
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2012 р.Справа № 2-а-9300/09/1570
Категорія:Головуючий в 1 інстанції:
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів: Кравця О.О. та Осіпова Ю.В.,
розглянувши в місті Одесі в порядку письмового провадження у зв'язку з неявкою сторін в судове засідання апеляційні скарги директора товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія АСК»та представника Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2010 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія АСК»до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
У червні 2009 року ТОВ «Компанія АСК»звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірними та скасування рішень № 0000732340 від 06 травня 2009 року та № 0001242340 від 26 травня 2009 року.
В обґрунтування позову зазначалося, що 07 квітня 2009 року та 13 травня 2009 року співробітниками ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було проведено перевірки залів гральних автоматів, що належать ТОВ «Компанія АСК»та розташовані за адресами: м. Запоріжжя, вул. Правди, 58 та м. Запоріжжя, вул. Патріотична, 68. За результатами перевірок складено акти за № 0179/08/29/23/26531290 від 07 квітня 2009 року та за № 0231/08/29/23/26531290 від 13 травня 2009 року, в яких необґрунтовано зазначено про порушення позивачем п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». На підставі актів перевірок відповідачем прийнято оскаржені рішення, якими неправомірно застосовано до ТОВ «Компанія АСК»штрафні санкції на загальну суму 10540 грн. згідно п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2010 року позовні вимоги ТОВ «Компанія АСК»задоволено частково. Визнано частково протиправними та скасовано рішення ДПІ у Малиновському районі м. Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000732340 від 06 травня 2009 року на суму 4760 грн., а також № 0001242340 від 26 травня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 5100 грн..
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, директор ТОВ «Компанія АСК»в апеляційній скарзі зазначає, що висновки суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального та процесуального права. Зокрема, в апеляційній скарзі вказується на неправильне застосування судом положень ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та спільного наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Міністерства фінансів України від 18 квітня 2006 року № 40/374. Судом також не прийнято до уваги, що відповідачем фактичну реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 щодо фіскалізації гральних автоматів покладено замість Міністерства промислової політики України на підприємців. При цьому у позивача на момент проведення перевірок не було можливості фіскалізувати гральні автомати відповідно до вимог чинного законодавства. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Представник Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси в апеляційній скарзі зазначає, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, і, крім того, порушено норми матеріального та процесуального права. Зокрема, на думку апелянта, судом невірно застосовано положення ст. ст. 3 та 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 щодо обов'язковості обладнання гральних автоматів реєстраторами розрахункових операцій з фіскальною пам'яттю в термін до 31 грудня 2006 року. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги ДПІ у Малиновському районі м. Одеси та відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги позивача.
Судом встановлено, що 07 квітня 2009 року та 13 травня 2009 року посадовими особами Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було проведено перевірки залів гральних автоматів, що належать ТОВ «Компанія АСК»та розташовані за адресами: м. Запоріжжя, вул. Правди, 58 та м. Запоріжжя, вул. Патріотична, 68, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірок складено акти, які зареєстровано в податковому органі 07 квітня 2009 року за № 0179/08/29/23/26531290 та 13 травня 2009 року за № 0231/08/29/23/26531290.
Перевірками встановлено порушення позивачем п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що виразилося у знаходженні в залах відповідно 15 та 16 гральних автоматів, незареєстрованих в органах ДПС, неопломбованих у встановленому порядку та не переведених у фіскальний режим роботи, через які проводились розрахункові операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, і які на момент перевірки перебували у робочому стані.
На підставі названих актів перевірок ДПІ у Малиновському районі м. Одеси прийнято рішення № 0000732340 від 06 травня 2009 року та рішення № 0001242340 від 26 травня 2009 року про застосування до позивача на підставі ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»штрафних (фінансових) санкцій на суму 5100 грн. та 5440 грн. відповідно.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що податковим органом доведено порушення позивачем положень п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»лише на одному гральному автоматі в кожному із перевірених залів гральних автоматів.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції погодитись не можна.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно п. 1 ст. 3 названого Закону на суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при наданні послуг у сфері грального бізнесу законодавець покладає обов'язок проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.
Терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням РРО встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України (стаття 11 Закону).
Пунктом 6 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»встановлено термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності, які працювали у сфері грального бізнесу із використанням гральних автоматів, до 31 грудня 2006 року.
Статтею 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 на Міністерство промислової політики України було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»до Державного реєстру було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів.
Таким чином, з наведеного вище випливає, що держава виконала взятий на себе обов'язок щодо забезпечення переведення суб'єктів господарювання на облік розрахункових операцій у готівковій формі при використанні гральних автоматів із застосуванням РРО.
Як встановлено матеріалами справи, 07 квітня 2009 року та 13 травня 2009 року посадовими особами ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було проведено перевірки залів гральних автоматів, які належать ТОВ «Компанія АСК».
В процесі перевірок посадовими особами податкового органу встановлено, що в гральних залах позивача ведеться надання послуг грального бізнесу відповідно на 15 та 16 працюючих гральних автоматах, які не обладнані запам'ятовуючим пристроєм та не здійснюють реєстрацію розрахункових операцій при наданні послуг грального бізнесу. Вказані обставини не заперечуються стороною позивача.
Таким чином, позивачем в порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»при здійсненні розрахункових операцій в готівковій формі при наданні послуг у сфері грального бізнесу застосовуються незареєстровані, неопломбовані в установленому порядку та непереведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.
Враховуючи, що перевірки позивача проведено 07 квітня 2009 року та 13 травня 2009 року, тобто після включення вищезазначеної комп'ютерно-касової системи до Державного реєстру РРО, вина позивача у порушенні ним порядку використання РРО має місце.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 грн. х 20 х 15 = 5100 грн.; 17 грн. х 20 х 16 = 5440 грн.).
Із врахуванням наведених вище положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також наказу Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції», рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси від 06 травня 2009 року № 0000732340 та від 26 травня 2009 року № 0001242340 про застосування до позивача фінансових санкцій відповідно на суму 5100 грн. та на суму 5440 грн. є обґрунтованими, що виключає можливість задоволення вимог позивача.
Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу директора товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія АСК»залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу представника Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2010 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія АСК»у задоволенні позовних вимог.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: (підпис)
Судді: (підписи)