Головуючий у 1 інстанції – суддя Ушаков Т.С.
Суддя-доповідач – Радіонова О.О.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
13 листопада 2009 року справа № 2-а-21577/09/1270
зал судових засідань № 7 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Радіонової О.О.
суддів:
при секретарі судового засідання Міронової Г.М.
Яманко В. Г.
Ковальчук Г.Л. за участю представників від: позивача: Бугайов О.В. представник за дов. від 08.10.2009р. відповідача: Киянко Д.В. представник за дов. від 14.10.2009р. розглянувши у відкритому судовому Державної податкової інспекції в Жовтневому районі засіданні апеляційну скаргу м. Луганська
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 04 серпня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-21577/09/1270 (суддя Ушаков Т.С.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю
«Компанія ЛЄО» до
Державної податкової інспекції у Жовтневому районі
м. Луганська про скасування рішення від 02.10.2008 року №0003022340 про застосування фінансової санкції у розмірі 4760грн.
ВСТАНОВИЛА:
31 березня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ЛЄО» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 2 жовтня 2008 року № 0003022340 в сумі 4760 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2009 року по справі №2-а-21577/09/1270 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ЛЄО» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 2 жовтня 2008 року № 0003022340 в сумі 4760 грн. (чотири тисячі сімсот шістдесят гривень) задоволені, скасоване рішення Держаної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська від 2 жовтня 2008 року № 0003022340 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4760 грн., стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «ЛЄО» судові витрати у розмірі 3,40 грн. (три гривні 40 копійок).
Апелянт в апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду справи просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позивачу у задоволенні позову відмовити.
Позивач під час апеляційного розгляду справи проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає постанову суду законною та обґрунтованою.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «ЛЄО» (далі - ТОВ «Компанія «ЛЄО») зареєстровано Виконавчим комітетом Луганської міської ради в якості юридичної особи 31.10.2001 року за № 25370169Ю0021768, ідентифікаційний код 31719260, про що свідчить довідка № 49070 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 26.06.2006 року.
ТОВ «Компанія «ЛЄО» здійснює підприємницьку діяльність у сфері грального бізнесу та зареєстровано в Державній податковій інспекції у Жовтневому районі М.Луганська.
Судом першої інстанції встановлено та не заперечується сторонами, що 19 вересня 2008 року Державною податковою інспекцією у м. Красний Луч Луганської області було проведено перевірку залу гральних автоматів, розташованого за адресою: Луганська область, м. Красний Луч, вул. Васильченко, 23 а, щодо дотримання порядку ведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.
За результатами проведеної перевірки складено акт № 12/08/23/34449952/31719260, в якому зазначено, що під час перевірки встановлено порушення п. 1 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - розрахункові операції при наданні послуг у сфері грального бізнесу з використанням 14 гральних автоматів проведені без застосування зареєстрованих, опломбованих та переведених у фіскальний режим роботи РРО - гральних автоматів, всупереч п. 2 ст. 3 зазначеного Закону особі, яка отримала послугу у сфері грального бізнесу, не видано розрахунковий документ встановленої форми.
На підставі акту перевірки від 19 вересня 2008 року № 12/08/23/34449952/31719260 Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Луганська 2 жовтня 2008 року прийняла рішення № 0003022340 про застосування до ТОВ «Компанія «ЛЄО» штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4760 грн.
ТОВ «Компанія «ЛЄО» 24 жовтня 2008 року подала до Державної податкової адміністрації в Луганській області скаргу на рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 2 жовтня 2008 року № 0003022340. Однак, Державна податкова адміністрація в Луганській області рішенням про результати розгляду скарги за № 24071/25-08 від 24.11.2008 року відмовила в задоволенні скарги ТОВ «Компанія «ЛЄО».
Не погодившись із зазначеним рішенням, ТОВ «Компанія «ЛЄО» 16 грудня 2008 року подало до Державної податкової адміністрації України скаргу на рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська про застосування штрафних - (фінансових) санкцій від 2 жовтня 2008 року № 0003022340 у думі 4760 грн., згідно до якого змінено підставу для застосування штрафних (фінансових) санкцій, пославшись на акт перевірки № 0012/12/08/23/34449952 від 19 вересня 2008 року.
Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Луганська рішенням від 26 січня 2009 року внесла виправлення у оскаржуване позивачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 2 жовтня 2008 року № 0003022340. Рішенням про результати розгляду скарги від 29 січня 2009 року за № 7/8/6/25-0415 Державна податкова адміністрація України відмовила ТОВ «Компанія «ЛЄО» у задоволенні скарги.
На думку податкового органу, незважаючи на те, що позивачем забезпечено фіскальний режим роботи електронного контрольно-касового апарату, на якому друкуються та зберігаються фіскальні чеки, інший фіскальний чек повинен був надавати в автоматичному режимі гральний автомат.
Згідно п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» фінансова санкція застосовується у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій не переведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахунковою операцією вважається приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу).
З вищевикладеного слід, що операції щодо продажу (обміну) коштів на електронні кредити (ставки) та операції повернення коштів повинні проводитися через належним чином зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, у гральному залі, де проводилась перевірка, встановлено реєстратор розрахункових операцій Міnі 600-02 МЕ, який зареєстровано у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року № 581 - поз. 26.
Відповідно до реєстраційного посвідчення №1202001162 від 14.03.2008 року Антрацитівською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області здійснено реєстрацію реєстратора розрахункових операцій Міnі 600-02 МЕ, що належить Філії № 2 ТОВ «Компанія «ЛЄО».
Згідно довідки МПП «Ривир» від 14.03.2008 року про опломбування зазначеного реєстратора розрахункових операцій Міnі 600-02 МЕ працює у фіскальному режимі роботи та опломбований засобами контролю за № ВВ303042, ВВ303043.
Судом першої інстанції встановлено та не спростовано під час апеляційного розгляду справи, що в акті перевірки від 19 вересня 2008 року зазначено про відсутність порушень щодо опломбування та використання реєстратора розрахункових операцій Міnі 600-02 МЕ.
Колегія суддів погоджується з посиланням відповідача на невиконання ТОВ «Компанія «ЛЄО» вимог постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 7 лютого 2001 року № 121, із змінами та доповненнями, Міністерство економіки України було зобов'язано забезпечити до 1 липня 2001 року розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг) та Мініпромполітики зобов'язано забезпечити до 1 лютого 2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів, які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв для оснащення автоматів, що вже діють. Дія вищевказаних вимог поширюється на гральні автомати в частині виконання ними фіскальних функцій і обліку кількості жетонів або їх замінників.
З огляду на зазначене, розроблення технічних вимог автоматів з продажу, у тому числі і послуг, в межах спірних відносин, якими є гральні автомати, покладалось на певні органи виконавчої влади. Зазначені доручення не виконані, що вказує на відсутність вини позивача щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій при використанні гральних автоматів. Даного висновку суд дійшов з огляду на те, що відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
З метою оснащення гральних автоматів фіскальними блоками позивач у лютому 2007 року звертався до Міністерства промислової політики України з проханням надати перелік підприємств, де можливо придбати блоки фіскальної пам'яті для грального обладнання вітчизняного чи іноземного виробництва.
Листом від 5 березня 2007 року за № 10/7-2-338 Міністерство промислової політики України повідомило ТОВ «Компанія «ЛЄО» про відсутність на теперішній час можливості розробки вказаних фіскальних пристроїв для гральних автоматів.
Таким чином, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 2 жовтня 2008 року № 0003022340 в сумі 4760 грн. є необгрунтованим та підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2009 року по справі № 2-а-21577/09/1270 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2009 року по справі № 2-а-21577/09/1270 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвали складені, підписані колегією суддів в нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 13 листопада 2009 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складання у повному обсязі.
Повний текст ухвали складений, підписаний колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошений в судовому засіданні 13 листопада 2009 року.
Головуючий: О.О. Радіонова
Судді Г.М. Міронова
В.Г.Яманко
З оригіналом згідно:
Суддя: О.О. Радіонова