Постанова № 67209866, 24.05.2017, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
24.05.2017
Номер справи
359/3283/17
Номер документу
67209866
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 359/3283/17

Провадження № 2-а/359/265/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 травня 2017 року м. Бориспіль

Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Вознюка С.М.

при секретарі Пугач Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні без технічної фіксації справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

21 квітня 2017 року позивач ОСОБА_1, в інтересах якої діє представник ОСОБА_2, звернулась до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з позовом, в якому просить суд :

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у виключенні інших виплат зі складу заробітку, з якого здійснювалось призначення та перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Постанови КМУ від 06.02.2008 р. № 34;

- зобов'язати відповідача здійснити з 28.03.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за віком в розмірі 84 % від заробітку державного службовця, включивши в розрахунок заробітку для перерахунку пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення за 2008 рік в сумі 2144,41 гривня, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в сумі 2227,47 гривень, індексацію заробітної плати за 2007 рік в сумі 213,17 гривень та за 2008 рік в сумі 433,44 гривень, визначених довідками управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради № 2/1293 від 22.03.2017 року та № 6-2057 від 21.03.2017 року.( а.с.2-5).

Позовні вимоги обґрунтовано наступним. З 18.11.2008 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, та їй призначена пенсія за віком, відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» , який діяв на той час, у розмірі 84% від заробітної плати державного службовця. При обчисленні її пенсії відповідачем не було враховано: матеріальну допомогу на оздоровлення за 2008 рік в сумі 2144,41 гривня, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в сумі 2227,47 гривень, індексацію заробітної плати за 2007 рік в сумі 213,17 гривень та за 2008 рік в сумі 433,44 гривень. На звернення позивача від 24.03.2017 року про перерахунок пенсії з урахуванням зазначених виплат, відповідач своїм листом № 3594/03 від 28.03.2017 року відмовив у перерахунку.

Позивач вважає, що дії відповідача не відповідають вимогам ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В судове засідання представник позивача не з'явився, надав суду клопотання, в якому просив розглядати справу без її участі та без участі позивача, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Однак направив суду письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідно до ст..33 ЗУ « Про державну службу» заробітна плата складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація не передбачені ст.33 Закону як складові заробітної плати, тому не враховуються для обчислення пенсії. При визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені ЗУ « Про державну службу» та Постановою КМУ № 865 від 31.05.2000року. Даною постановою не передбачено визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії з урахуванням сум індексації та матеріальної допомоги. Отже, право позивача на перерахунок пенсії не порушені, оскільки призначення пенсії здійснювалося виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на призначення пенсії. Крім того, зазначив, що з 01.05.2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 р., яким не передбачено перерахунок раніше призначеної пенсії. В зв'язку з цим, просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

У відповідності до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи та подані заперечення, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 18.11.2008 року перебуває на обліку Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію державного службовця за віком. Розмір пенсії ОСОБА_1 визначено відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу», в редакції яка діяла на момент призначення пенсії, з встановленням загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 84%, що підтверджується протоколом № 1649 від 19.12.2008 року (а.с.10).

Згідно довідок № 2/1293 від 22.03.2017 р. та № 6-2057 від 21.03.2017 року, виданих Управлінням соціального захисту населення Бориспільської міської ради, про складові заробітної плати, відображено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що не були враховані при розрахунку пенсії позивача. (а.с. 13-16).

24.03.2017 року, як зазначає в позові позивач (а.с.2), вона звернулась до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою здійснити донарахування її пенсії, яка призначена з 18.11.2008 року з урахуванням: матеріальної допомоги на оздоровлення за 2008 рік в сумі 2144,41 гривня, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в сумі 2227,47 гривень, індексації заробітної плати за 2007 рік в сумі 213,17 гривень та за 2008 рік в сумі 433,44 гривень.

Відповідно до листа Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 28.03.2017 року № 3594/03 відповідач повідомив, що підстави для розрахунку заробітної плати державного службовця з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відсутні. Також зазначили, що п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, який набув чинності з 1 квітня 2015 року, передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України». Крім того, з 01.05.2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу» № 889-УІІІ від 10.12.2015 р., яким не передбачено перерахунки раніше призначених пенсій.(а.с.17).

За змістом ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2, 6 та 7 статті 33 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, що діяв на момент призначення пенсії позивачу, було встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції закону, що діяв на момент призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч.5 вказаної статті за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що виплата (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно з довідками, виданими Управлінням соціального захисту населення Бориспільської міської ради (а.с. 13-16), про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідного до Закону України «Про державну службу» виданих на ім'я позивача, за період з січня 2007 року по грудень 2008 року, на всі виплати, включені в довідки (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати) були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.

Згідно п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Аналіз вищевказаних норм свідчить, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати повинні бути враховані у заробітну плату для обчислення пенсії позивачу. Факт їх виплати позивачу підтверджується довідками, які знаходяться в матеріалах справи.(а.с.13-16).

Крім того, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону № 3723-XII і в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня, 6 листопада 2013 року та 04 березня 2014 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13,21-97а13, 21-350а13, 21-14а14 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Оцінюючи в сукупності всі докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог заявлених позивачкою та необхідність їх задоволення.

При цьому та обставина, що з 1 травня 2016 року Закон України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, який містив вищенаведені положення щодо структури заробітної плати державних службовців, втратив чинність, та набрав чинності Закон України «Про державну службу» в редакції закону від 10 грудня 2015 року, ст. 50 «оплата праці державних службовців» якого викладена в іншій редакції, не позбавляє права позивача на отримання пенсії із заробітної плати, яку отримувала позивач, в тому числі з урахуванням зазначеної позивачем матеріальної допомоги, оскільки таке право позивач набула у відповідності до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, та, враховуючи, що при призначенні пенсії відповідачем у справі було безпідставно не враховано матеріальну допомогу та індексацію заробітної плати для розрахунку розміру належної позивачу пенсії, в зв'язку з чим положення нового Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року, не мають для позивача зворотної дії у часі відповідно до вимог ст.58 Конституції України

Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У відповідності до вимог ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Так, враховуючи положення ст.84 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ч.4 ст. 45 ЗУ « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-числа.

Оскільки позивач звернувся до Бориспільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії 24.03.2017 року, перерахунок розміру пенсії позивачу слід здійснювати починаючи із 01 квітня 2017 року, а не з 28.03.2017 року, як вказано в позові.

Таким чином, позовні вимоги в іншій частині підлягають залишенню без задоволення.

Крім того, позивач при зверненні до суду з адміністративним позовом оплатив судовий збір в сумі 640 гривень.(а.с.1). Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, сума судового збору підлягає стягненню з Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в межах асигнувань Державного бюджету України на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 94, 99,100, 128, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, що полягає у неврахуванні розмірів отриманої ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати при визначенні розмірів пенсії.

Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити з 1 квітня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за віком в розмірі 84 % від заробітку державного службовця, включивши в розрахунок заробітку для перерахунку пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення за 2008 рік в сумі 2144,41 гривня, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в сумі 2227,47 гривень, індексацію заробітної плати за 2007 рік в сумі 213,17 гривень та за 2008 рік в сумі 433,44 гривень.

Позовні вимоги в іншій частині - залишити без задоволення.

Стягнути з Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (08302, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4, код ЄДРПОУ 37838060) в межах асигнувань Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду особами, які не були присутні при оголошенні постанови, а особи, які були присутні при оголошенні постанови протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги, постанова суду набирає законної сили після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бориспільського міськрайонного суду

Київської області С.М.Вознюк