Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції – суддя Смішлива Т.В.
Суддя-доповідач – Радіонова О.О.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
13 листопада 2009 року справа № 2-а-11915/08/1270
зал судових засідань № 7 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Радіонової О.О.
суддів:
при секретарі судового засідання Міронової Г.М.
Яманко В. Г.
Ковальчук Г.Л. за участю представників від: позивача: Шишкін О.В. представник за дов. від 01.09.2009р. відповідача: від прокурора: Варта нова О.М. Вістяка О.М. представник за дов. від 11.11.2008р.
Варта нова О.М. посвідчення №2970 розглянувши у відкритому судовому Державної податкової інспекції у м. Свердловську
засіданні апеляційну скаргу Луганської області
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 07 жовтня 2008 року (складено у повному обсязі 10 жовтня 2008 року) по адміністративній справі № 2-а-11915/09/1270 (суддя Смішлива Т.В.) за позовом Спільного підприємства з іспанськім інвестором «Інтерсплав» до
за участю Державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області
Головного управління Державного казначейства України в Луганській області
Прокуратури Донецької області про стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за декларацією за квітень 2008 року у сумі 417266грн.
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2008 року Спільне підприємство з іспанськім інвестором «Інтерсплав» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області про стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за декларацією за квітень 2008 року у сумі 417266грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2008 року по справі № 2-а-11915/08 задоволено позов Спільного підприємства з іспанським інвестором «Інтерсплав» до Державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області, Головного управління Державного казначейства України у Луганській області, внаслідок чого стягнуто з державного бюджету України на користь позивача заборгованість з бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2008 року у розмірі 417266,00грн.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2008 року (а.с.161-162) постанова Луганського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2008 року по справі № 2а-11915/08 залишена без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18.08.2009 року ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2008 року скасована, справа направлена на новий розгляд до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апелянт в апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду справи просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позивачу у задоволенні позову відмовити.
Позивач під час апеляційного розгляду справи та в письмових запереченнях доводів апеляційної скарги заперечував, вважає, що постанову суду законною обґрунтованою, ухваленою судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.
Відповідач 2 у судове засідання не з»явився, надіслав суду листа від 06.11.2009р, в якому просив розглянути справу без участі його представника.
Представник прокуратури у судове засідання з'явився, підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд її задовольнити.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, встановила наступне.
Спільне підприємство з іспанським інвестором «Інтерсплав» є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ (ідентифікаційний код 05827201) ( т.1а.с.11), є платником податку на додану вартість з 08.07.1997р., що підтверджено свідоцтвом № 16573184 (т.1 а.с.10).
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Відповідно до п.п. 7.7.1 п.7.7. ст.7 цього Закону сума податку, що підлягає (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
За приписами п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 наведеного Закону ( в редакції, чинною у спірний період) якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п.п.7.7.4. п.7.7. ст.7 Закону).
На виконання наведених вимог позивачем 20.05.2008р. було подано до відповідача 1 податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2008р., розрахунок коригування сум податку на додану вартість за квітень 2008р., розрахунок сум бюджетного відшкодування за квітень 2008р. та заяву про повернення повної суми бюджетного відшкодування за квітень 2008р., визначеній у податковій декларації у розмірі 417266грн.
Згідно до вимог п.п.7.7.5. п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий орган зобов'язаний був протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, провести документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідачем 1 була проведена виїзна позапланова перевірка позивача з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2008р., за наслідками якої складена довідка від 15.07.2008р. №722-23-05827201, якою підтверджено заявлена позивачем сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2008р. в сумі 160022грн., та не підтверджена заявлена сума 257244грн., оскільки не підтверджені правові відносини з постачальниками.
Достовірність нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2008р. в сумі 417266грн. підтверджена довідкою документальної невиїзної (камеральної) перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість від 13.06.08р.(т.1 а.с.24-31).
Відповідач 1 в установлений термін відповідний висновок до органу державного казначейства не надав. Сума бюджетного відшкодування за квітень 2008р. не була перерахована позивачеві.
Згідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, податковий орган як орган владних повноважень, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податку на додану вартість, у тому числі, бюджетним відшкодуванням, повинен діяти у спосіб, передбачений законом, а саме, за наслідками перевірок, або надати висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, або відмовити у наданні бюджетного відшкодування. Законом не передбачено право податкового органу з будь-яких причин утриматися від виконання зазначених дій.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо стягнення на користь позивача з державного бюджету України заборгованості з податку на додану вартість за квітень 2008р. у розмірі 417 266 грн.
У судовому засіданні було встановлено та підтверджено документально, що сума заборгованості з податку на додану вартість за квітень 2008 року у розмірі 417 266 грн. була перерахована підприємству позивачу згідно платіжного доручення № 6289 від 27.02.2009р. на суму 257 244,00 грн., банківської виписки від 03.02.2009р. на суму 160 022,00 грн.
Колегія суддів також зазначає, що право на відшкодування від'ємної різниці є матеріальним правом позивача. Несвоєчасне відшкодування коштів порушує його право власності, захист якого гарантовано першим реченням частини першої статті першої Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини та основних свобод, яка набрала чинності для України 11.09.1997р. та у відповідності до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства.
Зміст цього конвенційного положення про захист права власності розкритий у ряді Рішень Європейського Суду з прав людини, у тому числі у Рішенні Європейського Суду від 09.01.2007р. у справі "Интерсплав проти України".
Доводи скаржника з посиланням на здійснення заходів щодо підтвердження сум податку на додану вартість, заявлених до відшкодування з бюджету, з урахуванням матеріалів зустрічних перевірок по ланцюгах постачання товарів до виробника (імпортера) судом не прийняті до уваги оскільки нормами Закону України «Про податок на додану вартість» право платника податку не поставлене в залежність від проведення або не проведення всіх зустрічних перевірок по всьому ланцюгу до кінцевого виробника.
Колегія суддів зазначає, що порушення норм Закону України „Про податок на додану вартість" контрагентами позивача породжує негативні наслідки саме для цих підприємств і не може впливати на право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2008 року по справі № 2-а-11915/08/1270 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2008 року по справі № 2-а-11915/08/1270 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвали складені, підписані колегією суддів та проголошені у судовому засіданні 13 листопада 2009 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена та підписана колегією суддів 13 листопада 2009 року.
Головуючий: О.О. Радіонова
Судді Г.М. Міронова
В.Г.Яманко
З оригіналом згідно:
Суддя: О.О. Радіонова