Постанова № 6718987, 21.09.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
21.09.2009
Номер справи
2а-6322/09/2/0170
Номер документу
6718987
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) КРИМСЬКА ГЕОФІЗИЧНА ЕКСПЕДИЦІЯ КРИМГЕОФІЗИКА
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

21.09.09Справа №2а-6322/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Слабун О.М. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника прокурора м. Сімферополь АР Крим, діючого в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АРК

до Державного геофізичного підприємства «Укргеофізика» в особі Кримської геофізичної експедиції «Кримгеофізика»

про стягнення заборгованості в сумі 817982,48 грн.,

за участю представників:

від позивача – Щербіна Д.С., представник, довіреність № 45/100 від 25.05.2007 року;

від відповідача – не з’явився;

від прокурора – Костюченко Р.С., посвідчення № 09096;

          

          Суть спору: Заступник прокурора м. Сімферополь АР Крим, діючий в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АРК (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Державного геофізичного підприємства «Укргеофізика» в особі Кримської геофізичної експедиції «Кримгеофізика» (далі відповідач) заборгованості в сумі 817982,48 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несвоєчасно провадиться сплата узгоджених податкових зобов’язань.

Прокурора та представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 21.09.2009 року, наполягали на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.

Відповідач заперечення на позов до суду не надав, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час та день його проведення був повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Прокурор та представник позивача наполягали на розгляді справи за наявними в ній матеріалами.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Державне геофізичне підприємство «Укргеофізика» 05.08.1997 року зареєстроване Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією як юридична особа.

Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 05.04.2000 року зареєстровано відокремлений підрозділ Державного геофізичного підприємства «Укргеофізика» - Кримську геофізичну експедицію «Кримгеофізика» без права юридичної особи.

Відповідно до ч.1 ст. 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. В частині 3 ст. 95 зазначено, що філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Проте відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

Таким чином, позивач правомірно звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного геофізичного підприємства «Укргеофізика» в особі Кримської геофізичної експедиції «Кримгеофізика», оскільки відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України адміністративною процесуальною дієздатністю наділена безпосередньо юридична особа, відокремлений структурний підрозділ не може виступати стороною по справі.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обов’язкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов’язок сплачувати податки і збори.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку вказує у податковій декларації.

Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість» платники податку, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.

В матеріалах справи наявне свідоцтво про реєстрацію відповідача у якості платника податку на додану вартість № 00869399 від 18.05.2001 року.

За заявою відповідача від 29.04.2009 року, свідоцтво про державну реєстрацію платника податку на додану вартість від 18.05.2001 року № 00869399 28.04.2009 року скасовано.

Згідно з п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» у разі анулювання реєстрації платник податку позбавляється права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування, але у строки, визначені законом, є зобов'язаним погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату сплати такої суми податку, чи ні.

Таким чином, відповідач, який в період з 18.05.2001 року по 28.04.2009 року був платником податку на додану вартість, повинен у строки, встановлені чинним законодавством, сплатити у повному обсязі податкову заборгованість, що виникла у зазначеному періоді.

Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ в м. Сімферополь АР Крим в порядку податкової звітності були надані декларації з податку на додану вартість:

-          декларація № 157581 від 18.09.2008 року за серпень 2008 року на суму 110899,00 грн.;

-          декларація № 179382 від 15.10.2008 року за вересень 2008 року на суму 219408,00 грн.;

-          декларація № 220792 від 19.11.2008 року за жовтень 2008 року на суму 57221,00 грн.;

-          декларація № 237465 від 19.12.2008 року за листопад 2008 року на суму 60473,00 грн.;

-          декларація № 265954 від 19.01.2009 року за грудень 2008 року на суму 201231,00 грн.;

-          декларація № 13098 від 19.02.2009 року за січень 2009 року на суму 13187,00 грн.;

-          декларація № 20908 від 17.03.2009 року за лютий 2009 року на суму 25877,00 грн.

Згідно з даними облікової картки платника податків, відповідачем частково сплачено заборгованість з податку на додану вартість за серпень 2008 року у розмірі 4314,55 грн.

Позивачем 30.09.2008 року проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету.

За результатами перевірки складено Акт №7286/15-2/01432109 від 30.09.2008 року, в якому зазначено про порушення відповідачем п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: несвоєчасна сплата самостійно задекларованих податкових зобов’язань.

На підставі акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0011061502/0 від 06.10.2008 року, в якому визначено суму штрафних санкцій, нарахованих за порушення вимог податкового законодавства, у розмірі 16029,98 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 06.10.2008 року, про що свідчить відмітка на корінці цього повідомлення – рішення.

Невиїзною документальною перевіркою своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету, проведеною 17.03.2009 року, встановлено порушення відповідачем п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: несвоєчасна сплата самостійно задекларованих податкових зобов’язань.

          За результатами перевірки складено акт № 2731/15-2/01432109 від 17.03.2009 року, на підставі якого позивачем 18.03.2009 року прийнято податкове повідомлення – рішення № 0003941502/0 на суму 287,93 грн.

Зазначене податкове повідомлення – рішення отримане відповідачем 18.03.2009 року, про що свідчить відмітка на корінці цього повідомлення – рішення.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням вимог чинного законодавства.

Крім того, у зв’язку з несвоєчасною сплатою суми заборгованості з податку на додану вартість відповідачеві була нарахована пеня у розмірі 4140,55 грн.

Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податковий борг (недоїмка) представляє собою податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пунктом 16.1 статті 16 зазначеного Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. А відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем вірно зроблений розрахунок пені за кожний день прострочення.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом, з урахуванням часткової сплати у розмірі 4314,55, складає 817982,48 грн.

Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.

Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках— коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.

Приймаючи до уваги те, що відповідач не надав заперечення проти позову та, у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 817982,48 грн., суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити.

У судовому засіданні, яке відбулось 21.09.2009 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 28.09.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

          2.Стягнути з Державного геофізичного підприємства «Укргеофізика» в особі Кримської геофізичної експедиції «Кримгеофізика» (95007, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Беспалова,47; ЄДРПОУ 01432109) на користь Державного бюджету (код платежу 14010100 на р/р 31114029700002 в ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь, ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026) 817982,48 грн. заборгованості з податку на додану вартість.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                   Яковлєв С.В.