
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/7343/16
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,
суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.
при секретарі Кучмій І.В.
за участю представника апелянта ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу Науково-технічної виробничої фірми "Промсервіс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2017 року по справі за позовом Науково-технічної виробничої фірми "Промсервіс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В грудні 2016 року Науково-технічна виробнича фірма Промсервіс у формі товариства з обмеженою відповідальністю звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області та з урахуванням уточнень до позову просить визнати протиправними дії по зменшенню переплат позивача з податку на додану вартість та податку на прибуток, здійснених 06 грудня 2016р. на підставі податкових повідомлень-рішень від 20 жовтня 2016 року та зобовязати скласти на направити до органу ДКС України подання про повернення позивачу надмірно сплачених податків за заявою, поданою 05.12.2016 року.
В обґрунтування позову зазначалося, що дії відповідача призвели до порушення прав та законних інтересів Науково-технічної виробничої фірми "Промсервіс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю так як відповідач позбавлений можливості здійснення списання сум переплат позивача з податків та зборів на підставі недійсних рішень контролюючих органів.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2017 року адміністративний позов Науково-технічної виробничої фірми "Промсервіс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю задоволено частково. Визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області по зменшенню переплат Науково-технічної виробничої фірми Промсервіс у формі Товариства з обмеженою відповідальністю з податку на додану вартість та податку на прибуток, здійснених 06 грудня 2016р. на підставі податкових повідомлень-рішень від 20 жовтня 2016 року. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Науково-технічна виробнича фірма "Промсервіс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У звязку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про зміну постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із задоволенням вимог в повному обсязі.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, Науково-технічна виробнича фірма Промсервіс у формі Товариства з обмеженою відповідальністю зареєстровано 18.08.1999 р. за №15561200000000277 та перебуває на обліку у ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області з 20.08.1999р. за №4949.
05.12.2016р. за №02/05/12 позивач звернувся до начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області із заявою про перерахування помилково та надміру сплачених Науково-технічною виробничою фірмою Промсервіс у формі Товариства з обмеженою відповідальністю коштів у розмірах 1631690,00 грн. та 1654463,00 грн. (а.с.16-17).
08.12.2016р. позивачу надано лист-відповідь за №26907/10/15-53, згідно вмісту якого, у позивача відсутня передплата у розмірах 1631690,00 грн. та 1654463,00 грн., натомість наявних борг у вигляді пені у розмірах 275882,90 грн. та 392514,74 грн. з урахуванням чого, повернення коштів є неможливим (а.с.18-19).
Частково задовольняючи позовні вимоги судом першої інстанції зазначено про протиправність дій відповідача по зменшенню переплат позивача з податку на додану вартість та податку на прибуток, здійснених 06 грудня 2016р. на підставі податкових повідомлень-рішень від 20 жовтня 2016 року №0003371401 від 20.10.2016 року, №000338140, оскільки останні скасовані в судовому порядку.
Судова колегія суду апеляційної інстанції частково не погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає доводи апеляційної скарги обгрунтованими, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.43 ПК України зазначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Згідно п.5 р.1 Порядку встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року № 1146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1679/28124.
Відповідно до ст.60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, серед іншого якщо рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Як встановлено з матеріалів справи, станом на 06.12.2016р. у позивача відсутня передплата натомість наявна заборгованість, яка виникла у звязку з винесеними ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області податковими повідомленнями-рішеннями від 20.10.2016р. №0003371401, №000338140.
Також в матеріалах справи наявні докази в підтвердження оскарження позивачем прийнятих ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області податкових повідомлень-рішень від 20.10.2016 року №0003371401, №000338140.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30.11.2016 року залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.02.2017 року по справі №815/5702/16 визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №0003371401 від 20.10.2016 року, №0003381401 від 20.10.2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на викладене оскільки податкові повідомлення-рішення №0003371401 від 20.10.2016 року, №0003381401 від 20.10.2016 року скасовані судом, то судова колегія вважає обгрунтованим висновок суду першої інстанції про протиправність дій ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області по зменшенню переплат позивача з податку на додану вартість та податку на прибуток, здійснених 06 грудня 2016р. на підставі податкових повідомлень-рішень від 20 жовтня 2016 року №0003371401 від 20.10.2016 року, №000338140.
Щодо позовної вимоги позивача про зобовязання відповідача скласти на направити до органу ДКСУ подання про повернення позивачу надмірно сплачених податків за заявою поданою позивачем 05.12.2016р., судова колегія вважає що вона підлягає задоволенню з огляду на наступні обставини даної адміністративної справи.
Відповідно до п. 43.1. ст. 43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті.
Згідно п. 43.4. ст. 43 ПК України, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Пунктом 43.5. ст. 43 ПК України встановлено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Таким чином у відповідності до вимог вказаних норм, платником податку НТВФ «Промсервіс» ТОВ 05.12.2016 року та вдруге вже під час розгляду справи у суді апеляцйної інстанції 24.05.2017 року подано відповідні заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобовязань (а.с.139-142).
В свою чергу Державна податкова інспекція у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області при отриманні такої заяви в строк встановлений законом не підготувала висновок про повернення відповідних грошових коштів з відповідного бюджету та не надала взагалі будь-яких відповідей з приводу поданих заяв, що свідчить про не виконання відповідачем як органом владних повноважень делегованих йому обовязків та функцій та унеможливлює захист порушеного права позивача на повернення надміно сплачаних коштів через прямі дискредеційні повноваження органу владних повноважень.
В даному випадку, позивачем дотримано вищевказані вимоги щодо надання до податкового органу заяви про повернення надмірно сплачених коштів, а також підтверджено відсутність у нього заборгованостей зі сплати таких платежів.
Більш того, на думку судової колегії, факт наявної переплати підтверджується наданими товариством доказами та встановлено рішенням суду першої інстанції, яким було визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області по зменшенню переплат з податку на додану вартість та податку на прибуток, здійснених 06 грудня 2016р. на підставі податкових повідомлень-рішень від 20 жовтня 2016 року, а тому судова колегія суду апеляційної інстанції вважає за необхідне для повного та ефективного захисту порушених прав позивача зобовязати відповідача підготувати такий висновок та направити його до відповідного казначейства, що здійснює обслуговування бюджетних коштів, окільки на момент прийняття цього рішення відповідачем здійснено коригування показників по обліковій картці платника податків з визначенням суми переплати, а товариством використано своє право на повернення надмірно сплачених зобов'язань шляхом подання відповідної заяви до податкового органу, у встановленому законом порядку.
Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Науково-технічної виробничої фірми "Промсервіс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю задовольнити частково.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2017 року скасувати.
Прийняти по справі нову постанову якою позовні вимоги Науково-технічної виробничої фірми "Промсервіс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області по зменшенню переплат Науково-технічної виробничої фірми Промсервіс у формі Товариства з обмеженою відповідальністю з податку на додану вартість та податку на прибуток, здійснених 06 грудня 2016р. на підставі податкових повідомлень-рішень від 20 жовтня 2016 року.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області направити належним чином оформлене подання із заявою Науково-технічної виробничої фірми «Промсервіс» у формі товариства з обмеженою відповідальністю від 05.12.2016 року і копіями платіжних доручень від 09.09.2016 року про повернення помилково надмірно сплачених до бюджету податків до територіального підрозділу Державної казначейської служби України про повернення помилково надмірно сплачених Науково-технічною виробничою фірмою «Промсервіс» у формі Товариства і обмеженою відповідальністю до бюджету податків в обсягах, які були сплачені товариством згідно платіжних доручень від 09.09.2016 року за № 1844 та від 09.09.2016 року за № 1845.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області /Французький бульвар, 7,м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 39565511/ на користь Науково-технічної виробничої фірми "Промсервіс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю /вул.Старорізнична, 16/18, м.Одеса, 65007, код ЄДРПОУ 30542824/ судовий збір за подачу адміністративного позову та апеляційної скарги у розмірі 2756 грн. (дві тисячі сімсот пятдесят шість гривень).
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після складання повного тексту постанови.
Повний текст ухвали складено та підписано 09.06.2017 року
Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва
суддя О.А. Шевчук
суддя А.Г. Федусик