Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
28.09.09Справа №2а-5391/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Слабун О.М. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мастер Інвест»
до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
про скасування рішення,
за участю представників:
від позивача – Сейтумеров Р.А., представник, довіреність № б/н від 02.03.09;
від відповідача - Маслюк О.В., довіреність № 97/10-0 від 18.08.2008 року;
свідок - Сухорученков О.М., посвідчення № УКР № 029484;
свідок - Ковінський О.М., посвідчення № УКР № 037898;
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Мастер Інвест» (далі позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просило скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі (далі відповідач) № 0004922303 від 12.03.2009 р. на суму 16372,50 грн.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 12.05.2009 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, посилаючись на те, що штрафні санкції до позивача застосовані у зв’язку з порушенням ним Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач зареєстрований Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим як юридична особа 10.02.2006 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 437825.
27 лютого 2009 року посадовими особами ДПІ в м. Сімферополь АР Крим - державними податковими ревізорами - інспекторами Ковінським О.М. та Сухорученковим О.М. на підставі направлень на перевірку від 27.02.2009 року № 2062, № 2063 проведена перевірка контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обороту у залі гральних автоматів позивача, який розташований за адресою: м. Феодосія, перехрестя вул. Кримська/бул. Старшинова.
В результаті перевірки було встановлено порушення позивачем п. 1, 2, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій; невидача розрахункового документа встановленої форми на повну суму покупки; не відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
За результатами перевірку складено акт № 001183/0361/01/09/23/34058535 від 27.02.2009 року.
Перевірку проведено в присутності працівника позивача – касира Зелінської В.С., з актом перевірки вона ознайомлена, акт перевірки нею підписаний з запереченнями.
На підставі акту перевірки відповідачем 12.03.2009 року прийнято рішення №0004922303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, згідно з яким за порушення позивачем п.1,2,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі п.п. 1, 2 ст. 17, ст. 22 зазначеного Закону до нього застосовані штрафні санкції у розмірі 16372,50 грн.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Законі України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
У ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначає , зокрема, такі терміни:
реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо;
автомат з продажу товарів (послуг) - реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості;
фіскальні функції – це здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам’яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операції, реєстратор розрахункових операцій – пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти.
Згідно з п. 1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через реєстратори розрахункових операції з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункової операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідальність за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлена у ст.17, у п.2 якої вказано, що за порушення його вимог до суб’єктів підприємницької діяльності за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються штрафні санкції у двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян у разі застосування при здійснені розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до Постанови КМУ «Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» № 121 від 07.02.2001 р. (далі Постанова № 121) встановлені строки переведення суб’єктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням РРО. Так, у п.6 Додатку до Постанови № 121 визначено, що суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують гральні автомати, у термін до 31.12.206 р. мали перевести розрахунки із застосуванням РРО. При цьому, у п. 2 Постанови № 121 передбачено, що Міністерство економіки повинно було забезпечити до 01.07.2001 р. розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), а Міністерство промислової політики забезпечити до 01.02.2003 р. організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам’ятовуючих пристроїв (фіскальної пам’яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом ДПА України № 581 від 10.09.2008 р. затверджений Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції, в який був внесений Фіскал з версією внутрішнього програмного забезпечення 2160.04.02*** , який мав застосовуватись у казино, залах гральних автоматів, для фіскалізації гральних автоматів, для торгівля та послуг гральних автоматів.
Матеріали справи свідчать про те, що Державною податковою інспекцією в м. Сімферополь АР Крим 28.09.2006 року було здійснено реєстрацію реєстратора розрахункових операцій MINI-600.02 МЕ (сфера застосування – гральний бізнес, заводський номер ПА 62100113, фіскальний номер 0803000917, версія програмного забезпечення 62-01), що належить ТОВ «Мастер Інвест».
28.09.2006 року ДПІ в м. Сімферополь АР Крим було зареєстровано книгу обліку розрахункових операцій позивача за № 0803000917.
Наявність в залі гральних автоматів позивача, реєстратора MINI-600.02 МЕ, зареєстрованого в установленому законодавством порядку, опломбованого та приведеного у фіскальний режим підтверджується також актом перевірки 001183/0361/01/09/23/34058535 від 27.02.2009 року.
Крім того, згідно з даними акту перевірки № 001183/0361/01/09/23/34058535 від 27.02.2009 року в залі гральних автоматів, розташованому за адресою: м. Феодосія, перехрестя вул. Кримська/бул. Старшинова, знаходиться 7 гральних автоматів. Цей факт також підтверджується довідкою Директора ТОВ «Мастер Інвест» № 132 від 07.09.2009 року.
У судовому засіданні, яке відбулось 28.09.2009 року, судом в порядку ст. 77 КАС України було допитано свідків - державних податкових ревізорів - інспекторів Ковінського О.М. та Сухорученкова О.М., які пояснили, що гральні автомати, які знаходяться в гральному залі позивача дійсно обладнані купюроприймачами, однак купюроприймачи знаходяться в неробочому стані.
Наявність в залі гральних автоматів, обладнаних купюроприймачами, підтверджується також свідченнями касира Зелінської В.С., допитаної в ході судового засідання, яке відбулось 07.09.2009 року. Зелінська В.С. зазначила, що купюроприймачи, якими обладнані гральні автомати, не працюють, тому здійснити приймання ставки за їх допомогою неможливо.
За таких обставин суд приходить до висновку, що розміщені в залі гральні автомати не використовуються для здійснення розрахунків із особами, які роблять ставки, та для зберігання отриманих за надані послуги готівкових коштів, тобто їх не можна віднести до реєстраторів розрахункових операцій в розумінні Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», вони згідно з положеннями зазначеного закону не повинні бути обладнанні пристроєм (програмно-технічним комплексом), в якому реалізовані функції щодо забезпечення одноразового занесення та довготермінового зберігання та багаторазове зчитування підсумкової інформації про обсяг розрахункових операції під час проведення гри.
В силу викладеного, приймаючи до уваги те, що під час розгляду справи знайшов підтвердження факт використання позивачем в гральному залі реєстратора розрахункових операцій, який був внесений до Державного реєстру розрахункових операцій, суд вважає, що, застосовуючи до позивача згідно з п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» штрафні санкції у розмірі 2380,00 грн. (17,00 грн. х 20) х 7), відповідач діяв невмотивовано, без з’ясування дійсних обставин справи, в наслідок чого позовні вимоги в зазначеній частині належить задовльнити.
В ході перевірки відповідачем також було виявлено порушення п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: невидача розрахункового документа встановленої форми на повну суму покупки.
Так, допитані під час судового засідання свідки Ковінський О.М. та Сухорученков О.М. показали, що 27.02.2009 року в ході проведення перевірки було встановлено надання послуг (приймання ставки) позивачем на суму 200,00 грн. Після цього, відбулась відмова від гри, у зв’язку з чим, кошти у розмірі 200,00 були вилучені з каси та повернуті покупцеві.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Таким чином, проведення розрахункової операції передбачає не тільки приймання готівкових коштів, а й видачу готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу).
З пояснень свідків стало відомо, що через реєстратор розрахункових операцій було проведено лише приймання коштів, був роздрукований розрахунковий документ № 1304 від 27.02.2009 року на суму 200,00 грн. Розрахункова операція щодо повернення покупцеві грошових коштів у розмірі 200,00 грн. за ненадану послугу не була проведена через реєстратор розрахункових операцій.
З огляду на зазначене вище, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовані до відповідача штрафні санкції у п’ятикратному розмірі від вартості послуги, не проведеної через реєстратор розрахункових операцій, а саме: 1000,00 грн. (200 грн. х 5).
За таких обставин, позовні вимоги в зазначеній частині не підлягають задоволенню.
Під час проведення перевірки відповідачем встановлено порушення п. 13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Так, сума готівкових коштів, зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій MINI-600.02 МЕ становить 1276,00 грн., а сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків складає 3875,00 грн., тобто невідповідність становить 2599,00 грн.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Порядок, правила та загальні умови провадження торговельної діяльності, основні вимоги до торговельної мережі, мережі закладів ресторанного господарства і торговельного обслуговування громадян, які придбавають товари для власних побутових потреб у підприємств, установ, організацій незалежно від організаційно-правової форми і форм власності, фізичних осіб - підприємців та іноземних юридичних осіб, що провадять підприємницьку діяльність на території України визначено Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення» № 833 від 15.06.2006 року (далі – Порядок).
Відповідно до п. 23 Порядку одним з правил торговельного обслуговування населення є те, що касир та інший працівник, з якими споживач розраховується за товар, під час проведення розрахунку повинен чітко назвати суму, що підлягає сплаті, суму, одержану від споживача, і покласти гроші окремо на видному місці, оформити розрахунковий документ на повну суму покупки, назвати споживачеві належну йому суму здачі та видати її разом з розрахунковим документом.
При цьому, забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.
Допитаний під час судового засідання свідок – касир залу гральних автоматів, розташованого за адресою: м. Феодосія, перехрестя вул. Кримська/бул. Старшинова, Зелінська В.С. показала, що готівкові кошти у розмірі 2500,00 грн., які державними інспекторами під час перевірки були віднесені до загальної суми виручки, насправді є її особовими коштами, про що нею було зазначено в акті перевірки.
В матеріалах справи наявні заперечення ТОВ «Мастер Інвест» від 03.03.2009 року до акту перевірки № 001183/0361/01/09/23/34058535 від 27.02.2009 року, в яких зазначено про те, що в ході перевірки державними інспекторами у касира були витребувані всі грошові кошти, наявні на об’єкті. Згідно даної вимоги касиром Зелінською В.С. разом з грошовими коштами, що знаходились в касі, були видані і особисті готівкові кошти.
В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не було надано доказів того, що грошові кошти у розмірі 2500,00 грн., дійсно були вилучені саме з каси - місця проведення розрахунків.
Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що сума невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, складає 99,00 грн. (3875,00 грн. – 1276,00 грн. - 2500,00 грн.).
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
За таких обставин, сума штрафних санкцій, застосованих до позивача за порушення п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» повинна складати 495,00 грн. (99,00 грн. х 5).
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, приймаючи до уваги показання свідків, суд дійшов висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004922303 від 12.03.2009 року в сумі 14877,50 грн. прийнято відповідачем неправомірно, без з’ясування дійсних обставин справи, за таких умов позовні вимоги в зазначеній частині належить задовольнити.
Під час судового засідання, яке відбулось 28.09.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 05.10.2009 р.
Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополь АР Крим № 0004922303 від 12.03.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 14877,50 грн.
3. В іншій частині позовних вимог – в позові відмовити.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.