке засновано на власності територіальної громади, предметом діяльності якого є виробництво теплової енергії, її транспортування та постачання; по-друге, боржник надає життєво необхідні послуги населенню і має суспільну цінність для територіальної громади міста Харкова; по-третє, боржник відноситься до містоутворюючих підприємств, оскільки кількість працівників становить понад пять тисяч; по-четверте, Харківською міською радою прийнято рішення від 22.02.2017р. №588/14 про незастосування до КП «Харківські теплові мережі» процедури банкрутства та надано гарантії задоволення вимог кредитора за грошовими зобовязаннями боржника.
Дочірня компанія «Газ України» НАК «Нафтогаз України» з ухвалою суду першої інстанції не погодилася та звернулася до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Харківської області від 27.04.2017р. у справі № 922/142/17 та передати справу на розгляд до господарського суду Харківської області.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги скаржник вказує на те, що статтею 16 Закону про банкрутство визначений вичерпний перелік підстав для відмови у порушенні провадження у справі про банкрутство. Проте, на думку скаржника, ним надані всі необхідні докази, які свідчать про безспірність вимог кредитора, та які необхідні для порушення провадження у справі про банкрутство (т.5, а.с.269-271).
У додаткових поясненнях до апеляційної скарги від 26.05.2017р. ініціюючий кредитор зазначає, що орган місцевого самоврядування під час процедури банкрутства наділений правом звернутись до господарського суду з клопотанням не застосовувати до підприємства процедури банкрутства, проте перш ніж припинити провадження у справі про банкрутство боржника треба його порушити. На думку скаржника, для застосування статті 85 Закону про банкрутство суду необхідно було порушити провадження у справі про банкрутство та ввести процедуру розпорядження майном боржника, та лише на стадії процедури розпорядження майном боржника орган місцевого самоврядування міг клопотати перед господарським судом про незастосування до такого підприємства передбачених цим законом судових процедур та припинення провадження у справі про банкрутство з наданням гарантій задоволення всіх вимог кредиторів за грошовими зобовязаннями. На думку скаржника, лист Департаменту комунального господарства Харківської міської ради від 24.04.2017р. №1480/0/16-17 не є забезпеченням виконання зобовязання в розумінні ЦК України , а КП «Харківські теплові мережі» не надано статусу підприємства, що має суспільну або іншу цінність (т.6,а.с.15-19).
Відзивом від 25.05.2017р. КП «Харківські теплові мережі» заперечує проти вимог апеляційної скарги та просить ухвалу місцевого господарського суду від 27.04.2017р. у справі №922/142/17 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення. При цьому зазначає, що 22.02.2017р. Харківською міською радою прийнято рішення №588/17 «Про незастосування до КП «Харківські теплові мережі» процедури банкрутства», яким, зокрема, доручено Департаменту комунального господарства Харківської міської ради звернутися до господарського суду Харківської області з клопотанням щодо незастосування до боржника процедури банкрутства. Департаментом комунального господарства на виконання приписів статті 85 Закону про банкрутство надано гарантійний лист від 24.04.2017р. №1480/0/16-17. Крім того, вказує на те, що підприємство боржника має суспільну цінність, оскільки: відноситься до субєктів природньої монополії, який займає домінуюче становище на ринку транспортування теплової енергії та є єдиним підприємством, яке засновано на власності територіальної громади м. Харкова з надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води споживачам м. Харкова та частини населених пунктів Харківської області (т.6, а.с.3-6).
Відзивом від 09.06.2017р. Харківська міська рада також заперечила проти вимог апеляційної скарги та просила відмовити у задоволенні апеляційної скарги за необґрунтованістю, а ухвалу місцевого господарського суду від 27.04.2017р. у справі №922/142/17 залишити без змін. Зокрема, зазначає, що 22.02.2017р. на пленарному засіданні 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання прийнято рішення №588/17 «Про незастосування до комунального підприємства «Харківські теплові мережі» процедури банкрутства, що передбачена Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у звязку з тим, що вказане підприємство є суспільно цінним для територіальної громади міста Харкова. Департаментом комунального господарства Харківської міської ради в порядку статті 85 Закону про банкрутство подано гарантійний лист, яким визначено джерела погашення заборгованості боржника, у звязку з чим, на думку Харківської міської ради, судом правомірно відмовлено в порушенні провадження у справі про банкрутство, оскільки справа знаходилась на стадії підготовчого засідання. Крім того зазначає, що КП «Харківські теплові мережі» відноситься до субєктів природньої монополії, яке займає монопольне (домінуюче) становище на ринку транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами на території міста Харкова і частини Харківської області та здійснює централізоване постачання гарячої води, централізованого опалення усім споживачам міста Харкова та частини Харківської області, а також на обєкти підвищеної небезпеки, і тому має суспільну цінність для територіальної громади міста Харкова. Крім того, Харківська міська рада вказує, що розгляд справи про банкрутство відбувається на стадії підготовчого засідання, а тому на за наявності клопотання органу місцевого самоврядування, з урахуванням приписів частини 7 статті 16 та статті 85 Закону про банкрутство суд може відмовити у порушенні провадження у справі про банкрутство комунального підприємства, якщо вважатиме обґрунтованим клопотання органу місцевого самоврядування (т.6, а.с.35-41).
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник ініціюючого кредитора ОСОБА_5 компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» підтримав вимоги апеляційної скарги та просив скасувати ухвалу господарського суду Харківської області від 27.04.2017 у справі № 922/142/17 і передати справу на розгляд до господарського суду Харківської області.
Представник боржника заперечив проти вимог апеляційної скарги та просив ухвалу господарського суду Харківської області від 27.04.2017р. у справі №922/142/17 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Представники Харківської міської ради заперечили проти вимог апеляційної скарги та просили ухвалу господарського суду Харківської області від 27.04.2017р. у справі №922/142/17 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників апелянта, боржника та Харківської міської ради колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.
30.12.2016р. Дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» звернулась до господарського суду Харківської області з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство КП «Харківські теплові мережі» в порядку статей 10-12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», яка обґрунтована тим, що рішенням господарського суду Харківської області від 03.09.2012р. у справі №5023/3169/12 частково задоволено позов ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» та стягнуто з КП «Харківські теплові мережі» 16041435,16грн. основного боргу, 606815,41грн. пені, 486235,17грн. 3% річних, 187642,14грн. інфляційних втрат та 64380грн. судового збору, на виконання якого 17.09.2012р. видано виконавчий лист, та 11.10.2012р. державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання зазначеного наказу (т.1, а.с.7-9).
Рішенням господарського суду Харківської області від 03.09.2012р. у справі №5023/3169/12 стягнуто з КП «Харківські теплові мережі» на користь ДП «Газ України» НАК «Нафтогаз України» 16041435,16грн. основного боргу, 187642,14грн. інфляційних втрат, 486235,75грн. 3% річних, 606815,41грн. пені, 64380грн. витрат по сплаті судового збору (т. 1,а.с.12-15).
17.09.2012р. господарським судом Харківської області видано наказ про примусове виконання рішення від 03.09.2012р. у справі №5023/3169/12 (т.1,а.с.16).
11.10.2012р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №34692378 з виконання наказу №5023/3169/12, виданого 17.09.2012р. господарським судом Харківської області про стягнення з КП «Харківські теплові мережі» на користь ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» 16041435,16грн. основного боргу, 187642,14грн. інфляційних втрат, 486235,75грн. 3% річних, 606815,41грн. пені та 64380грн. витрат по сплаті судового збору (т.1, а.с.17,18).
Ухвалою господарського суду Харківської області від 10.01.2017р. прийнято заяву Публічного акціонерного товариства «ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» до розгляду (т.1,а.с.5,6).
У відзиві на заяву ПАТ «ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» боржник КП «Харківські теплові мережі» зазначив, що 30.11.2016р. набрав чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», який поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожиті енергоносії. На думку боржника, погашення заборгованості КП «Харківські теплові мережі», яка виникла на підставі рішення господарського суду Харківської області у справі №5023/3169/12, перед ініціюючим кредитором повинна здійснюватись на підставі вищезазначеного Закону (т.2, 4-6).
28.02.2017р. Департаментом комунального господарства Харківської міської ради подано клопотання в порядку статті 85 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» про незастосовування до КП «Харківські теплові мережі » процедур банкрутства, які передбачені Законом про банкрутство, та припинення провадження у справі (т.5,а.с.37,38). Дане клопотання обґрунтовано тим, що 22.02.2017р. Харківською міською радою на пленарному засіданні 11 сесії 7 скликання прийнято рішення №589/17 «Про незастосування до КП «Харківські теплові мережі» процедур банкрутства», що передбачені Законом про банкрутство, у звязку з тим, що вказане підприємство є суспільно цінним для територіальної громади міста Харкова, оскільки є єдиним підприємством, яке застосоване на власності територіальної громади м. Харкова з метою надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води споживачам м. Харкова та частини населених пунктів Харківської області. Також зазначає, що КП «Харківські теплові мережі» включено до переліку субєктів господарювання, що відносяться до категорії цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації, оскільки забезпечує життєдіяльність населення (т.4,а.с.37,38).
З матеріалів справи вбачається, що 22.02.2017р. Харківською міською радою прийнято рішення №588/17 «Про незастосування до Комунального підприємства «Харківські теплові мережі» процедур банкрутства», яким вирішено: не застосовувати до КП «Харківські теплові мережі» як до субєкта господарської діяльності, що має суспільну цінність для територіальної громади міста Харкова, процедур банкрутства, які передбачені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», та уповноважено Департамент комунального господарства Харківської міської ради звернутися до господарського суду Харківської області з клопотанням щодо незастосування до КП «Харківські теплові мережі» процедур банкрутства, які передбачені Законом про банкрутство, та припинення провадження у справі про банкрутство (т.5,а.с.39).
У листі від 22.02.2017р. №548/0/16-17 Харківська міська рада зазначила про гарантування задоволення всіх вимог кредиторів за грошовими зобовязаннями КП «Харківські теплові мережі» (т.5,а.с.40).
24.04.2017р. Департаментом комунального господарства Харківської міської ради виданий гарантійний лист №1480/0/16-17, у якому зазначено, що відповідно до вимог Закону України від 03.11.2016р. №1730-VІІІ «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення за спожиті енергоносії» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2017р. №93 «Про затвердження Порядку ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, та користування зазначеним реєстром» після включення КП «Харківські теплові мережі» до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, заборгованість ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» за пенею, штрафом, інфляційними втратами та 3% річних в розмірі 220434043,69грн. буде списана. Основна сума боргу буде погашена за рахунок власних коштів, а саме, коштів отриманих з Державного бюджету України у вигляді субвенцій на компенсацію різниці в тарифах, житлових субсидій та пільг населенню у загальному розмірі 854,3млн.грн., яких у повній мірі достатньо для погашення заборгованості перед ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» у розмірі 342млн. грн. (т.5, а.с.232-236).
27.04.2017р. місцевим господарським судом прийнято оскаржувану ухвалу з підстав, зазначених вище (т.5,а.с.252-261).
Перевіривши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування місцевим господарським судом норм законодавства, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Частиною другою статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Частиною 3 статті 10 Закону про банкрутство встановлено, що справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
За змістом приписів статей 12-16 Закону про банкрутство прийняття заяви про порушення провадження у справі про банкрутство і порушення провадження у справі про банкрутство є виокремленими одна від одної процесуальними діями.
У першій з них господарський суд вирішує питання про прийняття заяви до розгляду або про відмову в її прийнятті чи повернення заяви, а у другій - питання про порушення провадження у справі про банкрутство або про відмову в такому порушенні.
Питання про порушення провадження у справі про банкрутство вирішується господарським судом виключно у підготовчому засіданні.
Завдання підготовчого засідання господарського суду у справі про банкрутство полягає у перевірці обґрунтованості заяви кредитора або боржника щодо наявності ознак неплатоспроможності та наявності підстав для порушення провадження у справі.
Крім того, господарський суд перевіряє правовий статус боржника та відсутність перешкод для порушення провадження у справі про банкрутство.
Так, частиною 3 статті 16 Закону про банкрутство встановлено, що якщо справа порушується за заявою кредитора, господарський суд перевіряє обґрунтованість його вимог, їх безспірність, вжиття заходів щодо примусового стягнення за цими вимогами в порядку виконавчого провадження
Судом першої інстанції встановлено, що заборгованість КП «Харківські теплові мережі» перед ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» є більшою ніж триста мінімальних заробітних плат, яка підтверджується рішенням господарського суду Харківської області від 03.09.2012р. у справі №5023/3169/12, яке відповідно до статті 85 ГПК України набрало законної сили та станом на момент звернення ініціюючого кредитора до суду не виконано органами виконавчої служби.
З матеріалів справи вбачається, що 11.10.2012р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №34692378 з виконання наказу №5023/3169/12, виданого 17.09.2012р. господарським судом Харківської області про стягнення з КП «Харківські теплові мережі» на користь ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» 16041435,16грн. основного боргу, 187642,14грн. інфляційних втрат, 486235,75грн. 3% річних, 606815,41грн. пені та 64380грн. витрат по сплаті судового збору.
Зі змісту Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" вбачається, що його прийнято з метою сприяння поліпшенню фінансового стану підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості через здійснення заходів, спрямованих на зменшення та/або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованостей шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації, часткової оплати на умовах, визначених Законом N 2711.
У рішенні Конституційного суду України від 13.12.2012 р. N 18-рп/2012 у справі N1-26/2012 зазначено, що за законодавством України підприємства паливно-енергетичного комплексу мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, тому, на думку Конституційного Суду України, з метою створення умов для підтримання їх стабільного фінансово-економічного стану законом можуть встановлюватися особливості правового регулювання відносин у цій сфері.
На підставі Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження ВП №34692378 з виконання наказу №5023/3169/12, виданого 17.09.2012р. господарським судом Харківської області про стягнення з КП «Харківські теплові мережі» на користь ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» 16041435,16грн. основного боргу, 187642,14грн. інфляційних втрат, 486235,75грн. 3% річних, 606815,41грн. пені та 64380грн. витрат по сплаті судового збору, було неодноразово зупинено.
Відповідно до статті 85 Закону про банкрутство під час розгляду справи про банкрутство суб'єкта підприємницької діяльності, що має суспільну або іншу цінність для Автономної Республіки Крим або територіальної громади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування може звернутися до господарського суду з клопотанням не застосовувати до такого суб'єкта передбачені цим Законом процедури та припинити провадження у справі про банкрутство. До клопотання додається рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, рішення ради органу місцевого самоврядування, прийняте виключно на її пленарному засіданні, про незастосування до відповідного суб'єкта підприємницької діяльності передбачених цим Законом процедур та припинення провадження у справі про банкрутство, а також гарантії задоволення всіх вимог кредиторів за грошовими зобов'язаннями.
З матеріалів справи вбачається, що 22.02.2017р. на пленарному засіданні 11 сесії 7 скликання Харківської міської ради прийнято рішення №588/17 «Про незастосування до Комунального підприємства «Харківські теплові мережі» процедур банкрутства», яким вирішено: не застосовувати до КП «Харківські теплові мережі», як до субєкта господарської діяльності, що має суспільну цінність для територіальної громади міста Харкова, процедур банкрутства, які передбачені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»; та уповноважено Департамент комунального господарства Харківської міської ради звернутися до господарського суду Харківської області з клопотанням щодо незастосування до КП «Харківські теплові мережі» процедур банкрутства, які передбачені Законом про банкрутство та припинення провадження у справі про банкрутство (т.5,а.с.39).
Як зазначено вище, 24.04.2017р. Департаментом комунального господарства Харківської міської ради надано Гарантійний лист №1480/0/16-17, у якому зазначено, що відповідно до вимог Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення за спожиті енергоносії» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2017р. №93 «Про затвердження Порядку ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, та користування зазначеним реєстром» після включення КП «Харківські теплові мережі» до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, заборгованість перед ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» за пенею, штрафом, інфляційними втратами та 3% річних в розмірі 220434043,69грн. буде списана. Основна сума боргу буде погашена за рахунок власних коштів, отриманих з Державного бюджету України у вигляді субвенцій на компенсацію з різниці в тарифах, житлових субсидій та пільг населенню у загальному розмірі 854,3млн. грн., яких у повній мірі достатньо для погашення заборгованості перед ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» у розмірі 342млн. грн. (т.5, а.с.232-236).
Відповідно до частини 4 статті 214 ГК України у випадках, передбачених законом, не застосовуються процедури банкрутства щодо комунальних підприємств.
Відповідно до п.1.1 Статуту КП «Харківські теплові мережі» підприємство належить до комунальної власності територіальної громади м. Харкова відповідно до рішення 16 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 24.09.2003р. №191/03 «Про комунальну власність м. Харкова» (т.4,а.с.196-200).
У пункті 2.1 Статуту встановлено, що метою діяльності підприємства є задоволення суспільних потреб населення міста Харкова, селища Пісочин Харківського району, селища Солоницівка Дергачівського району Харківської області, підприємств установ і організацій незалежно від форми власності у якісній тепловій енергії при найменших витратах, одержання прибутку для розвитку підприємства, забезпечення інтересів його працівників та задоволення їх економічних і соціальних потреб.
Відповідно до пунктів 2.2.1, 2.2.2 Статуту підприємства предметом діяльності підприємства є: виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, розподіл та реалізація теплової енергії усім групам споживачів за тарифами, що регулюються відповідно до чинного законодавства, контроль за раціональним споживанням теплової енергії. Надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Пунктом 4.1 Статуту встановлено, що майно підприємства становлять основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства. Майно підприємства є комунальною власністю територіальної громади м. Харкова та належить підприємству на праві господарського відання на підставі укладеного договору з Управлінням комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради.
З матеріалів справи вбачається, що у КП «Харківські теплові мережі» наявні ліцензії від 12.06.2012р. №597472, №597473, №597474 на виробництво теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії); транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами; постачання теплової енергії (т.4,а.с.232-234).
Згідно інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Антимонопольного комітету України, КП «Харківські теплові мережі» включено до зведеного переліку природних монополій, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку транспортування теплової енергії магістралями та місцевими (розподільчими) тепловими мережами на території Харківської області, з урахуванням інформації, наданої обласною державною адміністрацією.
У правовому висновку юридичного департаменту Харківської міської ради та у клопотанні Департаменту комунального господарства Харківської міської ради зазначено, що КП «Харківські теплові мережі» є підприємством життєзабезпечення і стратегічного призначення, у звязку з цим має суспільну цінність, а тому провадження у справі про банкрутство не тільки може порушити права і інтереси усіх споживачів теплової енергії і комунальних послуг в м. Харкові, а і взагалі унеможливити в подальшому господарську діяльність з теплопостачання. Крім того, зазначено, що підприємство відноситься до містоутворюючих субєктів підприємницької діяльності, оскільки кількість працівників підприємства становить понад пять тисяч осіб, що також підтверджено представниками Харківської міської ради в судовому засіданні апеляційної інстанції.
З наведеного в сукупності вбачається, що КП «Харківські теплові мережі» надає життєво необхідні послуги населенню, і в основі його діяльності покладено інтереси територіальної громади міста Харкова.
Конституційний суд України у рішенні від 20.06.2007р. №5-рп/2007 у справі №1-14/2007 зазначив, що оцінюючи співвідношення цілей державної політики з питань банкрутства щодо комунальних унітарних підприємств та обмеженням державою прав кредиторів названих підприємств на справедливий судовий розгляд, що закріплене у Законі України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», вважає, що це обмеження є розмірним (пропорційним) та суспільно необхідним для задоволення нагальних потреб жителів територіальних громад, які можуть отримувати відповідні комунальні послуги виключно від таких категорій підприємств. Цією нормою оптимально врівноважено права і законні інтереси жителів територіальних громад на отримання життєво необхідних послуг від комунальних унітарних підприємств, з одного боку, та права і законні інтереси кредиторів цих суб'єктів господарювання - з іншого.
Враховуючи ту обставину, що КП «Харківські теплові мережі» надає суспільно необхідні послуги, а саме: забезпечує централізованим опаленням та постачає гарячу воду споживачам міста Харкова, для задоволення нагальних потреб жителів територіальних громад, клопотання Харківської міської ради є цілком правомірним.
Крім того, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що Законом України від 06.11.2016р. №1730 «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» визначено комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.
Частиною 1 статі 5 вказаного Закону встановлено, що реструктуризації підлягає кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашена станом на 31 грудня 2016 року.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» на реструктуризовану заборгованість за спожитий природний газ станом на 1 липня 2016 року неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню та не можуть бути предметом подальшого продажу, за умови повного виконання теплогенеруючими та теплопостачальними організаціями договору про реструктуризацію заборгованості.
Механізм формування, ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії (далі - реєстр), а також користування його даними встановлений Порядком ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, та користування зазначеним реєстром, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017р. N 93.
З наведеного вбачається, що вказані нормативні акти прийняті з метою поліпшення фінансового стану теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, до яких, у тому числі відноситься КП «Харківські теплові мережі», організації їх стабільного функціонування і недопущення порушення інтересів населення, запобігання банкрутства цих підприємств шляхом застосування механізму списання, взаєморозрахунків, реструктуризації заборгованості, що свідчить про стратегічне значення відповідних підприємств, зокрема, на території відповідних територіальних громад.
Враховуючи викладене, місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство КП «Харківські теплові мережі», оскільки воно надає життєво необхідні послуги населенню та має суспільну цінність для територіальної громади міста Харкова, і Харківською міською радою прийнято рішення від 22.02.2017р. №588/17 «Про незастосування до КП «Харківські теплові мережі» процедур банкрутства», які встановлені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та надано гарантії задоволення вимог кредиторів.
Крім того, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що задоволення клопотання Харківської міської ради щодо відмови у порушенні провадження у справі про банкрутство КП «Харківські теплові мережі» на стадії підготовчого засідання, а не на стадії розпорядження майном боржника жодним чином не порушує прав ініціюючого кредитора, оскільки перехід до наступної процедури (розпорядження майном боржника) не забезпечить погашення вимог кредитора та реального захисту його порушених прав, оскільки перехід до наступної судової процедури все рівно призведе до припинення провадження без задоволення його вимог.
Доводи скаржника про те, що для застосування статті 85 Закону про банкрутство суду необхідно було порушити провадження у справі про банкрутство та ввести процедуру розпорядження майном боржника, і лише на стадії процедури розпорядження майном боржника орган місцевого самоврядування міг клопотати перед господарським судом про незастосування до такого підприємства передбачених цим законом судових процедур та припинити провадження у справі про банкрутство, не приймаються судом апеляційної інстанції до уваги, з на ступних підстав.
За приписами частини 1 статті 85 Закону про банкрутство під час розгляду справи про банкрутство орган місцевого самоврядування може звернутись з відповідним клопотанням.
Відповідно до частини 2 статті 16 Закону по банкрутство у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що розгляд справи про банкрутство відбувається на стадії підготовчого засідання, а отже вже на стадії підготовчого засідання орган місцевого самоврядування має право звернутись з клопотанням про незастосування процедури банкрутства до комунального підприємства.
У рішенні Конституційного суду України від 20.06.2007р. №5-рп/2007 у справі N 1-14/2007 зазначено, що з огляду на нагальний характер послуг, які надаються комунальними унітарними підприємствами для жителів відповідних територіальних громад, норми Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» не ставлять факт прийняття рішення на пленарному засіданні відповідної ради органів місцевого самоврядування щодо незастосування до комунальних унітарних підприємств положень Закону у залежність від моменту порушення судом справи про банкрутство цього підприємства і припускає можливість прийняття такого рішення як до початку провадження у справі про банкрутство, так і на будь-якій стадії провадження. Це означає, що факт наявності судової справи про банкрутство комунального унітарного підприємства чи її відсутності не може впливати на реалізацію відповідною радою її права стосовно прийняття рішення про незастосування Закону до цього підприємства.
З наведеного в сукупності вбачається, що орган місцевого самоврядування не позбавлений права звернутися з клопотанням не застосовувати до боржника передбачені Законом про банкрутство процедури на стадії підготовчого засідання, яке має бути розглянуто судом, оскільки у підготовчому засіданні, яке є однією із стадій розгляду справи про банкрутство, суд встановлює наявність правових підстав для порушення провадження у справі про банкрутство
Також не приймаються доводи скаржника про те, що боржнику не надано статусу підприємства, що має суспільну цінність, оскільки саме до компетенції органів місцевого самоврядування віднесено вирішення питань місцевого значення в інтересах територіальної громади, однією з найважливіших цілей діяльності якого є забезпечення нагальних потреб населення територіальної громади у комунальних та інших невідкладних послугах соціального характеру, у тому числі з водопостачання та опалення, а отже орган місцевого самоврядування у межах своєї компетенції визначив КП «Харківські теплові мережі» підприємством, що має суспільну цінність.
Відповідно до частини 3 статті 85 Закону про банкрутство у разі якщо вимоги кредиторів такого суб'єкта підприємницької діяльності не будуть погашені протягом поточного та наступного календарних років, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування позбавляється права на повторне звернення до господарського суду із зазначеним у цій статті клопотанням, а провадження у справі про банкрутство щодо відповідного суб'єкта підприємницької діяльності здійснюється на загальних підставах.
Згідно з частиною 7 статті 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, якщо, зокрема, заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.
Частиною 8 статті 16 Закону про банкрутство встановлено, що відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Законом.
За таких обставин, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження при апеляційному перегляді ухвали господарського суду та спростовуються наведеними вище висновками суду, у звязку з чим апеляційна скарга ОСОБА_5 компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» не підлягає до задоволення, ухвала господарського суду Харківської області від 27.04.2017р. у справі №922/142/17 відповідає нормам процесуального права та скасуванню не підлягає.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на заявника апеляційної скарги - ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України».
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103, 105, 106 ГПК України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду
ПОСТАНОВИЛА :
1.Апеляційну скаргу ОСОБА_5 компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» залишити без задоволення.
2.Ухвалу господарського суду Харківської області від 27.04.2017р. у справі № 922/142/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцятиденного строку.
Повний текст постанови складений 19.06.2017р.
Головуючий суддя Бородіна Л.І.
Суддя Плахов О.В.
Суддя Шутенко І.А.