
Справа №635/2154/17
Провадження №1-кп/635/676/2017
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2017 року Харківський районний суд Харківської області у складі:
слідчого судді - Панас Н.Л.
при секретарі - Сайко А.О.
за участю прокурора - Лісняка О.О.
розглянувши клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення документальної позапланової перевірки по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016220430004547 від 15 грудня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191, ч.2 ст.240 КК України, -
в с т а н о в и в:
Прокурор Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства, що регулює державну політику в сфері трудового законодавства Головним управлінням Держпраці у Харківській області під час використання ПрАТ "Укргазвідобуток" (ЄДРПОУ 25635581) земельної ділянки з кадастровим №6325110700:05:005:0016, площею 2 га, що розташована на території Харківського району Харківської області, і яка знаходиться у спільній власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з метою встановлення наявності (відсутності) порушень вимог чинного законодавства України, а також визначення розміру завданих державі збитків. Проведення позапланової перевірки просив доручити Головному управлінню Держпраці у Харківській області впродовж 15 робочих днів зі дня отримання ухвали слідчого судді.
В обґрунтування клопотання зазначив, що слідчим відділенням Харківського ВП ГУ НП в Харківській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню за №12016220430004547 від 15 грудня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191, ч.2 ст.240 КК України.
Харківською місцевою прокуратурою №6 Харківської області здійснюється процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженню.
В ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що посадовими особами ПрАТ "Укргазвидобуток" вносяться недостовірні данні, з заниженими показниками обсягів видобутку природнього та газового конденсату для подальшої реалізації їх надлишків без відображення в бухгалтерській документації; отримання неконтрольованої готівки за результатами здійснення сумнівних фінансових операцій. Внаслідок зазначених дій було здійснено реалізацію вуглеводнів на загальну суму понад 10000000 грн., частина яких були привласнені посадовими особами підприємства.
Крім того, ПрАТ "Укргазвидобуток" здійснює видобуток вуглеводнів на території Харківського, Зміївського, Нововодолазького районів Харківської області, що підтверджується спеціальним дозволом на користування надрами №4404 від 04.10.2007 року та актами про надання гірничного відводу №1505 від 20.10.2008 року та №2040 від 29.03.2012 року.
З метою встановлення наявності порушень вимог природоохоронного, земельного та іншого законодавства, визначення розміру збитків, завданих у результаті незаконного видобутку корисних копалин, виникла необхідність в проведенні позапланової перевірки дотримання вимог законодавства, що регулює державну політику сфері трудового законодавства Головним управлінням Держпраці у Харківській області під час використання ПрАТ "Укргазвідобуток" (ЄДРПОУ 25635581) земельної ділянки з кадастровим №6325110700:05:005:0016, площею 2 га, що розташована на території Харківського району Харківської області, і яка знаходиться у спільній власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Отримані в ході перевірки документи матимуть важливе доказове значення в рамках кримінального провадження.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав з вищевказаних підстав, просив його задовольнити в повному обсязі.
Вивчивши матеріали клопотання, заслухавши доводи прокурора, слідчий суддя приходить до висновку про можливість його задоволення у зв'язку з наступним.
Відповідно до вимог ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, зокрема, шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Разом з цим, Законом України «Про прокуратуру» внесено зміни до п.6 ч.2 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40 КПК України. Так, з 15.07.2015 року прокурор/слідчий позбавлений можливості призначати перевірки у порядку, визначеному законом.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
У відповідності з вимогами ст.ст.34, 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами. Державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища. Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.
Згідно із Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до п.1 Положення Про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 (далі - Положення) Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр).
Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно пп.«б» п.4 Положення Держекоінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель.
Відповідно до п.п.5 п.6 Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
У відповідності з вимогами ст.ст.77, 78, 80, 88 Податкового кодексу України тривалість документальної позапланової перевірки не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо субєктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому п. 82.2 ст. 82 ПКУ, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.
Задовольняючи клопотання про проведення документальної позапланової перевірки слідчий суддя виходить із того, що для проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, необхідна перевірка щодо додержання земельного та природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією в Харківській області під час використання ПрАТ "Укргазвідобуток" (ЄДРПОУ 25635581) земельної ділянки з кадастровим №6325110700:05:005:0016, площею 2 га, що розташована на території Харківського району Харківської області, і яка знаходиться у спільній власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з метою встановлення наявності (відсутності) порушень вимог чинного законодавства України, а також визначення розміру завданих державі збитків.
Надані стороною обвинувачення документи та зазначені в них обставини свідчать про наявність передбачених законом обставин, які обґрунтовують необхідність призначення проведення позапланової перевірки.
Згідно з ч.1 ст.107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась
На підставі викладеного, ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.77, 78, 80, 88 ПКУ, керуючись ст.ст.2, 36, 91-94, 110, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в:
Клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення документальної позапланової перевірки по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016220430004547 від 15 грудня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191, ч.2 ст.240 КК України - задовольнити.
Надати прокурору Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 дозвіл на проведення позапланової перевірки емельного та природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією в Харківській області під час використання ПрАТ "Укргазвідобуток" (ЄДРПОУ 25635581) земельної ділянки з кадастровим №6325110700:05:005:0016, площею 2 га, що розташована на території Харківського району Харківської області, і яка знаходиться у спільній власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з метою встановлення наявності (відсутності) порушень вимог чинного законодавства України, а також визначення розміру завданих державі збитків.
Проведення позапланової перевірки доручити працівникам Державної екологічної інспекції у Харківській області впродовж п"ятнадцяти робочих днів зі дня отримання ухвали слідчого судді.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Н.Л.Панас