Постанова № 66900332, 10.05.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2017
Номер справи
808/2759/16
Номер документу
66900332
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

10 травня 2017 рокусправа № 808/2759/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.

суддів: Прокопчук Т.С. Шлай А.В.

за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року по справі за позовом Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації, -

в с т а н о в и в:

Відкрите акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" звернулось суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просило визнати протиправною та скасувати індивідуальну податкову консультацію відповідача, викладену в листі №16689/6/99-99-15-03-02-15 від 02.08.2016.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано індивідуальну податкову консультацію Державної фіскальної служби України, викладену в листі №16689/6/99-99-15-03-02-15 від 02.08.2016 року. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що винесена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представник відповідача за довіреністю (Сахно О.О.) в судовому засіданні підтримала доводи, викладені в апеляційній скарзі, просила скасувати оскаржену постанову, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволені позову.

Позивач, повідомлений належним чином про день, місце і час розгляду апеляційної скарги, у судове засідання не прибув. Надіслав до заперечення на апеляційну скаргу, в якій просив розглянути справу без участі представника позивача та апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін.

На підставі заяви позивача, відповідно до ст. 55 КАС України, колегією суддів допущено процесуальне правонаступництво позивача у зв'язку з державною реєстрацією змін до установчих документів юридичної особи у зв'язку зі зміною найменування та до участі у справі залучено Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго».

Згідно частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами наявними в матеріалах справи, що 16.05.2016 ВАТ "Запоріжжяобленерго" звернулося до ДФС України із зверненням (№001-06/7543) щодо надання консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства (в порядку статті 52 Податкового кодексу України), в якому просив надати чітку відповідь, з посиланням на норми Податкового кодексу України щодо граничного (кінцевого) терміну реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, якщо такі податкові накладні, розрахунки коригування до податкових накладних не зареєстровані в ЄРПН протягом 15 календарних днів (а.с. 19-20).

Листом № 16689/6/99-99-15-03-02-15 від 02.08.2016 ДФС України надано позивачу індивідуальну податкову консультацію, в якій зазначено, що платник податків має можливість зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН протягом 15 календарних днів, наступних за датою їх складання, або протягом 180 календарних днів з дати їх складання за умови застосування штрафних санкцій, визначених статтею 120-1 Податкового кодексу України (а.с. 19-22).

Задовольняючи позов суду першої інстанції дійшов висновку, що платник податку має право зареєструвати в ЄРПН податкову накладну/розрахунок коригування протягом 365 календарних днів з дати їх складання, а тому індивідуальна податкова консультація, викладена в листі від №16689/6/99-99-15-03-02-15 від 02.08.2016 року, суперечить нормам та змісту пункту 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а отже, є протиправною та підлягає скасуванню.

Колегія суддів апеляційної інстанції, виходячи з фактичних обставин справи, не погоджується з такими висновками суду та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, зокрема, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

За приписами пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, зокрема: не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

За змістом пункту 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України, відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що платник податків має можливість зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН потягом 15 календарних днів наступних за датою складання, або протягом 180 календарних днів з дати їх складання за умови застосування штрафних санкцій передбачених приписами ст. 120-1 ПК України.

Крім того, колегія суддів окремо звертає увагу на те, що позивачем у листі від 16.05.2016 року № 001-06/7543 ставилося питання саме про граничний (кінцевий) термін реєстрації податковий накладних в ЄРПН, якщо такі накладні, розрахунки коригування до податкових накладних не зареєстровані в ЄРПН протягом 15 календарних днів, а не про період віднесення податкових накладних та розрахунків коригувань, зареєстрованих в ЄРПН до податкового кредиту, що є різними етапами податкового обліку.

Також колегія суддів критично розцінює, що судом першої інстанції при вирішені спору враховувалась позиція, викладена у листі Міністерства фінансів України від 30.03.2016 року № 31-11120-09-10/9133 «Щодо граничного строку реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН», оскільки саме Державна фіскальна служба України реалізує державну податкову політику шляхом надання податкових консультацій.

Таким чином, обґрунтовуючи рішення, суд першої інстанції помилково дійшов висновку щодо протиправності податкової консультації Державної фіскальної служби України, викладеній у листі від 02.08.2016 року № 16689/6/99-99-1503-02-15.

Доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду справи та є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки останнє винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права при неповному встановленні обставин, що мають значення для справи.

З огляду на викладене, колегія суддів доходить висновку про необхідність задоволення вимог апеляційної скарги та скасування постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року з винесенням нового рішення про відмову в задоволені позовних вимог.

Керуючись ст.ст.160, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -

П о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України - задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року по справі № 808/2759/16 - скасувати.

В задоволені адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: С.В. Чабаненко

Суддя: Т.С. Прокопчук

Суддя: А.В. Шлай