
н\п 2-а/490/218/2017 Справа № 490/11396/16-а
Центральний районний суд м. Миколаєва
_____________
ПОСТАНОВА
І м е н е м У к р а ї н и
08 червня 2017 року Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого судді - Черенкової Н.П.
при секретарі - Шевельовій Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Миколаєві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миколаївської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Миколаївської митниці Державної фіскальної служби України, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову у справі про порушення митних правил № 140/50400/16 від 08.11.2016 року, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 481 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн.
Представник позивача просила про розгляд справи у її відсутності, вимоги позову підтримала, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві..
Відповідач у судове засідання не з'явився, просив про розгляд справи у його відсутність, позов не визнав, посилаючись на те, що оскаржувана постанова прийнята відповідно до законодавства, повноважним органом у межах його компетенції, а отже не підлягає скасуванню. У ході розгляду справи про адміністративне правопорушення було повно та об'єктивно досліджено докази на підставі яких ухвалено обгрунтоване рішення. Тому просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
За приписами ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи у її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть у участи у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Судом постановлено про розгляд справи у відсутності сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.
15.05.2015року,згідно із заявою ( зобов*язанням) підприємства ТОВ «Техметалсервіс» за митною декларацією № 504070000/2015/002198, Миколаївською митницею ДФС, в митному режимі «тимчасове вивезення», строком до 11.11.2015 року оформлений товар: «Багатообертова тара. Вироби зі сталі, не з металобрухту, без коліс: металеві підставки-опори -2 шт., ідентифікаційні номери №№ 002, 003. Збірні, розмір: висота - 3000 мм, ширина - 2400мм. Призначені виключно для перевезення прогулянкових катерів, проекту vest 580 fm. Торговельна марка - ТОВ «Техметалсервіс». Виробник- «Техметалсервіс». Країна виробництва - Україна, вартістю 540 євро. Після здійснення митного оформлення вказаний товар вивезений за межі митної території України до Норвегії.
В подальшому, на підставі заяви ( зобов*язанням підприємства) ТОВ «Техметалсервіс» від 13.11.2015 р. № 13/11-2015, строк тимчасового вивезення вищезазначеного товару продовжено до 15.05.2016 року.
.
З 20.10.2015 року обов*язки директора ТОВ «Техметалсервіс» виконує ОСОБА_1
25.08.2016 року старшим інспектором митного поста Миколаївська митниця ДФС, складено протокол про порушення митних правил № 140/50400/16 на директора ТОВ «Техметелосервіс» ОСОБА_1, з якого вбачається, що станом на 25.08.2016 року ТОВ не виконала свого зобов*язання, та в порушення вимог ст.ст. 116, 120 Митного Кодексу України, не розмістило цей товар в інший митний режим.
Постановою від 08.11.2016 року начальником Миколаївської митниці ДФС, начальника ТОВ «Техметалосервіс» ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 статті 481 Митного Кодексу України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17 000 грн.
Відповідно до частини 1 статті 380 МК України тимчасове ввезення громадянами - нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, шо підтверджується відповідним документом.
Згідно зі ст. 113 МК України, тимчасове вивезення- це митний режим, відповідно доякого українські товари або транспортні засоби комерційного призначення вивозяться за межі України з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реімпорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Відповідно до ст. 116 Митного Кодексу, строк тимчасового вивезення товарів встановлюється митним органом у кожному конкретному випадку, але не повинно перевищувати трьох років з дати поміщення товарів у зазначений митний режим. з урахуванням мети тимчасового вивезення товарів та інших обставин цей строк може бути продовжений відповідним митним органом.
За статтею 120 Митного Кодексу, митний режим тимчасового вивезення завершується шляхом реімпорту товарів,поміщених у цей митний режим або поміщення їх в інший митний режим, що допускається цим кодексом. Також митний режим тимчасового вивезення припиняється митним органом у разі конфіскації товарів, їх повної втрати внаслідок аварії, обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в сфері фінансів.
З заявою з метою продовження строку тимчасового вивезення цього товару або розміщення його в інший митний режим, що допускається Митним Кодексом , ТОВ «Техметалсервіс» до митних органів не звертався та не надало жодних документів, щоб підтверджували факт аварії або дії обставин непереборної сили.
Частиною 3 статті 481 МК України визначено, що перевищення строку тимчасового ввезення товарів на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів за межі митної території України більше ніж на десять діб, тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пункту 2 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 №657, (далі - Порядок №657):
аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи;
документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили;
обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.
Відповідно до пункту 3 розділу VIII Порядку №657 залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.
Згідно з пунктом 5 розділу VIII Порядку №657 якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.
Як вбачається з матеріалів справи, протягом періоду з (дата закінчення строку дії митного режиму «Тимчасове вивезення») по 25.08.2016 (дата складання протоколу про порушення митних правил) ОСОБА_1, як директор підприємства до органів доходів і зборів щодо продовження терміну тимчасового вивезення у зв'язку з аварією чи настанням дії обставин непереборної сили, які б перешкоджали йому виконати взяті зобов*язання в установлений термін, не звертався.
Лише , даючи письмові пояснення, повідомив про те, що не підписував жодних документів, що стосується тимчасового вивезення за межі митної території України товару, та послався на те, що на балансі підприємства даний товар не числиться.
Разом з тим, відповідно до ч.2 ст. 459 Митного Кодексу України, суб*єктами адміністративної відповідальності при вчиненні митних правил підприємствами є посадові особи цих підприємств.
Безумовною підставою для звільнення від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 481 МК України, є повідомлення митного органу про факт аварії, дії обставин непереборної сили, а також дотримання Порядку встановлення факту аварії або дії непереборної сили, що у даному випадку не було зроблено позивачем. Крім того, в матеріалах справи відсутні будь-які звернення та повідомлення про вказані обставини, що дає підстави для висновку про невиконання позивачем покладених на нього законодавством обов'язків, а саме - доведення факту аварії або дії непереборної сили, через що ним був порушений строк тимчасового вивезення, або ж відсутності складу вказаного правопорушення у його діях.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи,суд вважає, що оскаржувана постанова про порушення митних правил прийнята правомірно, відповідач діяв на підставі, у спосіб та в межах повноважень, встановлених чинним законодавством України, факт перевищення позивачем встановленого строку вивезення товару підтверджується матеріалами справи та не спростований позивачем належними доказами.
З врахуванням усіх вищенаведених обставин суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-160КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Миколаївської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил - відмовити.
Постанова може бути оскаржена у порядку, та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя: Н.П. Черенкова