Ухвала суду № 6715947, 10.11.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2009
Номер справи
2а-325/09/1270
Номер документу
6715947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2а-325/09/1270 Суддя у 1-ій інст.: Чиркін С.М.

Суддя-доповідач: Шаптала Н.К.

донецький апеляційний адміністративний суд

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2009 року місто Донецьк

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Шаптала Н.К.

суддів апеляційного суду: Ляшенка Д.В., Ястребовій Л.В.

при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О.

З участю сторін: представника відповідача Алейникова О.В., інші сторони або їх представники у судове засідання не з’явились, про дату, час та місце слухання справи були належно повідомлені;

розглянувши апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Луганськшахтобудмонтаж» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 5 серпня 2009 року за позовом Відкритого акціонерного товариства «Луганськшахтобудмонтаж» до Державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області

Управління Державного казначейства України у м. Свєрдловську про скасування податкових повідомлень рішень, стягнення штрафних санкцій, зобов’язання вчинити певні дії;

ВСТАНОВИВ:

Постановою Луганського окружного адміністративного сулу від 5 серпня 2009 року було відмовлено в задоволенні позову Відкритого Акціонерного товариства Луганськшахтобудмонтаж» до Державної податкової інспекції у м. Свердловську, Управління Державного казначейства України у м. Свердловську про скасування податкових повідомлень рішень Державної податкової інспекції у м. Свердловську від 03.07.2007р. № 00000701741/0, №00000711741/0 та №00000721741/0, стягнення сум сплачених Свердловським управлінням штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями від 03.07.07р. № 00000701741/0, № 00000711741/0 та № 00000721741/0 у загальному розмірі 5284,51 грн., та суми судового збору.

Позивач з даною постановою суду не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, та винести рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

До такого висновку колегія прийшла з огляду на наступне:

Як встановлено судом першої інстанції та як вбачається з матеріалами справи, позивач, зареєстрований в якості юридичної особи суб'єкта господарської діяльності, знаходиться на податковому обліку у ДПІ в Артемівському районі м. Луганська 04.01.1998р. за № 00181763.

Згідно довідки Головного управління статистики у Луганській області № 41808 від 27.12.2004р. ВАТ «ЛІПБМ» включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за ідентифікаційним кодом 00181763.

Свердловське шахтобудмонтажне управління згідно п. 9.1.1.3. розділу 9 Уставу ВАТ «ЛШБМ» не є юридичною особою, а являється структурним підрозділом Відкритого акціонерного товариства «Луганськшахтобудмонтаж», в своїй діяльності керується Положенням, затвердженим протоколом № 1 від 18.04.2003р. загальних зборів акціонерів ВАТ «ЛШБМ» (а.с.21).

На обліку у виконкомі Свердловської міської ради зареєстровано за № 89 від 24.04.2000р., до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України внесено за ідентифікаційним кодом 00181740, як структурний підрозділ без права юридичної особи, що підтверджується Довідкою Головного управління статистики у Луганській області № 24 від 09.01.2008р. Місцезнаходження Свердловського управління: 94800, Луганська обл., м. Свердловськ, вул. Глінки, 74.

Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Організація і діяльність органів виконавчої влади, згідно з п. 12 статті 92 Конституції України, визначаються виключно законами України. Статтею 3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», передбачено, що органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (далі закон № 509) - державні податкові інспекції в містах забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим законом та іншими законодавчими актами за порушення податкового законодавства; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів в порядку, встановленому цим законом та іншими законами України.

Відповідно до п.1 ст.8 Закону України № 509 - податкова адміністрація здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Згідно ст. 11 Закону № 509 - органи ДПІ у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами, мають право:

- здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів, незалежно від способу їх подачі)...

- застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів суми недоїмки, пені, у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до ст. 13 Закону № 509 - посадові особи органу ДПС зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів підприємств, забезпечувати виконання покладених на ДПС функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Як встановлено судом першої інстанції та як вбачається з матеріалів справи - 03.07.2007р. відповідачем було проведено невиїзну перевірку Свердловського ШБМУ щодо своєчасності внесення до бюджету сум з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за період з 14.01.2005 року по 08.05.2007 року. За наслідками перевірки було складено акт від 03.07.2007р. №60-17-00181740. У висновках акту перевірки №60-17-00181740 зазначено про затримку позивачем сплати узгодженого зобов'язання з власників транспортних засобів.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (із відповідними змінами та доповненнями, далі по тексту - Закон №2181) встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

• - при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

• - при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

На підставі висновків акту перевірки №60-17-00181740, відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 03.07.2007 р. про нарахування штрафних санкцій: № 00000701741/0 за яким, за затримку на 27 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, застосовано штрафні санкції в розмірі 10% в сумі 2986,25грн., № 00000711741/0 за яким за затримку на 89 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, застосовано штрафні санкції в розмірі 20% у сумі 879,42 грн.; № 00000721741/0 за яким за затримку на 255 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, застосовано штрафні санкції в розмірі 50% у сумі 4106,48 грн.

Як було зазначено судом першої інстанції та як вбачається з акту №60-17-00181740, відповідачем при перевірці використані розрахунки сум податку з власників транспортних засобів: на 2004р. №1898 від 27.02.2004р., на 2005р. № 1717 від 22.02.2005р, уточненого № 14058 від 01.07.2005р., на 2006р. № 2702 від 16.02.2006р., на 2007р. № 3330 від 24.02.2007р.

Актом перевірки було зазначено, що позивачем порушений строк сплати узгодженого податкового зобов'язання передбачений Законом України № 2181.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України від «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» (далі закон № 1963) - податок з власників транспортних засобів сплачується юридичними особами щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Відповідно до ст. 6 Закону № 1963 - юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України». Тобто, відповідним граничним терміном сплати, передбаченим ч. 1 ст. 5 Закону № 1963, є 14 число наступного місяця за кожним звітним кварталом.

Пунктом 1.2 статті 1 Закону України №2181 встановлено, що податкове зобов'язання це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем правомірно нараховані позивачу штрафні санкції за порушення строків сплати узгодженого податкового зобов'язання, передбачених Законом України № 1963.

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників " водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону.

Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

Як встановлено судом першої інстанції та як вбачається з матеріалів справи, Свердловським управлінням у період 2008 року було здійснено сплату податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів наступними платіжними дорученнями: № 8 від 22.01.08 на суму 100,00грн., № 28 від 06.02.08 на суму 100,00 грн., № 64 від 18.04.08 на суму 100,00 грн., № 50 від 07.04.08 на суму 104,00 грн., № 49 від 07.04.08 на суму 500,00 грн., від 19.06.08 на суму 1000,00 грн., № 162 від 17.07.08 на суму 500,00 грн., № 105 від 29.05.08 на суму 500,00 грн., № 76 від 06.05.08 на суму 50,00 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України № 538 від 15.04.2002 року, затверджений Порядок стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій заставі (далі Порядок N 538).

Зазначеним Порядком встановлено процедура стягнення податковими органами коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, у разі, коли інші передбачені Законом України 2181 заходи з погашення податкового боргу платника податків не дали змоги погасити його у повному обсязі.

Пунктом 9 Порядку № 538, визначено, що готівкові кошти, виявлені податковим органом у касі, в тому числі скриньці електронного контрольно-касового апарата, та інших місцях зберігання, за згодою платника податків кошти спрямовуються в рахунок погашення його податкового боргу.

У цьому разі посадові особи податкового органу у присутності матеріально відповідальної особи платника податків складають акт спрямування готівки в рахунок погашення податкового боргу такого платника податків за відповідною формою, копія якого передається платнику податків.

Готівка в національній валюті того ж дня (у разі проведення вилучення у вечірній час - не пізніше ніж наступного робочого дня), вноситься податковим органом, що склав акт, на погашення податкового боргу платника податків через підприємство зв'язку або установу банку.

Державною податковою інспекцією у м. Свердловську Луганської області, згідно з актами № 93 від 18.04.08, № 104 від 12.05.08, № 103 від 08.05.08, № 120 від 30.05.08, № 130 від 13.06.08, № 140 від 04.07.08, № 142 від 09.07.08, № 156 від 24.07.08 у Свердловського управління було описано та вилучено готівку у сумах відповідно: 100,00 грн., 200,00 грн., 200,00 грн., 250,00 грн., 325,00 грн., 200,00 грн., 525,00 грн., 250,00 грн., яку спрямовано на погашення податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Відповідно до п.п. 7.7 ст. 7 Закону № 2181 - «податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях».

При сплаті платником податків податкових зобов'язань вони зараховуються на відповідний рахунок Державного казначейства про що повідомляється податковий орган, а останній відображає ці відомості в обліковій картці платника податків відповідно до вимог Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.05 № 276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 02.08.05 за № 843/11123 (далі - наказ ДПА України № 276).

В актах вилучення готівки відображена згода платника податків на вилучення та направлення коштів на погашення податкового боргу.

З огляду на наведене колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що дати сплати податкового зобов'язання, підтверджені вищенаведеними документами, не спростовуються сторонами, та відповідають терміну зазначеному в розрахунку штрафних санкцій доданих до акту перевірки.

Колегія суддів не приймає доводи позивача щодо порушення відповідачем терміну давності щодо нарахування штрафних санкцій, враховуючи наступне:

Згідно з пп. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України № 2181 - термін давності стосується лише податкових зобов'язань, які визначаються ДПІ у випадках, передбачених пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4. Норма вище зазначених підпунктів не передбачає застосування строку давності 1095 днів у разі нарахування штрафних санкцій по пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 вищевказаного Закону за порушення граничних термінів сплати узгоджених сум податкових зобов'язань.

Враховуючи наведене та приймаючи до уваги вимоги ч.2 ст.19 Конституції України, п. 1 ч. 3 ст. 2, ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, колегія суддів приходить до висновку, що дії відповідача щодо зарахування платежів в рахунок погашення податкових зобов'язань – ґрунтуються на законі.

За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції винесена законно та обґрунтовано та апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

На підставі викладеного керуючись ст. ст. 195, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Луганськшахтобудмонтаж» – залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного сулу від 5 серпня 2009 року, якою було відмовлено в задоволенні позову Відкритого Акціонерного товариства Луганськшахтобудмонтаж» до Державної податкової інспекції у м. Свердловську, Управління Державного казначейства України у м. Свердловську про скасування податкових повідомлень рішень Державної податкової інспекції у м. Свердловську від 03.07.2007р. № 00000701741/0, №00000711741/0 та №00000721741/0, стягнення сум сплачених Свердловським управлінням штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями від 03.07.07р. № 00000701741/0, № 00000711741/0 та № 00000721741/0 у загальному розмірі 5284,51 грн., та суми судового збору – залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з дня виготовлення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали виготовлено 16.11.2009 року.

Колегія суддів