Постанова № 6719114, 29.09.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.09.2009
Номер справи
2а-8267/08/6
Номер документу
6719114
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

29.09.09Справа №2а-8267/08/6 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Лєбєдєвій О. М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

,

за позовом Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втратипрацездатності в АР Крим

до Республіканського навчального закладу Феодосійська загальноосвітня санаторна школа-інтернат 1-3 ступенів №1 Міністерства освіти і науки АР Крим

про стягнення заборгованості

Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Республіканського навчального закладу Феодосійська загальноосвітня санаторна школа-інтернат 1-3 ступенів №1 Міністерства освіти і науки АР Крим про стягнення 11736,35 грн. заборгованості з страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, з яких: 440,35 грн. заборгованість з страхових внесків, 5,00 грн. пеня, 11291,00 грн. штраф за неповну сплату страхових внесків. Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі акту перевірки № 06-4/1-134 від 24.02.2006 року відповідачу було визначено суму платежів та штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 11897,535 грн., про що було винесено рішення № 06-4/1-217 від 15.03.2006 року. Добровільно сума заборгованості не відшкодовується, що і стало підставою для звернення до суду.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, скерував на адресу суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, на позовних вимогах наполягав у повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги визнав частково у сумі 445,35 грн., з яких 440,35 грн. заборгованість з страхових внесків, 5,00 грн. пеня.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Республіканський навчальний заклад Феодосійська загальноосвітня санаторна школа-інтернат 1-3 ступенів №1 Міністерства освіти і науки АР Крим зареєстрований як страхувальник у Феодосійській міській виконавчій дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”№2240-ІІІ від 18.01.2001 р.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 2 цього Закону страхувальниками є:

а) роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону;

б) особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону.

Ч. 1 ст. 6 Закону України №2240-ІІІ передбачено, що загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, підлягають:

1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;

2) члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.

П. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” встановлений обов'язок страхувальників нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до п. 4.4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. N 16, перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків. У разі виплати заробітної плати за першу половину або іншу частину місяця нараховані страхові внески повинні бути перераховані до Фонду не пізніше дня, встановленого для виплати заробітної плати за другу половину місяця. Не сплачені в цей строк кошти вважаються недоїмкою.

Частиною 1 ст. 30 Закону України №2240-ІІІ та п. 5.1 Інструкції №339 передбачено, що страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.

Відповідно до ст. 57 Закону України «Про освіту», держава забезпечує педагогічним та науково-педагогічним працівникам: … виплати надбавок за вислугу років щомісячно у відсотках до посадового окладу (ставки заробітної плати) залежно від стажу педагогічної роботи …, допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.

Виплати, з огляду на приписи статті 2 Закону України «Про оплату праці», відносяться до фонду оплати праці.

Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» № 1994-IVвід 09.09.2004р. педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» врегульовано правовідносини, що склалися у зв'язку з нефінансуванням з бюджету виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту».

Згідно зі ст.ст. 1, 5 цього Закону вказані виплати визнані кредиторською заборгованістю.

Кредиторська заборгованість погашається працівникам щомісяця разом з виплатою поточної заробітної плати.

Водночас, визнання цих виплат кредиторською заборгованістю державного бюджету не змінює їх природи.

З огляду на приписи ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-III від 18.01.2001р., ст. 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» № 2213-III від 11.01.2001р., базою для нарахування страхових внесків до Фонду є суми фактичних витрат на оплату праці, які включають основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Аналогічні приписи містить Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1266 від 26.09.2001р..

Відповідно до п. 4 Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 934 від 19.09.2005р., відрахування, передбачені законодавством, з виплат здійснюються в установленому порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 745 від 25.05.2006р., яка набрала чинності з 02.06.2006р. (моменту опублікування), доповнено Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 934 від 19.09.2005 р., пунктом 32 такого змісту: «Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на виплати не нараховуються».

До сум фактичних витрат на оплату праці (для роботодавців) чи сум оплати праці (для найманих працівників), що обчислюються відповідно до пункту 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1266 від 26.09.2001р., не включаються суми виплат, що здійснюються згідно із Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів».

Судом встановлено, що Феодосійською міською виконавчою дирекцією відділення Фонду соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатністю в АР Крим було проведено документальну перевірку правильності нарахування, повноти сплати та використання коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатністю Республіканського навчального закладу Феодосійська загальноосвітня санаторна школа-інтернат 1-3 ступенів №1 Міністерства освіти і науки АР Крим.

Відповідно до проведеної планової перевірки цього платника був складений акт № 06-4/1-134 від 24.02.2006 р. і винесено рішення № 06-4/1-217 від 15.03.2006 р. за результатами перевірки на підставі п. 1 ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності" від 18.01.2001 р. № 2240_Ш. У результаті порушення законодавства в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування до зазначеного страхувальника (платника) застосовані заходи:

додатково нараховані страхові внески - 440,35 грн.

нараховано пеню - 5,00 грн

не прийняті до заліку витрати - 107,45 грн.

застосовано штраф за неповну сплату страхових внесків - 11291,00 грн.

застосовано штраф за порушення порядку витрат страхових коштів - 53,73 грн

Загальна сума штрафних санкцій склала - 11897,53 грн.

Із загальної суми штрафних санкцій погашено страхувальником (платником) платіжним дорученням № 54 від 20.12.2006 р. - 53,73 грн., платіжним дорученням № 929525 від 25.12.2006р. - 107,45 грн.

Остаточна заборгованості за страхувальникам становить 11736,35 грн. з яких: 440,35 грн. заборгованість з страхових внесків, 5,00 грн. пеня, 11291,00 грн. штраф за неповну сплату страхових внесків.

Дослідивши рішення № 06-4/1-217 від 15.03.2006 року та обставини, внаслідок яких його винесено, суд дійшов висновку, що його не можна вважати прийнятим обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Прийняття рішень, вчинення дій пропорційно, зокрема з до триманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на до сягнення яких спрямовані ці рішення (дії), є критерієм, який випливає з принципу пропорційності (адекватності). Дотримання прин ципу пропорційності особливо важливе при прийнятті рішень або вжитті заходів, які матимуть вплив на права, свободи та ін тереси особи. Метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямовані рішення або дії суб'єкта владних повноважень, та інтересами конкретної особи.

Суд вважає, що у спірних правовідносинах підлягає застосуванню принцип пропорційності між застосованими заходами та переслідуваною метою, оскільки відсутня шкода чи загроза її завдання державі або якій-небудь конкретній особі, а застосовані відповідачем заходи не відповідають переслідуваній меті .

Принцип пропорційності зокрема передбачає, що:

-          здійснення повноважень, як правило, не повинно спри чиняти будь-яких негативних наслідків, що не відповідали б цілям, які заплановано досягти;

-          якщо рішення або дія можуть обмежити права, свободи чи інтереси осіб, то такі обмеження повинні бути виправдані необхідністю досягнення більш важливих цілей;

-          несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок рішення чи дії суб'єкта владних повноважень, повинні бути значно меншими від тієї шкоди, яка могла б настати за відсутності такого рішення чи дії;

-          для досягнення суспільно-корисних цілей необхідно обирати найменш “шкідливі”засоби.

Таким чином, принцип пропорційності має на меті досягнен ня балансу між публічним інтересом та індивідуальним інтересом особи, а також між цілями та засобами їх досягнення.

Відповідач є бюджетною установою. Органом управління школи є Міністерство освіти та науки АР Крим. Заклад фінансується Міністерством освіти та науки АР Крим. Фінансово-господарська діяльність школи здійснюється на підставі її бюджету.

Згідно до ч. 1 ст. 102 Бюджетного кодексу України № 2542-ІІІ від 21.06.2001 року фінансування видатків місцевого бюджету здійснюється за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, тобто міжбюджетних трансфертів для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

В Положенні про районні (міжрайонні), міські виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Розпорядженням Голови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.10.2001 року № 71, одним з видів фінансування Фонду є бюджетні асигнування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача 11291,00 грн. штрафних санкцій за неповну сплату страхових внесків призведе до порушення принципу пропорційності судового рішення, та порушення балансу між несприятливими наслідками для відповідача та метою, з якою звернувся до суду позивач. За таких обставин суд вважає, що у разі стягнення вказаного штрафу значна сума бюджетних коштів з однієї строки Державного бюджету має бути перерахована до іншої, що призведе до незбалансованості та неефективності бюджетної політики.

За таких обставин позовні вимоги Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим підлягають задоволенню в частині стягнення з Республіканського навчального закладу Феодосійська загальноосвітня санаторна школа-інтернат 1-3 ступенів №1 Міністерства освіти і науки АР Крим 440,35 грн. додатково нарахованих страхових внесків, 5,00 грн. пені.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Під час судового засідання, яке відбулось 29.09.09 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 05.10.2009 року.

Керуючись ст. ст. 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Республіканського навчального закладу Феодосійська загальноосвітня санаторна школа-інтернат 1-3 ступенів №1 Міністерства освіти і науки АР Крим (98100, АР Крим, м. Феодосія, Сімферопольське шосе, б. 27, ідентифікаційний код 22307549) на користь відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим в особі Феодосійської міської виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим (п/р 25604525240843 у ФВ КРФ АКБ УСБ м. Сімферополя МФО 324010 ЄДРПОУ 26085712) 440,35 грн. додатково нарахованих страхових внесків, 5,00 грн. пені.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                         Латинін Ю.А.