Постанова № 67209861, 24.05.2017, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
24.05.2017
Номер справи
359/3000/17
Номер документу
67209861
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 359/ 3000/17

Провадження № 2-а/359/256/2017

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

П О С Т А Н О ВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2017 року м. Бориспіль

Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Вознюка С.М.

при секретарі Пугач Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні без технічної фіксації справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

10.04.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо застосування у 2017 році при переведенні йому пенсії за вислугу років, призначеної у 2001 році згідно з Законом України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік;

- зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київській області здійснити обчислення, нарахування та виплату позивачу пенсії за віком у відповідності до ч.1 ст. 27 та ч.ч. 1, 2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки, тобто за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, починаючи з 16 березня 2017 року.

В обгрунтовання позовних вимог зазначив, що він після звільнення з військової служби у 2001 році отримував пенсію за вислугу років військову згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Досягши віку 60 років, а відтак набувши права на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV, 16 березня 2017 року подав до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області необхідні документи та заяву про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст.ст.26, 27, 40 даного Закону замість пенсії за вислугу років, призначеної раніше відповідно до Розділу II Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З листа Бориспільського об'єднаного УПФУ Київської області № 3285/03 від 22.03.2017 року позивач дізнався, що в результаті розрахунку фахівцями УПФУ, розмір його пенсії за віком замість його попередньої "військової" пенсії, виявився суттєво меншим, ніж передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 07 2003 року №1058-IV та Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Тобто, відповідно до розпорядження 1070 від 20.03.2017 року його пенсія перерахована 16.03.2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197,91 грн.), а не показник середньої заробітної плати (доходу) за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком згідно з ч.2 ст. 40 Закону № 1058, тобто за 2014,2015 та 2016 роки.

Вказані дії відповідача позивач вважає неправомірними, тому і звернувся до суду.

В судове засіданні позивач та його представник не з'явилися, однак від представника позивача надійшла письмова заява, в якій просить розглядати справу без участі сторони позивача, позовні вимоги просить з задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В своїх письмових запереченнях зазначив, що дійсно позивач перебуває на обліку в управлінні з 16.03.2017 року, а з 07.08.2001 р. по 16.03.2017 р. отримував пенсію за вислугу років, призначену за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до вимог ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при переведенні з одного виду пенсії на інший враховується заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, тобто за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Статтею 45 даного закону, не вказані види пенсій, то норми цієї статті розповсюджуються на всі пенсії і застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії підстави відсутні. Крім того, вказує, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 року пенсії особам, із числа військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, призначені до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати( доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки, відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перераховуються із застосуванням показника відповідно середньої заробітної плати( доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік. Пенсії особам із числа військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, призначені до 2007 року відповідно до ЗУ « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без застосування показників середньої заробітної плати(доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, перераховуються у порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, із застосуванням показника середньої заробітної плати(доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік. Тобто, для перерахунку пенсій, призначених до 2008 року застосовується показник середньої заробітної плати за 2007 рік - 1197,91 грн. У зв'язку з переходом на пенсію за віком, позивачу пенсія перерахована з 20.02.2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік. Зазначив, що підстави для перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати(доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за період 2014-2016 роки, відсутні. Тому, просив суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Дослідивши письмові заперечення відповідача, матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком та з 16.03.2017 року перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Київської області.( а.с.10,14-15).

16 березня 2017 року позивач звернувся до Бориспільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області із заявою, в якій просив провести обчислення його пенсії за віком, призначеної 16.03.2017 року, замість пенсії за вислугу років "військової", із застосуванням показника середньої заробітної плати по країні за 2014,2015 та 2016 роки, відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(1058), зазначивши про те, що пенсія за вислугу років, яку він отримав раніше, була призначена на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та застосовувати до його випадку норму абзаці 2 ч.3 ст.45 Закону 1058 є юридично некоректним. (а.с.16).

Проте, Бориспільське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області листом № 3285/03 від 22.03.2017 р. повідомило, що Постановою КМУ № 327 від 23.04.2012 р. встановлено, що пенсії призначені до 2008 року відповідно до ЗУ « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перераховуються із застосуванням показника середньої заробітної плати(доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік-1197,91 грн. Тому, відповідно до розпорядження 1070 від 20.03.2017 р., при переведенні позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком було проведено розрахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.( а.с.17).

Та обставина, що пенсія за віком ОСОБА_1 була призначена позивачу з 16.03.2017 року, а також що до 16.03.2017 року він отримував пенсію за вислугу років, призначену йому на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визнана сторонами та ними не оспорюється.

Так, за змістом ч.1,2 ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII в редакції чинної на момент призначення пенсії позивачу особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до вимог ст.7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором; у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-XII та Закону № 1058-IV, призначається одна пенсія за її вибором; при цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону № 2262-XII, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону № 1058-ІV, яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Нормою ч.1 ст.9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, на яку посилається у своїх запереченнях відповідач, встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Водночас позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовувався в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.

Верховним Судом в постанові від 9 червня 2015 року висловлена правова позиція щодо застосування частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV. Зокрема, у справі № 21-612а14, постанова в якій ухвалена 31 березня 2015 року, він дійшов висновку, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом № 2262-XII, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон № 1058-ІV, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058-ІV такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

Відповідно до вимог ч.1 ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

З урахуванням викладеного, відповідач при відповідному зверненні позивача мав усунути порушення вимог чинного законодавства та здійснити перерахунок пенсії позивачу з дотриманням вимог ст.ст.27,40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в тому числі застосувавши показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки, тобто за три роки, що передують 2017 року звернення позивача за призначенням пенсії за віком, що розраховується відповідно до Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 01.02.2005 року №4-4, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року №146/14837, замість безпідставно застосованого відповідачем показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік в сумі 1197,91 грн.

При цьому суд вважає безпідставними посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 року "Про підвищення рівня соціального захисту населення", а саме, що згідно п.1 пенсії особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, призначені до 2007 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" без застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, перераховуються у порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.

Так, вищевказана Постанова Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 року "Про підвищення рівня соціального захисту населення", передбачала підстави для перерахунку раніше призначених пенсій, в тому числі особам із числа військовослужбовців, призначені до 2007 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" без застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, тобто не встановлювало та не змінювало порядок призначення (перерахунку) пенсій, визначений Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV.

Той факт, що відповідно до вищевказаної постанови відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, який становив 1197,91 грн., не звільняв відповідача від обов'язку при призначенні та розрахунку позивачу пенсії за віком відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV в порядку, визначеному ст.40 Закону, врахувати середню заробітну плату (доход) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, тобто за 2014-2016 роки. Що відповідає вищенаведеній правовій позиції Верховного Суду України.

З цих підстав суд вважає, що для повного захисту прав та інтересів позивача слід зобов'язати відповідача здійснити обчислення, нарахування та виплачувати позивачу пенсію за віком у відповідності до ч.1 ст. 27 та ч.ч. 1, 2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки , тобто за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, з урахуванням проведених виплат.

Крім того, позивач при зверненні до суду з адміністративним позовом оплатив судовий збір в сумі 640 гривень.( а.с.1). Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, сума судового збору підлягає стягненню з Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в межах асигнувань Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 14, 19, 69-74, 79, 86, 94, 99,100, 128, 160, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо застосування у 2017 році при переведенні пенсії ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років, призначеної у 2001 році згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік.

Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київській області здійснити обчислення, нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до ч.1 ст. 27 та ч.ч. 1, 2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки, тобто за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, починаючи з 16 березня 2017 року.

Стягнути з Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (08302, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4, код ЄДРПОУ 37838060) в межах асигнувань Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду особами, які не були присутні при оголошенні постанови, а особи, які були присутні при оголошенні постанови протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги, постанова суду набирає законної сили після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бориспільського міськрайонного суду

Київської області С.М.Вознюк